Hlavní stránka Multimédia Elektronika Bastlíme s Arduinem – začínáme
Bastlíme s Arduinem – začínáme
autor: Filip Eckstein , publikováno 21.11.2016
Bastlíme s Arduinem – začínáme

Moderní svět je prorostlý různými druhy elektroniky,jež nám každý den usnadňují život. Vyvinout takové zařízení přitom stojí hodně času a znalostí, které se získávají roky náročného studia a praxí. Sníte-li o tom realizovat svůj vynález, jen tak si po domácku postavit nějaký gadget či se zábavnou cestou naučit základy mikroelektroniky, je dnešní článek právě pro vás. Tak jdeme bastlit!


Česko je národem kutilů. Ať už jde o tekoucí kohoutek, rozbitou zásuvku, nebo děravou střechu, všechno si zkrátka tak nějak (alespoň někteří z nás) dokážeme opravit sami. V těchto případech však kutíme, protože je to zkrátka potřeba a zároveň finančně únosné. A ač jde o užitečnou činnost, ne vždy je bohužel zábavná. V dnešním článku budeme rovněž kutit, nebo spíše bastlit, abych správně dodržel zažitý elektrotechnický žargon. O žádnou nudu ale tentokrát nepůjde, někteří z nás totiž dnes udělají prvních několik krůčků k sestrojení svého prvního zařízení a osvojí si hravou formou základy elektroniky. Cest k takovému cíli je samozřejmě celá řada, my se v dnešním článku vydáme cestou elektronické stavebnice.

Bastlíme s Arduinem – začínáme

Mikroelektronika pro malé i velké

Jednou z krás elektronických stavebnic je věkové spektrum kutilů, které může zaujmout. Bastlířem nemusí být vždy jen nadšený středoškolák nebo dospělý elektrotechnik amatér, ale klidně i dítě základní školou povinné. Vybereme-li totiž správnou elektrostavebnici pro začátečníky, zpravidla v ní nalézáme návod s těmi nejnutnějšími základy elektroniky a programování. Pravda, většinou jsou extrémně zjednodušené, zato jsou ale snadno pochopitelné a vhodnými příměry vysvětlené doslova polopatě.

Ač se může zdát, že elektronické stavebnice jsou určeny především amatérům pro své domácí projekty a k výplni času během deštivých a zamračených dnů, ve skutečnosti jsou velice oblíbené i mezi profíky v oboru. Platforma Arduino (a vlastně nejen ta) má totiž jednu obrovskou výhodu – je nesmírně modulární. Díky tomu je možné vmžiku sestrojit (doslova poskládat) prototyp budoucího komerčního produktu bez nutnosti zdlouhavého vývoje PCB a jeho výroby. Programátoři tak mohou vcelku nerušeně a hlavně bez dlouhého čekání začít vyvíjet algoritmy pro svoji koncovou aplikaci. Výsledkem jejich práce je pak tzv. proof of concept nebo prototyp.

Bastlíme s Arduinem – začínáme

Snímek teplotního obrazu dlaně.

Dnešní článek je cílen především pro úplné začátečníky na poli mikroelektroniky a programování. Máte-li tedy dostatečnou motivaci, peníze na menší počáteční investici a trochu toho volného času k obětování, začít bastlit s elektronickou stavebnici není vůbec špatný začátek. Takových stavebnic je však na trhu mnoho, takže kterou vybrat? Inu, snad vám dá odpověď následující kapitola. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
97 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 47.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.