Hlavní stránka Multimédia Elektronika Od kalkulačky po ultrabook - dvojitá evoluce notebooků
Od kalkulačky po ultrabook - dvojitá evoluce notebooků
autor: Michal Rybka , publikováno 18.10.2013
Od kalkulačky po ultrabook - dvojitá evoluce notebooků

Když jsem se bavil s laiky, pronesli myšlenku, že evoluce notebooků byla jednoduchá. „Na začátku to bylo tlusté a kulaté, potom tlusté a placaté a dneska jsou to ultrabooky.“ To je velmi naivní pohled, který ignoruje nejzávažnější rozpor, který v evoluci notebooků najdeme: Není to jedna linie vývoje. Je dvojitá.


Není pravda, že první notebooky byly jen tlusté, naopak, některé byly už v 80. letech mnohem menší než jsou dnešní ultrabooky. A i dnes najdeme stroje, které jsou pořádně velké a napapané. Jak je to možné? Ve skutečnosti je to tak, že už od začátku dochází k souběžné evoluci dvou základních typů notebooků: Výkonného modulárního stroje, který má svými vlastnostmi nahradit stolní počítač, a lehkého, snadno přenosného stroje s maximální výdrží na baterie. Během koevoluce, která se táhne už od roku 1981, se několikrát tyto stroje navzájem přiblížily a potom se zase vzdálily, nicméně nikdy se nespojily do jedné větve.

Od kalkulačky po ultrabook - dvojitá evoluce notebooků
Dynabook z roku 1968 - zdroj wikimedia

Zdá se přitom, že „výkonná přenosná pracovní stanice“ vznikla z ryzí praktičnosti. První představa přenosného počítače, Dynabook z roku 1971, totiž představuje úplně klasického reprezentanta „snadno přenosného stroje“. Koncept Dynabooku připomíná nejspíš počítače jako je Radio Shack Portable TRS 80 Model 100: Jednolité tělo s velkou obrazovkou a klávesnicí v téže rovině. Není to úplně tablet, Dynabook má hardwarovou klávesnici, ale představou je to zařízení někde na pomezí mezi tabletem a laptopem. Tento koncept je překvapivě starý, navrhl ho Alan Kay už v roce 1968 a to jako informační a vzdělávací zařízení. Přesto nějakou chvíli trvalo, než se podobné stroje objevily – a to hlavně proto, že bylo nutné vyvinout podstatně lepší technologie, než ty, které byly k dispozici v roce 1968.

Mimochodem, tento zvláštní tvar stroje, přestože se objevoval hlavně u bateriových osmibitů, můžeme najít i u PC kompatibilních laptopů. Jedním z velmi raritních úlovků, který zrovna ukazujeme na výstavě v Alza Muzeu, je AGC Powersport X. Je to jeden z nejdivnějších XT kompatibilních notebooků, který jsem kdy viděl: Má jednolité tělo, displej je nevýklopný a je zanořený ve stejné rovině spolu s klávesnicí. Abyste s počítačem mohli pracovat, můžete si ho naklonit, ale jen jako celek. Přitom je to „písíčko“ včetně floppy mechaniky a harddisku, běhá na alkalické i NiCd baterie, dokonce do něj můžete zastrčit veskrze moderní 12V napáječ pro externí disky a frčí to! Všechny konektory jsou schované pod krytkami a dokonce i obrazovka se přikrývá plastovým deklem. O jak neobvyklý koncept se jedná, se přesvědčíte ve chvíli, kdy do Google zadáte „agc powersport“. Jo, ani Google nezná všechno! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
100 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 46.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.