Hlavní stránka Multimédia Elektronika Úvaha o tabletech: Pět, sedm, deset a nebo dvanáct?
Úvaha o tabletech: Pět, sedm, deset a nebo dvanáct?
autor: Michal Rybka , publikováno 21.10.2010
Úvaha o tabletech: Pět, sedm, deset a nebo dvanáct?

Tablety jsou definitivně tady – a bydlí už i u řady lidí, kteří ani netuší, že je mají. Co jiného než tablet je mobil s dotykovým displejem? Měřeno optikou třebas jenom počátku devadesátých let je každý smartphone velmi schopný počítač, jenom je jaksi scvrklejší. Co tedy vlastně dělá tablet tabletem?

 


Tablety byly ještě před rokem z hlediska normálních uživatelů úplně irelevantní počítačovou kategorií a smartphony do ní opravdu nikdo nezařazoval. Občas si nějaký bohatec či pracovník se štědrým zaměstnavatelem pořídil konvertible laptop, zafrajeřil si s ním před kolegy, ukázal, jak báječně se perem dá namalovat smajlík v Malování, ale tím to obvykle skončilo a rychle se vrátil k používání v normální „notebookové“ podobě. 

Občas se objevily nějaké speciální tablety medicínské, technologické či militární, které těžily kupříkladu z možnosti stroj hygienicky omývat, ale obecně to byla velice okrajová skupina. Odhaduje se, že se podobných strojů prodalo ročně celkem pod milión – a to včetně konvertiblů.

Úvaha o tabletech: Pět, sedm, deset a nebo dvanáct?

Letos se situace změnila – Apple sám prodal už více než 7 milionů iPadů, do tabletové zábavy se zapojují i další výrobci a je tedy reálné, že segment tabletů se letos zvětší více jak desetinásobně. To vyneslo na světlo světa dvě otázky:

  • Je počítač s operačním systémem z mobilních telefonů možné považovat za plnohodnotný tablet?
  • A jak velký musí být, abychom ho považovali skutečně za tablet? 

Zatímco zpočátku se kritici iPadu vysmívali, že je to „jenom přerostlý telefon“, dnes už přítomnost mobilního OS nikdo za problém nepovažuje. Koneckonců nejvýznamnější nastupující konkurenti jsou na bázi Androidu, tablety s Androidem 2.2 umí telefonovat a občas samy sebe doslovně označují jako „telefon“. Aplikace, browsery i hry jsou jak pro iOS, tak i pro Android tak dobré, že se chvílemi až divíte, že někoho vůbec kdy napadlo, že byste se bez desktopového operačního systému neobešli. 

U otevřenějšího Androidu nemáte problém ani s filmy, ani s dokumenty, ale i u iPadu si můžete nově nainstalovat přehrávač VLC zdarma a třeba GoodReader za euro šedesát, což pokryje potřeby drtivé většiny uživatelů.

Úvaha o tabletech: Pět, sedm, deset a nebo dvanáct?

Druhý problém se týká velikosti. Kde vlastně končí mobilní telefon a začíná tablet? Samsung Galaxy Tab má úhlopříčku 7“ a to už bych za telefon skutečně neoznačil, i když to technicky vzato telefonovat umí. Jako telefon ho vlastně ani použít nemůžete, kdybyste si ho pokoušeli dát k uchu, vypadali byste jako incký vládce Atahualpa, pokoušející se hovořit s Biblí.

Komická už byla Nokia N-Gage, jejíž půlkruhový tvar přitelefonování vytvářel dojem, že se vám do hlavy katastrofickým způsobem zarylo frisbee. Naštěstí je zde možnost hlasité telefonie a nebo můžete použít bezdrátové handsfree, což činí telefonování z tabletu poněkud méně bizarním, přesto je to stále kapičku zvláštní. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
70 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.