Hlavní stránka Multimédia Elektronika Úvaha – Proč jsme tak technologicky konzervativní?
Úvaha – Proč jsme tak technologicky konzervativní?
autor: Michal Rybka , publikováno 18.6.2010
Úvaha – Proč jsme tak technologicky konzervativní?

Starý operační systém je vždycky lepší než ten nový. Rychlejší, stabilnější, odladěnější a vůbec, všechno na něm funguje. Na co vlastně potřebujeme nějaké novinky, když to co máme funguje dobře. Proč riskovat nějaké změny? A taky ještě staré hry jsou lepší, ty ještě měly nápady! Tak co, taky se poznáváte?


Čtení diskusí je dost často pozoruhodný zážitek a ta, která vznikla pod článkem o iPadu, je jedna z těch nejzajímavějších. Odhlédnu od nevyargumentovaných názorů typu „sice jsem to neměl v ruce, ale vím, že je to blbina“, díky nimž nás nezřídka ostatní považují za národ brouků Pytlíků, kteří sice nikde nebyli a nic nemají, ale zato všechno ví a všem poradí. Je to prostě svéráz našeho národního koloritu, něco jako italská emotivnost a nebo francouzská přezíravost, je to předvídatelné a svým způsobem i roztomilé. Daleko zajímavější jsou konzervativní názory, které vysvětlují, proč je to, co už máme dobré, a proč je změna špatná.

Úvaha – Proč jsme tak technologicky konzervativní?

Nepotřebujeme nic nového, úplně nám stačí Windows a Office. K čemu jiný systém? K čemu jiné aplikace? Jsme spokojeni s tím, co máme. Na co se učit nové ovládání a poznávat jiné programy? Nějak už na ty tablety Windows nalámejte, jinak jsou k ničemu. Naučíme se pár chvatů, pravé myšítko, levé myšítko – a pojede na tom i starý software. Vlastně ani nepotřebujeme tablety, co se strojem bez klávesnice? Klávesnice je dobrá, jsme na ni zvyklí a není žádné plus v tom, že saháme na obrazovku, jenom si ji zašpiníme.

Konzervativismus má různé podoby a různé stupně, někdo se odmítá vzdát Windows XP, další tvrdí, že nejlepší byl Office 95 a někdo zarputile odmítá přestat používat Text602. Vím o jednom člověku, který stále pracuje na řádně vytunované Amize 1200 a nechápe, jak ostatní mohou používat cokoliv od Microsoftu a Intelu. A také o firmě, která stále vyrábí na koleně pro cizince custom verze super Spectra a drží si stálou klientelu.

Úvaha – Proč jsme tak technologicky konzervativní?

Možná existují i lidé, kteří skutečně používají ještě starší vybavení, pokud o někom víte (a máte představu, proč se svého zařízení tak urputně drží), dejte nám o něm vědět. Někdy má snaha držet se staré platformy zcela racionální smysl. Jako člověk, který sbírá staré herní platformy, zcela chápu, že software má vyšší hodnotu než hardware a že se oblíbených her nevzdává rád. Ne všechno je totiž možné emulovat! Když staré hry neběží, tak to zamrzí, ale nic hrozného se neděje. 

Úvaha – Proč jsme tak technologicky konzervativní?

Existují ale počítače pro řízení technologických celků, průmyslových strojů a nebo měřících přístrojů, které se používají i ve vědeckých institucích. Takové mašiny se připojují nějakou speciální vstupně / výstupní kartu k něčemu poměrně speciálnímu, jako je IBM PS/2 s MCA architekturou a s ničím jiným nefungují. Nevyhodíte zařízení za několik milionů jenom proto, že si s ním nové počítače neumí povídat! NASA také shání staré procesory a další čipy, které by se daly použít pro staré systémy – je levnější a bezpečnější sehnat staré čipy, než znovu vyvíjet software pro řízení raket a nebo teleskopů. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
201 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 88.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.