Hlavní stránka Multimédia Elektronika Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..
Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..
autor: Michal Rybka , publikováno 14.6.2008
Seznam kapitol
1. Úvod
Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Příliš mnoho tepla škodí, jak se mohli přesvědčit během posledních sta let například obyvatelé Hamburku, Hiroshimy, mnoha vesnic ve Vietnamu a díky termobarickým pumám nově i osazenstvo afghánských jeskyní. Ano, je to veliký a opravdu nebezpečný nepřítel - a vadí nejenom uhlíkatým formám života, ale proklatě zkracuje životnost i forem silikonových.


Obecné pravidlo říká, že čipy snesou "až" (ať to znamená cokoliv) 125°C provozní teploty, přičemž každé snížení teploty o deset stupňů prodlouží očekávanou životnost čipu o polovinu. Zdálo by se, že cílem všech konstruktérů je stlačení teplot na naprosté minimum, protože pak jejich díla budou žít nejdéle. Praxe je ale taková, že se málokdy počítá s "efektivní" životností nad pět let (stroj morálně zastará a stejně bude vyměněn), takže se vysokým teplotám popustí uzda na úkor zvýšení výkonu. Občas tak výsledek připomíná čistý přímotop než efektivně fungující stroj, který by ohromil i ty nejradikálnější ekonadšence.

Historie prudce žhavých dílů je poměrně stará a v oblasti výpočetní techniky bychom ji mohli datovat někam do přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy se objevily "supervýkonné" rozšiřující díly, které se zasazovaly do strojů, které na ně nikdy nebyly konstruovány. Příkladem mohou být akcelerátorové karty pro Amigu 1200, zasunované do proklatě nízkého šuplíčku. Procesor třídy 68030 až 68060 visel na akcelerátorové desce jen maličký kousek nad stolem, tak nízko, že se tam vlastně už nevešel žádný chladič - a hrozné sálání za několik dní propeklo i nový stůl natolik, že lak popraskal a deska vypadala, jako by se jí snad dotkl svým život vysávajícím prstem nějaký strašlivý lich.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

A to byl jenom začátek, jistě si všichni pamatujete hrozné záběry na starší procesory Athlon bez detektoru teploty, které se po odstranění chladiče za pár okamžiků v oblaku kouře propekly přímo do silikonových pekel. Intel dovoloval alespoň dynamické podtaktování - což přece jenom nějak pomohlo.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Situace se zhoršuje...

Zdá se ale, že problémy s teplotou jsou čím dál tím častější. Byl jsem neobyčejně překvapen tím, kolika lidem v mém okolí odešly paměti DDR2 - a to nezávisle na značce a na košatosti hliníkového chladiče.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Bez mučení přiznávám, že jsem vždy overclockoval co to dalo a u každého nového stroje jsem ho (a i sebe) trýznil laděním a zkoušením, testováním, kde leží ona magická hranice, kde systém ještě stabilně běží. Přesto mě překvapilo, že zatímco starší systém po vyladění "na hranu" obvykle setrvale běžel bez jakýchkoliv problémů mnoho, mnoho a mnoho let (často dodnes), u mašin modernějších je vidět výrazně více vliv teplot okolí na stabilitu - a hlavně, i zcela vyladěným mašinám odchází díly kvůli teplotním problémům.

Poznámka: Možná za tím do značné míry stojí snaha počítač hlukově umlčet všelijakými těsnidly a pasivními chladiči. Ty jsou, pochopitelně, méně efektivní, než větrníková farma, proměňující stroj ve větrný tunel. Vedlejším efektem je ale to, že obrovské pasivní chladiče spíše překáží proudění vzduchu v počítači, než aby mu napomáhaly.

Ano, poměrně kvalitní paměti se mi dokonale upekly - nejspíše proto, že jsem používal velký pasivní chladič, který do jisté míry první řadu pamětí částečně překrýval. Pokud se díváte na rozložení dílů na základní desce, nepochybně vás zaujme, že jsou paměti srovnány těsně vedle sebe, takže se navzájem ohřívají - a ve většině případů (tedy typicky až na serverové desky) stojí paměti kolmo na proudění vzduchu, takže se jednotlivé moduly navzájem zakrývají a napomáhají svému dokonalému propečení.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

U serverových desek jsem viděl baterie modulů, které byly narovnány PO směru proudění - a i když je jasné, že pak nutně musely být jedny konce modulů teplejší než druhé, připadá mi to jako rozumnější řešení.

Snad jen drahé chladiče pamětí Thermaltake (za cca 700 Kč za chladič) a Thermalright (za 450 Kč za kus) s heatpipes a chladícím "stromečkem", který se staví přímo do cesty proudícímu vzduchu, mohou pomoci.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Vlastní zkušenost s nimi ovšem nemám - kupoval jsem drahé paměti a v rámci reklamace se považuje za nevýhodu, když původní (drobný) chladič oloupáte, byť za účelem nasazení podstatně bytelnějšího kousku. Snad jenom nějaký nadšený přetaktovávač, který se do podobných manipulací pustil, by toto mohl posoudit.

Tepelná úmrtnost pamětí by mohla být - i kdyby opravdu připadala na úkor přetaktování či nepromyšleného designu desek - považována za jakési neúmyslné nedopatření. Nevím však, co si myslet o často naprosto nevyhovujícím chlazení jiných dílů - čipsetů s patetickými vrtulkami jak z kreslených filmů, které se za pár měsíců zanesou špínou a nebo úmyslné manipulace s nastavením chlazení, které snad má za úkol přinést nějakou dávku ticha na úkor životnosti čipu. Nejde jenom o první série nových čipů, kde výrobce neodhadne správně velikost nutného chladiče, ale přímo o nastavení firmware grafik, které, místo toho, aby se správně chladily, naprosto brutálně pečou.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

S tímto podivným problémem jsem se setkal u rok starého Radeonu 1900XT, který vcelku dobře sloužil, i když měřidlo hlásalo poměrně absurdní teploty čipu, dosahujících prý téměř bodu varu. Dokud to fungovalo, nevěnoval jsem tomu žádnou pozornost, ostatně driver nepředkládal žádné stížnosti. Teprve před nedávnem, patrně s příchodem vyšších teplot, se začaly dít podivuhodné věci. Když jsem ve starším Battlefieldu narazil na místa, kde chyběl triangle v terénu a krajina mi otevřela náhled do svých útrob, považoval jsem to za problém "příliš nového" driveru a příliš obstarožního herního kusu. To, že jde o vážnější problém, mě napadlo v okamžiku, kdy jsem se u nové hry marně pokoušel přejít "most" - ano, další chybný triangle s texturou, opticky natažený přes prázdnotu. Nechápal jsem, co můj panáček blbne, když "mostem" stále propadá a urputně umírá, i když podle všech vědeckých poznatků by to prostě měl přejít. Teprve ve chvíli, kdy mi panák explodoval v útvar připomínající rozkvetlou lilii a po pár okamžicích odeslal stroj do bootu, zkoprněl jsem. Obrazovka POSTu byla plná barevných teček - neklamná známka, že videopaměti mají zásadní "problém"!

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Již jsem se smířil s nutností upgrade, když mě kolega Vlček upozornil na to, abych si stáhl ATI Tool a koukl se na to, jak že je nastaven běh ventilátoru. Ke svému neskutečnému zděšení jsem zjistil, že i při teplotě 90°C je chod větráku nastaven na 50% a teprve teplota přes 100°C byla pro autory nastavení dostatečným důvodem, proč ho pustit naplno. S ATI Toolem jsem nastavení přestavěl tak, aby větrák jel na plný výkon už od 65°C - a EJHLE EJHLE, náhle teplota při hraní klesla z 95°C na circa 70°C - o plných dvacet pět stupňů méně!

Ano, na jednu stranu jsem pochopil, proč se lidé od ATI snažili brzdit větrný tunel nad grafikou - při hraní jekot turbiny jedoucí na plný výkon trochu připomínal provoz na základně v Avianu. Na stranu druhou ale teplota výrazně poklesla a všechny problémy zmizely! Krajina byla celá, panáček byl morfologicky opět v normálu a stroj se přestal hroutit. Neodolal jsem a zkoumal, zda náááhodou nenosí lidé "vysoké" Radeony na reklamaci s tím, že se jim "ve 3D rozpadá obraz". A víte co? Rozpadá se jim a vážně je nosí reklamovat. Co to je? Nějaký program ATI na časté reklamace a rané upgrady grafických karet?

Teploty, kterých dosahují podobně "vyladěné" karty, jsou skutečně pekelné. Je šokující, že vás driver nevaruje. Když náš líný a teplomilný kocourek, domnívající se, že výpočetní technika je pouze rafinovaný nástroj pro ohřev kočičích okončetin, ucpával svou zadnicí tepelný exhaust notebooku, stroj zoufale protestoval a kvílením dával najevo nelibost s kočičí prdelí, působící přehřívání kritických komponent. Byl to jekot k nepřeslechnutí, jasné varování, že se děje něco špatného, něco, co je třeba okamžitě zastavit. Nové grafiky si nestěžují, prostě se nechají upéci - a to, mimo jiné, díky zcela nerozumnému nastavení ventilátoru.

Jak zbytečné! Místo toho, aby stroj monitoroval stav své "pohody" a jasně a důsledně vás varoval, že je něco v nepořádku, mlčí a umírá. A na vás je, abyste přišli na případné selhávání dříve, než nastane nějaký velký malér.

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky..

Proč v sobě Windows neobsahují nějakou diagnostiku pamětí, videopamětí apod.? Ocenil bych to více, než Movie Maker. A proč si výrobci nestanoví nějaký systém testování parametrů, který by dovolil operačnímu systému spouštět systémovou diagnostiku? S bídou tu máme SMART analýzu disků (která navíc často nefunguje). Proč nám systém nereportuje, že si myslí, že je špatně větraný, přehřívá se a podobně? V software existuje doktrína Test Driven Development, která říká, že pro každou funkcionalitu programu je třeba napsat nejprve test. Nevidím důvod, proč by komponenty nemohly obsahovat informace, sloužící k diagnostice jejich "způsobilosti" dle návrhu konstruktérů, které by pak operační systémy mohly snadno vyhodnotit a uživatele tak civilizovaně a srozumitelně varovat, že se děje něco nepěkného.

Nyní nám nezbývá, než doufat, že hardware snad funguje dobře a případně si hrát na detektivy, až se objeví nějaké podivnosti. Ale proč tvůrci hardware nastavují parametry tak, že nevydrží a umírá? V době rusko-japonské války někteří ruští námořníci nechvalně nazývali méně způsobilé lodi "samotopky", čímž naznačovali, že jsou, přes vědomí úředníků a důstojníků, vlastně úmyslně připraveny ke zkáze. Budeme snad dnes my říkat, že máme "samopečící" se paměti a grafiky "autogrilky"..?

Nový trend: samopečící paměti, autogrilující grafiky.. 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
14.6.2008 11:54:54   88.212.23.xxx 2760
Hmmm... je to pekna slohova praca ale toto sa podla mna hodi skor na nejaky blog ako tu...
14.6.2008 13:12:31   85.70.199.xxx 5511
je sobota. dřív o víkendu na PCT žádné články nebyly, teď vždy v sobotu přinášíme takový "odlehčený" článek.
14.6.2008 13:56:58   91.127.56.xxx 1211
ale boli... v podobe Tyzdennych prehladov recenzii a testov zo zahranicnych serveroch. Ktore mi pravdupovediach trocha chybaju..dali sa tam najst odkazy na zaujimave clanky.. (napr bol clanok o podvoltovani X2, za ucelom znizenia tepelneho vyzarovania, atd)
14.6.2008 16:01:45   88.212.23.xxx 1911
Mne proste nesedi. Chvilu je to prilis vseobecne, chvilu prilis konkretne. Ani ryba ani rak. Ale precital som si to zabil tym nejakych 10 minut a ako som povedal je to velmi pekna slohova praca takze to ucel splnilo.

BTW zda sa mi ze PCtuning v poslednych tyzdnoch velmi ozil. Chodim tu denne a vzdy je tu nieco nove.
14.6.2008 16:14:21   85.70.199.xxx 1210
snažíme se to rozhýbat, zdá se že úspěšně díky za věrnost.
14.6.2008 17:34:20   84.42.208.xxx 1011
Kiddiehackeři taky Ještě mám nadiktovaný seznam úprav webu, trochu to tu ještě prokoukne, jen co vyřeším zkouškové. ;-)
14.6.2008 18:47:28   193.179.208.xxx 139
Ze by nový majitel, přitvrdil ?
22.6.2008 19:29:42   80.79.28.xxx 96
Připadá mi tady poslední dva dny jako takovej koutek demence ale je to dobrýý ...neberte to špatně
14.6.2008 11:59:47   85.135.234.xxx 1014
vie mi niekto poradit ci chladenie pamati RAM existuje aj do notebooku? nemyslim take "s chladiacim stromcekom" ale iba obycajne "teplovodive pliesky"
14.6.2008 12:13:25   91.127.56.xxx 118
tak to pochybujem.. v notebooku nie je na to dostatok miesta.. a pravdupovediac, este ani tie teplovodive pliesky som na ntb RAMkach nevidel
14.6.2008 16:04:55   88.212.23.xxx 128
No tam by to asi velky vyznam ani nemalo kedze tam vlasne nieje ziadne prudenie vzduch. A s pasivom vela neuchladis ked okolo neho stoji teply vzduch.
14.6.2008 12:05:09   91.127.51.xxx 2010
Myslim ze vyrobcovia umyselne "nastavuju" zivotnost hardwaru aby si clovek po nejakej dobe kupil novy. Je to marketing.
14.6.2008 12:28:14   91.127.56.xxx 188
ani by som nepovedal.. v jednom hracskom casopise som cital uvahu,tusim to bolo tiez od pana Rybku, ze ako sa vyrobcovia SW (hier) a HW predbiehaju v zmysle: Vyda sa nejaka hra..napr Crysis, ktora rozdrvi vsetky karty na trhu,a nedokaze ju ziadna rozbehat v peknych detailoch a rozliseni, a tak vyrobcovia HW odpovedaju adekvatnymi vykonnymi kartami,ktore by zvladli tuto hru,ale potom nastupuju nove hry, ktore prekonaju aj tento HW..atd. Je to v podstate normalny evolucny proces.
A co sa tyka prehrievania, je to znova vojna konkurencie.. Mas nejaky graficky chip,ale potrebujes ho predat vyhodnejsie ako ma konkurencia riesenie,a tak setris kde sa da..v tomto pripade na chladici. Preto ja osobne vidim skor vyhodu v dvoj-slotovych chladicoch na grafikach, ako nevyhodu. (spominam to preto,lebo nie raz som cital na recenziu hociakej grafiky, kde jej vycitali, ze zabera 2 pozicie). Na druhej strane monstra typu GX2, alebo prichadzajuce 280, ktore maju problem uchladit aj 2-slotove chladice, su uz odsudeniahodne..
14.6.2008 12:59:38   92.60.57.xxx 138
No tak to podla mna urcite nerobia. Predstav si ze mas pocitac uz nejaky ten cas a rozmyslas o kupe noveho. Ale pokial by sa ti pokazil nejaky komponent od toho vyrobcu tak v nom ako tak stratis dôveru a mozno skusis ineho. Vykon ide stale dalej cize oni nemaju dôvod zamerne urcovat zivotnost.
14.6.2008 13:23:33   86.49.83.xxx 139
Tak to neni. Uvedom si, ze v minulosti byl docela problem spolehlive merit teplotu a presne regulovat otacky vetraku.

Dneska jsou tepeny cidla ve svabech a vetraky se tocej presne kolik je potreba, takze si vyrobci muzou dovolit jit az do extremnich teplot a je to jediny reseni.
Druha vec potom je, ze pri vyrobe GK se spatne nanese tepelna pasta a ona proste casem shori, protoze chladic neodebira 100% predpokladanyho teplo ale jen 65%.
14.6.2008 18:49:36   193.179.208.xxx 149
Ruku na srdce, stejne by sis ho za dva - roky koupil nedotlacil by te k tomu marketing ale slaby vykon
14.6.2008 12:16:33   78.102.28.xxx 128
muj nazor k clanku je, ze je nesmysl pretaktovavat cokoliv na hranici unosnosti, pokud neni zajisteno dostatecny chlazeni. Samtaktuju na bezpecnou mez, aby mi nenarostla prilis spotreba a CPU ci GF nedosahovala vysokych teplot. Ano, na zkousku treba zkusim max OC, ale hned to nastavim z5 na pouzitelne a bezpecne hodnoty
14.6.2008 12:16:52   62.209.192.xxx 2511
Bože...takhle jsem se dlouho nezasmál...Když náš líný a teplomilný kocourek, domnívající se, že výpočetní technika je pouze rafinovaný nástroj pro ohřev kočičích okončetin, ucpával svou zadnicí tepelný exhaust notebooku, stroj zoufale protestoval a kvílením dával najevo nelibost s kočičí prdelí, působící přehřívání kritických komponent....díky
14.6.2008 13:01:50   83.240.99.xxx 1510
Mně se teda daleko víc líbí
Místo toho, aby stroj monitoroval stav své "pohody" a jasně a důsledně vás varoval, že je něco v nepořádku, mlčí a umírá.
14.6.2008 12:21:19   147.229.210.xxx 208
"každé snížení teploty o deset stupňů prodlouží očekávanou životnost čipu o polovinu"

tohle mě učili na střední i vysoké škole a je to jediný a absolutní argument proč taktovat "přiměřeně" a chladit maximálně
14.6.2008 12:38:11   89.248.248.xxx 128
Muzu se zeptat, tohle je stejny pripad jako ten panacek ktery nemuze prejit pres most? Mam Radeon X1900GT a vzdycky jsem si myslel ze to delaji nove drivery Kazdopadne jdu hned stahovat ten ATI Tool, diky za tip.
14.6.2008 13:11:44   84.42.210.xxx 149
mam podobny problem ale moje 1900gt je uz druha ta moje prvni grafika delala este horsi veci nez co se tu popisovalo skoncilo absolutnim kolapsem pc a reklamaci. Taky sem si stahl atitool a ukazalo mi to tohle
zda se mi trochu divný ze od 95°C klesnou otacky na 30% co to ma jako znamenat ?
14.6.2008 12:55:18   89.103.6.xxx 178
"a kvílením dával najevo nelibost s kočičí prdelí"

Chlape, dobrý článek, ale tento odstavec... prostě brutus :-D

Díky moc
14.6.2008 13:11:28   85.70.199.xxx 1210
tak tohle je v sobotu po ránu zabijácký
14.6.2008 13:20:27   194.145.181.xxx 1311
Naprosto perfektní článek - výrobci by se měli zamyslet alespoň nad konfigurací těch desek...
BTX to měl trošku vymyšlenější, ale zrovna se nějak nechytl (taky měl dost much)...
Byť to k tomuhle nepatří, proč třeba výrobci nedají do jednoho "bloku" konektory na LED diody HDD, Restart, Power a Sleep?
U všech desek se to zapojuje prakticky stejně a pořád je to rozsekaný na 8-mi drátech místo jednoho bločku jako např. USB konektor...
14.6.2008 13:23:41   217.119.117.xxx 1210
články Michala Rybku sa vždy veľmi dobre čítajú.. a hlavne, sú vždy o niečom nice work
14.6.2008 13:36:01   88.80.241.xxx 1210
Dobre sa to čítalo, najmä odstavec s kočkou Ale k téme: je to určite tak ako tu už bolo spomýnané - výrobcovia šetria kde sa dá, stačí ak im nejaký inžinier vyráta, že ten a ten chladič stačí, tak to neskúmajú a chrlia jeden kus za druhým. Na druhej strane záleží aj od podmienok ktoré sú v danej miestnosti a hlavne prúdenie vzduchu v bedni. Môže mať GK sebalepší chladič ale ak ju dostane do rúk lama, a vloží ju do kabelmy zadusenej lowendovej bedne, ktorá ma prednú perforáciu ako dierky po špendlíkoch tak nepomôže nič.
14.6.2008 13:54:28   81.30.248.xxx 1210
mám k tomuto tématu jedno hezké video z práce:

http://www.youtube.com/watch?v=MKD4xlL7yQ8

takhle to nějak vypadá, když jsou na desce používány nekvalitní cívky
14.6.2008 15:52:46   85.207.161.xxx 168
Dost často jsem slýchával, jak někomu odešlo to a někomu zase ono zařízení. Vždy jsem si říkal, jak je možné že se to děje i u tak obyčejných a téměř nepoužívaných věcí. A náhle mne to udeřilo přímo do očí ... tedy přesněji do uší. Kdosi se o tom opět bavil, a najednou zaznělo to úžasné a vševysvětlující "Kurvítko".

Pokud se na to podíváme, tak většina firem by samozřejmě chtěla zvýšit prodej svých výrobků, a nejjednodušší způsob jak toho dosáhnout, je přidat do zařízení jedinou a nejzbytečnější maličkost, která po určité době zařízení automaticky odpraví do věčných lovišť. Tedy kurvítko
14.6.2008 16:12:32   212.111.18.xxx 139
Scream ,si idiot ... Já jsem rád za každý článek co na PC tuningu je a myslím že zrovna tendle problém většina lidí neřeší a když vyjde takový článek tak se snad zamyslí a možná i koupí lepší chlazení ..Fakt nechápu idioty kteří pořád maj něco proti. KDyž se ti to nelibí tak to nečti. Neznamená že když se to nelíbí tobě že se to nebude líbit ostatním.
14.6.2008 17:04:22   85.71.98.xxx 1310
To.že výrobci nechávají čipy přirozeně usmažit je bohužel skutečnost.Jinak si už nedokážu vysvětlit, že od výrobce nastavený firmware u GPU zvýší otáčky ze základních 36% až po dosažení 95°C.Takže vše můsím man.A chipsetu nemluvím,70°C při hře není problém a to mu nepomůže ani výrobcem přilepená "horská dráha".po jejím překročení začína kolabovat komunikace s pamětmi,coš se projevuje postupným přidrháváním až se to přestane líbyt Woknům.
14.6.2008 18:52:15   86.49.118.xxx 3715
Vcelku zajímavá úvaha, ale tentokrát s ní vůbec nemohu souhlasit. Obsahuje totiž podle mého řadu velice subjektivních dojmů. Pokusím se je okomentovat:

"A to byl jenom začátek, jistě si všichni pamatujete hrozné záběry na starší procesory Athlon bez detektoru teploty, které se po odstranění chladiče za pár okamžiků v oblaku kouře propekly přímo do silikonových pekel. Intel dovoloval alespoň dynamické podtaktování - což přece jenom nějak pomohlo." - Video uveřejněné na Tom's Hardware byla čistá lež a pomsta AMD. Je sice pravda, že procesory Athlon bez tepelného senzoru se snadno upečou, nicméně už není pravda, že Intel se dokáže při sundání chladiče podtaktovat. Naopak, procesory Intel se po dosažení určité teploty vypnou, pokud se ovšem předtím neporouchají (spolehlivost není stoprocentní, k vyslání PROCHOT dochází až při nějakých 110 stupních Celsia). Video bylo zmanipulované, protože 100W Pentium 4 skutečně není schopné fungovat bez chladiče a to ani při asistenci Thermal Monitor. Situace je navíc mnohem složitější, než se může zdát. Odstavení CPU vždy závisí na základní desce, CPU může nanejvýš pomoct odpojením CLK od většiny čipu a tím redukovat dynamickou spotřebu (tím ale nezabrání průsakům proudu). Pokud je deska špatně konstruovaná (pomalá reakce na signály), pak čidlo procesor nezachrání. Navíc je například zajímavé, že jinak vychvalované procesory Pentium III ve své mobilní verzi neobsahují signál PROCHOT, takže fakticky vzato nemají žádnou ochranu proti přehřátí! Ono to obecně mělo nějaký postupný vývoj a člověk by se divil, kolik zařízení nemá žádné bezpečnostní mechanismy (viz např. čipsety NVIDIA, které se přehřívají a pak různě poškozují data).

"u mašin modernějších je vidět výrazně více vliv teplot okolí na stabilitu" - To je jasná daň za stále se zmenšující "fyzikální rozměry". Máme stále menší napětí, tudíž i menší rozdíl mezi Lo-Hi stavem. A máme stále menší transistory, což znamená větší tepelnou hustotu.

"Ano, poměrně kvalitní paměti se mi dokonale upekly" - Co to jsou kvalitní paměti? Ono totiž běžně platí, že nejkvalitnější jsou ty paměti, které zároveň bývají nejlevnější. U spolehlivého stroje kvalitní znamená takové, které vyhovují specifikacím. Není tajemstvím, že různé předražené naboostované OCZ, Geil a podobné značky v drtivé většině případů specifikacím nevyhovují - ať už kvůli použití vyššího napětí nebo kvůli používání nedovoleného časování. Zeptám se tedy: Byly paměti dle JEDEC na 1.8V a s časováním 5-5-5-18 ? Pokud ne, pak to nebyly kvalitní paměti, ale naboostované paměti, u kterých se žádná spolehlivost nepředpokládá.

"U serverových desek jsem viděl baterie modulů, které byly narovnány PO směru proudění" - To není výsada serverových desek, jde čistě jen o layout základní desky (daný jejími rozměry a místem přítomnosti paměťového řadiče).

"Teploty, kterých dosahují podobně "vyladěné" karty, jsou skutečně pekelné." - Je pravda, že teploty grafických karet jsou dost vysoké. Na druhou stranu při správně větrané skříni se dají grafiky často uchladit bez větších potíží. Osobně mám ve skříni jen dva větráky - 1000 o/m Nexus 120mm a asi 600 o/m Noctua 120mm. Přesto je teplota mé pasivně chlazené GF8600GT podle senzoru pouze 50 stupňů Celsia a ani při jejím zatěžování se nijak zvlášť nezvyšuje. Pokud otevřu bočnici, pak teplota grafiky stoupne. Obdobně stoupne i teplota disků. Chce to prostě mít ve skříni slušný vánek a to především správným směrem.

"Proč v sobě Windows neobsahují nějakou diagnostiku pamětí, videopamětí apod.?" - Proč? Protože by to byla totální blbost. Náhodné změny bitů v pamětech patří mezi nejčastější příčiny chyb v programech. Testování pamětí by tak odhalilo už známé - že v pamětech jednou za čas dochází k chybám (je to jen otázka pravděpodobnosti). Pokud požadujete stabilitu, kupte si paměti s ECC kontrolou, ty v real-time vyřeší drtivou většinu potíží. Měl jste je? Ne? Tak si nestěžujte.

"Proč nám systém nereportuje, že si myslí, že je špatně větraný, přehřívá se a podobně?" - Brečíte na špatném hrobě. Intel již dávno specifikoval souvislost mezi teplotou CPU a otáčkami ventilátorů (ve specifikacích je jasně napsáno, že při dosažení určité teploty se mají větráky spustit na maximum, stejně tak je jasně specifikováno, jaké mají mít chladiče parametry). Zeptejte se ATi a NVIDIA, jaké mají specifikace a jak moc tvrdě na nich trvají. A konečně - nekupujte věci, které z principu budu...
14.6.2008 19:16:23   89.102.109.xxx 1311
ale co ja vim tak starej athlon K7 slotovej kterej taky urcite nemel zadnou ochranu proti prehrati se bez chladice proste neupek takze pochybuju ze AMdcko do socketuA se upeklo to byla jen propaganda intelu na jeho sitozni P4 jo a mam v compu 8800 topi jako prase i s vetrakem na MAX hrozne mne vadilo ze vetrak nejede kloudne tak sem stahnul nejaky beta drivery a jede furt na 100 uz od bootu WOKEN a kamos ten ma 8800GTX a ta s chladicem na default to je hruza 80C ve woknech fuuuujjjjj
14.6.2008 19:52:42   77.104.244.xxx 129
Windows vista vestavěný test paměti mají...
Jinak snížený životnost je také dost tím, jak roste stupeň integrace (menší struktury jsou citlivější) a typ montáže bga pozdra...Nemálo se podepisuje i šetření na materiálech ....
14.6.2008 20:18:23   87.244.200.xxx 1611
Každí elektrikár vie že zo zvyšujúcou sa teplotou klesá aj maximálny prúd ktorí môže pretekať tranzistorom pr. (pri25*C max20A, pri 100*C max8A). A keď že všetky počítačové čipi sú zložené z tranzistorov tak to platí aj pre ne. Zo zvyšujúcim prúdom zároveň narastá aj teplota tranzistora a tím sa zmenšuje jeho maximálny prúd a po dosiahnutí kritickej hranice dochádza k poškodeniu tranzistora. A keď taktujeme a zvýšime napätie tak zároveň sa zvyšuje aj prúd čím vyššie napätie tím je aj vyšší prúd a môže dôjsť k poškodeniu tranzistorov pr v procesore ale keď udržíme teplotu na nižšej úrovni ako bola pred taktovaní atak si môžme dovoliť aj vyššie napätia ale iba do hodnoti aby nezačalo napätie preskakovať medzi jednotlivými tranzistormi (45nm 1,6V, 65nm 1,8V, 90nm 2V ale do teploty 45-50*C). Pre pamate (DDR 3,3V, DDR2 2,8V, DDR3 2,4V do teploty 40*C) Ale zo zvyšujúcou teplotou vzniká ešte jedna nežiadúca vlastnosť tranzistora čo je jeho opotrebovanie čím stráca svoje vlastnosti znižuje sa mu aj max prúd napätie atď, tranzistor sa neustále opotrebováva ale nad teplotu 80*C je jeho opotrebovanie veľmi rýchle a môže sa až úplne zničiť omnoho rýchlejšie ako pri nižšej teplote.
14.6.2008 20:44:34   85.207.42.xxx 169
Tento článek je velmi zajímavý @ poučný @ pravdivý.
Chápu, že někomu se nemusí líbit, ale pravda vyšla konečně na světlo "Boží".
14.6.2008 22:06:31   88.102.183.xxx 1616
Tohle je známý problém a úroveň tohle článku mi přijde dost dobrá pro Level či jiný herní časopis kam Michal běžně píše, ale tady tohle podle mě nemá co dělat jako to také moc populárně naučné a známé.
Michal má tehdenci kecat do všeho od psychologie a filosofie, přes hry až po HW a podle mě tady už by to dělat neměl, nestačí na to.
14.6.2008 22:42:34   88.199.85.xxx 129
Zdravím všechny, mám dotaz - chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte, čím může byt způsobeno to, že se mi počítač sam od sebe restartuje. Myslím, že přehřátím CPU, GPU nebo Chipsetu to není, každý den se dívám v programu Everest na teploty a ty se pohybují kolem 50°C, takže tím to asi není, Kdyby jste někdo věděli, tak prosím piště na E-mail : aivory.n@seznam.cz .Předem děkujunullnull
15.6.2008 02:37:18   213.151.217.xxx 1713
Ja napríklad asi každý pól rok až rok prečistím celý komp a nanesiem teplovodivú pastu. a výsledok?fičí mi už 4 roky a mám ho OC. takže starat sa a je po problémoch.
16.6.2008 13:39:53   62.77.79.xxx 810
No to neni zas tak uplne pravda. Mam OC Athlon X2 3800+ (defaultne 2GHz) na 2,4GHz a v tech vedrech jaky ted chvilku panovaly se mi to stavalo taky. Mam skrin Thermaltake Mambo, zadni 12,mm vetrak Thermaltake jsem soupnul dopredu pred disky, na vyfukovani ze skrine jsem koupil 120mm AC a chladic chladim AC 64 pro. Nanesl jsem novou teplovodivou pastu AC MX2 (keramika), myslim ze se nejedna o spatnou pastu, a padani compu se mi sice zlepsilo o dost, ale stejne jednou zuchnul (Zaklinac, narocna scena na max detaily zhruba po pul hodine hrani). Pravdou je ze ve skrini mam primotop X1950XT 512MB, ale stejne si myslim ze by to ten procak mel zkratka utahnout. Samozrekme, pokud je pod mrakem a neni venku 30 stupnu, pak problem nemam.. Samozrejme beru ze udrzba je hodne dulezita, ale vsechno nezachrani.
15.6.2008 21:31:14   89.102.12.xxx 109
Pohodový a příjemný článek, krásně se čte a popostrčí člověka k mozkové aktivitě. Myslím že je z něj na první pohled patrné že se nejedná o high-end vědecké zamyšlení, proto mi příde zcela zbytečné se rozčilovat nad nepřesností. Pctuning mám rád právě proto že mi pro pochopení článku stačí základka a nemusím hledat fyzikální tabulky abych aspoň trochu věděl :-) Na teplo v PC je jenom jediná správná taktika, nakoupit chladiče,pravidelně je zbavovat prachu a mít v case prostor pro vzduch.
16.6.2008 09:47:06   91.127.253.xxx 1211
SPAM kategoria sexy holky --> extrémní videa
16.6.2008 11:23:57   82.198.201.xxx 1211
Clanek je sice malo konkretni,co se soudobych vymozenosti tyce, zadne testy, benchmarky ani rady pro OC.. Na druhou stranu problematika v nem obsahla je pres svoji vseobecnost velice konkretni,tyka se totiz temer vseho,co dnes do kompu davame.. Teplota vzdy byla, a nejspis jeste radu let bude, uhlavnim nepritelem vsech kompiku.. Tak proc se takovym malym sobotnim claneckem neodreagovat a nezapremyslet nad machinacemi dnesnich vyrobcu, kteri nejspise skutecne usiluji o to,aby jejich dily byly funkci jen chvilku a pak byli neprodlene vymeneny za novejsi komponenty. Mozna je k tomu vede soudoba konkurence,ze chteji mit vse vykone a na stabilitu kaslaji.. ale treba je to proste vyhodnejsi, delat veci co za rok shori.. xD Jinak mam dotaz: autor clanku je Michal Rybka ze SCORE? =o) jak jsem tam videl ze se: Lich dotknul prstem smrti... sem si rekl,ty voe,to bude starej Rybka ze score.. xD fake?
16.6.2008 16:20:48   89.185.245.xxx 119
afaik Rybka psal do Score tak před 10 lety, nějak kolem roku 2000 odešel do Levelu. jinak je to on...
17.6.2008 09:11:41   82.198.201.xxx 1111
Tak to respekt, ja v tej dobe odebiral level.. no je to nejakej ten patek..xD zdravim Rybku, drz se kamo..
16.6.2008 13:11:57   165.72.200.xxx 108
na 9800
17.6.2008 20:08:48   217.75.72.xxx 88
Musim suhlasit s autorom clanku. V praci mam PC s doskou ASUS P5GC-VM i945GC a hoci je skrinka dobre vetrana a PC pracuje v IDLE su teploty na pasive chipsetu neumerne vysoke. Skusal som na nom udrzat prst hoci len 2 sek. no popalil som sa. To si myslim je pre chip priama cesta do kremikoveho neba. Setrenie na chladici zo strany vyrobcou je pre nich zrejme dvojnasobne vyhodne :-)
18.6.2008 13:13:43   85.71.235.xxx 109
Já jedu na desce Gigabyte GA-MA790X-DS4, kterou před nějakým časem PCT vychválil málem až do nebe - no ne že bych si stěžoval, jen ten chipset by alespoň občas mohl běžet pod 90°C... Ten pidipasiv je opravdu ubohost.

Jinak si myslím, že alespoň u AMD kvalita boxovaných chladičů (nojo, nadejte mi do lamy, co si neumí zjednat pořádný chlazení) docela stoupla. CPU mi i ve vedrech běží pod 60°C a to i relativně potichu, což je poměrně rozdíl od doby před třemi lety, kdy jsem k Athlonu XP 2800+ dostal stejný chladič, jako před dalšími třemi lety k Duronu 800 (!).

A konečně k článku Musím říct, že mě zaujal a že humornou formou předkládá čtenářům problém, kterým se jinak téměř nikdo nezabývá. Dobrá práce ;)
23.12.2008 23:33:54   217.115.249.xxx 00
:grin ...opravdu poutavě napsaný článek :grin ...ale pan Eagle to musel hned napravit :roll , ale je fakt, že to popsal taky zajímavě...oba články jsem zhltnul rázdva ;)

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

187 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 82.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.