Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?
Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?
autor: Michal Rybka , publikováno 25.9.2015
Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?

Část výzkumníků se obává vzestupu počítačové superinteligence. Ve skutečnosti potíže s umělou inteligencí už začaly – a to ne proto, že by AI po benderovsku v noci snila o tom, že „vyvraždí všechny lidi“. Začaly proto, že se její názor na věci občas liší od toho, jak problém vidí lidé, což vede k technickým katastrofám.


V současnosti se objevuje celá řada varování před nástupem umělé superinteligence. Varuje přední Stephen Hawking, Bill Gates, Elon Musk a další vědci a vývojáři. Hlavní obava, která přitom panuje, je z explozivního nárůstu umělé inteligence, která „rychle mine lidské schopnosti“ a změní se v superinteligenci. Co bude dělat superinteligence? To nikdo neví a proto se toho přirozeně bojíme. Já se osobně bojím spíše civilizačního reverzu v duchu pádu hellénistické vzdělanosti, což je prvek, který se v historii bohužel opakuje relativně často.

Video s českými titulky najdete na videacesky.cz

Zajímavý článek k tomuto tématu (1. a 2. díl) je možné najít například na blogu Wait But Why. Nástup AI srovnatelné s lidskou očekává většina někde kolem roku 2040, nástup superinteligence pak kolem roku 2060.

Osobně jsem přesvědčen, že článek vychází ze zcela přehnaného technologického optimismu. Cesta od počítačové inteligence k lidské inteligenci není měřitelná pouze nezbytnou teoretickou výpočetní silou, u níž se navíc odhady brutálně liší podle toho, čemu věříte, že je za vznik inteligence vlastně zodpovědné – zda buňky, jejich celé funkční celky anebo naopak také jednotlivé buněčné struktury, ale tím, že obecně úplně přesně nevíme, co je pro emergenci inteligence vlastně nezbytné.

Člověk versus počítač: Kdo drží tlačítko?

Centrální mozek lidstva bychom tu měli mít něldy kolem roku 2484 (ze seriálu Návštěvníci) 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
112 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 52Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.