Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Ochočte si robota aneb augmentované hračky
Ochočte si robota aneb augmentované hračky
autor: Michal Rybka , publikováno 22.5.2015
Ochočte si robota aneb augmentované hračky

Kdo by nechtěl robota? Robot je něco jako zvířátko, které navíc můžete kdykoliv vypnout, nežere vám dveře od koupelny a nezvrací na koberec baterky. Nemusíte řešit, co robot o samotě doma dělá a když se vám omrzí, můžete ho klidně prodat na Aukru a nebo nechat recyklovat, aniž by vás otravovali aktivisté. Roboti jsou zkrátka príma!


Před mnoha a mnoha lety jsem si dělal průzkum, jak se mladí muži a mladé ženy dívají na roboty. Předpokládal jsem, že pokrokovější budou muži a že se na ně budou dívat lépe. To se ale ukázalo pravdivé jen částečně – muži by si opravdu pořídili robota raději, ale byl by pro ně stále jenom věc. Ženy by byly vůči pořízení robota opatrnější, ale měly se tendenci dívat na něj jako na něco živého a chovaly by se k němu lépe. Zkrátka a dobře: Robot by si u žen hledal cestu domů déle, ale byl by z něj člen rodiny. Roboti vyvolávají emoce.

Ochočte si robota aneb augmentované hračky

Z filmu Andrew – člen naší rodiny

Dělá to z robotů lepší hračky? Určitě. Zpřístupní to technologie i lidem, kteří se o ně jinak nezajímají? Dost možná. Vezměte si takové programování: Jedna věc je vyřešit programátorský hlavolam v počítači anebo na tabletu, věc zcela jiná je postavit si robota z Lega a nechat ho pobíhat po podlaze. S takovým robotem je legrace, blbě ho naprogramujete a hop, už v sebevražedném pohnutí seskakuje ze stolu. Když uděláte chybu u fyzického zařízení, může to být hodně akční a může to mít dramatické následky. V případě automatického auta to může mít drastické následky, u robota servírujícího kečup spíše legrační. I když debugovat s hadrem bych po něm nechtěl.

Buď jak buď s roboty je legrace. Nejlepší jsou roboti, které lze programovat nějak netradičně, bez toho, abyste museli v počítači sepisovat instrukce, pak je uploadovat přes USB do robota a pak ho kvůli chybě pronásledovat po zahradě, protože vadný robot musí být nejprve odloven, aby mohl být znovu připojen a naprogramován. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
68 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.