VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU
i Zdroj: PCTuning.cz
Zábava Článek VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU

VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU | Kapitola 10

Václav Vlček

Václav Vlček

1. 1. 2010 03:00 16

Seznam kapitol

1. Co a kdo vás čeká? 2. Grafická časová osa 3. Nejlepší produkt roku 4. Nejhorší produkt roku 5. Zajímavosti, inovace a nejlepší trendy
6. Hloupost roku, zklamání a nejhorší trendy 7. Mobilní grafika 8. GPGPU a procesory 9. Článek/interview/web roku 10. Výhled do příštího roku  

Zase jsme o další rok starší a ani ekonomická krize nedokázala zpomalit vývoj technologií. Takže máme zase procesory rychlejší, grafické karty výkonnější a disky o hromadu gigabajtů větší. Co si o uplynulém roce myslí třináct osobností z technických magazínů a diskuzních fór si můžete přečíst v našem ohlédnutí za rokem 2009.

Reklama
Adam Vágner: Vidím to docela pesimisticky. AMD na podzim uvedlo s ohledem na náročnost současných her až nevyužitelně rychlé karty. Jen kvůli příchodu DX11 ke skokovému nárůstu náročnosti a kvality her nedojde a pokud nás příští generace herních grafik obdaří jen dalším nárůstem výkonu, budeme mít pramalý důvod jásat, že je máme. V tomto kontextu dávají pokusy nVidie změnit roli GPU na obecnější akcelerátor větší smysl než cesta prostého navyšování výkonu s „drobnými“ vylepšeními stávajícího modelu. Minimálně první generace „GPGPU karet“ s architekturou Fermi na to (vzhledem k teprve klíčícímu ekosystému kolem GPGPU) v očích široké veřejnosti nejspíš dojede. Samotným odsouváním uvedení další generace GeForce (tedy jestli se to tak dá říci, protože konkrétní termín uvedení nikdy oficiálně nepadl) mi začíná dění kolem Fermi nápadně připomínat Radeony HD 2900 XT, ve skrytu duše doufám, že je to jen dojem a historie se nebude opakovat.
V oblasti procesorů, které mají pro řadu činností nemalé výkonnostní rezervy, to minimálně na první polovinu roku vypadá dost bledě. Asi jen hrstka lidí bude nadšena z toho, že Intel přidá ke čtyřem jádrům další dvě (navíc jen u nejdražších procesorů). Přechod na menší výrobní proces nás také nespasí, a nevytrhne to asi ani další velká změna, která je na příští rok avizovaná – integrování grafiky i do výkonnějších procesorů.
Z vývoje kolem operačních systémů a aplikací začínám nabývat dojmu, že 4 GB paměti jsou „enough for everyone“, a jako člověka, kterému často nestačí ani šest giga, mne minimální pokrok v této oblasti netěší (i když s příchodem Win 7, u kterých se, na rozdíl od Win Vista, už instaluje obvykle 64b verze, bychom se mohli dočkat zlepšení)..
Na vývoj PC tak možná bude mít největší praktický dopad v roce 2010 rozvoj SSD. Snad se už konečně dočkáme cenově přijatelných flashdisků, jejichž rychlost i kapacita bude dostatečná pro pohodlnou instalaci operačního systému a aplikací. Kapacita 64 GB, kterou nabízejí rychlejší a nepříliš drahé SSD, hraničí s únosností, a jejich cena je ve srovnání s tím, co se běžně investuje do pevných disků, stále moc vysoká.


David Ježek: Od příštího roku očekávám (nebo doufám v) následující věci, na které se těším:
  • 4jádro AMD s TDP 45 W (pozor: už jsou v cenících)
  • 6–8jádrové procesory na 32 nm s rozumným TDP (pod 100 W)
  • konečně pořádné 40nm grafiky DX11/OpenCL double-precision generace za rozumné ceny (závisí na TSMC)
  • levnější 4GB DDR3 moduly (současných 8k+ za kus je šílené)
  • větší než 2TB disky (tj. 1TB plotny v praxi)
  • 24" 1920 × 1200 PVA/IPS s LED podsvícením za rozumnou cenu (tedy něco jako "HP LP2475w-LED")
  • najde se někdo, kdo do ČR přiveze várku 250W 80Plus Gold zdrojů Fortron? Za mnoho čtenářů CDRka dodávám: PROSÍÍÍÍÍÍÍM!
  • plně použitelný driver radeon-hd (pro úsporné Radeony HD 5500), plně použitelný driver nouveau (pro úsporné „GeForce GT 340“)
  • dubnové Ubuntu 10.04 LTS, na druhou stranu s obavami sleduji, co kutí lidé z projektu GNOME pro verzi 3
  • běžné grafiky generace Nvidia Fermi
  • dá-li Karel Gott, tak využití GPGPU pro zpracování videa ve free/opensource programech (VirtualDub/Avidemux) a fotografií (Raw Therapee, GIMP apod.)

Jirka Souček: Spekulace mám sice velmi rád, ale o ATi ani nVidii pro příští rok starost nemám. Větší obavy mi nahání takový trochu jiný... ošklivý... nepěkná věc.

Za rok 2009 se neskutečně vyostřila situace v souvislosti s autorskými právy a subjekty, které se o ně tak zvaně starají. Nějak si začínáme zvykat, že chtě-nechtě odvádíme poplatek z každého prázdného CD, DVD, harddisku, karty do navigace, USB klíčenky i papíru do tiskárny. Musíme platit, nevíme za co a nevíme ani, kam tyto peníze mizí. Tím to bohužel nekončí.

Za rádio v práci se už neplatí jen Českému rozhlasu. Do obchodu přeci nechodíme pro chleba a máslo, ale abychom si mohli zdarma poslechnout co nejvíce hudební produkce z chraplavého radiobudíku, takže je logické, že už peníze nechce jen OSA a Intergram, ale nově i Dilia a OAZA. Příští rok do seznamu zřejmě přibyde ještě Svaz českých kaktusářů... Chystáte maturitní večírek, opět byste měli platit dvěma organizacím (OSA, Intergram). Za co? To neví ani tyto organizace, často je nezajímá, jaká produkce bude použita – odvádíte vlastně paušál. I kdybyste si nakonec pozvali DJe s vlastní produkcí, nebo pouštěli volně dostupnou hudbu, musíte zaplatit, obvykle 5000Kč a více. Komu ale ty peníze připadnou, když na ně nikdo nemá nárok?

Líbí se vám nový film a chcete ho domů? Kopie pořízená mobilem v kině vás může stát až pět milionů korun, dva roky vězení a fotku se jménem tahanou novinami, televizí a internetem. Když si DVD v plné kvalitě ukradnete v obchodě, nestane se vám prakticky nic - nejde ani o trestný čin. A zajímat to nebude nikoho. Paradoxně z toho vyjdete líp, i kdybyste závěrem „nákupu“ vzali prodavače květináčem po hlavě (ale nezkoušejte to).

Čím více peněz těmto svazům odvádíme, tím více chtějí, tím více dalších vzniká a tím větší mají moc. V některých evropských zemích již stačí, aby ukázaly prstem a bez vyšetřování i soudu končíte odpojeni od internetu, tzn. na informační a společenské úrovni minulého století...

Pěstujeme si organizace, které kasírují uživatele a nemusejí se nikomu zodpovídat. Svůj úspěch staví na inkvizičních procesech s přemrštěnými pokutami, které vůbec nereflektují společenskou nebezpečnost daných činů, ale jen dále zvyšují jejich moc a vliv.

S ohledem na letošní rozjezd událostí u nás i v Evropě nejsou výhledy do příštího roku nijak růžové.

ps47: Čo sa týka nového roku, dlhodobé predpovede si robiť netrúfam, takže iba poprajem veľa šťastia AMD, aby konečne začali aspoň trochu konkurovať intelu v CPU hiende (hmm, neprial som im to náhodou aj minulý rok?), ATi úspešné pokračovanie víťazného grafického pochodu, intelu novú revíziu Larrabee ktorá sa dostane aj inam ako iba do labákov (a lepšie ovládače pre integrované grafiky), nenulovú dostupnosť pre produkty VIA/S3, Lucidu Hydru ktorá bude mať aspoň dve živé hlavy, a Nvidii aby namiesto implementácie DRM do ovládačov začala robiť niečo poriadne (vieme ze keď chce, tak to dokáže). Ešte by som chcel zapriať Linuxu dvojciferné percento na trhu OS, ale to asi skorej vstane z mŕtvych 3Dfx.. :P

Mirek Jahoda:
  • budeme si moci koupit grafické karty nVidia Fermi
  • Remedy vydá hru Alan Wake
  • Lukáš Václavík dopíše článek o GMA 500 (Poulsbo)

Lukáš Fiala: Pokud je někde záhodno zdůraznit, v jakých sra… závažné situaci se nyní nachází nVidia, pak je to právě zde. Po prozíravém ukončení výroby GeForce GTX nemá zelený tým v nabídce jediný zajímavý produkt pro hráče. Nedostatek konkurence je dobře vidět u Radeonů HD 5800 – karet je málo, AMD je zdražilo, ale beztak za ně musíme být vděční, protože ani vzdálená alternativa neexistuje. Tak tedy doufám, že se nVidia příští rok vytasí s nějakou peckou. Fermi (přesněji řečeno karty s high-endovým čipem GF100) budou zřejmě mimo finanční dosah široké hráčské veřejnosti, ale na dobrý vyšší mainstream není nikdy pozdě. Larrabee po letech vývoje nakonec ve své první iteraci nebude vydána, tak držím palce, aby to do zdárného konce dotáhla alespoň LucidLogix Hydra, na kterou jsme se těšili už před rokem.

Jan Kratěna: Příští rok bude minimálně stejně zajímavý jako ten letošní. AMD/ATi má celkem slušně našlápnuto a mohlo by ukousnout něco málo z podílu na trhu svým největším rivalům, Intelu a nVidii. Pořádná konkurence je potřeba.

Snad se taky konečně dočkáme nových GeForce postavených na architektuře „Fermi“, MSI by se mělo vytasit se základní deskou osazenou čipem Hydra a AMD by mělo představit první počin projektu Fusion, monolitického jádra integrujícího v sobě jak x86 CPU, tak DX11 GPU.

Můžeme taky jen doufat v to, že Intel nepohřbil projekt Larrabee úplně a bude pracovat na další generaci, která snad spatří světlo světa na přespříští rok.

Václav "WIFT" Vašek:

Přemíra optimismu mě tento rok nějak minula. Abych pravdu řekl, očekávám spíše smutnější zítřky a více problémů. Pomalu nám bude umírat systém Windows XP, protože po propadáku jménem Windows Vista se Microsoftu podařilo udělat systém „lepší, než je jeho předchůdce“ a uživatelé na to jistě patřičně zareagují (přiznám se, že bych považoval málem za umění, kdyby se povedlo udělat systém ještě horší, než byl Windows Vista ;-). Pokud jde o procesory, není co nového očekávat. Přijdou Core i5/i3/Pentia s integrovanou grafikou, o které už vím své (neboť jsem ji již měl tu možnost otestovat, ale tady to nebudu zbytečně rozvádět). Přijde nadupané šestijádro od Intelu do nejdražších desktopů (pro horních 10 tisíc a pro ten pocit, že „ho máme, i když ho nepotřebujeme“). Naopak očekávat něco na procesorovém poli od AMD je hodně odvážné a rozhodně je lepší nic neočekávat (přijde sice taky šestijádro, ale nedivil bych se, kdyby jej výkonem dohnalo nejrychlejší dvoujádro od Intelu, „Bulldozer“ bude v lepším případě až v roce 2011 a zatím se dá těžko odhadovat, jak moc se povede). Neberte to však tak, že si myslím, že AMD má špatné procesory, to v žádném případě. AMD má dobré procesory. Ale Intel má lepší.

Abych jen nešířil pesimismus, zmíním něco, na co se těším. Těším se na příchod čipsetů s nativní podporou USB 3.0 a 6Gbitového SATA, hlavně toho USB 3.0, protože USB 2.0 už mělo být morálně dávno pod drnem a eSATA jaksi ke komfortnímu používání chybí integrované napájení v konektoru (hodně se mi líbí řešení kombinovaného eSATA/USB portu, které je k vidění na některých MSI produktech, škoda, že to není standardem). A rozhodně jsem zvědav, jakým směrem se budou ubírat pevné disky, které se nějak podezřele přilepily na hranici dvou terabajtů a ne a ne se od ní odtrhnout (zejména co to udělá s jejich cenou, jak budou přicházet nové SSD). A abych pravdu řekl, docela se těším na problémy spousty méně zkušených uživatelů, které budu pověřen vyřešit. Jeden by nevěřil, co se při tom člověk všechno naučí (míněno vážně, i z té veselejší stránky).

Václav Vlček:

Na co se těšit příští rok? Hned na začátku to bude (pevně doufám) Nvidia Fermi. Ať už bude její výkon jaký chce, už je opravdu na čase, aby zelení konečně něco ukázali. A snad se nebude po uvedení opakovat situace s novými Radeony a karty opravdu najdeme v obchodech. Další věc, na kterou se opravdu těším, je čipset ION 2. Ten by podle všeho měl podporovat i jiné než atomové procesory. Když si představím mašinu kombinující ION 2 a CULV procesor, marně hledám důvod, proč si ještě vůbec kupovat čipset od Intelu. Ale jak už mě život s počítači naučil, vždycky se nějaká ta chybička nebo zádrhel najde...
 

Peter Hucík:

Dúfam, že budúci rok sa opäť naplno rozbehne cenová vojna medzi NVIDIA a ATI (čítajte „že NVIDIA uspeje s Fermi“), takže si zase kúpime lacné grafiky. A veľmi sa teším na rok plný hypovania architektúr procesorov. Konkrétne Sandy Bridge od Intelu, ale hlavne sľubnú architektúru „Bulldozer“ spoločnosti AMD.

 

Matej Koleják:

O predstavení Fermi GPUs v 2010 už vie asi každý. S marcom ako mesiacom predstavenia ale počítal málokto. Len aby nebolo neskoro nVidia, lebo AMD/ATi má naplánovaný refresh RV870 na koniec 2Q. Úplne novú generáciu GPUs od AMD/ATi by sme s trochou šťastia mohli vidieť ešte v 2010. Skúsenosť z minulých rokov mi ale hovorí, že sa určite ešte niečo posunie. V tejto súvislosti má podstatné slovo zase TSMC. Bude 32nm proces lepší ako 40nm? Dúfajme, že áno. Prvé čipy vyrobené v ňom by sme mali vidieť v polovici 2010. A prognóza? Ako minulé roky, situácia na trhu s GPUs bude veľmi premenlivá ;-)
 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama