Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3
Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3
autor: Z. Obermaier , publikováno 14.12.2009
Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Vánoce jsou už za dveřmi a možná se mnohým z vás objeví pod stromkem i nová sestava, třeba s procesorem od AMD. Abychom opět pokročili v našem seriálu o přetaktování, dnešní díl bude věnován právě procesorům do patice AM3. Podíváme se jak se taktuje, odemykají jádra a co vše má u této platformy vliv na výkon.


Před časem jsem publikovali první část našeho volného seriálu o přetaktování, tehdy jsme se věnovali platformě LGA 1156 a procesoru Core i5 750. Po dnešním článku si budeme moci odškrtnout další restík jako splněný, do úplného závěru nám ještě několik článků sice bude chybět, i na ně ale dojde. I když jednotlivé díly vychází spíše sporadicky, nakonec se všech platforem dočkáte. Dnes je na řadě AMD AM3 s paměťmi DDR3.

Tato patice a procesory do ní určené s námi budou zcela jistě celý příští rok, pak teprve možná dojde ke změně. Životnost minimálně ještě jeden rok je ale v IT téměř věčnost, tedy má tento článek smysl a bude platný ještě nějaký čas. AMD se bude na novou architekturu a patici chystat až na jaře roku 2011 a to tu s námi bude v plné parádě i novinka od Intelu - 22nm architektura Sandy Bridge a patice LGA 1155. AMD podle všeho nabídne v roce 2010 pouze 45nm šestijádro založené na architektuře stávajících Phenomů, ale jak s tím bude chtít konkurovat nabídce konkurence nevím. Zcela nová architektura Bulldozer se chystá až na jaře 2011. Do té doby bude náš dnešní návod stále mít co říci, a pokud to tak skutečně bude ukáže až čas.

Budoucnost a minulost nyní nechme stranou a věnujme se současnosti. 45nm procesory AMD jsou skvělé po stránce teplot, s přetaktováním také válčí velice dobře. Na konkurenci to ještě nestačí, je to ale hodně blízko. Jak uvidíte v dnešní recenzi, nárůsty frekvencí nejsou vůbec špatné ani u těch nejlevnějších čipů, jež nebývají osazeny tím nejlepším křemíkem. Dále už nebudu zdržovat a představíme si konkrétní testovací sestavu a komponenty:

Komponenty

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Pro test jsem zvolil jednu z nejlepších AM3 desek na trhu, ono jich ke koupi stejně mnoho není (s RD 790FX) a výběr je zúžen jen na několik modelů třech největších výrobců. Deska není zrovna levná, za cenu 3400 Kč s DPH ale nejde o investici co by vás zruinovala. Za kvalitu se platí a připlatit si pár stokorun se vám u taktování většinou vyplatí. Pokud máte ještě paměti DDR2, je na trhu několik slušných desek určených těmto modulům. Pokud ale vyžadujete DDR3 a patici AM3 je vybraná deska jednou ze zhruba pěti možných kandidátů, konkurence je ale zpravidla krapet dražší. Pro nabídku desek se podívejte sem.

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

První procesor k testování poslouží Athlon II X2 250 se základní frekvencí 3 GHz a zamčeným násobičem. I když jsou dnes odemčené čipy série Black Edition dostupné každému, přeci jenom nemusí mít štěstí každý a test zamčeného násobiče, kde taktujeme pouze zvyšováním základní frekvence může být užitečný. Cena toho procesoru je příjemných 1440 Kč s DPH.

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Druhým procesorem je Phenom II X2 550 Black Edition na frekvenci 3,1 GHz. Ten nám přináší všechny důležité aspekty moderních procesorů AMD. Má odemčený násobič a deaktivovaná dvě jádra. My si s ním vyzkoušíme snadnější taktování pomocí násobičů a také se pokusíme odemknout všechna jádra. Cena procesoru začíná na 2050 Kč s DPH, kdy při troše štěstí koupíte plnohodnotné čtyřjádro.

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Naší vcelku levnou sestavu desky a procesoru doplní také přijatelně drahý chladič. Za 715 Kč s DPH si můžete také koupit Xigmatek HDT-S1283, jež jsem k testu použil. Nejde o žádný laciný kousek, extrémně drahý ale také ne. Solidní chladiče k taktování začínají někde kolem 450 Kč s DPH, vybírat lze ze široké nabídky - podívejte se sami. Pokud chceme ale taktovat "až na krev" je nutné myslet na rezervu a pořídit si zkrátka lepší kousek. Dobré chlazení je základ úspěchu!

Jak na přetaktování - Athlon II a Phenom II pro AM3

Důležitou komponentou pro AMD AM3 jsou samozřejmě paměti DDR3. Já jsem použil Kingston Hyper-X 2133 MHz s kapacitou 2 GB na modul. Bohatě ale postačí mnohem levnější paměti. Moc zajímavě například vypadají Adata X-series 4GB DDR3-2000 MHz CL9, které lze koupit za pěkných 2450 Kč s DPH. Obecně postačí jakékoliv paměti DDR3 1333 Mhz nebo raději 1600 MHz s nižším napájecím napětím. Vybírat opět lze tady.

Kompletní cena vybraných komponent je 8000 Kč s DPH s levnějším procesorem. Za dvoujádrový Phenom II X2 550 si ještě připočtěte tisíc korun navíc. To rozhodně není málo, ovšem také to není moc za celkem dost výkonný systém poskládaný z kvalitních a značkových komponent. Krapet lze ušetřit na chladiči i pamětech, dále na desce a dostaneme se možná i na 7000 Kč s DPH, což je za solidní herní "vnitřnosti" pakatel. Absolutně ideální základ na hraní i taktování. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
107 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 49.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.