Hlavní stránka Hardware Základní desky Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
autor: Polívka Karel , publikováno 25.6.2004
Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
Intel tento týden představil zcela novou platformu - tu jsme v redakci pracovně nazvali LGAčko, a to i přes to, že nová "pružinková" patice LGA775 a odpovídající Pentia 4 jsou jen zlomkem toho, co nám tento "launč" přinesl. Společně s novými procesory přichází nové paměti DDR2, dlouho očekávané čipové sady Grantsdale a Alderwood, nový zvukový standard, poprvé se objevují sběrnice a grafické karty PCI Express... Musíme však uznat, že tolik novinek s sebou přineslo nejen nadšené výkřiky ale i kritické komentáře. Je nadšení oprávněné? {mospagebreak title=Popis i915P, i915G, i915GV a i925X}

Dlouho dobu byly nové čipové sady připravované pro nová Pentia 4 známé pod svými kódovými názvy Grantsdale a Alderwood. Jejich konečné členění je podobné jako u předchůdců. Máme tu opět dvě výkonnostní třídy: sérii i915 (s kódovým značením Grantsdale) mířenou do střední třídy, jedná se o pokračování doposud velice úspěšné série i865, a čipovou sadu i925X (s kódovým značením Alderwood) mířenou do vyšší třídy - ta je vlastně náhradou čipsetu i875P. Série 915 se dále dělí podle toho, zda obsahuje integrované grafické jádro, či nikoli.

i915P grafické jádro neobsahuje, i915G a i915GV jej mají (přičemž i915GV je navíc ochuzena o možnost zapojení samostatné grafické karty - chybí slot PCI Express 16x).

Specifikace čipových sad - porovnání s předchozí generací

Název čipové sady i865PE i875P i925X i915P
Northbridge 82865PE MCH 82865P MCH 82925X MCH 82915 MCH
podpora CPU P4, Celeron P4, Celeron P4 P4, Celeron D
HyperThreading ano ano ano ano
FSB 400 - 800 MHz 400 - 800 MHz 800 MHz 533, 800 MHz
Paměťový řadič Dvoukanálový - DDR Dvoukanálový - DDR Dvoukanálový - DDR, DDR2 Dvoukanálový - DDR, DDR2
Rychlost DDR 266, 320, 400 266, 320, 400  DDR 400
DDR2 400, 533
DDR 400
DDR2 400, 533
Maximum paměti 4GB 4GB 4GB 4GB
ECC ne ano ano ne
AGP AGP 3.0 (8x/4x) AGP 3.0 (8x/4x) ne ne
PCI Express

ne

ne

1 x PCIe 16x
4 x PCIe 1x

1 x PCIe 16x
4 x PCIe 1x

Southbridge

ICH5/ICH5R

ICH5/ICH5R

ICH6/ICH6W
ICHRW

ICH6/ICH6W ICH6RW

propojení Intel HUB Architecture (266MB/s) Intel HUB Architecture (266MB/s) (2GB/s) (2GB/s)
Audio AC97 AC97 Intel High Definition Audio Intel High Definition Audio
LAN ano, sběrnice CSA ano, sběrnice CSA ano ano
Grafické jádro ne ne ne ne
ATA 2 kanály PATA100
2 porty SATA
2 kanály PATA100
2 porty SATA
1 kanál PATA100
4 porty SATA
1 kanál PATA100
4 porty SATA
RAID RAID 0 pro SATA (jen ICH5R a WinXP) RAID 0 pro SATA (jen ICH5R a WinXP) RAID 0, 1 (pouze SATA) RAID 0, 1 (pouze SATA)
USB 8 x USB 2.0 8 x USB 2.0 8 x USB 2.0 8 x USB 2.0

A opět se opakují stejné rozdíly mezi jednotlivými výkonnostními řadami - změny tkví v čipu MCH (northbridge) - jedná se konkrétně o akceleraci zaměřenou na snížení latencí (čekacích dob) v paměťovém subsystému v případě i925X.

U předešlé generace se jednalo o technologii PAT (Performance Memory Architecture), kterou se někteří výrobci základních desek začali naučit zapínat i u série i865 (například ASUS, MSI, ABIT) a tak výkonnostní rozdíl mezi cenově velice výhodnou sérií i865 a o něco málo výkonnějším (za to podstatně dražším) čipsetem i875P byl v některých případech naprosto smazán.

Podle všech zdrojů by ale tohle nemělo u této nové generace být možné (že by výrobci základních desek mohli zvyšovat výkon svých i915 modelů na úroveň silnějšího i925X). Jde o trochu jinou technologii než v případě PAT zamezující "pirátskému" zapnutí a tak by měl být mírný výkonnostní rozdíl zaručen.

Předešlá generace obsahovala také speciální sběrnici CSA, která byla určena pro Gigabit LAN, jelikož byla nezávislá a nebyla tak omezována pomalou PCI. Nyní už není potřeba, jelikož se zde objevuje sběrnice PCIe 1x, která pro maximální využití Gigabit LAN naprosto dostačuje (narozdíl od PCI). K tomu je propojení mezi Southbridge a Northbridge výrazně zrychleno a datová propustnost nyní činí 2GB/s (oproti 266MB/s), takže Northbridge by měl vysoký objem dat pocházejících z nových sběrnic zvládat zpracovávat.

Samozřejmě jako v předchozích případech pouze vyšší typ čipové sady (i925X) podporuje ECC paměti. A jelikož je určen pro výkonnější třídu, dokáže spolupracovat jen se systémovou frekvencí 800 MHz (později by měl umět i 1066 MHz), takže je vyloučené použití procesorů Celeron i Celeron D.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Série 915 bude ale mezi uživateli mnohem více oblíbenější, jelikož bude o poznání levnější a jen o něco málo pomalejší (stejná situace jako v případě i865) než kolega i925X.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Navíc inovované grafické jádro Intel Graphics Media Accelerator 900 u i915G a i915GV doznalo slušných změn, díky němuž si najde své příznivce i mezi příznivci integrovaných řešení (čili levných "all in one" řešení) - i když je to stále hlavně záležitost kancelářských počítačů.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Inovované integrované grafické jádro Intel GMA 900 oproti svému předchůdci v čipové sadě i865G podporuje již 3D rozhraní DirectX9. Počet pipelines byl zvýšen na 4. Toto jádro podporuje připojení na 2 nezávislá zobrazovací zařízení, přičemž dokáže rozpoznat schopnosti připojeného monitoru a přizpůsobit si rozlišení (např. při přechodu z větší obrazovky na menší).

 

{mospagebreak title=LGA775 aneb vždy proklínaná změna patice procesoru}Společně s novými čipovými sadami přichází mnoho změn. Ne všechny jsou na první pohled jenom pozitivní - na druhou stranu je nelze označit jako krok zpět, to v žádném případě. Ovšem jedna dosti zásadní změna s sebou přináší jeden hodně diskutovaný a velice nepříjemný fakt - tou je změna patice procesoru. Čipové sady kódově označované jako Grantsdale (rodina i915) a Alderwood (mírně výkonnější rodina i925) přinášejí s sebou novou, zpětně nekompatibilní patici, ale i nový způsob usazování procesorů.

Protože se počet pinů (kontaktních nožiček procesoru) postupem času s novějšími procesory stále zvyšoval (samozřejmě kolikrát v rozmezí až několika let), nyní dospěl Intel až k počtu 775, pročež zvolil patici novou s označením LGA775 se zcela odlišným způsobem uchycení procesoru. To je lepší z hlediska odvodu tepla, jelikož takto uchycený procesor je uzavřen v jakémsi kovovém pouzdře. Rozeberme si ale tento "zlepšovák" podrobněji...

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Dřívější "nožičky" procesoru naprosto vymizely a byly nahrazeny jen kontaktními ploškami, které jsou uzavřením procesoru do kovového pouzdra přitlačeny na kontaktní piny (obdoba nožiček procesoru), které pokrývají patici v místě styku s procesorem (jak jinak samozřejmě :)).

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
Pro zvětšení klikněte myší

Mohlo by se zdát, že jde o změnu přinášející pouze klady, což není až tak docela pravda. Sice je toto uchycení z hlediska instalace procesoru mírně bezpečnější (nehrozí ohnutí dřívějších pinů ze spodu procesoru - toto riziko bylo ovšem bohužel přeneseno na patici samotnou), ale má také svou stinnou stránku. Je potřeba si dávat pozor na to, abychom se nedotkli kontaktních částí (plošky procesoru, piny patice), protože usazená mastnota z našich prstů (bohužel - je to tak) by mohla postupem času způsobit nedokonalý elektrický kontakt, což by mohlo vést, v krajním případě, k poškození procesoru (o to více zákeřnější je celý problém v tom, že případné problémy by se neprojevily hned, ale až po nějaké době - řádově x měsíců).

U doposud používaných pinů zespodu procesoru tento problém nemůže nastat, jelikož každá nožička je uzavřením patice (pootočením uzavírací páčky) sevřena, namísto jen přitlačení (navíc pokud ohnete nožičku, poznáte následky ihned :)).

U nových desek bývá kontaktní pole běžně chráněno plastovým krytem, který jen čeká na to, až bude odstraněn a nahrazen vyhovujícím procesorem.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Samotná instalace procesoru je sice o trochu "složitější" než u předchozího řešení Socket 478, ale nicméně o nic, co by vyžadovalo nějak výjimečně zvýšenou zručnost, nejde. Následující fotky sice mluví samy za sebe, ale přesto menší komentář nikdy neuškodí.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Po odstranění plastového krytu nejprve povolíte sevření - tedy pootočíte poměrně robustní kovovou páčkou. Poté snadno odklopíte kovovou část, která slouží při sevření k vyvíjení tlaku na procesor. Do takto otevřené patice vložíte procesor, který si přesně sedne díky umělohmotnému orámování kolem kontaktního pole (to je jediná nekovová část a je zde jen kvůli přesnému usazení procesoru).

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Vsazený procesor sice už "sedí" na svém místě, ale stále není nijak upevněn. K tomu slouží již výše zmíněný odklápěcí kovový rám, který díky svému provedení slouží také k lepšímu odvodu tepla z procesoru (sice ne nijak výrazně, nicméně v případě procesorů určených právě pro tuto patici je každý, byť jen minimální, "chladící" efekt velice vítaný). Do patice umístěný procesor stačí jen "sevřít" pootočením kovové páčky - tím se celá konstrukce vlastně uzavře.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Podívejme se, jak se liší procesory určené pro novou patici v porovnání s těmi pro socket 478.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
Pro zvětšení klikněte myší

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Díky odlišnému usazování procesoru byl heatspreader po obvodu upraven pro optimálnější uchycení v patici a díky vyššímu počtu kontaktů se celkové rozměry samotného procesoru nyní o něco zvětšily (ale jak je vidět z obrázku, tak nijak výrazně).

Nabídka intelovských procesorů aktualizována - nové číselné značení

A jelikož byla uvedena nová patice, tak společně s ní byly uvedeny i nové procesory, abychom ji měli vůbec čím osadit :-) Jednalo se převážně o již existující modely s úpravou pro LGA775 až na výjimku jednoho zcela nového přírůstku a to P4 3.6GHz. Počínaje těmito modely bude Intel pojmenovávat své budoucí procesory podle zcela nového číselného značení. Takže místo podrobného popisu, ze kterého je vše zřejmé, se začnou odteď objevovat procesory s víceméně nic neříkajícími názvy (abyste rozeznali oč jde, musíte se aspoň trochu orientovat). Půjde o 3 série... 3xx pro Low-End, 5xx pro Mainstream, High-End a 7xx pro mobilní segment. Nicméně z počátku to přinese spíše zmatek mezi uživateli :-(

Nové procesory určené pro patici LGA775

  Jádro Frekvence FSB L2 L3
Pentium 4 520 Prescott 2.8 GHz 800 MHz 1024 KB -
Pentium 4 530 Prescott 3.0 GHz 800 MHz 1024 KB -
Pentium 4 540 Prescott 3.2 GHz 800 MHz 1024 KB -
Pentium 4 550 Prescott 3.4 GHz 800 MHz 1024 KB -
Pentium 4 560 Prescott 3.6 GHz 800 MHz 1024 KB -
Pentium 4 Extreme Edition 3.4GHz Gallatin 3.4 GHz 800 MHz 512 KB 2048 KB

Společně s těmito novými procesory pro LGA775 byly oznámeny i vylepšené Celerony. Poprvé v historii těchto low-endových procesorů došlo ke změně jejich názvu, který teď činí Celeron D. Jsou založené na jádře Prescott a určené pro socket 478. Stejně jako v předchozích případech Celeronů založených na architektuře Netburst obsahují čtvrtinovou L2 cache oproti plnohodnotnému Pentiu 4 se stejným jádrem. Takže jelikož došlo ke změně jádra, dochází u nových Celeronů D ke zvýšení L2 cache ze 128 na 256 KB. Navíc pracují na systémové sběrnici 533 MHz (oproti dřívějším 400 MHz) - můžeme říci, že po dlouhé době je tady konečně pořádný Celeron.

 

{mospagebreak title=Southbridge je opravdu vypilován} 

Celkem je na výběr ze čtyř různých verzí Southbridge. Jedná se o základní ICH6. Dále ICH6R s podporou RAID, ICH6W s podporou wireless LAN (bezdrátová síť) a nakonec ICH6RW, který je kombinací obou předchozích (RAID + Wireless LAN).

Disková rozhraní - SATA postupuje, PATA ustupuje

Je tomu už nějaký pátek, co se na trhu objevily první čipové sady podporující diskové rozhraní SATA 150. U intelu byl onou první vlaštovkou doposud nejnovější Southbridge označovaný jako ICH5/ICH5R. Ten obsahoval podporu pro již zastarávající 2 PATA kanály (na každý kanál lze připojit 2 zařízení) a 2 SATA porty, pčičemž ve verzi ICH5R lze vytvořit pod Windows XP RAID pole 0 (takže takzvaný Stripping - nezvyšuje bezpečnost, ale zvyšuje výkon).

Southbridge ICH6R přínáší s sebou dosti značné vylepšení pokud jde o disková rozhraní. Od základní verze s označením ICH6 obsahuje podporu pouze pro 1 PATA kanál a dále pro celkem 4 porty SATA 150. ICH6R (a samozřejmě i ICH6RW) přináší novinku - Intel Matrix Storage Technology.

Intel Matrix Storage Technology

Jde o rozšíření funkčnosti RAID oproti ICH5R (tehdy šlo pouze o pole typu 0). Nyní můžete vytvořit pole typu 0 (stripping - vyšší rychlost), typu 1 (mirroring - vyšší spolehlivost) a specialitkou je pole typu Matrix RAID. Přestože 4 SATA porty svádí k vytvoření pole typu 0+1 (které by zabralo všechny 4 porty), nelze toto provést. Namísto toho ale můžete vytvořit Matrix RAID. Jde o alternativu právě k poli typu 0+1 a to s použitím pouze dvou pevných disků.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Celá finta spočívá v tom, že například v případě dvou 120 GB disků se jejich kapacity rozdělí na polovinu a z první poloviny obou disků (tedy prvních 60GB u každého disku) se vytvoří RAID pole typu 0 o výsledné kapacitě 120GB (ta je součtem obou polovin), které je tak předurčeno pro data, ke kterým je potřeba rychlý přístup a nejsou nikterak cenná (takže například operační systém, Swapový soubor, aplikace atd). No a z druhé poloviny obou disků (tedy zbývajících 60GB u každého disku) se vytvoří RAID pole typu 1 o výsledné kapacitě 60GB (jde o zrcadlení - kapacita se nesčítá), které je tak předurčeno pro vaše cenná data - takže si je lze sem bezpečně ukládat. Přiložený obrázek by měl pomoci ve snazší orientaci :-)

Navíc s sebou ICH6 přináší i podporu NCQ (Native Command Queuing). Tato technologie umožňuje, aby si disk mohl vždy přeuspořádat požadavky na příchozí data, díky čemuž se sníží latence (čekací doby) a tím pádem se zvýší výkon. Je ale nutné, aby tuto technologii podporoval pevný disk, diskový řadič (v tomto případě tedy čipová sada - přesněji Southbridge - ICH6) a i ovladač (v tomto případě se jedná o Intel Application Accelerator 4.0). Teď už zbývají jen pevné disky (například nejnovější řada Maxtoru - MaxLine III). Zrychlení by mělo dosahovat až 10%.

Intel High Definition Audio

Po poměrně dlouhém a úspěšném životě standardu AC97 přichází Intel s něčím novým, co označuje jako Intel High Definition Audio (neboli Azalia). O kvalitě vypovídá následující: 192kHz, 24bit, 8-mi kanálový zvuk (7.1). Navíc je podporován formát Dolby Digital 5.1, 6.1 a 7.1, THX a dts. Velice užitečná vlastnost je zde nově i multi-streaming (tzn práce s více signály ve stejném čase nezávisle na sobě). Nechybí ani funkce zvaná Jack Sensing/Retasking. To znamená, že systém dokáže automaticky rozeznat připojené zařízení do libovolného konektoru a podle toho přiřadit náležitou audio funkci.

RightMark Audio Analyzer test (16-bit, 44 kHz):

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB +0.30, -0.28 Dobré
Noise level, dB (A) -86.0 Dobré
Dynamic Range, dB (A) 85.6 Dobré
THD, % 0.0071 Velmi dobré
IMD, % 0.050 Dobré
Stereo crosstalk, dB -85.0 Velmi dobré

Frekvenční rozsah

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Frekvenční rozsah Odezva
Od 20 Hz do 20 kHz, dB -5.25, +0.30
Od 40 Hz do 15 kHz, dB -0.28, +0.30

THD + Noise (při -3 dB FS)

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Parametr Levý Pravý
THD, % 0.008 0.007
THD + Noise, % 0.040 0.040
THD + Noise (A-zatíženo), % 0.033 0.032

Intermodulační zkreslení

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Parametr Levý Pravý
IMD + Noise, % 0.050 0.050
IMD + Noise (A-zatíženo), % 0.048 0.048

Intel Wireless Connect Technology

Southbridge ICH6 obsahuje podporu pro WiFi, která umožňuje vytvoření softwarového přístupového bodu (access point) bez nutnosti přidávání rozšiřující karty. Stačí jen "firemní" modul a máte WiFi k dispozici.

  {mospagebreak title=Standardy na počátku své životní dráhy - PCI Express, DDR2}  

Mezi velice diskutované novinky patří nová sběrnice PCI Express (PCIe) a nový paměťový standard DDR2. Článek pojednávající o PCI Express naleznete zde. Proto teď již nebudu zacházet nijak do podrobností (v případě zájmu nahlédněte do nedávného článku pojednávajícím o tomto tématu) a jen shrnu, co nás čeká.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

PCI Express je sice určena jako náhrada klasických PCI i AGP, ale přesto nalezneme na deskách společně s touto novou sběrnicí i PCI sloty (AGP už s PCI Express 16x mixovat nelze - někteří výrobci základních desek sice ohlásily modely, které mají na sobě PCIe 1x, PCIe 16x, PCI a dokonce i AGP. Ovšem nenechte se zmást. AGP slot sice na desce v takovém případě fyzicky mít budete, ale jeho rychlost rozhodně taková, jaká by měla být, nebude (jedná se víceméně o zdvojení 2 slotů PCI - výsledná rychlost pak činí pouze 266MB/s - oproti 2GB/s u nativního AGP 8x).

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Takovéto mixování těchto sběrnic je samozřejmě pochopitelné. Ne každý bude hned chtít či potřebovat přecházet na PCI Express i když je výkonnější než jeho předchůdci. V případě přechodu z PCI na PCIe 1x je situace jasná - PCI svou rychlostí 133MB/s dnes již na některá zařízení nepostačuje - jedná se zejména o přídavné diskové řadiče (například SATA 150) či Gigabit LAN. Ovšem pokud jde o přechod z AGP 8x na PCIe 16x? Tady už to tak horké není. Svou budoucnost PCIe 16x pro grafické karty jistě má, ale budeme si muset ještě chvíli počkat, než potenciál nové sběrnice budou grafické karty vyžadovat (dnes AGP 8x svou propustností na dnešní grafické čipy postačuje).

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Zde se dostávají ke slovu výrobci grafických čipů. Jsou to totiž oni, kdo rozhoduje o tom, kdy začne být PCIe 16x opravdu vyžadována. Obě hlavní společnosti ATi i nVIDIA ohlásily grafické čipy s podporou PCIe 16x, nicméně každá tak trochu jinak. ATi jde cestou nativní podpory obsažené přímo v čipu... narozdíl od toho karty s nynějšími čipy nVIDIA hlásajícími podporu PCIe vyžadují konverzní čip (který se poměrně dost zahřívá), díky čemuž prostě nemůže dojít ke zvýšení výkonu. Ani nynější čipy od ATi s již nativní podporou nepodávají vyšší výkon (ke zvýšení výkonu by došlo pouze v případě, že by se potřebné textury nevešly do paměti na grafické kartě).

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Dalším standardem, který s příchodem nových čipsetů započíná svou existenci, je paměťový standard DDR2. V případě DDR první generace začal Intel s jejich podporou ve svých čipových sadách až po nějaké době, kdy podpora ze strany čipových sad byla k dostání již od společností SIS a VIA. Tentokrát však Intel nezahálel a přináší podporu DDR2 jako úplně první (i když se tak ještě před nedávnou dobou nezdálo).

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
Pro zvětšení klikněte myší

V porovnání s DDR první generace se rozměry sice nezměnily, nicméně zvýšil se počet pinů ze 184 na 240. A samozřejmě se snížilo napětí - z 2.5V na 1.8V.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk
Pro zvětšení klikněte myší

Papírově vypadají nové paměti DDR2 velice schopně. Už při svém nynějším startu disponují rychlostí 533MHz, naproti čemuž uznaný standard pro DDR první generace je nejvýše 400MHz (samozřejmě celá řada výrobců nabízí i mnohem rychlejší moduly - až 550MHz, ale nejde už o standard). Bohužel většina věcí není taková, jak bychom si přáli a jak se na první pohled zdá. V neprospěch DDR2 mluví 2 faktory - velmi vysoké latence (4-4-4) a reálná frekvence pamětí je poloviční oproti DDR první generace (pokud bychom porovnávali moduly na stejných výsledných frekvencích). Frekvence sběrnice je už ale shodná. Proto nedosahují DDR2 moduly na frekvenci 533MHz nijak výrazně vyšších výsledků než DDR400.

 

{mospagebreak title=Výkonnostní testy} 

Za účely recenze jsme měli k dispozici ještě předprodejní vzorky, které nebyly vyladěny a vykazovaly velice zkreslené výsledky. Proto jsme pro tentokrát použili srovnávací výsledky ze serveru hothardware.com, které vyobrazují výkonnostní rozdíly mezi předchozí generací (i875P) a tou novou (i915, i925X). Omlouváme se za převzaté výsledky, ale pro názornou ukázku jsme je přesto použili. Máme ale v plánu samozřejmě udělat vlastní testy a recenze základních desek, které tyto nové čipové sady používají. Mějte proto strpení :-)

Testy probíhaly za použití procesoru Pentium 4 EE 3.4GHz, grafické karty GeForce 6800 GT a paměťových modulů DDR2 533MHz.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Komentářů se v tomto případě zdržím do té doby, než budeme moci provést své vlastní testy. Ale jak je vidět, tak se nyní o žádný převrat, co se tyče výkonu, nejedná. Navíc podává v některých případech starší čipová sada i875P v kombinaci s DDR první generace dokonce i o něco lepší výsledky.

  {mospagebreak title=D915GEV (Eatonville) - základní deska s i915G na palubě} 

D915GEV (Eatonville) - základní deska s i915G na palubě

Jako testovací vzorek jsme měli k dispozici základní desku Intel D915GEV. Ta je postavena na čipové sadě i915G, takže obsahuje integrované grafické jádro, ale není ochuzena o slot PCIe 16x.

 Intel D915GEV (Eatonville)

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Platforma: LGA775
Kompatibilita: Intel Pentium 4 (Prescott) Intel Celeron D
Externí frekvence CPU: 533/ 800 MHz
Čipová sada / Northbridge:
Intel 915G
Southbridge:  ICH6
Paměti: DDR2 SDRAM - DDR2 400 až 533 (dual channel)
DIMM sloty:
4 (každý max. 1 GB)
AGP slot: ne
PCIe 16x:
ano
PCIe 1x:
ano, celkem 2
PCI sloty:
celkem 4, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: celkem 6x USB 2.0, 4x deska, 1x header (2 porty)
FireWire:  3x IEEE 1394
Kanály ATA:
1x IDE (ATA33/66/100), 4x SATA

Integrovaný zvuk: ano, Intel High Definition Audio
LAN:
ano, Gigabit

Pokročilé ladění:

Speciality:
Rozměry desky: ATX, 305x244 mm

Výrobce: Intel
Zapůjčila firma:

Výčet externě vyvedených konektorů: 2xPS/2, COM, VGA, LPT, audio, 4xUSB 2.0, RJ-45

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Southbridge použitý u této desky byl typu ICH6. Na následujícím obrázku jej máte zobrazený (nelekejte se označení "secret" - nejde o žádnou tajnou zbraň Intelu, ale pouze jen o testovací vzorek :-))

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

O zvukový kodek se stará čip Realtec ALC880.

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Hardwarový monitoring z prostředí Windows je následující:

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Intel LGA775 + DDR2 + PCI Express + grafika + zvuk

Dodávaný software je následující: Intel Active Monitor, Norton Internet Security, RealOne.

{mospagebreak title=Závěr (mnoho změn, ale jaké ve finále jsou?)} 

Změn je opravdu mnoho. Všechny jsme si víceméně rozebrali a proto teď na závěr shrňme, co vše nám vlastně vůbec v reálném nasazení přinesou. Začněme změnou patice. Počet pinů byl značně navýšen, přičemž na funkčnosti nových procesorů to nyní nepoznáme. Není to sice ještě potvrzené, nicméně je více než pravděpodobné, že tyto nové procesory v provedení LGA775 obsahují podporu pro 64-bitové zpracovávání dat (včetně podpory pro 64-bit v těchto čipových sadách). Proto je vývodů mnohem více než v případě socket 478.

Společně s přechodem na novou patici přichází i naprosto nové procesory s označením Celeron D, které se od svých předchůdců dost odlišují, ale přesto jsou určené stále pro socket 478. Problémem procesorů Celeron s jádrem Nothwood byla kriticky malá velikost L2 cache (128KB) a následně pomalá systémová sběrnice (400MHz). To se díky novějšímu jádru (Prescott) změnilo a tak Celeron D obsahuje L2 cache o velikosti 256KB a pracuje na systémové sběrnici 533MHz. Díky tomu už nebude tak výrazně brzděn a měl by být zcela jistě mnohem úspěšnější než předchůdce (jelikož není nikterak dražší, přestože se jedná o novinku).

Další změnou, která se týká procesorů, je jejich značení. Bylo nově zavedeno číselné značení, které už bohužel nepopisuje parametry procesoru (jako doposud), ale odráží výkonnostní segment, pro který je daný procesor určen. Takže zde máme tří série... 3xx pro Low-End, 5xx pro Mainstream, High-End a 7xx pro mobilní segment. To zní možná na první pohled třeba i jako velmi přehledné, nicméně co vám řekne označení procesoru Pentium 4 550? No nic moc, pokud si jednotlivé modely nepamatujete. Postupem času si na to budeme muset zvyknout (a naučit se rozlišovat), nicméně z počátků to přinese pouze a jen zmatek mezi uživateli.

Sběrnice PCI Express 16x na své uplatnění teprve čeká, přičemž PCI Express 1x najde své uplatnění velice brzy (a to právě hlavně v případech Gigabit LAN adaptérů a diskových řadičů). Jejich doba zcela jistě jednou přijde, ať už dříve (PCIe 1x) či o něco později (PCIe 16x).

Naproti tomu u paměťového standardu DDR2 bych tak optimistický nebyl. Nyní při současných frekvencích, na jakých jsou tyto moduly schopné pracovat (tedy 400 a 533MHz), k jejich většímu rozmachu v blízké době ani dojít nemůže. Nepodávají nijak vyšší výsledky (mají o poznání vyšší latence) než předchozí generace při zhruba dvojnásobné ceně :-). Až budou dostupné na frekvencích 667 a 800 MHz a až bude hlavně zrychleno FSB procesoru, tak pak půjde o zcela jinou situaci (protože nyní můžete mít v dvoukanálovém zapojení DDR2 modulů o rychlosti 533MHz datovou propustnost 8.5GB/s přičemž současné procesory pracují na systémové sběrnici o rychlosti 800MHz s propustností "jen" 6.4GB/s). Nicméně jaká bude cena takových rychlejších modulů a kdy budou k dispozici? To zatím nelze přesně určit. Proto rozsudek nad DDR2 tedy nyní zní: V současné době nikoliv :-(

Jsou tu ale i takové změny k lepšímu, které prostě nelze hodnotit jinak než kladně. Zejména vylepšení diskového řadiče Serial ATA 150 (společně s Matrix RAID), uvedení Intel High Definition Audio a inovovaného integrovaného grafického jádra Intel Graphics Media Accelerator 900 s podporou 3D rozhraní DirectX9 (v případě i915G a i915GV).

Inovací je tedy opravdu požehnaně, proto upgradem neprohloupíte. Nicméně nemůžete v současné době díky tomu očekávat nějak výraznější zvýšení celkového výkonu. Momentálně se tak uplatní pouze změny popsané v předešlém odstavci, jelikož ty nevyžadují nic navíc a budou již nyní běžet na 100%.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
25.6.2004 11:42:54   0.0.0.xxx 56
sem prilis sexy pro procesory bez nozicek
25.6.2004 11:56:34   0.0.0.xxx 66
díky čemuž se sníží latence (čekací doby) a tím pádem i výkon - snad zvysi vykon, ne? ale jinak ok
25.6.2004 12:05:10   0.0.0.xxx 66
Technologie LGA je podle mě vymyšlená kvůli zvyšování FSB. Klasické nožičky v patici se upínají do pružinkových vidliček. Ty jsou umístěné těsně u sebe - speciálně u patice 478. Mám za to, že ploché kontakty jsou pro vysoké frekvence vhodnější - AMD ten problém moc nemá, ven vede pouze sériový Hypertransport... Ale je to pouze moje teorie
25.6.2004 12:32:27   0.0.0.xxx 66
A cena za tuhle srandu???
25.6.2004 12:38:44   0.0.0.xxx 66
Teda, když už si Intel navrhnul formát BTX, očekával jsem že ho bude protlačovat rovnou už s touhle hromádkou novinek. A koukám že do toho ani sám nemá odvahu. No uvidíme jak to s BTX a LGA skončí.
25.6.2004 12:50:47   0.0.0.xxx 66
tak aky vlastne tam je zvuk ??
- Intel High Definition Audio (Azalia) ( popis dosky:Integrovaný zvuk: ano, Intel High Definition Audio) alebo
- Realtec ALC880 (O zvukový kodek se stará čip Realtec ALC880)

25.6.2004 12:58:58   0.0.0.xxx 66
V bigabitovej síti kde jsou WIN XP se mi nidky nepovedlo tahat data rychleji než 50 MB/s. Typicky to běží 25-40 MB/s. A to jsou hranice HDD a ne hranice Gb sítě.
25.6.2004 13:37:04   0.0.0.xxx 66
No, ono hlavně tvrzení, že PCI nestačí na Gbit síťovku je dost odvážné, stačí na ní i nejobyčejnější PCI/32/33MHz, u vyšších verzí to už ani nestojí za přemýšlení ... Ono ani SATA nemá problémy s PCI, protože prostě neexistuje disk, který by to tam natlačil a to snad víme taky všichni, ne? (ale v tomhle případě existuje teoreticky minimální procento strojů, které by to mohly pocítit, což u Gbit ani nehrozí)

No, většina věcí je opsaná (což nemusí z principu vadit), čj chyby jsou nemilé, ale není jich zase tolik, ale ta vysvětlování stylu "proč tohle, atd." často opravdu nemají logiku ...
25.6.2004 14:16:39   0.0.0.xxx 66
Bude uplne stejna s*acka jako stary celeron. Sice ma vetsi cache a rychlejsi FSB ale zase ma Pipeline o mnoho delsi. Takze nakonec to vyjde na stejno. Proc je P4 Prescott na stejne frekvenci stejne rychle jako Northwood i kdyz ma vetsi cache? Protoze ma mnohem delsi instrukcni pipeline.
25.6.2004 14:49:26   0.0.0.xxx 66
Tento příspěvek jsem nepochopil... to že něco v současnosti nevyužívá celou šířku pásma pro mě není argument. PCI je sdílená sběrnice která pomalu končí protože je zastaralá - je pomalá, trpí konflikty IRQ, integrita dat není chráněná CRC, nepoužívá diferenciální signaling... To, že dosud často stačí je jediným důvodem, proč se stále používá. Proč bychom však s ní měli počítat do budoucna jako s jediným řešením... to nechápu.
25.6.2004 15:07:25   0.0.0.xxx 66
Milý Wallotte - nedávno jsem mluvil s lidmi z A*D kteří samí ví, jak výkonné "Dčko" bude. A věř mi, že jeho uvedení není zdrojem až takových žertů jako předchozí Celerony - které byly opravdovou ostudou procesorové řady Intelu. Ve své podstatě se zvýšení cache z 128 na 256 zaslouží o zvýšení výkonu tam, kde původní celery selhávaly - například ve hrách. A změna z 512 na 1M? Tam je rozdíl skutečně maličký...
25.6.2004 15:17:44   0.0.0.xxx 66
No, ALC880 je (narozdíl od současných kodeku AC97) kodekem typu HDA. Například i řešení Sound Storm od nVidie používalo externí kodeky (většinou to byly ALC650). Dnes Intel používá jako externí kodek typ Realtek ALC880 (toto je nutné už kvůli tomu, že analogové audio by nemohlo být vedené ze southbridge už z důvodu rušení)...
25.6.2004 15:22:22   0.0.0.xxx 66
přesně jak píše joro, nemám co bych dodal, 133MBps už dneska fakt nestačí
25.6.2004 15:56:06   0.0.0.xxx 66
Citaj toto
http://www.anandtech.com/cpu/showdoc.html?i=2093
25.6.2004 19:14:19   0.0.0.xxx 66
No nevidím důvod, proč by se mělo AMD Celeronu D obávat. Ano, je o něco výkonější (cca 10 - 12%) než předchozí verze za stejný peníze. Ale tím se pouze o něco zmenšil odstup od XP.
Takže informovaný člověk stále nemá důvod ke koupi Celeronu. A kdo tomu nerozumí, ten si ho v akci v Tesku stejně koupí. Ať už bude jeho výkon jakýkoli.
26.6.2004 05:46:12   0.0.0.xxx 66
Zatial to vyzerá úboho. Ak si primyslíme, že nové komponenty budú pekne osolená čo určite budú, tak radšej nie. Ja mám s toho taký pocit, že INTEL momentálne je v slepej uličke a tak sa nás snaží oblbovať roznymi serepetičkymi. Ale to hlavné riadne kvalitný procák za dobrú cenu mu viazne.
26.6.2004 15:30:52   0.0.0.xxx 66
chipset 875 nepodporuje celerony a podporuje pouze 533Mhz a 800Mzh a ne 400Mhz.
26.6.2004 16:21:28   0.0.0.xxx 66
tak ta tvoje teorie kulha na obe prerazeny nohy, to by rovnou mohl mit procesor ctyri nozicky + - a serivy data ne? Nezapomen ze pamet je pripojena paralelne a na vysoke frekvenci a ze opteron ma nozicek jeste vic.
AMD proste jen nedba na rychlost a spolehlivost periferii a pameti - toho jedineho co zdrzuje pocitac, oni se honi jen za benchmarkama.
26.6.2004 16:26:01   0.0.0.xxx 66
treba proto ze se celeronu prodalo vic nez vsech AMDcek dohromady? hmmm?

Jinak rikat ze celeron je smejd je dost odvazne, na maly firemni server na normalni hry a kancelarsky aplikace je rychly az az a to uz 2 GHz verze.
26.6.2004 17:05:44   0.0.0.xxx 66
ale ani na stary Athlon porad nema. Cena saje. Do kanclu staci cokoliv, klidne starou PIII...
26.6.2004 18:40:20   0.0.0.xxx 66
novu paticu vyvynuli hlavne pre to ze nou mozu dodavat do CPU podstatne vyssie prudy ako doteraz a to je IMHO pri procesore ako vreskot dost dolezite )))
26.6.2004 22:28:57   0.0.0.xxx 66
Tak nevim ... ty chipsety vypadaj zajímavě, ale některý věci bych zrovna nemusel. Ta změna socketu - to je čistě na Intelu, do čeho svý kamínka zapojí ať s nožičkama nebo bez :-), prosazování PCI Express - jednoznačný plus, nahrazení AGP je sice ještě na dlouho zbytečný (současný karty by si vystačili i s AGP 4x, jak ukázali srovnávací testy výkonu AGP 4x versus 8x), ale PCI sběrnice je už dost pomalá. Co mi ale dost vadí jsou paměti DDRII, který jsou samozřejmě drahý (jako všechno nový) a mají takové přísupové doby (prakticky dvojnásobný jak DDR), že jejich propustnost stejně Prescotty nevyužijou.(Osobně doufam, že se spíš na straně AMD prosadí QBM paměti). Dál je dost zajímavá podpora jenom jednoho PATA na desce. Pokud bych měl zapojit svoji DVD palírnu a druhou DVD mechaniku, tak nevim, kam bych dal současný harddisky.(Leda že bych si koupil nový dražší SATA, se kterejma je navíc dost problémů...). Celá ta nová platforma mi pak přijde jako dost drahá v případě, že bych si na ní měl přejít ze současnýho počítače. Spíše mi to přijde, že bych vlastně kupoval celý počítač jako novu sestavu a ne jen vylepšoval ten starý :-).
26.6.2004 23:09:46   0.0.0.xxx 66
AMD sází (stejně jako Intel) na novou platformu. Navíc je jasné, že krok Intelu s úpravou Celeronů přišel velmi pozdě (jak jsem řekl - dříve to byly procesory stěží zvládající Office). Takže se rozhodně jedá o situaci na "vedlejší koleji". Na hlavní frontě je LGA775 a Athlony 64/FX - zde, jak tuším, má lépe zatím našlápnuto AMD.
27.6.2004 21:33:03   0.0.0.xxx 66
to ze je potreba novy CPU na tenhle MB to beru bez vyhrad ale ze jeste potrebuju DDR2 ktery sotjej 3x tolik a pritom zadnej vykonovej rozdil (mozna s 1066FSB?) to me uz trochu vadi (vono kdyz mate 1GB v Corsairech tak se toho zbavovat nechcete...) ale co me uplne dorazi je 1xPATA(100% souhlas s Potooczech) a navic 0xAGP :-/ jsem pro desky s AGP i PCIe ale proc takovej drsnej prechod?

Tohle znamena ze tuhle desku si koupi jen ten kdo si kupuje komplet nove PC. Ja jsem si komplet nove PC nekoupil asi 3roky dozadu takze AMD tes se muj pristy upgrade (ktery delam kazdych 6mes) bude na AMD64 ;)
27.6.2004 21:34:05   0.0.0.xxx 66
Myslim ze sa mylis, ja mam v tomto momente v doske osadenej chipsetom 875 celeron 2500 a ide ako drak. Ale som rad ze vykon novych dosiek je taky aky je ze moja GigaByta IK1100 nema ziaden problem, hravo ich predbehne, uz len vymenit procak a to bude coskoro.
28.6.2004 06:45:22   0.0.0.xxx 66
Udelej si schvalne testy cokoliv od videa,kodexy,prepocty atd.Pak zjistis ze Northwood s 512kb cache je o 10-25% pomalejsi v tom samem na stejne frekvenci nez Prescott.
28.6.2004 08:25:21   0.0.0.xxx 66
Jiste novy celeron je vykonejsi nez stary celeron, ale za stejny prachy ho AMDcko rostrili na padrt
Jiste do kancelare staci - koneckoncu v praci mam taky celerona. 2Ghz jsou overkill na kancelarske aplikace. Hlavni je tuna pameti protoze Java nas jednou vsechny znici.
28.6.2004 09:02:54   0.0.0.xxx 66
Cau,muze mi prosim nekdo odpovedet na otazku jestli do novych zakladnich desek s podporou DDR2 pujdou nacpat klasicke DDR400? Diky
28.6.2004 09:12:24   0.0.0.xxx 66
Zcela jistě nenacpeš ... mají rozdílný počet pinů a taky rozdílnou voltáž. Leda že by deska měla oddělené sloty jak pro DDR tak pro DDRII. Může se to stát, ale moc jich nebude. (ECS K7S5A desky měli sloty jak pro SDRAM tak pro DDRAM)
28.6.2004 09:19:11   0.0.0.xxx 66
Jen reaguju na konkrétní věci, které jsou imho blbost, netýká se to toho, že není potřeba něčeho nového (to je), právě z důvodů uvedených až v odpovědi - Gbit síťovka tím kamenem úrazu fakt nebude (navíc neznám nikoho, komu by pro ws nestačila výkonem 133MHz PCI-X)
28.6.2004 11:48:59   0.0.0.xxx 66
a desky s nim maji vetsinou 2patice pro DDR a 2 pro DDR2.

Jinak jestli za neco muzem Intelu opravdu podekovat, tak je to tlaceni novych technologii. PCI Express, SATA, DDR2 - vsechno to tlaci Intel. Kdyby to bylo na AMD, tak mame porad SDRAMy. A DDR2 jsou drahe, ale diky nadsencum, kteri si je koupi, pujde cena dolu, firmy budou investovat do vyvoje, aby mely pameti nizsi latence a pak to bude i pro normalni lidi.
28.6.2004 12:27:55   0.0.0.xxx 66
...a kdyby to nebylo na AMD, tak dneska kupujes RIMMY a nevim nevim jestli bys je poridil levneji nez soucasne DDR (mj i diky tucnym licencnim poplatkum)...
28.6.2004 14:01:05   0.0.0.xxx 66
Ehmm, pokud by to bylo jen na Intelu, tak by se jelo na Rambusech, který Intel začal propagovat na konci éry P3 a P4 měli být právě pro RDRAMky. Naštěstí se RDRAM ukázaly jako nevhodný, drahý a prosadily se DDRAMky, který perfektně seděly a sedí k EV6 sběrnici používaný AMD. Bylo to AMD, kdo tu prosadil DDR a Intel se nám tu zase snaží nacpat krám jako jsou DDRII, protože vím, že jeho Prescottům, který maj otřesný pamětový latence to nemůže ublížit, ale pro rychlý Athlony 64 s Hypertransportem by to byl krok zpět. Doufám, že AMD a VIA si nakonec protlačí QBM RAMky, který by DDRII natrhly prdel.
Jinak DDRII asi těžko budou mít lepší časování. Pokud se člověk podívá na princip, kterým fungujou, tak je vcelku logický, že maj latence dvojnásobný oproti DDR a s tim hnou nepude. Naopak ty levnější budou mít časování ještě o něco pomalejší, jako je to dneska u DDR.
Jinak když už mluvíme o těchto chpsetech, všimli jste si, že Intel najednou horečně stahuje všechny vyrobený chipsety mezi 7-14 červnem?
28.6.2004 14:01:47   0.0.0.xxx 66
se svou licencni politinou. Jinak rychlost RIMM je vyssi nez DDR. Intel zvolil tu rychlejsi a lepsi variantu a dojel na to.
28.6.2004 14:15:04   0.0.0.xxx 66
a ne Intel a to svymi licencnimi poplatky. Jinak byly alespon ze zacatku mnohem lepsi nez DDR.
Pokud bude AMD prosazovat QBM, tak to bude nejdriv tak za 2roky, spis mnohem pozdeji. O zadnem konkretnim planu jsem neslysel. V te dobe uz budou DDR2 uplne nekde jinde. Podobne jako DDR se nabizi i na 500Mhz a vice.
28.6.2004 15:26:39   0.0.0.xxx 66
Jasný ... tou rychlostí jsem myslel časování, který s vzrůstající pracovní frekvencí je vcelku dost důležitý. Samozřejmě, že DDRII by mohly vylízt z DDR533 na 666 a 800, ale pokud z DDR400 Intelovský procáky nevyužijou víc jak 80% celkový možný propustnosti, tak z pamětí s delší přístupovou dobou víc nevymáčkne.
VIA se už pokusila QBM prosadit před dvěma lety, tehdy ale zvítězilo řešení ve formě dvoukanálového uspořádání DDR navržené Nvidií, který bylo přeci jenom levnější a technicky jednodušší než nový typ pamětí.
Smůlou pro RDRAM byl fakt, že P4 nedokázaly jejich pam. propustnost využít a jejich přístupový doby byly horší jak u DDR, což je výkonnostně sráželo, i když celkově měli navrch proti DDR200 a DDR266 (oproti nim měli až dvojnásobnou propustnost). Cena za licenci Rambusu tomu taky zrovna nepřispěla.
28.6.2004 16:23:24   0.0.0.xxx 66
... pokud si dobře vzpomínám, tak sice RIMMy měli tok dat rychlejší než DDR, ale byly sériové a z toho plynuly jisté nepříjemnosti. Jednak měly větší spoždění jestli si dobře pamatuji a taktéž tuším trpěli neduhem, že čím více bylo pamětí ve slotech na jednom řadiči, tak tím bylo spoždění větší. Takže se to hodilo jejich P4kám, který díky architektuře potřebují velký souvislý tok dat.

O ceně apod. nemluvě ;-)
28.6.2004 16:54:29   0.0.0.xxx 66
Á, pán ráčí být intel fanatik.

Jen si dovolím připomenout, že tento článek je především o srovnání Celeronu "P4 Northwood" a Celeronu Prescot.

"Jinak rikat ze celeron je smejd je dost odvazne," No, ať čtu svůj příspěvek, jak čtu, toto tvrzení se objevuje jen v tvém příspěvku. Tak se třikrát zhluboka nadechni a vychladni.

A s tím počtem prodaných kusů. No holt má Intel cca 5x vyšší výrobní kapacity. Ale to co naznačuješ je celý o hovně. To už můžu rovnou tvrdit "proč se prodává jen zlomek kusů P4 3,4 EE oproti P4 2,4. Že by byl ten P4 3,4 EE oproti 2,4 tak špatný?" No prostě diskuze o hovně.
28.6.2004 18:31:57   0.0.0.xxx 66
DDR II jsou mi ted volne, ale kdyz si budu kupovat novou P4 a bude DDRII 667, tak nebudu proti, alespon budu mit rezervu pro pretaktovani... Mam P4 2,4Ghz a jedine co me brzdi jsou pameti 533MHz.
No a k celeronu pristi tyden menim cast firemni site a nemohu se rozhodnout Jestli XP nebo celer.... bylo by to jednoduche, kdyby chipsety delal jen Intel... Preci jen dnes jde koupit i845G nebo 865G za par penez a nic podobneho pro AMD nikdo nedela...Jen Nvidia a nejake stare VIA KM400..., coz je drazsi a ovladace od vie nemam v oblibe-takze nakonec asi Celeron D ...nemuze se to vyrabet naopak?Radsi bych na tom mel treba i ruskou hvezdu nez podpis z Texasu...nekamenujte me, mam doma i XP1700+@2,2GHz.
28.6.2004 18:35:34   0.0.0.xxx 66
Presne tak, v bohatsich zemich se upgrade moc nedela a tam se taky pocitacu proda nejvice. Maximalne se prida pamet nebo druhy disk do starsiho stroje a pak uz se raci koupi novy.
28.6.2004 19:48:28   0.0.0.xxx 66
Proc kamenovat? Nevidim duvod. Mam doma Barton 2500+ a vedle PII 333 na ASUSu s iBX a Linuxem na FTP, zalohy apod.. Nekam "na praci" bych taky dal Celery na Intel cipsetech - je s tim min problemu a vykon? Na Excel a Word? Neni potreba... Ale na doma na hry, multimedia zase mam XP - vyladim si to, jak potrebuju a za jeste mensi cenu mam slusny vykon, ktary se rovna plne PIV. Jinak s tema cipsetama je problem - Intel na Intel je v poho, ale co na AMD? ja osobne mam SiS 748 a nemam nejmensi problem... Ze je to pomalejsi nez dualchannel NForce? Jo, mozna, ale aspon to vsude funguje ;). To je muj nazor, NO FLAME.
Jinak k tem PCIe - vypada to zajimave, ale myslim, ze je cas si jeste pockat. Ale uprimne jsem zklamany, byl kolem toho vsude humbuk, ze to bude KACH a zatim nic... Ani ty novy PIV nepredvadi nic prevratnyho. Kdyz uvazim ty prachy - DDRII, deska, zdroj, grafika... Vemte jakej byl boom treba PI vs. PII vs PIII a ted PIV - ted nic moc
LamiCZ
29.6.2004 11:27:39   0.0.0.xxx 66
desky budou v nekolika mnohem vice variantach, tzn. jak s DDR tak i DDR2, musis si vybrat, zadna deska nebude mit oboji

nova integrovana grafika Intel Graphics Media Accelerator 900 je zase o zhruba dalsich 65% rychlejsi, nez stavajici Intel Extreme Graphics 2
12.7.2004 13:52:25   0.0.0.xxx 66
RIMMy ....trpěli neduhem, ... spoždění .... ty si taky trošku spožděný, co ?
12.7.2004 14:00:18   0.0.0.xxx 66
češtin můj kobyl. Já být v něm velice dobrá člověk ;-).

No jo.. stydím se za sebe. Rodný jazyk a takhle ho przním. Omlouvám se :-D.


26.7.2004 08:17:34   0.0.0.xxx 66
Navíc je podporován formát Dolby Digital 5.1, 6.1 a 7.1, THX a dts - co to presne znamena "podporuje".
Zvukovka vie iba prehravat dane standardy, alebo vie aj napr multikanalovy zvuk z hier zakodovat napriklad do DD a poslat dalej cez SPDIF(ako NVidia soundstorm)? Alebo autor nema predstavu?
28.8.2004 06:26:27   0.0.0.xxx 66
Když beží Doom 3 plynule na střední detaily na P4 celeron Northwood 2,3GHz s GeForce FX 5200 348/508MHz,256MB RAM DDR,je to tak potřebné dokoupit nový celeron D?Nejspíš ano,ale bez lepčí grafiky se stejně výkon nehne.
30.8.2004 10:22:21   0.0.0.xxx 66
Intel je opět inovativní. Ovšem každá inovace zpočátku přináš problémy. S PATA na disky se bude muset rozloučit, stejně tak s AGP a s dnešními procesory taky. Ještě, že nechali aspoň ty staré PCI na něco. No a pak nové, ty se určitě hodí. PCI Express budoucnost má, ale nechce ho hodnotit hned teď na počátku, i SATA se rozjíždí jen pozvolna a PATA disky se pořád bohatě prodávají. Rozdíly jsou malé či žádné ve výkonu, ale do budoucna bude vše nutné. Holt doporučuji zase raději počkat, až se objeví vyladěnější čipsety a celá ta sestava se trochu více rozšíří, dneska chybí taky kvalitní DDRII, které by překonaly DDRka!
12.2.2005 20:48:55   0.0.0.xxx 76
Nějak jsem nenašel informaci kam nebo jak se připojuje druhý monitor a jaka je podpora DVI rozhranní pro monitory.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.