OrCam MyEye 2 pomůže zrakově postiženým
autor: Václav Vlček , publikováno 24.10.2018

 Malinká kamerka poslouží jako asistent, který přečte text, rozpozná tváře, řekne hodnotu bankovky nebo identifikuje produkt na základě čárového kódu.

Izraelskou společnost OrCam Technologies založili už před osmi lety pánové Ziv Aviram a Amnon Šašua. Ještě předtím ale stihli udělat velký kus práce na vývoji systémů pro autonomní řízení aut se společností Mobileye. Tu prodali nakonec loni Intelu za pěkných 15,3 miliardy dolarů. A svoje zkušenosti s vývojem systémů pro identifikaci objektů z obrazů nebo videa zúročili při vývoji pomůcek pro zrakově postižené, jako je právě kamerka OrCam MyEye 2.

Tahle malá a lehká krabička, která se připevňuje pomocí magnetického pásku na jakékoliv brýle může fungovat jako chytrý asistent pro kohokoliv, kdo má problémy s viděním. Bez jakéhokoliv připojení k internetu zvládne spousty funkcí, které zdravému uživateli přijdou jako běžné a nepotřebuje je, ale lidem s poškozeným zrakem značně zjednoduší fungování v každodenním životě.

Kamera zvládne primárně přečíst nahlas jakýkoliv text, na který ukážete. A to včetně češtiny, ale zvládne jakýkoliv z dalších světových 19 jazyků. Přednes je kupodivu celkem příjemným hlasem bez zásadních strojových stop. Vedle čtení textu ať už z knížky, novin, tabulek na ulicích nebo třeba displeje telefonu zvládne třeba rozpoznat bankovky. Nebo identifikuje tváře lidí, na které se zrovna koukáte a do ucha pošeptá jméno člověka, na kterého se koukáte. Rozpoznává produkty v obchodě a zvládne ještě i další funkce, které vidícím lidem přijdou jako běžné.

OrCam MyEye 2 pomůže zrakově postiženým

O technické stránce produktu toho výrobce moc neříká, takže pouze základní informace. Rozlišení kamery je 13 MPix s přisvětlovacími LED diodami. Výdrž je na první pohled dost malá, 1 - 1,5 hodiny aktivního provozu. Ale mělo by to stačit při základním používání, samozřejmě se dá připojit na powerbanku a funguje i při nabíjení. Větší výdrž by samozřejmě byla užitečná, ale zase kamera s miniaturním akumulátorem (320 mAH) zvládne bez internetu rozpoznávat obraz a získávat z něj spousty informací. Což je při velikosti 76 x 21 x 14.9 mm a hmotnosti 22 g docela úctyhodné.

OrCam MyEye 2 pomůže zrakově postiženým

Trochu problém je cena téhle chytré kamery OrCam MyEye 2. Pro běžného člověka je cena přesahující 130 000 Kč většinou mimo realitu a tak je často jediná možnost takové zařízení získat přes nějaké příspěvky nebo dotace.

Společnost OrCam v České republice rozvíjí spolupráci s Nadačním fondem Světluška. „Rozhodně chceme být jako Světluška u toho, kdy se bude zařízení testovat a uvádět na český trh. Je to skutečně revoluce,“ říká Gabriela Drastichová, ředitelka Světlušky. Hana Petrová, česká ambasadorka OrCam MyEye, která měla možnost zařízení testovat, souhlasně dodává: „OrCam MyEye 2 je malá, lehká a snadno ovladatelná kamera. Toto úžasné zařízení pomůže mnoha zrakově postiženým a nevidomým lidem zvýšit kvalitu jejich života a posílí jejich soběstačnost.“

OrCam MyEye 2.0 je v českém jazyce dostupné již několik měsíců, vládní podpora však oficiálně prozatím schválena nebyla. Zařízení je v současné době v procesu schvalování jako oficiální kompenzační pomůcka. Žadatelé mohou prozatím využít alternativních metod financování, včetně příspěvku od Nadačního fondu Světluška.Tagy: OrCam  MyEye 2  Mobileye  zrakově postižení  asistence  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.10.2018 15:16:47   217.112.164.xxx 00
Děkuju za pěkný článek, potřeboval bych neco podobného převést mluvené slovo va text.
google funguje dobře ale mobilní internet za rozumnou cenu je scifi.
Je to asi 3 roky jsem zkoušel najaké sw na převod slova na text byla to tragedie.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.