Historie společností vyrábějících 3D čipy - díl III.: ATi Technologies
autor: Souček Jiří , publikováno 10.8.2005
 Historie společností vyrábějících 3D čipy - díl III.: ATi Technologies

Dnešní díl našeho seriálu bude věnován kanadské společnosti ATi, která si za 20 let své existence krom úspěšných období zažila i temné chvíle, ale přesto fungovala dál a dokázala si vybudovat velice silnou pozici v grafickém a multimediálním průmyslu. Tento díl se zaměří na časové období do roku 2000 a s moderními akcelerátory ATi se setkáte v díle příštím.


 Historie společností vyrábějících 3D čipy - díl III.: ATi Technologies

Společnost ATi Technologies byla založena v Kanadě 20. srpna 1985. Že letos slaví svoje dvacáté narozeniny se nedá přehlédnout - krom různých akcích pořádaných k tomuto výročí je to poznat i podle upraveného loga na oficiálních stránkách. Od svého založení se věnovala převážně vývoji grafických karet pro co nejširší masy uživatelů. Dnes se grafická karta považuje asi za takovou samozřejmost, jako je procesor, klávesnice, nebo harddisk, zkrátka něco, co nemůže chybět v žádné sestavě. Ne tak před dvaceti lety. Celkem běžnou praxí bylo jednoduché řešení - pro zobrazovací účely byla vyhrazena část paměti, která se cyklicky přepisovala a jejíž obsah byl převáděn do analogové podoby a zobrazován na monitoru.

 Historie společností vyrábějících 3D čipy - díl III.: ATi Technologies
Robotron K 8911 - počítač bez grafické karty - běžná praxe 80. let
- zdroj: http://www.pretaktovani.cz -

Vraťme se k ATi. Její produkty by se daly rozdělit na několik zásadních generací, v dnešním díle proberu první tři:

  • první grafické adaptéry
  • 2D akcelerátory
  • 3D akcelerátory (resp. kombinované čipy s podporou 3D)
  • GPU
  • VPU 

Jsem si vědom toho, že některé starší technologické termíny a zkratky nemusí být snadno srozumitelné, takže text doplním vysvětlivkami. Pokud bych na nějaký termín zapomněl, můžete se samozřejmě zeptat v diskusi.

O nejstarších kartách se na českém webu vyskytuje žalostně málo informací, takže bych je rád probral trochu podrobněji (nějaké detaily sice byly na starých ATi stránkách, jenže ty už jsou dnes minulostí a ani webarchive nedisponuje jejich kompletní verzí). Pokud by tedy pro vás byly informace o CGA, EGA a VGA adaptérech nebyly to pravé ořechové, můžete rovnou pokračovat u série Mach. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
289 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 142.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.