Hlavní stránka Hardware Základní desky Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S
Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S
autor: Orel Petr , publikováno 17.2.2003
Abit vzbudil s deskou NF7 a její dražší kolegyní NF7-S v redakci doslova rozruch. Jako jedni z prvních si v Abitu uvědomili, že nejen dobrý čipset nForce2 prodává. Přidali trochu pověstného ladičského ducha v kombinaci se zatím unikátními možnostmi přetaktování, vše obalili stabilitou a odladěným BIOSem. Tak vznikla deska NF7... {mospagebreak title=Abit NF7-S}

Abitův nejnovější počin pro procesory AMD, deska NF7-S (a i její levnější varianta NF7) s čipsetem nForce 2, si sebou již od začátku nese trochu onoho pověstného abiťáckého přetaktovávacího a tweakovacího ducha.

Abit NF7 / NF7-S (označeno *)
Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Platforma: Socket A
Kompatibilita: AMD Athlon  / Athlon XP / Duron
Externí frekvence CPU: 100, 133 a 166 MHz DDR oficiálně

Čipová sada / Northbridge:
nForce 2 SPP
Southbridge: nForce 2 MCP, nForce 2 MCP-T (*)

Paměti:  dva řadiče DDR SDRAM PC200, 266, 333 a 400
DIMM sloty:
3 (každý max. 1 GB)

AGP slot: AGP 3.0 (režim AGP 8x), Fast Writes, nepodporuje 3.3V !
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 5, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: 4x USB 1.1 header, 2x USB 2.0 na zadním panelu
Kanály ATA:
2x UltraATA 133
Integrovaný zvuk: ano, 5.1 - Realtek ALC650 / nVidia SoundStorm (*)
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí, AGP a čipsetu, nastavení frekvence FSB (100-237MHz), změna multiplikátoru procesoru, komplexní nastavení pamětí, fixace frekvence AGP a PCI

Speciality: 2x FireWire 1394a (*), 2x Serial-ATA (*), 10/100Mbit/s síťová karta nVidia, HW monitorování napětí a teplot, ochrana proti přehřátí procesoru

Výrobce: Abit
Hlavní dodavatelé v ČR: Abacus Computer

Porovnáme-li "očesanou" desku NF7 s plnohodnotnou NF7-S, dospějeme k závěru, že zas tak moc očesaná není. NF7-S se od NF7 liší pouze přítomností čipu MCP-T namísto MCP, díky čemuž má FireWire konektory a AC3 enkodér SoundStorm.. Dále se liší přítomností dvou Serial ATA konektorů.

Co dostanete

Jako již tradičně začnu krabicí, resp. jejím obsahem. No vlastně bych se nad krabicí trochu pozastavil. Ta je provedena v červenočernobílých barvách a formulovém střihu. Působí jednoduchým, ale zároveň dravým dojmem.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Ihned po otevření krabice spatříte desku. Ta není v uložena v pokovovaném antistatickém pytlíčku, ale v bublinovém (patrně auta dopravní společnosti jezdí přes tankodrom, takže desky potřebují náležitou ochranu :-)). Po sundání papírového víka lze spatřit jeden osmdesátižilový IDE kabel, jeden FDD kabel, cédéčko s ovladači, Acrobat Readerem a Hardware Monitor, manuál a to je asi tak vše. U dražší verze NF7-S je výbava o něco zajímavější. Kromě výše zmíněného tu mám dva FireWire porty, jeden Serial-ATA kabel (ale dost krátký, odhadem tak 30cm), disketu s ovladači pro Serial-ATA řadič a hlavně adaptér Serillel.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Tento adaptér je na jedné straně klasickým paralelním ATA (holčičí strana) a na druhé Serial-ATA. Umožňuje tak připojit klasický ATA-100 disk na rozhraní Serial-ATA. Sice tím nezískáte přímo výkon navíc, ale pokud máte dva disky a dvě CD mechaniky, je to bonus, který odlehčí přetíženému paralelnímu ATA.

{mospagebreak title=Rozvržení a konektory}

Rozvržení

Abit NF7 / NF7-S patří mezi ty desky, kde se čipy doslova tísní. Foto:

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S
Kliknutím se obrázek zvětší

Jakýsi optickým středem pozornosti je na desce chladič čipové sady. Ten je aktivní (pasiv s větráčkem). Rozhodnutí Abitu jednoznačně chválím, nForce 2 je čipset, který si aktivní chlazení rozhodně zaslouží. Trošku mě ale mrzí, že toto aktivní chlazení je tak trochu i naoko, protože vrtulka je nad vodorovnou plochou, která rozvádí energii do postranního kruhu. Takové chlazení není, obávám se, příliš účinné. Masivnější základna s několika žebry a až nad ní větrák, to by bylo mnohem lepší řešení. Ostatně například Abitova deska s čipsetem VIA KT133 takové chlazení měla.

No ale dál. Obvykle se věnuji umístění ATX konektoru. Ten je tentokrát vlevo dole od socketu a není na výšku, jak bývá zvykem. V zásadě se nedá říct, že by tam činil nějaké problémy, pouze pokud máte zdroj s krátkým kabelem, může se stát, že ten půjde nad chladičem procesoru (a to samozřejmě není dobře). Velice chválím přítomnost konektoru ATX12V. Konečně někoho napadlo na desce pro Athlon dodávat energii i z 12V větve. Konektor ATX12V má jen výhody - zlepšuje stabilitu, méně zatěžuje zdroj, umožňuje dodávat více energie.

Můžete namítat, že někdo nemá zdroj s příslušným konektorem, ale... specifikace ATX 2.03 je zde již přes dva roky, spotřeba počítačů rostla a kdo si nepořídil nový zdroj, ten tak stejně bude muset v brzké době udělat. Navíc Abit u NF7 nepožaduje žádné specialitky a la šestipinový AUX konektor, i když i ten je součástí ATX 2.03 specifikace (všimněte si, že většina prodávaných zdrojů tak nevyhovuje této specifikaci na 100%).

Podíváme-li se na socket, co uvidíme? Ano, správně, teplotní čidlo! Abit je bohužel jeden z těch výrobců, kteří se rozhodli měřit teplotu procesoru postaru. Nemůžu chválit, není to moc dobré řešení (i když na druhou stranu ani měření interním čidlem procesoru není nic extra přesného). Chladič... maximálně 80x70mm, víc ani ťuk. Na té delší straně navíc narazíte na kondenzátory, které tak maximálně brání v proudění vzduchu.

Mezi mé další výhrady k rozvržení patří umístění konektorů na větráky. Jeden je hned vedle socketu (dobré umístění), další dva natěsnány kolem ATX konektoru (špatné umístění - jsou těžko dostupné). Stejně tak jeden ze dvou FireWire konektorů na desce je na ne právě dvakrát vhodném místě - je natěsnán hned u grafické karty. Konektory IDE to samé - snad nejhorší možné umístění - hned u grafické karty, opticky mezi AGP a prvním PCI (v praxi tak budete kabely obmotávat kolem grafické karty).

Zbytek je již relativně v pořádku. FDD je vpravo nahoře a dva Serial-ATA dole vedle baterky. Někomu by možná mohlo vadit, že paměti nelze vyndat bez vyndání grafické karty, no ale to snad neděláte tak často.

Celkově ale musím říct, že mě rozvržení poměrně zklamalo. Sice se nepovedlo u většiny desek, ale Abitu se nepovedlo hodně.

Konektory

A nyní ke konektorům. K dispozici je AGP slot specifikace 3.0 a pět PCI. Nejsou zde žádné paskvilní sloty AMR, ACR nebo jak se to vlastně jmenuje (ehm, nemám je rád, jistě chápete proč).

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

K dispozici jsou následující konektory:

  • PS2 klávesnice a myš
  • 2x USB + další čtyři přes konektory do záslepky (dva v balní)
  • 2x COM port
  • 1x LPT port s podporou s EPP a ECP
  • síťová karta
  • 3x audio výstup + vstupy pro mikrofón a line-in

Verze NF7-S nabízí další dva FireWire konektory přes záslepku a dva Serial-ATA (čip Silicon Image SIL3112A). Tato verze bohužel nenabízí druhou síťovku od 3com, která je již integrovaná v čipu MCP-T.

{mospagebreak title=BIOS, stabilita, přetaktování}

BIOS

Nebudu vás dlouho napínat a rovnou řeknu, že BIOS je jedním slovem super! Abiťácká klasika.

násobič

5x až 22x, mění obě sady
frekvence FSB 100 až 200 MHz po 1 MHz, maximum 237 MHz
frekvence pamětí poměry FSB/MEM: 3/3, 3/4, 3/5, 3/6, 4/3... až 6/6 (vyjma 6/5)
Vcore 1,1V až 1,85V po 0,025V
napětí AGP 1,5 až 1,8V po 0,1V
napětí pamětí 2,4 až 2,7V po 0,1V
napětí čipsetu 1,4 až 1,7V (po 0,1V)
frekvence AGP 66 MHz až 99 MHz po 1 MHz
časování FSB optimální, přetaktované
APIC zapnuto / vypnuto

Přetaktovávací sen! Násobič je možné měnit zcela libovolně, i mezi standardní a přemapovanou sadou násobičů. Nastavíte a jedete. BIOS postrádá problémové nastavení 83% frekvence pamětí vůči FSB - také znamení, že se tím někdo zabýval, ne jako v případě Asusu. Napětí je možné měnit u všeho, co potřebujete - procesor (přesně dle specifikace socketu A - 1,1V až k 1,85V), paměti, AGP a hlavně čipset! Změna napětí čipsetu je nezbytná kvůli frekvenci FSB 200 MHz a vyšší. Vše ostatní je samozřejmě standardně nForsácké - frekvence AGP libovolně, PCI zamknuté na 33 MHz.

Další specialitou Abitu je, co vše dokáže měřit. Takže... tři větráky, teplotu procesoru (tu bohužel čidlem v socketu, nikoliv v procesoru - pozn.: ukazuje nesmysly), teplotu okolí socketu, větve napětí +2.5V, +3.3V, +5V, +12V, -12V, -5V, napětí baterie a napětí 5Vsb. Vše je samozřejmě doplněno ochranou proti přehřátí s definovatelným thermal throttling (12,5% až 87,5% po 12,5% krocích). Deska správně dodává zvolená napětí, nemá přepětí.

CAS Latency

2T 2,5T 3T
RAS to CAS Delay 1T až 7T
RAS Precharge 1T až 7T
RAS Active to Precharge 1T až 15T
AGP Data Transfer Rate 2x 4x 8x
Delay IDE initial 1 až 15 sekund
MPS version Control 1.1 a 1.4
Enhance PCI Performance zapnuto / vypnuto
PCI Latency Timer 0 až 255 CLK

Možnosti nastavení pamětí přesně odpovídají tomu, co jsme viděli u Asusu. I zde ovšem nastává problém s kompatibilitou s některými paměťmi - každý typ paměti snese jenom něco a některá nastavení tak nefungují. Výjimečné jsou ale ostatní nastavení - kromě samozřejmosti jako vypnutí a zapnutí Fast Writes je možné i přímo určovat režim AGP, nastavit PCI Latency timer, vnutit alokaci IRQ pro USB a grafickou kartu. Možné je i nastavit režim EPP paralelního portu - verze 1.7 a 1.9. Specialitou je položka Enhance PCI performance, což by mělo nějak zlepšit výkon PCI. V praxi se to ale na propustnosti neprojevilo.

Na závěr se zmíním o schopnostech zapínat počítač. I to je u Abitu perfektní, lepší než u Asusu. Kromě standardních Wake-up on lan (WOL) a Wake-up on Ring (WOR) se deska umí probouzet podle času, nechybí nastavení AC Power Loss (co dělat v případě výpadku napájení) a zapínání z klávesnice je fantazie - možnosti jsou Hot Key (klávesy CTRL-F1 až CTRL-F12), myš levé a pravé tlačítko, jakákoliv klávesa, pouze vypínač, Keyboard 98 (tlačítkem Power na klávesnici) a konečně zadáním hesla na klávesnici! V takovém případě lze počítač zapnout pouze tímto heslem, jinak to nelze.

Zajímavou vlastností BIOSu je, že čím více toho měníte, tím déle trvá položka Save & Exit. Deska přitom netrpí náhlými a bezdůvodnými absencemi schopnosti spustit POST (právě toto činilo Asusu velké problémy, přičemž deska ukládala nastavení až podezřele rychle).

Stabilita a přetaktování

Musím potvrdit, že deska je stabilní, alespoň na standardních frekvencích. V průběhu testování jsem se nesetkal s neschopností desky fungovat, vše šlo bez problémů. Nastavení v BIOSu fungují až na již zmíněnou neschopnost práce při některých nastaveních pamětí (což ale může být způsobeno samotnými paměťmi).

Co se týče přetaktování, je možné dosáhnout stabilně 200 MHz FSB s napětím čipsetu 1,6V. Bohužel ale ne v režimu DualDDR. Takové jsou aspoň moje zkušenosti. Při využití jen jednoho modulu Corsair XMS3200 (při 200 MHz používám standardně časování 5-2-2-2) systém pracoval v pořádku. Stačilo ale přidat druhý modul do třetího slotu (tím se aktivuje DualDDR) a již docházelo k zásekům, především ve hře Return to Castle Wolfenstein. Výkon byl v případě jednoho kanálu DDR 400 a FSB 400 o něco vyšší než při DualDDR 333 a FSB 333, nicméně to nebylo nijak razantní zlepšení, v RtCW ze 169 fps na zhruba 176 fps. Je tedy otázkou, zda potencionálně rizikové přetaktování stojí v tomto případě za to. No na druhou stranu s možnostmi měnit násobiče a výkonem čipsetu nForce 2 ani tato frekvence není absolutní nutností.

Dosáhnout stabilně 200 MHz FSB s DualDDR se mi nepodařilo ani s NF7-S v1.1, ani s NF7 v1.0. Čipset na tyto frekvence evidentně není uzpůsoben a také asi hodně záleží na štěstí, jak moc povedený kousek dostanete.

{mospagebreak title=Testy}

Testy

A nyní k testům výkonu. Omezím se pouze na testy, kde hraje roli nastavení pamětí, ostatní parametry jsou u desek se stejným čipsetem stejné. Jako konfigurace slouží Athlon XP 2700+, GeForce 4 Ti4600 a dva kusy Corsair XMS3202. Frekvence je source-synchro FSB 166 MHz a paměti také 166 MHz. Použité BIOSy jsou vždy ke konci ledna.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Sandra vykazuje minimální rozdíly. Vyhrává překvapivě Leadtek, těsně následovaný Abitem. Vítězství Leadteku může být zapříčiněno o něco vyšší frekvencí procesoru, deska namísto 166 MHz FSB nastavuje něco přes 167 MHz, odpovídajícím způsobem se proto zvyšuje i frekvence procesoru. Asus se v Sandře drží více vzadu.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

V kompresi dat pomocí pakovače ACE opět vítězí Leadtek, těsně následovaný Abitem. Asus je poslední.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Zdrojový kód se nejrychleji kompiluje na Abitu i Leadteku, výsledek je stejný. Asus ztrácí tři vteřiny.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

V SuperPI je výsledek stejný - Abit a Leadtek jsou první, Asus je maličko pozadu.

{mospagebreak title=... a závěr}

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

V 3DMarku vítězí (jak jinak) Leadtek. Má náskok asi 80 bodů přes Asusem. Abit je poslední.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

V Return to Castle Wolfenstein opět vítězí Leadtek, velmi těsně následovaný Abitem. Asus ztrácí asi tři snímky za vteřinu.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Posledním testem je SPECviewperf. Leadtek jasně vítězí, Abit a Asus jsou odstupňování ve zhruba stejných krocích.

Zhodnocení testů: Rozdíl mezi deskami je minimální, v řádu několika málo procent. Přesto lze říct, že nejrychlejší je Leadtek, Abit je na druhém místě a Asus je nejpomalejší.

Závěr

Abit je v současnosti asi nejlepší deska pro přetaktování na platformě AMD Socket A. Zcela libovolná změna násobiče, vynikající BIOS s všemožnými (i ne čistě přetaktovávacími) nastaveními, konektor napájení ATX12V - to vše z NF7(-S) činí výjimečnou desku. Má jediná výhrada vlastně směřuje k rozvržení součástek na desce, což se inžinýrům Abitu opravdu nepovedlo. Avšak celkové možnosti nastavení a výbava v případě NF7-S (hlavně zajímavý Serillel) mě vedou k udělení stříbrné medaile, kterou oceňujeme zajímavé produkty.

Král přetaktování Athlonů - Abit NF7-S

Za výborné možnosti přetaktování a výkon.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.2.2003 23:52:15   0.0.0.xxx 78
Tohle je fakt super deska...a super cipset, kam se na ni hrabe nejaka KT400.
Ted se rozmejslim mezi MSI K7N2G-ILSR+integr.grafika nebo ABIT NF7-S+R9000(pro). Poradite mi nekdo? Nevite nahodou nekdo jaky multiplikatory lze manualne nastavit natom MSIcku? (vim, ze K7N2(G)-L ma slabejch 7-13x, ale tyhle desky maji jiny bios).

Kterej SATA radic si myslite, ze je lepsi: na tom MSIcku ( Promise PDC20376 - 2SATA+1IDE - prej promisy zdrzujou bootovani dlouhou inicializaci) nebo na tomhle abitu (Silicon Image Sil3112 - "jen" 2SATA)? - casem si chci koupit(podle obsahu penezenky a pomeru cena/vykon) nejakej SATA disk od WDcka (ten s 10000ot.)
16.2.2003 23:59:37   0.0.0.xxx 88
Zitra vas ceka recenze MSIcka
17.2.2003 01:33:44   0.0.0.xxx 78
a co deska od epoxu?test na ni bude kdy?
17.2.2003 01:43:42   0.0.0.xxx 77
A co testy tych slubovanych LCD panelov a HDD? Kedy asi budu??

Inac ta doska by bola uplne super keby mala napatie pamati do 2.9V (ako EPoX) a lepsi chladic na NB.
17.2.2003 02:30:49   0.0.0.xxx 78
No porad neco pripravujeme. Nakonec EpoX 8RDA+ nebude, protoze nam ji Monima nedodala. Bohuzel. Ale budeme mti MSI a Leadtek. Takze celkem 4 desky s nForcem 4. Slusne nemyslite?

Jinak zatim nejake velke testy nepripravujeme, ale je velmi pravdepodobne, ze se nejaky test disku objevi. Byl by potreba jako sul. Honza Dudek
17.2.2003 06:24:08   0.0.0.xxx 88
No tím že vynecháte desku Epox která je pokládaná za nejlepší s tímto čipsetem tyto testy trochu ztrácí na přitažlivosti. Zkuste poprosit Monimu aby Vám ji zapůjčila. Ono tato deska je opravdu vynikající až na pár vyjímek (ne moc dobře umístěn ATX napájecí kabel, pasivní chladič čipsetu (vlastníkům této desky ho doporučuji sundat a místo té růžové žvýkačky tam dát teplovodivou pastu), nemožnost mněnit napětí čipsetu).
17.2.2003 07:15:46   0.0.0.xxx 87
Nevim jak vam panove, ale me je pasivni chlazeni chipsetu prijemejsi, nez aktivni. Osobne ozelim lehky narust vykonu dosazeny pretaktovanim a radeji mam tichy pocitac. Mimochodem u zminene desky od Abitu KT7A (KT133A) jsem Pc tuningem tak vychvalovany chladic northbridge sundal uplne a deska se chova 100%. Podotykam mam na ni Durona 900. Nevim jestli bych si to mohl dovolit i s Athlonem. Co vy radsi ticho, nebo masivni narust vykonu o par procent?
17.2.2003 08:04:37   0.0.0.xxx 77
Chlazení chipsetů je v dneší době víceméně zbytečné a dělá se hlavně "na oko" (uživatel-lama, hlavní cílová skupina předražených desek, uvidí na té své větráček a hned si řekne že to bude něco super, když to potřebuje tak výkonné chlazení... no nepotřebuje ;)). Navíc Abit a větráčky, to je kapitola sama pro sebe - spolubydlící na koleji (ach, kde jsou ty studentské časy ;)) měl od Abitu desku s KT133 chipsetem, která taky měla takový ozdobný větráček - a asi po půl roce začal větrák vydávat tak šílené skřeky, že bootování počítače bylo slyšet i o dva pokoje dál, ten malý abiťácký pseudochladič v pohodě přeřval i tak dost hlučný CoolerMaster... Fakt se to nedalo vydržet, po těch zkušenostech bych do Abitu osobně nešel (pochybuju že ty malé šidítka vylepšili - počkejte si půl roku a uvidíte, jak budete na tuhle skvělou desku nadávat, pokud vám ovšem do té doby vydrží, jelikož na ni nedáte ani pořádný větrák - všude má jakési rezistory ;))
17.2.2003 08:08:27   0.0.0.xxx 78
Mam Epox K9A s chipsete Via KT 400 a nemuzu si stezovat! Muj athlon 1700+ jede na 200Mhz * 10.5 coz dava neco okolo AthlonXP 2600+. Takze nevim proc nekdo schazuje tenhle chipset kdyz ho asi ani nevidel !!!!!
17.2.2003 08:08:39   0.0.0.xxx 88
Když selhala Monima, zkuste to v ABI (www.abi.cz), tam EPOXy mají v nabídce.
17.2.2003 08:54:01   0.0.0.xxx 88
Ja bych chtel jit do ASUSe A7N8X Deluxe, o penize nejde, ma nekdo nejake zkusenosti, je horsi nez ten ABIT pominuli 2x sitovku? Bude recenze na PCTuningu? Moc dekuji za jakekoliv postrehy. Mira.
17.2.2003 08:58:42   0.0.0.xxx 77
Doporučuji koupi nového čísla PC Magazinu - je tam test téhle desky a závěr je celkem jednoduchý - zřejmě nejlepší deska vůbec a oproti ostatním není při Dual-DDR choulostivá na kvalitu pamětí... No, mrkni se, uvidíš!
17.2.2003 09:13:03   0.0.0.xxx 78
Tentýž problém. Mrkněte se na to.
17.2.2003 09:27:21   0.0.0.xxx 78
Cena NF7-S (velkoobchod) je cca 3.700 bez DPH - to je docela rozumné...
17.2.2003 09:32:34   0.0.0.xxx 88
Ja mam ties Abit KT 133 a ten vetracik mi zacal vrcat , ale stacilo ho premazat a us mam asi rok pokoj , takze nieje to as take zle . Staci sa len trocha s nim pohrat a ide sa dalej . Hluk je na dost malej urovni , v tom problem nevidim .
17.2.2003 09:36:20   0.0.0.xxx 87
Mam novsiu dosku od Abitu (KD7) a ten chladic na NB, zrejme zhodny s tym na NF7 mi uz ide pekne na nervy. Z celej bedne je ho pocut najviac, hned ako to bude mozne ho vymenim za nejaky lepsi pasiv. Na firmu ako ABIT je hanba montovat do svojich vyrobkov podobne shity...
17.2.2003 09:41:31   0.0.0.xxx 77
Chci se zeptat, jestli jste u té desky testovali SATA. Já ho na té své vůbec nemohu rozjet, ani se nemohu dostat do SATA menu při bootování. HDD ATA100 (nastaven na master) mám připojen přes redukci na SATA, bohužel počítáč se tváří, že nic nevidí. Nový bios nepomohl, nevíte někdo co s tím?
17.2.2003 10:03:14   0.0.0.xxx 78
Ja se pokousel taker sveho 1700+ nastavit na 200FSB, ale po najeti do WINXP se zacala rozpadat grafika. Asai je problem ve vysoke frekvenci PCI/AGP 40/80 misto st. 33/66. Nevis jak aktivovat delic FSB/PCI 6/1 ? Diky
17.2.2003 10:13:28   0.0.0.xxx 87
Recenze už tady dávno byla a Asus nic moc. Layout sice skvělý, ale BIOS problémový (zřejmě se tím moc nezabývali). A k té choulostivosti - deska měla problémy s některými paměťmi Infineon, takže si asi v PCM dost vymýšlejí.
17.2.2003 10:21:19   0.0.0.xxx 88
A nemáš to náhodou disablovaný v BIOSu? Já jsem na SATA přes Serillel vyzkoušel již 4 různé HDD a vždy zcela bez problémů....
17.2.2003 10:33:20   0.0.0.xxx 87
V biosu tam samozřejmě enabled, jinak by ten mě SATA při bootování ani neotravoval. Tzn. že buď mám vadnou tu redukci, nebo je celej řadič v pr...
Jinak do toho SATA bios menu tě to pustí jenom když je tam připojenej HDD nebo se do menu dostaneš i při odpojeným HDD.
17.2.2003 12:13:56   0.0.0.xxx 88
Jsou situace, kdy je čipset je třeba chladit - zvlášť když je v něm integovaná grafika(!) O tom bych tedy nedebatoval (pole mého je NB nForce2 tak na rozhraní toho jestli chladit nebo nechladit). Pokud chladit, tak spolehlivě a tiše - vše je o tom... V této situaci nevím, co má společného chladič ze starých desek s KT133 s použitým chladičem. Pokud mohu porovnávat... ten nový vypadá jako chladič grafické karty - velmi mi připomíná poměrně spolehlivou modrou řadu od Herculese (narozdíl od nic-moc Sapphirů). Jen bych zvažoval, jestli nezpomalit ten větráček (resistorem 10-12 Ohm). Howgh...
17.2.2003 13:01:46   0.0.0.xxx 77
kt133 a stejny problem, vetrak neni spatny, jen se do nej nejak dostava prach (cili je spatny ), maznul sem ho silikonovym olejem,pul roku ok a pak znova, tak sem ho vymenil za pasiv zalman (asi 40x40x40mm ) a je klid
jen jsem od par kolegu se stejnou deskou slysel ze byli na reklamaci a podle prodejce to byl odpalenej nb, takze to chlazeni asi uplne zbytecny nebude, presto ze podle datasheetu je max teplota 55…
17.2.2003 13:12:35   0.0.0.xxx 88
nuz, ja mam Epox 8RDA+ a tam si Norbridge skutocne aktivny chladic zasluzi. Fici totiz na 208 MHz FSB a to by podla mna nForce2 s pasivnym chladicom nezvladal. (a kto by to riskoval?) Tak som tam radsej narval stary chladic z pentia a ventilator 50tku a stabilite to urcite neublizilo. Osobne tiez preferujem supertichy pocitac, zvlast, ked ked bezi non-stop, takze som spravil odhlucnenie tak, ze som ho zalozil pod stol a oblozil kopou papiera/knih. Fakt je, ze ho absolutne nepocujem, problematicke je akurat vyberanie cd, ked sa musim preplazit pod stol a popamati nahmatat cd. Ale to mi aj tak neprekaza.
17.2.2003 14:20:38   0.0.0.xxx 77
Co je to za blbost? Vždyť +12V je i na normálním ATX konektoru, pin číslo 10. Další zbytečnost, stejně jako serial ATA.
17.2.2003 15:01:44   0.0.0.xxx 88
Asi jsem trochu mimo, ale jak je možné změnit násobič na desce, když je CPU uzamčené a násobič měnit nelze????? To je pak celkem k ničemu ne????
17.2.2003 16:00:13   0.0.0.xxx 88
S Asusem jsem žádný problém nezaznamenal. fsb200 naprosto stabilní. S Biosem taky žádný problém. Paměti mám noname 333.
17.2.2003 16:16:19   0.0.0.xxx 78
Hmmm!!!!!Ridit se pri vyberu skutecne kvalitnimy casopisy PC magazine,PC world,CHIP a podobne!!To je ono!Jejich fundovanost v dane oblasti je opravdu zarazejici.CO taky chtit od testu ve kterem na stejny cipset pouziji XP2200 (asus) a XP2000 (Epox) a divit se ze asus ma lepsi benchmarky!!!!!Papirove casopisy o pocitacich SUXXXXX''''Az na Computer.....
17.2.2003 16:59:23   0.0.0.xxx 77
protoze ta deska to CPU sama odemkne, umi to hardwarove
17.2.2003 18:05:05   0.0.0.xxx 87
odemkne ? Ten CPU neni TBred (ty jsou odemcene vsechny, ne?)??
17.2.2003 18:11:59   0.0.0.xxx 88
Tato tak vychvalovano deska me a par dalsich lidi kdysi malem privedla k silenstvi, zatvrzele odmitala rozumne fgovat se SB128 a poloprofesionalni zachytavaci videokarou na digitalizaci videa, procak AMD thudnebird 1200/133. Po tejdnu otravovani prodejce a jeho neuspesneho snazeni se o napravu (biosy, ktery neco opravovali vysli az pozdeji, toto byla myslim revize 1.1) a poceni se nad tim me a dalsiho pocitacove znaleho kolegy, bylo rozhodnuto o vymene za Asus A7A... (chipsetAli magik 1) a hle na tomto udajnem sunt chipsetu vse jeste dodnes beha a vse slo nainstalovat napoprve. Radim ti (pokud mas starsi revizi)zkus tam vrazit Athlona 1200 (tyto problemy jsou spise se silnejsim procakem) a silnejsiho a budes valit voci jaka se z teto desky stane svine :-).
17.2.2003 18:14:15   0.0.0.xxx 77
Heh, ted jsem si vsimnul, ze se to zaradilo trochu jinak nez jsem ocekaval. Vyse pisu o Abit KT7A - v recenzich kdysi suprdelo, v praxi obcas neco priserneho.
17.2.2003 19:18:58   0.0.0.xxx 78
TBred jsou odemceny, ale muzes nastavovat pouze multiplikator max. 12x. Kdyz chces nastavit multiplikator 12,5x a vys, musim CPU odemknout (pres mustek, spojenim pinu, atd.). Tahle deska to udela za tebe, ty si pouze hrajes v BIOSU :-)
17.2.2003 21:23:26   0.0.0.xxx 78
Věrte, že to není zbytečnost. ATX konektor má dokonce dva 12V kabely, ale tady jde o to, že více kabelů zaručuje lepší přenos. Ostatně AUX konektor je 2x 3.3V, jednou 5V a třikrát COM... a přece se u high-end desek používá, i když tyhle napětí jsou na ATX hned několikrát.
17.2.2003 23:30:33   0.0.0.xxx 88
To měla už ECS K7s5a před drahnou dobou, buď to autor zaspal, nebo je trubec.
18.2.2003 08:47:16   0.0.0.xxx 87
Matesi, schopnost zapínání PC se objevila hned po přechodu ze standardu AT na ATX, což je masově řekněme kolem roku 1997. V recenzích zmiňuji schopnost zapínat se z toho důvodu, že ne všechny desky se umí zapínat např. klávesnicí.
18.2.2003 10:11:45   0.0.0.xxx 68
Tak to ani náhodou, proti Epoxáckejm deskám je to ve všech parametrech naprostá ******, taky vůbec nechápu proč se autor zmiňuje o možnostech biosu nastavení LPT a probouzení na čas jako by to byli nějaké specialitky - todle mají snad všechny biosy které jsem kdy viděl i na úplně neznačkových deskách, myslim si že je to dost podprůměrná deska jak rozvržením, tak parametrama a cenou.
18.2.2003 21:13:52   0.0.0.xxx 78
Rozdíl mezi AT a ATX PSU netřeba zdůrazňovat. Fór je v tom, že ve vašem příspěvku zmiňovaný Keyboard Power On (mimo dalších Power on fcí), měla už (mimo jiných) v mém příspěvku zmiňovaná ECS K7S5A. Vzhledem k tomu, že od jejího příchodu na trh už byly dvoje vánoce, dalo by se předpokládat, že dnes zapnutí PC klávesnicí nikoho do extatického transu nepřivede. Tím méně PC Experta.
Neberte to prosím nijak zle, ale vyzdvihování vlastnosti, kterou má neznačková deska za 2300 Kč už 2 roky u novinky od Abitu, která stojí 4500 Kč, svědčí buď o neznalosti autora, nebo o tom, že není zcela nestranný :-).
18.2.2003 22:20:30   0.0.0.xxx 87
Budete patrně překvapen, ale velké množství i hodně nových desek zapínání z klávesnice neumí.
18.2.2003 22:43:33   0.0.0.xxx 88
No mne ide tato doska 206 FSB synchro s pametami, takze by bodol aj jej test. Inak po 1hodine prime95 na 200FSB ma northbridge cca 40C ako pasiv na CPU chladici, takze sa mi nezda zeby sa prehrieval, a to ma iba pasiv na northbridge.
K tomu odomykaniu CPU rovno cez dosku, tak to sa daju odomknut iba T-Bredy 2400 a vyssie, tie su totiz loknute. A pokial viem, odomknut to vedia iba niektore EPOX dosky.
18.2.2003 23:13:54   0.0.0.xxx 77
Mno ale tohle nebyla přímo chyba ABITU. Neříká vám nic KT133A vs. PCI karty s velkými datovými toky nebo zvukovkami Creative??? :-)))

..........Starmen..........
18.2.2003 23:18:31   0.0.0.xxx 88
Já jsem například o wake on funkcí klávesnicí nevěďěl takže kdyby to tam nebylo napsané tak bych to nevěděl dál.
A mimochodem epoxáci mazáci :-) Provozuju 17Xp na 233*9
takže jsem spokojen.Uvědomte si že všichni nejsou bohové na Mb jako vy.A každá taková informace je nám obyčejním uctívačům :-) k DOBRU!! A když se vám nelíbí větráček co s váma připadá mi jáiný než na kt133 takže pokud nejste jasnovidci (jako že určitě jste) Tak RESPECT.
18.2.2003 23:24:42   0.0.0.xxx 77
Koupil jsem EPOX 8RDA+ a chybí mi VELICE změna napětí chipsetu a mám dost dilné nutkání přejít na Abit NF7-S, protože se mi nechce pájet 700ohm odpor na stabilizátor napětí chipsetu. Přeci jen záruka je záruka. Nebo neznáte někdo způsob jak bez letování daný odpor "připojit"?? Jinak na 190FSB je PC nestabilní, ale možná za to můžou 333DDR Samsungy. Zatím jsem neměl moc čas si s tím hrát.

Jinak zatím 1700+@2600+,1.75V 166FSB 333DDR 512MB RAM. 41st.C po několikahodinovým PRIME95.

..........Starmen..........
19.2.2003 10:19:56   0.0.0.xxx 88
U 3.3V to chápu, tam je odběr v desítkách ampér, ale z 12V větve teče poměrně malý proud. Ty dráty mají slušný průřez, konektor je docela masivní. Nějaký mírný úbytek napětí na drátech nehraje roli, 12V je stejně neregulovaných, stabilizuje se pouze +5V a +3.3V.
19.2.2003 16:47:12   0.0.0.xxx 88
mam novou mys tak ti natrhnu prdel v qvakovi ! si pis
20.2.2003 00:27:13   0.0.0.xxx 88
Akym chladicom to chladis, ze mas iba 41 stupnov pri zatazeni?
20.2.2003 09:00:24   0.0.0.xxx 77
SPIRE 5F271B1L3 3clip

FalconRock, měděná kontaktní plocha, 3clip, velmi TICHY kuličkový 2300/min, 25dBA, 27.99CFM, 0.52C/W. Doporucene pouziti: Duron do 1.3GHz, Athlon Thunderbird do 1.4GHz, Athon XP do 2800+, rozmery a dalsi info na http://www.spirecoolers.com/

Procák mám ThoroughBred rev. B0.

..........Starmen..........
20.2.2003 09:23:54   0.0.0.xxx 88
Mám NF7-S a v ní AthlonXP 2100+,musím říci že jsem skalní zastánce ABITU,ale tahle deska no nevím.Teplota CPU chlazeného Titanem D5TB mi při zatížení vylezla až na 85 stupňů a v jiné desce ABIT KG7-RAID jsem měl 48 stupňů.Abit udělal opravu vadného měření teploty nahráním nového BIOSU ale ta klesla pouze o 10 stupňů.Jsem trochu v šoku,a další věc ten konektor ATX12V myslíte že jde do něj opravdu zapojit kabel ze zdroje?Já jsem to jednou udelal na desce MSI a ta odešla do věčných lovišť.Máte to někdo VYZKOUŠENÉ????Děkuji Vašek
20.2.2003 10:15:48   0.0.0.xxx 78
Teplotu mi deska měřila spíš pod reálem než absurdně vysoké hodnoty. ATX12V jsem zkoušel, funguje bez problémů.
20.2.2003 11:33:54   0.0.0.xxx 88
To by me docela zajimalo, jake to jsou desky? Uz me jich rukama proslo hodne, ale nepamatuju si, ze by nejaka neumela zapinat pc pomoci klavesnice...
20.2.2003 14:42:11   0.0.0.xxx 78
... Leadtek to neumí. Ono totiž zapínání z klávesnice vyžaduje +5Vsb, což ne všechny desky umí přepojit z klasického +5V (zdroj musí být náležitě výkonný, aby to fungovalo).
20.2.2003 14:44:50   0.0.0.xxx 77
U desek s ATX12V konektorem slouží +12V k napájení procesoru (standardně je to 3.3V a 5V).
20.2.2003 15:10:10   0.0.0.xxx 88
Mě jich rukama taky "pár" prošlo a plno jich to neumí.

..........Starmen..........
21.2.2003 19:43:34   0.0.0.xxx 88
Stalo se mi to při zvišování latence pamětí už tak to bylo dost taktlé (nestabilní) a při ukládání se to hryzlo neberte si iluze ale nějaký clear cmos je vám na h***o a baterka jakbysmet. Ještě že se mi podařilo najít firmu s flashovačkou a za 30Kč to bylo OK. Tak pozor!!
22.2.2003 20:21:17   0.0.0.xxx 77
Tak jsem vyzkoušel připojit konektor ATX12V do desky NF7-S a měl jsem malou dušičku,protože jak jsem již psal MSI jsem tím upálil.A ejhle deska normálně naběhla a mnou avízovaná teplota kolem 85 stupňů najednou klesla na 47 až 58 při dlouhodobém zatížení CPU 100% v uzavřené skříni a dokonce jsem dostal svoje Palomino 2100+ až na cca 2700+ tj.2168 Mhz.Dekuji Vám za SUPER radu a jestli desku zkoušíte podělte se snámi o přesné nastavení BIOSU pro co největší takt procesoru.MÁTE SUPER STRÁNKU:
24.2.2003 21:48:01   0.0.0.xxx 77
Jaký je rozdíl mezi ATX12V a klasickým konektorem? Myslím tím vizuelně, jak je rozlišit od sebe.
28.2.2003 06:59:25   0.0.0.xxx 88
Všechny kabely standardu ATX 2.03 jsou popsány v mé recenzi zde - http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=106359&CAI=2024&CHID=3.
4.3.2003 16:59:43   0.0.0.xxx 88
Tak múžu výrobce této desky jen pochvalit.Stabilní a nabušená za dobrý peníz. Deska šlape výborně,XP mám našláplé jen změnou nasobiče na 2000MhZ a Zalman mi jej uchladi :-))) Po zátěži bios ukazuje POUHYCH 39 C. Doporučuju koupi všem overclockerum. Adios
5.3.2003 06:06:09   0.0.0.xxx 87
Mel bych dotaz. Dostanu stejny vykon kdyz pouziji jedni DDR512 na FSB200 nebo 2xDDR256 v dualchanelu na FSB100 (pri CPU FSB200)?
A dale, ma tato deska coax audio output, popr. da se neco takoveho dokoupit?
5.3.2003 07:50:06   0.0.0.xxx 78
Teoreticky číselně ano, prakticky asi bude rozdíl.

..........Starmen..........
5.3.2003 18:06:26   0.0.0.xxx 78
Buď jsem natrefil na vadný kus této desky nebo je špatná celá revize, mám revizi 1.0, verze BOISu 1.5.

1. Teplota CPU je v klidu 60 C° a při zatížení 70 - 75 C° Procesor Athlon 1900+ a chladič CM DP5-7H53F-OL. Na staré

desce ABIT KG7-R mi při použítí stejného CPU i chladiče (ostatní komponenty, včetně skříně, jsou také původní), byla teplota 45 C° a 55 - 60 C°.

2. Napětí CPU ukazuje BIOS 1,69 - 1,73 V a má být 1,75. Nevím jestli je špatné měření nebo je skutečně tak nízké
napětí CPU.

3. Při zapnutí dojde k okamžitému zatuhnutí PC při POSTu, pokud je v BIOSu nastaveno Quick Power On Self Test na
Disabled.

4. Nefuguje měření otáček pokud je ventilátor připojený na CHAFAN1 (ověřeno dvěma ventilátory) Pokud je připojen na
CPUFAN1 nebo na PWRFAN1, tak je měření otáček OK. Je nefunkční měření otáček důvodem k reklamaci desky nebo mě s tím pošlou do pr... ?

K čemu je volba CPU Thermal-Throttling a další dvě volby hned pod CPU Thermal-Throttling. V manuálu o posledních

dvou není zmínka, takže si z hlavy nevzpomenu na jejich přesný nazev (obsahují slova Spread Spectrum).
5.3.2003 18:13:15   0.0.0.xxx 87
Přečti si prosímtě můj příspěvek co je výš a poraď. Danke.
18.3.2003 16:12:43   0.0.0.xxx 88
Computer je nejhorsi casopis na svete
1.5.2003 15:58:34   0.0.0.xxx 88
yepun> mas pravdu...je to svine - serou se jim biosy. Uz jsem ji posilal do reklamace :-(
7.5.2003 21:46:38   0.0.0.xxx 77
Nevite jestli mi poslapou v dualu pameti KINGMAX CL2,5 400MHz? Vim, ze OCZ by byly lepsi, jenze pri dvouch 512MB modulech jsou o 3000,-Kč dražší nez Kingmax a tak velkej rozdil mezi CL2 a CL2,5 neni abych zbytecne vyhodil 3000,-Kč.
7.5.2003 21:53:20   0.0.0.xxx 88
Nevidím jedinou překážku proč by neměly. Ale přesně tyto paměti jsem nezkoušel.
23.5.2003 07:36:54   0.0.0.xxx 77
Mal som všeliake dosky ale milujem abit !!!!!!!!!!!!!!
24.5.2003 19:24:08   0.0.0.xxx 88
koupil jsem si tuto desku a na mém Matroxu prostě nejede. Jediné co udělá jest, že přepne monitor ze stand by modu a behem 5-ti sekund ho zas vypne a konec. HELP!!!
27.10.2003 18:52:37   0.0.0.xxx 88
Zdravím všechny příznivce Abitu a zaroveň žádam o pomoc. Nevím zda je na škodu nárust napětí baterie pro bios ze 3.3 na 3.6 voltů.
7.11.2003 12:27:31   0.0.0.xxx 77
mam dotazn prosim napiste mi kto ma skusenosti s doskou abit nf7s či nahodou nema problémi so zvukovkov a ak ano ako ich odstránil,lebo mam pocit,ze ten ovladač je absolutne zle napísaný.MB
otázka 2.mam seagate serial Ata 120GB 8MB casche a zda sa mi,že je tento disk velmi hlučný-hlavičky Ako zistím,či je disk ok?
16.12.2003 13:10:16   0.0.0.xxx 88
Mám tuhle desku asi 3 týdny a jsem s ní fakt spokojený. Zkoušel jsem i nějaký to taktování, ale dostal jsem se jen na FSB 190 MHz a násobič na 11,5. Pak jsem to ale musel vrátit na originální nastavení, protože to při hrách padalo. Když jsem stáhnul FSB a nastavil vyšší nasobič, tak mi to ani neťuklo. Tak nevím no. Mám procesor Athlon XP 2500+ Barton a paměti 2xKinston 256MB 400MHz CL 3 zapojený do dualu. Taky by mě zajímalo jak se používá to nastavení frekvence AGP. Jestli někdo víte tak poraďte.
21.4.2004 08:44:11   0.0.0.xxx 78
Úplně stejný chladiče osazuje MANLI na sračky
jménem GF4MX 440 s horšíma parametrama než GF4 MX420!!!
Větráček začne do měsíce rachotit, základna je z ohnutýho hliníkovýho plechu a má malou účinnost=>
!!! doporučuju ihned vyměnit za kvalitnější!!!
21.4.2004 09:03:21   0.0.0.xxx 88
Mám to vyzkoušený akorát u PC-CHIPS M751 (KM400) v konfiguraci: Duron (Morgan)1,1GHz+ 256MD DDR400@333Kingmax+
40GB HDD+ CD-ROM 40x+ FDD+ SBlive!5.1+ 200W PSU(+ATX12V redukce)s 9A na 12V a s ostatníma parametrama shodnýma s 250W NONAME zdroji. A zatím funguje víc jak 2 měsíce. Jediná chyba je, že HW monitor ukazuje namísto 1,725Vcore ůdaje mezi 1,8-1,85Vcore. Ale to je spíš SHIT bordem!!!
23.8.2004 19:55:27   0.0.0.xxx 88
nemuzu nez souhlasit - desku mam je super ale ten vetrak je desnej - nejen ze je to nejhlucnejsi co v komopu mam ale abcas taky vrni, bzuci!! jinak supr deska
15.10.2004 15:52:11   0.0.0.xxx 77
No třeba moje deska od MSI K7N2 Delta LSR nebo o tom nevím, v BIOSu jsme to nenašel.
25.10.2004 16:45:23   0.0.0.xxx 78
Jak prosím zjistím číslo revize u desky ABIT NF7-S.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.