Hlavní stránka Hardware Ostatní ASUS S-presso - co je malé to je milé?
ASUS S-presso - co je malé to je milé?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 15.12.2004
ASUS S-presso - co je malé to je milé?
Část uživatelů, kteří touží po malém přenosném počítači, sáhne často nakonec po některém z notebooků - i když ho ve skutečnosti často ani nepotřebují. Ti, kteří chtějí jen kompatibilní, snadno přenosný a tichý počítač, si s notebookem zároveň musí koupit i nepříliš kvalitní displej (co naplat, kvalitní TFT panel ani drahý notebook nenahradí), malý disk (120GB je u notebooků už gigant) a velmi omezené možnosti rozšíření. Pokud to je zrovna váš případ, pak by Vás mohl zaujmout miniaturní počítač (tzv. SFF, Small Form Factor) Asus S-presso S1-P112. {mospagebreak title=Krychlový ASUS: S-presso přichází}

Zdá se, že hlavním heslem při vývoji S-pressa bylo: vzít nápady, které se na trhu (u jiných) osvědčily, doplnit některé unikátní funkce, zlepšit a propracovat chlazení a celek zabalit do nového kabátku.

Člověk nemusí být zrovna IT analytikem, aby zjistil, že malé do tvaru krychle tvarované "barebone" počítače se u části uživatelů docela prosadily. S malými krychličkami začala ve velkém firma Shuttle (naše recenze: Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon) a prakticky z ničeho tehdy začal vznikat zcela nový segment trhu: počítače SFF (Small Form Factor). ASUS sice na samém začátku zaváhal, ale později nastoupil do rozjetého vlaku tak trochu po svém: například zmenšeninami klasických počítačů (řada Terminator) nebo počítači o velikosti "dvou výtisku zlatých stránek" (dříve recenzované modely Pundit a Digimatrix).

U jiných výrobců tak oblíbené PC-krychličky (Shuttle X-PC, MSI Mega PC, Soltek Qbic, EPoX MiniMe...) s logem ASUS však v nabídce zatím chyběly... Tedy až dosud, zavřete oči, právě přichází ASUS S-presso.

Tak trochu jiná káva...

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

ASUStek vyrábí svou techno-kávu ve dvou provedeních - my jsme testovali typ S1-P112. Obě verze jsou postavené na stejném základě (společná je základní deska ASUS P4P8T i skříň), avšak multimediální verze S-pressa, S1-P111 (ta v době recenze ještě nedorazila na trh) bude navíc vybavena dálkovým ovládáním, integrovaným rádiem, DVD / mp3 přehrávačem a jako třešnička na dortu bude pak velký, barevný dotykový displej.

Tuto lahůdku jsme nemohli dosud vyfotit a tak použijeme obrázek, který se u obou verzí objeví na krátkou chvíli po zapnutí počítače:

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

ASUS S-presso - co je malé to je milé?
a tak prezentuje ASUStek na svých stránkách právě verzi S1-P111...

Barebone - co to znamená?

Na tomto místě je nutné říci, že S-presso (v obou provedeních) patří mezi tzv. barebone počítače. Jedná se vlastně o předinstalovanou stavebnici počítače a ke správné funkci je třeba osadit jenom procesor (v tomto případě Pentium 4 nebo Celeron v provedení pro patici 478), paměť DDR a pevný disk (případně optickou / DVD mechaniku). Použití dodatečné grafické karty AGP je zde volitelné a vcelku bezproblémové.

S-presso je konkrétně předmontovaným systémem postaveným na dvoukanálové čipové sadě Intel i865G / ICH5 určeným pro procesory Intel Pentium 4.

První dojmy

Pokud budete S-presso vybalovat z krabice, ihned zjistíte, že tento počítač je opravdu "jiná káva". Skříň tvoří jeden designérský objekt, zaoblený lesklý hranol, jehož tvar není prakticky rušen žádnými cizími plochami ani liniemi.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Stačí několik pohledů a hned vidíte, že S-presso je prostě své...

Nezvyklý tvar působí jako nový Renault Mégane mezi automobily - někomu se líbí, někomu už méně, nikoho však S-presso nenechá rozhodně chladným. Za zvláštní pozornost stojí také modrá, metalicko-perleťová úprava vnějších plastů (povrch je lakován stejně jako dnešní automobily: na vrstvu metalické barvy je nanesena ještě povrchová vrstva tvrdého průhledného laku).

Fotografie perleťový efekt zachycují jen zčásti - povrch je navíc tak lesklý, že působí jako tmavé zrcadlo (o to větší peklo bylo focení).

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Další zvláštnosti je unikátní (kovem vyztužené) madlo, které při přenášení budete sice blahoslavit, ale proklínat ve chvíli, když budete na počítač chtít něco položit.

S-presso - přední část

Výrobcům počítačů je jasné, že odkryté porty a šedé mechaniky "každý pes jiná ves" modernímu počítači na kráse nepřidávají. Kompaktní čelo počítače je v tomto případě vyrobené z černého, zrcadlově lesklého plastu. Plocha je rozdělena do několika "segmentů".

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Pod horním výklopným krytem se ukrývá optická mechanika - je tedy prakticky jedno, jakou CD/DVD mechaniku nainstalujete, počítač bude vypadat stále stejně dobře.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

U multimediální verze S-pressa je prostřední část čelního panelu vyhrazena obrovskému barevnému dotykovému displeji. Pod krytkami vlevo a dole se nachází:

  • vlevo - čtečka paměťových karet 7v1 (podpora Compact Flash I/II, Microdrive, Memory Stick (klasické i Pro), Secure Digital, MultiMedia Card a Smart Media Card),
  • dole se nachází dva porty USB 2.0, mikrofonní vstup a sluchátkový výstup.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Celý čelní panel je odnímatelný, pod ním se skrývá poměrně klasická kovová robustní konstrukce "obalená" vnější ehm... kapotou.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

S-presso - zadní část

Pohled na zadní část počítače napoví, že všechny komponenty do sebe zapadají jako kostičky stavebnice - je využitá každá část prostoru.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Výstupy se podobají klasickému panelu ATX se síťovým konektorem LAN, k dispozici je pochopitelně i audio 5.1, návdavkem je zde ještě optický audio výstup. Zadnímu panelu vévodí (díky malému rozměru skříně) dva 4.5cm BIOSem řízené ventilátory.

{mospagebreak title=Vnitřní uspořádaní}

Počítač působí na první pohled jako nedobytná pevnost. Musíte nahlédnout do dokumentace, abyste pochopili, že horní a čelní stěna tvoří jeden celek, který se pohybuje vůči zbytku skořepiny. Oba díly je třeba nejprve povysunout a potom horní díl vyklopit jako kapotu auta.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Na horní pohyblivý díl se instalují disky - mechanika CD / DVD i pevný disk o rozměru 3.5". Ani zde konstruktéři nešetřili nápady - na mechaniku i disk stačí namontovat speciální vodící šroubky, které zapadnou do odpovídajících drážek v konstrukci - demontáž i montáž je pak otázkou několika sekund!

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Pokud počítač osadíte disky a zavřete, zjistíte, že místa v něm rozhodně není nazbyt - naštěstí zůstává velký prostor pro grafickou kartu AGP (+ případnou kartu PCI).

ASUS S-presso - co je malé to je milé?
Porty AGP 8x a PCI slibují jistou rozšiřitelnost - nebudete muset zůstat u základního vybavení.
Všimněte si otvorů vpravo - konstruktéři mysleli i na přísun vzduchu pro chladič grafické karty!

Základní deska

Základní deska ASUS P4P8T je určená pouze pro SFF modely ASUSu a nemůže být v budoucnosti vyměněná.

Jako čipovou sadu zde ASUS použil čipset s dvoukanálovým řadičem paměti Intel i865G / ICH5 s podporou 400/ 533/ 800MHz FSB (zvládne i Pentia 4 s jádrem Prescott). Díky tomu nabízí S-presso solidní výkon (mimo integrované grafiky) a relativně bohaté základní vybavení (včetně konektorů pro připojení disků SerialATA a poměrně kvalitního zvukového kodeku AD1985). Příjemná je také kompatibilita s posledními jádry Linuxu.

Základní desku je možné rozšířit - je totiž vybavena konektory AGP a PCI. Do PCI je možné instalovat volitelnou zvukovou, TV nebo WiFi kartu. Pokud kartu PCI neosadíte, můžete systém rozšířit dokonce i o grafickou kartu s tichým dvoupatrovým chladičem Arctic Cooling VGA Silencer.

Zdroj

Štítek hovoří o max. výstupním výkonu 220W (s PFC). Podle údajů výrobce by zdroj měl zvládnout i procesor Pentium 4 3.4GHz (s jádrem Prescott). Max. proudy dodávané do jednotlivých větví jsou: +12V / 10A, +5V / 21A, +3.3V / 14A, +5VSB / 2A, -12V / 0.8A. Odběr 5 a 3.3V části by neměl překročit 125W. Zdroj je pasivně chlazený vynuceným oběhem vzduchu ve skříni.

Zdroj podle všeho pokryje energetické požadavky 3GHz Pentia 4 spolu s mechanikou DVD a Radeonem 9800 Pro (nebo GeForce 6600 AGP). Na Pentium 4 3.4GHz v kombinaci s top-end grafickou kartou ale můžete klidně zapomenout...

{mospagebreak title=Chlazení a hlučnost}

Chlazení (a s ní spojená nízká hlučnost) je věcí, která se mi na S-pressu hodně líbila. Dobrým nápadem je propracovaný tok vzduchu (MSI Mega PC je naopak příkladem nešťastného řešení - ukázka je zde).

Vzduch vstupuje zvenčí (jako relativně chladný) chladičem procesoru, aby byl v zápětí odčerpán zadními ventilátory ven. Díky tomu se minimalizuje vnitřní re-cirkulace horkého vzduchu, ke které dochází v klasických počítačích.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

K chlazení procesoru je použit kvalitní, tichý kombinovaný chladič (hliníkový s měděnou základnou) s BIOSem řízenými otáčkami a vodiči tepla "heat pipes".

 

ASUS S-presso - co je malé to je milé?
rozsah regulovaných otáček je 2300 - 3500ot/min

Chladič se v počítači předvádí ve svém nejlepším světle - je velmi účinný a při tom stále tichý.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Řízení otáček při testování nejdříve vyvolalo menší paniku. Větráky jsou totiž docela dlouhou chvíli po zapnutí vypnuté a rozběhnou se až tehdy, když teplota procesoru překročí 52C.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Pak se ale spustí oba ventiilátory a teplota procesoru se stabilizuje na 40-30C. Chlazení procesoru je i při nízkých otáčkách tak účinné, že teplota procesoru bývá i nižší než teplota ve skříni. U klasické konstrukce se procesor chladí zahřátým vzduchem ze skříně.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Ani teplota 35C ve skříní není žádným problémem. Také případná grafická karta nebude mít s přísunem chladícího vzduchu žádné problémy (větrací otvory jsou vpravo i vlevo).

Hlučnost

Věřím, že to je věc, která vás bude možná zajímat nejvíce. Požadavkem doby je dnes nejen dobrý vzhled, ale minimální obtěžování okolí hlukem. Čím je počítač tišší, tím více dnes boduje.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Hluk počítače jsem posuzoval po osazení systému pasivní grafickou kartou. Klasický hlučný 3D akcelerátor dokáže proměnit i ten nejtišší systém na zcela průměrné PC (doporučujeme chladiče grafických karet jako je np. Arctic Cooling VGA Silencer - recenze zde).

S-presso sází na několik věcí: tok vzduchu zvenčí, pasivní chlazení zdroje, kvalitní chladič s "heat pipes" a tepelně řízené otáčky všech ventilátorů. To, že systém umí "zařvat", prezentuje chvíli po zapnutí, kdy se na okamžik (asi 2s) rozběhnou otáčky regulovaných ventilátorů naplno. Pak systém prakticky zvukově zmizí - lze to přirovnat k hluku notebooku, když běží ventilátor - pro PCčkáře prostě balzám na duši.

V BIOSu je k dispozici nastavení: Smart Q-FAN Function, o regulaci otáček se pak stará automatika.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?
je zajímavé, že v otevřené skříni nefunguje chlazení tak dobře, jako když je zavřená...

S 2,4GHz Pentiem 4 se mi systém dařilo provozovat celou dobu tak, aby větráky běžely na minimální otáčky.

{mospagebreak title=Základní deska a závěr}

Nadšení z relativně nízké ceny a poměrně kvalitního čipsetu i865 trochu zchladí vstup do BIOSu. Nenaleznete zde prakticky žádné taktovací možnosti. To není pro ASUS typické, dokonce i mezi SFF (malý faktor) počítači nalezneme nějaké taktovací možnosti.

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

BIOS umožňuje u speciálních procesorů změnu násobiče, nemůžete však změnit frekvenci FSB. Ta je systémem detekována a nastavená automaticky. Overclocking, tento módní "sport", si majitelé S-pressa budou muset odpustit.

Testy a závěr

Systém jsem osadil Pentiem 4 / 3.2GHz (Northwood, 800MHz FSB, HyperThreading) a 2x moduly paměti DDR 400 /2.5, 3, 3 (1GB celkem). Sparing partnerem byla základní deska ASUS P4P800 (s čipsetem i865PE a aktivovaným PAT). Grafickým akcelerátorem byl ATI Radeon 9800 (Triplex Eye Bomb).

Operační systém: Windows XP CZ SP1, ovladače Intel Inf Driver 5.05, ATi Catalyst 4.3.

aplikace ASUS P4P8T
S-presso
ASUS P4P800
Springdale i865PE
SiSoft Sandra 2004, Memory 4400 4750
SiSoft Sandra 2004, Aritmetic 9837 9852
Code Creatures (DX8) 3935 3985
3D Mark 2001 (DX7, 8) 16 350 16 950

Nebudu se tady dále rozepisovat - konstatuji jen, že výkon poměrně přesně odpovídá použitému čipsetu i865-G.

Akcelerační funkce PAT není zapnutá (ale to by se mohlo změnit v dalších verzích BIOSu) a z toho plyne výkonová ztráta cca 3-4% tam, kde hodně záleží na propustnosti paměti. Na druhou stranu systém strčí do kapsy veškeré jednokanálové počítače. Čipové sady SiS 650, 651, 658, Intel i848, 845PE nejsou pro nového Terminatora výkonovými konkurenty.

Poznámka: kvalita obrazu integrovaného akcelerátoru byla pro nás příjemným překvapením, obraz byl srovnatelný se současnými grafickými kartami úrovně GeForce FX 5200.

Instalace

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

S-presso S1-P112 - co můžete osadit:

  1. procesor Intel (Socket 478, Pentium 4 / Celeron),
  2. paměti DDR 333 nebo DDR 400,
  3. disk 3.5", ATA nebo SerialATA (až 400GB),
  4. optická mechanika (CD/DVD+/-R/RW),
  5. karty AGP (grafika), případně PCI

Protože je systém už předmontován (a to včetně kabelů), je celková kompletace snazší než stavba celého počítače. Nemusíte instalovat základní desku, mechanika FDD a kablíky k portům a čelnímu panelu jsou na místě. Přesto i zde budete potřebovat jistou dávku trpělivosti a zručnosti...

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

Na druhou stranu se mi líbil prostor pro případné grafické karty AGP - až na pár kabelů (které v těchto malých počítačích vedou k portům tam a zpět) je k dispozici poměrně velký, téměř standardní prostor. Po osazení karty ATi All-In-Wonder by se S-presso mohlo proměnit v zajímavý multimediální "kombajn".

Poznámka: uvnitř počítače jsou k dispozici kolejničky pouze pro jediný harddisk.

Závěr

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

ASUS je s tímto modelem evidentně na správné cestě. Počítač je malý, tichý a elegantní (většinou se líbí). Nemá sice obrovské možnosti rozšíření, ale to důležité: velký a rychlý pevný disk (np. 200GB s 7200ot/s), paměti DDR, DVD+/-R/RW paličku a relativně výkonnou grafickou kartu zde můžete pohodlně osadit.

Jako zápor bych viděl poměrně starou platformu. Dnes jsou "IN" procesory AMD Athlon 64 a grafické karty PCI Express. Na druhou stranu - kdoví, možná že na rýsovacích prknech v ASUSteku...

ASUS tento model nazývá řešením pro hráče - dokáži si představit, že s takovým PC lze úspěšně vymetat LAN party. Na druhou stranu S-presso je řešení i pro ty, kteří požadují to, co už bylo řečeno v úvodu: malý, kompatibilní, snadno přenosný a tichý počítač...

Poznámka: Jsem zvědavý, jak bude vypadat multimediální verze, S-presso S1-P111. Pokud se podaří udržet nízkou hlučnost, mohl by být právě takový počítač vhodným společníkem do obývacího pokoje...

Asus S-presso S1-P112 zapůjčila společnost LEVI, které tímto děkujeme

ASUS S-presso - co je malé to je milé?

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.12.2004 11:35:31   0.0.0.xxx 5859
Opravdu moc hezky PC...ted nevim jestli nekde v textu byla uvedena cena. Kazdopadne by to jeste chtelo variantu s AMD a trochu vykonejsi zdroj. Protoze 220W je opravdu silne na hrane. Jinak se mi opravdu libi. Nak
15.12.2004 12:37:18   0.0.0.xxx 6462
Je to moc pěkné, ale chybí mi rozměry a cena...
15.12.2004 12:39:53   0.0.0.xxx 6562
6250,- bez DPH VOC na Slovensku. Celkom dobra cena.
15.12.2004 12:50:15   0.0.0.xxx 6561
Dimension(inches): 9.5W x 7.1H x 13D (P112)

http://usa.asus.com/products/desktop/s-presso/spec_112.htm?m=S-presso&langs=09
15.12.2004 13:31:05   0.0.0.xxx 6561
Jo. Athlon 64 by na tom byl určitě lépe.

Co se týče zdoje, tak je problém vtestnat zdroj do tak malého prostoru. Protože by sám pak potřeboval hodně chladit.

Jinak když se tam dá lepší grafika tak asi přijdete o tu PCI :o( a to je vážně škoda.
15.12.2004 14:08:19   0.0.0.xxx 6561
roztomila hracka, skoda ze tam nejde dat Centrino 2GHz pak by vybyla stava mozna i na GF6800 nebo na AllinWonder X800 a to by uz byl sakra zahul!

verze pro A64 by byla taky fajn ale radci bych tam mel centrino s int. 802.11g wifi
15.12.2004 16:31:44   0.0.0.xxx 6762
Bohužel nemá fire wire nebo jsem to přehlídl ?
15.12.2004 17:17:49   0.0.0.xxx 6762
IEEE 1394: Option
15.12.2004 20:07:23   0.0.0.xxx 6562
hehe..tem teplotam doufam nikdo neveri....asus je asus...
15.12.2004 20:37:18   0.0.0.xxx 6561
Sakra já sem si nazačátku myslel že je to i kávovar!! :-)))))

Škoda no... jinak bych doto snad i šel :-)))))
15.12.2004 22:37:28   0.0.0.xxx 6763
...nemůžu si pomoct, nic nového to nenabízí. I když to má dobře propracováno chlazení a hlučnost, pořád je to i proti tomu zmiňovanému Mega PC rok pozadu! Nic extra to není, tady pánové z Asusu trochu zaspali....
16.12.2004 08:57:44   0.0.0.xxx 6761
Presne tak, ostatne ten Asus ani zadnou diru na truhu nezaplnuje, takovych barbone systemu uz je.

Kde ja osobne vidim jeste misto, to je ve stylu microAtx od via.

Mne osobne by se libila takava mala krabicka, kdy by byl jen
procesor (takovy podtaktovany Sempron), vga on board, ramka a disk, pak uz jen usb konektory, lan, wifi. Ani mechanika by tam byt nemusela. Hlavni aby to bylo male a lehke. Tomu pak rikam ta spravna nahrazka za notebook.
16.12.2004 10:15:32   0.0.0.xxx 6561
pak by to bylo uplne neco jineho a ne nahrazka za notebook, nevim teda pro me by to bez mechaniky nepripadalo v uvahu, ale vim, ze by se naslo hodne lidi, kterym by krabicka bez mechaniky nevadila
17.12.2004 17:07:21   0.0.0.xxx 6861
mechanika muze byt externi,(takovych uz dneska je), kdyz ji budu potrebovat, tak si ji pripojim. a nebo si ji namapuju od jineho pc a pres net (wi-fi) ji budu pouzivat.

19.12.2004 16:16:35   0.0.0.xxx 6663
kedy si uz konecne zoberu vyrobcovia mini PC priklad z notebookov a prestanu strkat zdroj do skrinky ?!!! o vyhodach snad nemusim ani hovorit...
21.12.2004 14:20:43   0.0.0.xxx 6862
Jednoducha odpoved - nikdy. Proste to NEJDE protoze plati Ohmuv zakon a neni lepsi bezne dostupny vodic nez obycejna med (stribro je vodivejsi, ale cena takoveko stribrneho balelu... ;o) ). Ty zdroje pro notebooky maj tak 50 - 80W max. a do notebooku jde vetsinou +12V. Pokud bys mel mit zdroj s +/- 300W a tahat treba 2m kabelem +3,3V/xy A a pod. tak bud kabel jak od svarecky nebo nejaky supravodic pri pokojove teplote ;o) Proste pri tech nizkych napetich a vysokych proudech by byl i na tom kuse kabelu neprijemny ubytek napeti = nedokazal bys to poradne stabilizovat atd...
21.12.2004 17:08:25   0.0.0.xxx 6563
Kdy uz bude recenze S1-P111, na to se tesim.
3.1.2005 12:03:24   0.0.0.xxx 6662
Tak S1-P111 uz je i v Levi - maji pouze 2ks, vetsi pocet az koncem ledna.
20.1.2005 14:59:55   0.0.0.xxx 6561
Má tento systém opravdu FDD mechaniku jak je psáno v poslední kapitole?
21.1.2005 11:13:00   0.0.0.xxx 6564
Deska si prece 3.3V muze vyrabet sama. Beztak jsou tam minimalne dva menice (jeden pro CPU core, druhej pro DDRka). Tak by se proste pridal dalsi, ktery by delal 3.3V pro PCI. Ostatne je pekna kravina ze ze zdroje nevedou jenom dva draty s 12V. No dobre, pokud chceme soft power, tak 4 draty.. ale stejne by to byl peknej rozdil oproti soucasnemu bastlu nazyvanemu ATX.

Dalsi krok by mohl byt prechod z 12V na 36V, stejne jak se deje v automobilovem prumyslu. Pak by ty napajeci draty ze zdroje mohly byt 9x tenci pri stejnejch ztratach.
27.1.2005 10:59:48   0.0.0.xxx 6861
Tak tohle jsem jeste neslysel. Vis jakej proud odebira procesor? Asi by se tezko dalo na desce vyrabet z 12V, napeti primo pro procesor. Notebookovsky procesory jsou jine a maji mensi spotrebu. Proto nelze zdroj vyndat z case ven!! Plati ohmuv zakon!!! Pokud nekdo z vas vi jak pracuje ATX zdroj...tak by vedel, ze je slozenej z vice okruhu.
10.2.2005 18:09:17   0.0.0.xxx 6665
Píšete že u speciálních procesorů jde měnit alespoň nasobic, kdyz nejde CPU pretaktovat pomoci frekvence FSB. Ktere procesory Pentium 4 maji odemceny multiplikator (nasoboc) a kde je sehnat??? Moc dekuji. PS:Nalehave!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.