zkrotte-sit-lan-sdileni-www-server
Software Článek Zkroťte síť LAN: sdílení, www server...

Zkroťte síť LAN: sdílení, www server... | Kapitola 5

Kuchař Martin

Kuchař Martin

30. 11. 2004 00:00 64

Seznam kapitol

1. Něco o vzniku: 2. Jak sdílet soubory v síti: 3. Některé další užitečné funkce: 4. Vytvoření HTTP serveru: 5. Slovníček základních pojmů:

Před nedávnem vyšel článek, který se zabýval tematikou pořádání LAN párty. Proto se nyní pokusíme o objasnění všech základních parametrů, vlastností a pojmů, s kterými se běžný uživatel může setkat. Mimo jiné také vysvětlíme, jak vytvořit FTP server a nebo si na svém PC zapnout HTTP server.

Reklama

Není na škodu si zopakovat a nebo připomenout základní pojmy v oblastí počítačových sítí. Je to opravdu jen malá hrstka všech názvů a pojmů, které by bylo možné popsat, avšak pro účely tohoto článku naprosto dostačující.

ADSL Asymmetric digital subscriber line - jeden se způsobů komunikace skrze DSL. Probíhá po telefonních rozvodech a pro komunikaci využívá volné frekvence. Po kroucené dvojlince lze komunikovat až na vzdálenost 5000m. Je navržena s větší šížkou pásma směrem k uživateli než od něj - to znamená že je větší download než upload.
DHCP Dynamic Host Configuration Protocol. Mechanismus pro dynamické přidělování IP adres jednotlivým uzlům sítě. Adresu IP není třeba nastavovat - je přidělena serverem.
DNS Domain Name System. Distribuovaná databáze pro překlad jmen a adres síťových uzlů na Internetu. Prakticky překládá IP adresu do doménového nazvu. (například www.pctuning.cz ma IP adresu 217.11.251.194 )
Ethernet Přenosová technologie lokálních sítí (LAN), vyvinutá firmou Xerox v roce 1976. Původní přenosová rychlost byla 10 Mb/s, dnes i 100 Mb/s (Fast Ethernet) a 1000 Mb/s (Gigabit Etherenet). Používá logickou sběrnicovou topologii, přístupovou metodu CSMA/CD a širokou škálu kabelů. Je definován sadou standardů IEEE 802.3.
Firewall Směrovač nebo přístupový server, pracující jako spojovací brána mezi veřejnou a privátní sítí. Používá různé metody pro zajištění bezpečnosti privátní sítě před neoprávněným přístupem z veřejné sítě. Může být buď hardwarová a nebo softwarová.
FTP File transfer protokol. Aplikační protokol sady protokolů TCP/IP pro přenos souborů mezi síťovými uzly, definovaný v RFC 959. Pomocí FTP klienta lze stahovat FTP soubory z FTP serveru.
Gateway Aplikační brána - síťové zařízení pracující na sedmé aplikační vrstvě dle modelu OSI (Open Systems Interconnection) a konvertující informace z jednoho protokolového zásobníku do druhého. Dříve též používáno pro směrovač (router). Zjednodušeně řečeno převádí data z jedné sítě do druhé.
HTML Hypertext Markup Language. Jednoduchý jazyk pro formátování hypertextových dokumentů, používající speciální značky, určující jak mají být jednotlivé části dokumentu interpretovány prohlížečem (WWW browser).
HTTP Hypertext Transfer Protocol. Protokol používaný WWW servery a WWW prohlížeči k přenosu souborů na Internetu. Umožňuje načtení a otevření stránky v prohlížeči.
Internet Zkrácený výraz pro internetwork, což je soustava sítí propojených směrovači a dalšími zařízeními, jevící se jako jedna velká síť.
IP Síťový protokol ze sady protokolů TCP/IP, pracující na třetí síťové vrstvě dle OSI modelu, zajištující přenos paketu službou bez navazování spojení (verze 4, IPv4). IP protokol je definován v RFC 791.
ISDN Integrated Services Digital Network. Komunikační technologie pro přenos hlasových a datových informací.
ISP Internet Service Provider. Firma poskytující přístup k Internetu dalším subjektům (firmám nebo jednotlivcům).
LAN Local area network. Skupina počítačů a dalších zařízení propojená komunikačním spojem na relativně malé geografické oblasti (do několika 1000 m), umožňující zařízením vzájemnou komunikaci. Standardy pro LAN specifikují kabeláž a signalizaci na fyzické a spojové vrstvě OSI modelu.
NAT Network Address Translation. Mechanismus umožňující redukci potřebného množství jedinečných IP adres. Umožňuje připojení do Internetu síti, která nemá unikátní IP adresy, jejich překladem do takových adres.
Packet Informační jednotka přenášená jako celek mezi dvěma zařízeními. V sítích s přepínáním paketu je to jednotka o pevné maximální velikosti, tvořená binárními čísly, reprezentujícími užitečná data, hlavičku a zápatí, nesoucí řídící informace.
peer-to-peer (P2P) Přímá komunikace mezi síťovými uzly (bez potřeby serveru nebo jiného host systému).
POP Post Office Protocol. Protokol používaný klienty elektronické pošty k získání obdržených zpráv z poštovního serveru.
Protokol Formální popis sady pravidel pro komunikaci mezi síťovými uzly, specifikující formát časování, kontrolu chyb atd. při přenosu dat.
Server Zařízení poskytující v síti specifické služby. Příklady serveru mohou být: file server – souborový server, umožňující sdílení souborů, print server – tiskový server, umožňující síťový tisk na sdílených tiskárnách, routing server – směrovací server propojující uzly a sítě s různými protokoly, gateway server – propojující uzly a sítě s různými architekturami, provádějící konverzi protokolu atd.
SMTP Internetový standard pro přenos zpráv elektronické pošty.
SSL Secure socket layer. Šifrovací technologie používaná na Internetu k zajištění bezpečných transakcí.
SWITCH Umožňuje propojit několik počítaču do jedné sítě. Předává pakety z jednoho PC do druhého na základě IP adres.
TCP Transmission Control Protocol. Nejpoužívanější přenosový protokol v IP sítích, poskytující spolehlivé, plně duplexní přenosy s navazováním spojení.
TCP/IP Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Sada protokolů vyvinutá v agentuře ARPA (Advanced Research Projects Agency) pro internet sítě na poč. 70-tých let. Obsahuje TCP jako primární transportní protokol a IP jako protokol síťové vrstvy.
UTP Unshielded twistet-pair wiring. Kroucený dvoupár, přenosové médium používané v sítích 10Base-T a 100Base-T.
URL Universal resource locator. Standardizované adresy pro přístup k hypertextovým dokumentům a dalším službám na Internetu pomocí prohlížeče (browser).
VLAN Virtuální LAN. Skupina zařízení v jedné nebo více lokální síti, která jsou zkonfigurována tak, že mohou komunikovat jakoby byly připojeny k jednomu síťovému segmentu.
VPN Virtual private network. Privátní virtuální síť, která umožňuje bezpečný přenos IP paketů po veřejné TCP/IP síti kódováním veškeré komunikace mezi koncovými uzly.
WAN Wide Area Network. Rozlehlá datová komunikační síť, která pokrývá geograficky rozlehlé území a využívá spojení veřejných poskytovatelů přenosových služeb. Například Internet.
WWW World Wide Web. Služba Internetu, poskytující hypertextové a další služby klientským aplikacím typu browser.
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama