Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu

Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 4. 2022 14:01 6

Seznam kapitol

1. Intel SSD 670p, třetí QLC disk 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

První disky s QLC NAND byly tragické, žalostný zápis i čtení, slabší výdrž. Třetí generace disku QLC od Intelu je ale úplně jinde, super výkon má ve čtení i zápisu, včetně malých souborů. Disků s QLC už se nemusíte bát, ty poslední jsou opravdu dobré.

Reklama

K měření disku jsem použil Intel Core i7-12900K na základní desce Asus Maximus Z690 APEX. Zdroj jsem použil osvědčený Antec 1200 W, pevný disk ADATA XPG NVMe a 2× paměti Corsair Vengeance DDR5-5200 MHz. Paměti jsou nastavené na DDR5-4800 MHz s časováním 84-38-38-38-2T. K měření her jsem použil grafickou kartu GeForce RTX 3090 v referenčním provedení. Pro testy procesorové používám úspornou GeForce 710.

Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Deska Asus a testovaný disk

Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale porovnávání v něm je pro běžného uživatele složité, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo Anvil Pro. Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Testuji v těchto aplikacích:

  • Anvils Storage Utilities V110_B337
  • AS SSD Benchmark 2.0.6821
  • ATTO Disk Benchmark 246
  • CrystalDiskMark 6.0.1
  • HD Tune Pro 5.5
  • SetupWinBootInfo 1.02

Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 10 Pro 64bit (včetně posledního velkého updatu) na testovaném SSD – disk je tedy primární / bootovací. Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější.

SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto porovnání solid state disků s nainstalovaným OS odpovídá více běžnému použití. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) od výsledků z jiných webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).

Specifikace disku

Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V tabulce vidíte všechny výkonné 2TB SSD pro PCIe 4.0 na českém trhu. Náš dnes testovaný disk nespadá do kategorie highendu, jde o disk pro PCIe 3.0 se spíše průměrnými parametry. Jak ale vidíte, cena není úplně nejnižší. V řadě Intel 670p je 2TB verze nejméně výhodná, přesto je ale při takové kapacitě celkem levná. Majitel rozhraní PCIe 4.0 ale sáhne zřejmě po modernějším disku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama