shuttle-sb61g2-maly-format-velky-vykon
Hardware Článek Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon | Kapitola 6

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

1. 10. 2003 00:00 42

Seznam kapitol

1. SB61G2 - pokračování legendy 2. Vnitřní konstrukce 3. Chlazení ICE, umístění disků a použitý zdroj 4. 4. Čipová sada + komponenty 5. BIOS a overclocking 6. Testy a závěr

Malé a lehké hliníkové "PC krychličky" od Shuttle nejsou na PCtuningu neznámými hosty - vystřídaly se u nás už tři a stále přibývají další. Nedivte se, tato promýšlená výkonná a dobře chlazená konstrukce dosud nenašla přemožitele - ani MSI se svým MEGA PC, ani jiní výrobci nesahají dosud Shuttlům po paty. My jsme na jejich poslední platformě zkoušeli overclocking a zjistili jsme, že ani P4 běžící na 3.6GHz s 3D (energo)gigantem GeForce FX 5900 Ultra nečiní tomuto prckovi problémy, tak jakápak kancelářská šedá myš :)

Reklama

Po testech Athlonu 64 jsem se rozhodl neskrblit a desku jsem osadil typem z horní poličky - procesorem Pentium4 3,2GHz (FSB 800MHz, 512kB cache L2), 2x 256MB modulem paměti OCZ PC3500 (OCZ OCZ433512ELDC-K), základním diskem byl ST380021A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100).

Byl jsem zvědav jak daleko se mohu s takovým systémem vydat a proto jsem se rozhodl testovat výkon přetaktovaného procesoru. FSB jsem zvedl z 200 na 225MHz takže testované Pentium 4 tikalo na 3.6GHz. Zároveň jsem si ověřil že chladič s heat-pipes i přetaktovaný procesor bez problému uchladí. Myslím si, že konkrétní výsledky nejsou až tak důležité - důležité je zjistit, není-li systém vůči "dospělým systémům" nějak limitovaný.

Instalace operačního systému Windows XP Professional proběhla bez problémů - v jejím průběhu jsem využil ovladačů umístěných na instančním CD dodávaným se sestavou.

Test propustnosti paměti - Sandra 2003

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Propustnost pamětí při nejvyšším taktování pamětí frekvencí 200MHz (DDR400, CAS2, 3-3-7) poměrně přesně odpovídá použitému čipsetu (Springdale) - je tedy velmi vysoká, zejména v dvoukanálovém režimu. To umožňuje výkon procesoru využít na maximum, procesor se může o paměťový systém skutečně opřít (narozdíl od Shuttla postaveného na bázi čipsetu SiS651).

Test propustnosti paměti - Aida32 (read)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

CPUmark 99 (3.2GHz / ovr.)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafický subsystém

Rozhodl jsem se použít grafickou kartu GeForce FX 5900 Ultra (identickou jsme použili při testu Athlona 64). K trvalému provozování v tomto sytému se hodí však spíše Radeony.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Výsledky se zásadněji neliší od jiných "velkých" systémů se stejně taktovaným (3.6GHz) Pentiem4 :-)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Výše uvedené výsledky odpovídají výkonům... 8 měsíců starých pracovních stanic! Pokud systém osadíte jinou grafickou kartou dosáhnete ekvivalentního výkonu - nemusíte mít obavu že systém bude kartu brzdit.

Co se týče kvality 2D zobrazení integrovaného adaptéru - ta do 1280x1024 ještě ujde, nad tuto mez již dochází k neostrosti typické u levnějších grafických karet. Výše je již myšlenka na dodatečnou grafiku na místě - pak záleží na vás, použijete-li Radeona 9000 (ten mívá pasivní, tedy tiché chlazení) nebo jinou graf. kartu.

Diskový subsystém

Dosažené hodnoty odpovídají jižnímu mostu ICH5 (a nepříliš rychlému testovacímu disku :-)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěr

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Systém je, pokud použijete procesor do 3GHz a přiměřenou grafickou kartu velmi výkonný a při tom téměř neslyšně tichý (tuším že největším zdrojem hluku bude asi... grafická karta, chlazení procesoru je totiž velmi účinné a tiché). Koncepce dokazuje že do tak malého PC lze skutečně vtěsnat vysoký výkon. Chcete zpracovávat Video? Není problém! Chcete hrát nejnáročnější hry? Můžete. Chcete archivovat obrovské množství dat? Programujete? Pracujete s programy CAD? I zde máte volno. Tak nějak bych si představoval ideální počítač současnosti.

Je jasné, že barebone SB61G2 není systémem pro každého (jeho maloobchodní cena se pohybuje kolem 9500 - 10 000Kč bez DPH). Pokud toužíte po velkém prostoru pro několik disků či mechanik CD/ DVD/ RW, musíte zvolit klasickou sestavu. Pokud svůj počítač a jeho komponenty nenecháte chvíli v klidu, zvolte také raději klasickou "PC stavebnici". Pokud hledíte na to, aby cena bylo co nejnižší, také asi nebudete volit tento systém.

Tip pro ty, kteří touží po identickém kabátku ale nevadí jim jednokanálový čipset a poněkud horší možnosti přetaktování - ti mohou zvolit značně levnější (bez DPH stojí cca 6800Kč) téměř stejně vybavený systém Shuttle SS51G (recenze je zde).

Na druhou stranu zde je skupina lidí, kteří na podobný počítač dlouho čekali.

Je to systém pro ty, kteří:

  • Hledají něco malého, elegantního a tichého a nechtějí se vzdát možnosti upgradu či změny konfigurace - systém může sloužit jako plná náhrada klasického desktopu, a to rozhodně lépe, než jakýkoliv notebook.
  • Touží po něčem, co by vypadalo dobře a nedělalo ostudu ani v obýváku u hifi věže. Pokud SB61G2 doplníte o mechaniku DVD (nejlépe zapisovací), kartou s TV tunerem a bezdrátovou klávesnici s myší, získáte tím výkonný a tichý herní a multimediální kombajn, který si hravě poradí s 3D akcelerací, DVD, MPEG2 recordingem, MP3, Dolby Digitalem i DivX.
  • Potřebují kompaktní avšak velmi výkonný systém (vč. diskové kapacity), který je možné občas, avšak pohodlně přenášet - DJs, kteří cestují po koncertech, organizátoři prezentací, lidé, kteří se několikrát ročně stěhují, PC pro řešení dlouhodobých zakázek u klienta apod...
  • Na bázi SB61G2 lze také postavit (navíc s minimem komponent) siťové PC - sestavy, které budou například elegantními síťovými pracovními stanicemi.
  • Systém může sloužit jako malý / nouzový server, firewall či speciální dedikovaný server (np. pro zálohování či ukládání velkého množství dat ).

Systém je tak blízko ideálu (tedy dnešnímu ideálu) malého výkonného a nízkohlučného počítače, že mu nelze znovu (jak jsem řekl, konkurence dosud patentované řečení Shuttle nepokořila) neudělit titul PCtuning Silver AWARD. Tento titul je určen výrobkům, které uživateli nabízejí, vzhledem ke své ceně, maximum. Pokud víte, že budete potřebovat elegantní skříň, integrovanou grafiku, LAN, audio 5.1, SPDIF, USB 2.0, FireWire, SerialATA, solidní chlazení, tichý zdroj a kvalitní základní desku, můžete koupi tohoto barebone dokonce ještě něco málo ušetřit.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
i Zdroj: PCTuning.cz


"Silver AWARD pro: Shuttle SB61G2"
Září 2003
"inovační přístup, elegantní provedení + vysoký výkon"

Distributorem sestav barebone i základních desek Shuttle je společnost ProCA s.r.o.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama