Shuttle AN35N Ultra: nForce2 za babku |
autor: Petr Válek , publikováno 17.9.2003 |
Přestože jste se na PCtuningu s čipsetem nForce2 setkali už mnohokrát, nebude na škodu zopakovat si pár základních údajů. Jedná se o čipset firmy nVidia určený pro platformu Socket A, tedy pro procesory AMD, zejména pak pro Athlony XP. Čipová sada nForce2 patří dnes mezi nejpopulárnější řešení pro platformu AMD - nVidia jen díky ní dokázala otřást minulým šampiónem, firmou VIA a čipsety KT400 přesunula prakticky do low-endu.
Čipset je opět (stejně jako první řada nForce) vyráběn v několika verzích. Verze ze severním mostem IGP (Integrated Graphics Processor) je vybavena integrovanou grafickou kartou ne nepodobnou GeForce4 MX440 (využívá však sdílené paměti / UMA). Northbridge (severní most) využívá dva nezávislé 64-bit paměťové řadiče (kanály) s podporou pamětí DDR400 a je vybaven i externí sběrnicí AGP 8x (to kdyby Vám "drtivý" výkon integrovaného grafického akcelerátoru nestačil ;-)
Jako jižní most bývá v této kombinaci používán čip MCP-T, který mimo podpory USB 2.0, ATA-133 a implementaci LAN kontroléru 10/100Mbit/s má integrovánu vynikající zvukovou kartu podporující Dolby Digital (APU). Oba čipy (severní a jižní most) jsou mezi sebou propojeny výkonnou sběrnici HyperTransport.
Pokud nežádáte integrovanou grafickou kartu (což je dnes stále častější) připravila pro Vás nVidia další variantu severního mostu: SPP bez integrované grafické karty. Jako jižní most se občas používá nejenom MCP-T ale i jeho zjednodušená varianta MCP, která nemá zvukovou kartu s Dolby Digital a používá externí AC97 kodeky (tak je tomu i v tomto případě). Podpora USB 2.0, ATA-133 je samozřejmostí, stejně jako dvoukanálový řadič pamětí. Původní řada nForce2 podporovala procesory Athlon XP se sběrnicí 333MHz (Barton).
Ultra - přináší více?
Novější varianty čipsetu nForce2 (nazývané Ultra nebo Ultra 400) navíc podporuji Athlony XP se sběrnici 400MHz (řada nejnovějších procesorů s jádrem Barton). Jinak se od starší verze neliší. Základní deska kterou budeme dnes recenzovat je vybavena právě čipsetem nForce2 Ultra.
Shuttle AN35N Ultra
Na modrém PCB je osazena základní řada čipsetu nVidia nForce2 Ultra. Konkrétně jde o severní most SPP (bez integrované grafické karty, s podporou FSB 400MHz) a jižní most MCP, který je vybaven xterním zvukovým kodekem AC97 s výstupem 5.1 (ALC650). V tabulce vidíte základní vlastnosti této desky.
Shuttle AN 35 N Ultra |
![]() |
Platforma: Socket A |
Výrobce: Shuttle Zapůjčila firma: Proca |
Boxing
Dočasná garáž pro desku - krabice je černá s kombinaci žluté a zelené. Na "vratech" jsou uvedené veškeré údaje, které vás mají motivovat ke koupi. Líbí se mi znatelné upozornění "BIOS adjustable Vcore" (regulovatelné napětí CPU) - na druhé straně bych se divil, kdyby se našel výrobce, který by regulaci "Vcore" u tohoto čipsetu neumožňoval.
Krabice, najdete na ní všechny důležité informace
V krabici najdete kromě základní desky ještě manuál (pouze v angličtině), který je docela srozumitelný, takže by při instalaci neměly být potíže, bracket pro 2x USB 2.0, CD s ovladači, záslepka I/O portů, kabely (FDD a IDE) a ...toť vše.
Kromě manuálu najdete v balení toto
Je pravda, že za cenu kterou výrobce za tenhle model požaduje nemůžeme chtít zázraky, přesto je pár věcí, které mi dost chyběly (joro: například Ferrari Modena). K tomu se ale dostanu později.
{mospagebreak title=Rozvržení a přípojné body}Layout této desky je v zásadě docela povedený, pár výhrad bych ale přeci jen měl. Za prvé mi chyběl pasivní chladič na southbridge - u těchto desek totiž jak southbridge tak i notrhbridge velmi topí i při normálních podmínkách, nemluvě o overclockingu, kdy se potencionálně mohou objevit problémy se stabilitou. Přesto, i když jsem desku testoval i v extrémních podmínkách a čipsety, zvláště tedy southbridge doslova "hořely", žádný problém se nevyskytl. Pokud chcete být tip-top můžete southbridge pasivním chladičem dovybavit. Mimochodem - ostatní výrobci většinou své desky se stejným čipsetem tímto chladičem taky nevybavují, což je trochu škoda.
Pro detail klikněte myší na obrázek :-)
Socket mohl být pootočen jinak, přesto se s umístěním (kdy jsou žebra chladiče souběžné s horní hranou desky) setkáte na většině dnes vyráběných desek. V případě chladiče nadstandardních rozměrů mohou nastat problémy - hrozí kolize s kondenzátorem. Délku může mít chladič takřka neomezenou, jeho šířka však nesmí přesáhnout 75mm. Většina chladičů je naštěstí vyráběna tak aby k podobným problémům nedocházelo. Používal jsem chladič Spire FalconRock 1 a nenastal problém. Na obrázku je jasně vyznačen problematický bod.
Socket
Socket by také mohl být otočen o 90° kvůli alespoň částečnému chlazení northbridge. Na desce jsou kolem socketu 4 otvory pro montáž chladičů, které to vyžadují. Vše ostatní je dle mého názoru na svém místě. Ve výbavě bych uvítal IEEE 1394 / FireWire. Za cenu, kterou výrobce požaduje ale opravdu nemůžeme chtít zázraky - navíc tento port má např. Audigy 2 nebo některé multimediální karty.
Jako v minulém článku i dnes dodáváme fotku s umístěním konektorů.
Poznámku týkající se umístění konektorů nemám, jsou rozloženy docela rozumně. Někomu snad může chybět třetí konektor (Fan Header) pro přídavný větrák. U socketu bych ještě upozornil na kovovou páčku - je to rozhodně lepší řešení, než "tyčinky" z umělé hmoty, které mají tendenci se lámat. Sice ji nepoužíváte často, pokud nejste člověk hrající mariáš s procesory, ale potěší to.
Na desce se ještě nachází stavová LED dioda indikující napájecí napětí (i tehdy, když je systém "vypnutý") a jeden jumper ClearCMOS, který najdete hned vedle baterie. Pro někoho, kdo vlastní menší case a přes baterii mu bude přečnívat například CD-ROM mechanika může mít s tímto úkonem trochu problém. Konektory připojení stavových diod, zapínaní a restartu a konektor na reproduktor najdete tam, kde je to obvykle. Trošku mi chybí barevné označení těchto bodů, jsou však dobře a viditelně popsány.
Sloty a konektory
Deska používá klasický AGP slot, vyhovující specifikaci AGP Pro 3.0 (podporuje AGP 4x / 8x). Fastwrites jsou podporovány. Kromě AGP slotu je k dispozici 5 slotů PCI 2.2. Většina konektorů je popsána v rozvržení, proto jen krátce o dalších konektorech. K dispozici jsou headery k připojení dalších USB 2.0, IR header, konektory k připojení CD-in. Samozřejmostí je header SPDIF.
Periferie můžete připojit na tyto konektory.
I/O porty
* PS2 pro myš a klávesnici
* 2x USB 2.0
* 2x 9-pin COM port
* 1x 25-pin LPT port s podporou ECP a EPP
* LAN konektor RJ-45 síťové karty Realtek 8201BL
* 1x game/midi port
* 3x audio vstup/výstup (Line IN/OUT, mikrofon)
Zvuková karta
Na základní desce je osazena osvědčená zvuková karta ALC-650. Jedná se o klasický AC97 kodek, který podporuje 6-ti kanálový zvuk. Konektory jsou společné, přepínání (2 - 4 - 5.1ch) se řeší pomocí ovládacího panelu zvukové karty. Zvuk je, ve srovnání s průměrem integrovaných kodeků, dostatečně kvalitní - i když tentokrát jsem zůstal u subjektovních poslechových testů (test ALC-650 byl proveden v nedávné době na pctuningu v testu základní desky s čipsetem KT600 zde). Tam můžete porovnat její výkon s konkurenčními kartami. Je třeba ovšem zmínit, že pokud budete provozovat systém přetaktovaný, dochází u této zvukové karty k poklesu kvality.
{mospagebreak title=BIOS a jeho nastavení}
Starý známý: Phoenix-Award BIOS
V případě této desky se jedná o Phoenix Award BIOS v6.00PG. Možnosti nastavení jsou široké, na dalších screenshotech se mrkněte alespoň na nejdůležitější nastavení.
Poznámka: O tomto čipsetu je známo, že poskytuje široké možnosti nastavení. Co nám tedy firma Shuttle dovolila nastavit a v čem nám naopak zabránila, uvidíme dále.
Advanced Chipset Features
nastavení napětí je přímočaré (nejsou zde žádná procenta nebo limit +0.1V)
Jádro
násobič | 8x-11x po 0,5 / 13-23 po 1 |
frekvence fsb | 100 až 250MHz po 1MHz |
frekvence pamětí (poměr k fsb) | 50%, 60% ,66%, 75%, 80%, 83%, 100%, 120%, 125%, 133%, 150%, 166%, 200% |
Vcore | 1,1V až 1,85V po 0,025V |
Napětí AGP | 1,55V, 1,6V |
napětí pamětí | 2,6V, 2,7V |
napětí čipsetu | N/A |
Nastavení procesoru je možné provést jednoduše tak, že si vyberete násobitel x základní fsb 100/ 133/ 166/ 200MHz. Ve specializovaném nastavení je možné si vybrat z násobitelů uvedených v tabulce (deska neumí přepínat mezi základní a přemapovanou sadou, článek k této problematice je zde) a fsb lze volně měnit v rozmezí 100-250MHz po 1MHz.
Líbilo se nám volné nastavení poměru frekvence paměti k fsb. Zaskočilo nás však, co u Shuttle znamená 100% - pokud budete mít np. nastaveno 200MHz fsb a paměti nastavíte na 100%, nepoběží synchronně (jak by se mohlo zdát) ale pouze na... 100MHz (200MHz efektivně). V této situaci je nutné nastavit 200% - pak je vše OK, a paměti běží v režimu DDR400. Čipset nedovoluje libovolnou změnu děliček FSB:AGP:PCI. Ta je fixována na frekvenci fsb tak, aby se co nejvíce blížila taktu 33/ 66MHz (PCI/AGP). Napětí čipové sady měnit nelze.
Nastavení časování paměti
CAS Latency | 2T/ 2,5T/ 3T |
RAS to CAS delay | 1T až 7T po jednom |
RAS Precharge delay | 1T až 7T po jednom |
RAS | 1T až 15T po jednom |
Možnosti nastavení pamětí jsou veliké. V kombinaci s procentuálním nastavením se jedná o ráj pro lidi, ladící výkon pamětí na maximum. Pokud necháte nastaveno v Biosu paměti na auto, načtou se Vám logicky hodnoty z SPD.
Stabilita
Stabilitu desky jsem zkoušel pomocí overclockery často používaného procesoru XP 1700+ (133MHz x 11), který často zvládá fsb i nad 200MHz. Na desce se mi jej podařilo přetaktovat pouze na 200MHz fsb. Pokud jsem chtěl ještě zvednout fsb, deska tvrdošíjně restartovala a nastavovala základní nastavení. Nepustila mne ani o pouhé 2MHz nahoru! Otázkou je, je-li to vlastností desky při přetaktovávání z 133MHz. Přesto je 200MHz fsb stabilní - což je slušným výkonem u desky za tuto cenu. Stabilita na zmíněném fsb byla opravdu příkladná, test Prime 95 mi ani po více jak tříhodinovém testu nehlásil žádný problém.
Přetaktovaný procesor XP 1700+ (aneb jak se Vám líbí 3000+ :))
Testovali jsme z procesorem Athlon XP 2700+/333fsb, použili jsme paměti 2x256MB OCZ 3200 (Dual channel) a grafická karta ASUS FX 5900. Časování pamětí bylo CL 2-3-3-6. Jako protivníka jsem zvolil základní desku se starší revizí čipsetu, Abit NF7-S rev 1.2 (nForce2 SPP+MCP-T). Ovladače čipsetu jsem použil 2.45. U grafické karty byly instalovány Detonatory 45.23. Systém na kterém bylo testováno je samozřejmě Windows XP s SP1. Jak si Shuttle povede v boji s špičkovou deskou renomovaného výrobce?
První z hodnot je výkon v memory benchmarku, druhá hodnota prezentuje výkon CPU u PC Marku.
U prvního čísla se jedná o výkon v benchmarku Sandra 2003, konkrétně memory Int Buffered a druhé číslo je výkon ve Float Buffered.
V testu Aida 32 jde v prvním případě o čtení. Druhá číslovka znamená výkon v testu zápisu.
V prvním z testů, 3D benchmarku získává nepatný náskok deska Shuttle. Z grafů je patrné že Abit je lepší v paměťových testech, kdežto Shuttle si získává náskok v testech CPU a 3D Marku 2001. Tyto rozdíly jsou ale opravdu minimální, takže by se daly považovat za chybu v měření. Některé z testů jsem provedl raději dvakrát a naměřené výsledky se pouze potvrdily.
Závěr a zhodnocení
Firmě Shuttle se tedy tato deska povedla, je docela zajímavou hlavně z pohledu poměru ceny a výkonu. I její ladičské schopnosti se hodně blíží pověstné špičce. Nejsem si jist jestli v podobné cenové kategorii naleznete takový dobrý kus HW. Doporučil bych ji každému kdo chce vlastnit jeden z nejrychlejších čipsetů dneška pro procesory AMD a nechce příliš utrácet. Desku s čipsetem nForce2 Ultra se Vám totiž hned tak nepodaří koupit za cenu pod 2.220,- kč bez DPH (Cena k 15.9.2003).
Verdikt pro Shuttle AN35N Ultra:
Pro:
* cena
* možnosti přetaktování
* provedení
* layout
Proti:
* chybějící FireWire
* málo USB 2.0 portů
Shuttle AN35N Ultra obdržel Silver Award PCtuningu
Září 2003
"za dobrý poměr cena/výkon + možnosti ladění"
Za zapůjčení Shuttle AN35N Ultra děkujeme firmě Proca.cz
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
ale ty ovladače na soundstorm (mam ty nejnovější) celkem nic moc jednom mi to i slítlo a byl jsem bez zvuku nejvíc mě ale na tom nasralo že při restartu mi těsně před restartem zazněla znělka windows to mě dost vytočilo Grrr
Pišu to ale hlavně kuli tomu že když už desku s NF2 tak s MCP-T fakt to stojí za to kdo vám dneska dá zvukovku nejmíň za 1000,- (v některých ohledech srovnatelnou s audigi2) zadara?
viz.: http://www.shuttle.com/hq/product/mainboard/specs_m.asp?M_id=49
Nejak mi nefunguje odkaz v tomlhe textu.. ,vzdy me to hodi na zacatek clanku
Nastavení procesoru je možné provést jednoduše tak, že si vyberete násobitel x základní fsb 100/ 133/ 166/ 200MHz. Ve specializovaném nastavení je možné si vybrat z násobitelů uvedených v tabulce (deska neumí přepínat mezi základní a přemapovanou sadou, článek k této problematice je http://www.pctuning.cz/Default.aspx?ArtId=16928&ChapID=1935">zde) a fsb lze volně měnit v rozmezí 100-250MHz po 1MHz
Snad to ten barton nějakou dobu vydrží - osobně si myslím že pokud je teplota OK a CPU neblbne tak neodejde - myslím teď na elektromigraci - co způsobuje náhlou smrt u Northwoodů. Jenže u P4 je to jinak - dojde k lokálnímu přehřátí a následnému zpomalení CPU, které se pálí dál ale nekousne se .. taková zákeřnost u K7 nehrozí.
Až ho spálím tak se ozvu;))
1041063 MB SHUT AN35N AMD/nForce2/400/400/A8/4U2/ZK6/A133/LAN
cena pro koncového zákazníka bez DPH 2 220.00
s DPH 2 708.40
Tak si v tom račte udělat pořádek.
Jsem si jist, mam Jetway N2PAP-Ultra, ktera je vybavena uplne stejne (dokonce ma i vic USB portu), ma shodne ladicske schopnosti a stoji v koncove cene 1974,- Kc bez DPH u www.tsbohemia.cz
Za určitých podmínek je MCP-T dokonce lepší - optika rul.....................
samo pokud využíváte an. převodník tak je to o něčem krapku jiném
THX no .... muj Logitech si zatim nestěžuje a vzhledem k ceně takové srandy jako je THX - muselo by se to dělat na každý typ desky zvlášť atd.... a navíc analog by to stejně nezvládl