Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením
Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením
autor: Jan Štěpánek , publikováno 15.8.2011
Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

Servery nejsou úplně parketou, po které bychom na našem webu klouzali příliš často. Teď ale zrovna taková chvíle přichází – dnešní článek je kompletně o stavbě 2U serveru pro virtualizaci s originálním systémem chlazení. Zákazník se rozhodl pro alternativní řešení a přál si chladit jej vodou. Jak něco takového může vůbec vypadat?


Předmětem dnešního článku je jeden poměrně „obyčejný“ server, na kterém by samo o sobě asi nebylo nic zvláštního. Firma, která si jej ale nechala postavit pro svoje potřeby virtualizace, již před časem vyzkoušela nepatrně zariskovat a zvolit pro chlazení serveru alternativu v podobě vodního chlazení.

Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

Toto se jí u stávajícího železa natolik osvědčilo, že u nového stroje už nepochybovala a rovnou požadovala vodou chlazenou konfiguraci. Realizátorem se pak stala nám již dobře známá firma JSComputers z Ústí nad Labem, od které jsme nedávno mohli shlédnout speciální desktop za čtvrt milionu. Částka investovaná do dnes popisovaného serveru je takřka obdobná, nicméně u serverů rozhodně ne nijak výjimečná. Cena by však v tomto případě neměla hrát tu hlavní roli, protože tou zvláštností je především již zmiňované vodní chlazení.

Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

K tomuto bychom se měli propracovat na konci

Než se však dostanu k volbě komponent, bude určitě na místě si říci, k čemu bude následně celý server sloužit. Už jsem značil, že na serveru bude běžet virtualizační software, přesněji jde o VMware ESXi a ESX Info Center. Požadavky zákazníka byly tedy poměrně jednoduché, ale o to zajímavější mohla být volba komponent. Zákazník tentokrát požadoval především maximální výkon procesoru a datovou propustnost.

Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

Následující tabulka tedy specifikuje konfiguraci sestavy, která byla pro dané potřeby vybrána. Nejedná se o úplně standardní serverové železo, takže komplet lze považovat za jakýsi přechod mezi desktopovou a serverovou konfigurací. Nicméně hlavní slovo zde měl zákazník, který na většině komponent trval. Když však vzpomenu na diskuzi probíhající pod minulým článkem, jistě mnozí ocení, že dodavatel v tomto případě již sáhl po zajímavé základní desce EVGA Classified SR-2 s dvojicí LGA 1366, jež jsou osazeny procesory Intel Xeon X5690 3,46 GHz, 12M L3. Jedná se o 6jádrové serverové procesory.

Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

Zbylé komponenty také nejsou úplně standardního rázu, i když spíše připomínají desktopové řešení: 24 GB RAM od firmy G.Skill a rozsáhlé úložiště skládající se z dvou 1TB a dvou 500GB disků SAS Seagate, to vše ještě doplněno čtyřmi SSD 240 GB od OCZ.

Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

Co se týče vodního chlazení, tak zde se jednalo především o výkon. Naprosto stranou jde jakákoliv snaha o tichý provoz, protože celý set bude umístěn v samostatné místnosti, navíc napájecí zdroje jsou osazeny pouze 40mm ventilátory, takže si asi většina lidí umí představit, jaký hluk jsou schopni tito „drobečci“ udělat.

Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením

Sestava byla zákazníkovi předána již na přelomu května / června, bohužel k vydání článku jsme se dostali trochu opožděně. Troufám si ale tvrdit, že zásadní posun v technologiích se za danou dobu neudál, a tak je problematika stále ještě dostatečně aktuální. Nebudu již tedy dále zdržovat, pojďme se na komplet podívat o něco podrobněji. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
69 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.