Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon
Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon
autor: Z. Obermaier , publikováno 15.11.2012
Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon

Recenzi nového procesoru AMD FX-8350 jsme vám nabídli už před nějakým časem, slíbili jsme ale doplnit některé části testu. Dnes slib plníme. Porovnáme výkon „takt na takt“ s prvním FX architektury Bulldozer a prověříme výkon ve finálních Windows 8. A výsledek? FX-8350 už dokáže nakrmit i nejvýkonnější grafiky!


Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon

Uvedení dnešního článku nebude dlouhé, jelikož nás toho čeká opravdu hodně. U recenze FX-8350 jsem vám slíbil měření výkonu na stejném taktu, kdy porovnáme procesory Bulldozer (FX-8150) a Vishera (FX-8350). Toto měření nás čeká hned jako první, zjistíme, jak a co v AMD zlepšili a změnili, a jaký náskok má jádro Piledriver před původním jádrem architektury Bulldozer. Nárůsty výkonu jsou mnohde zajímavé a AMD na opravě chyb opravdu významně zapracovalo.

Další slíbenou částí testu bude měření výkonu ve finálních Windows 8. Tomuto tématu jsme se už věnovali jednou, před rokem. Tehdy ale šlo o velmi ranný build Windows 8. Dnes testujeme na plně prodejní verzi, a proto již zřejmě finálně a naposledy. Zde už to takové překvapení jako u měření „takt na takt“ není. Výkon ve Windows 7 a 8 není nijak zásadně jiný, lepší volbou spíše stále zůstávají současné Windows 7, ale nepředbíhejme – dostaneme se k tomu.

Třetí část testu je věnován hernímu výkonu, ten byl u prvních čipů FX opravdu tragický. Ve velké většině her původní Bulldozer zaostával za Intelem i o desítky procent a jako herní procesor opravdu první FX nebyly vhodné. To se teď změnilo, AMD konečně zprovoznilo a přeprogramovalo FPU jednotky v jádru a herní výkon to doslova „nakoplo“. Ve všech důležitých rozlišeních narostl herní výkon v řádu 10 až 20 procent, a to není rozhodně málo. Intel je samozřejmě stále jasným lídrem, ale rozdíly se již zmenšily. V tuto chvíli lze FX druhé generace doporučit i jako herní procesor, ale opět zatím nepředbíhejme. Ke všemu se dostaneme v patřičné části recenze.

Tímto článkem dokončíme test nové generace AMD FX procesorů zřejmě na hodně dlouho, možná časem ještě otestujeme levnější FX-8320 nebo FX-8300. Jelikož nás bude tato řada FX provázet celý příští rok, bude tedy dobré zkusit i další modely, času je ale na ně dost. Tím splníme naší povinnost prověřit tato CPU, zdali pak AMD příští rok nějak tuto nabídku inovuje dalším modelem, není jisté, ale pravděpodobné. Pokud půjde o nejvýkonnější model nahrazující FX-8350, jistě jej také změříme. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
78 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 32.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.