uzivatele-stale-pouzivaji-jednoducha-a-slaba-hesla-tvrdi-pruzkum
Novinka Uživatelé stále používají jednoduchá a slabá hesla, tvrdí průzkum

Uživatelé stále používají jednoduchá a slabá hesla, tvrdí průzkum

Mirek Kočí

Mirek Kočí

6. 1. 2017 07:00 14

Internetoví uživatelé po celém světě se stále ještě nenaučili chránit silnými hesly v online prostředí. Průzkum společnosti Kaspersky Lab potvrdil, že se vystavují zbytečným rizikům tím, že volí slabá či opakující se hesla.

Reklama

Data vyplývající z průzkumu ukazují, že značné množství uživatelů (téměř každý pátý – 18 %) čelilo pokusu o nabourání svých účtů, přičemž se ale pouze malé procento drží doporučených pravidel vytváření bezpečných hesel. Například pouhá třetina (30 %) internetových uživatelů vytváří pro každý svůj účet unikátní heslo. Opravdu alarmující je ovšem počet uživatelů, kteří pro všechny účty používají stejné heslo – je to každý desátý. Když u takovýchto uživatelů dojde k prolomení hesla u jednoho účtu, hrozí, že budou napadeny a zneužity i ostatní.

Problém ale představují i slabá hesla. Pouze polovina (47 %) lidí používá ve svých heslech kombinaci malých a velkých písmen a dva ze tří (64 %) kombinují písmena a čísla. Nedostatečně silná hesla používají uživatelé i přesto, že se domnívají, že by internetové bankovnictví (51 %), e-mail (39 %) a účty v online obchodech (37 %) měly být chráněny složitými hesly.

Průzkum také odhalil, že se uživatelé nechovají zodpovědně ani při zacházení s hesly – sdílejí je s dalšími osobami, nebo používají riskantní metody zapamatování hesel. Téměř třetina (28 %) sdílela své heslo se svým příbuzným, přičemž 11 % ho sdělilo kamarádovi, což by mohlo vést k nechtěnému vyzrazení hesla. Bezmála čtvrtina uživatelů (22 %) přiznala, že si svá hesla zapisují do notýsku – i kdyby bylo heslo sebesilnější, může ho takto kdokoliv vidět a zneužít.

„Lidé stále dělají zbytečné chyby, co se týče online hesel. Nejlepší heslo přitom nenajdete ve slovníku. Skládá se totiž z malých a velkých písmen, čísel a interpunkčních znamének. Je ale pochopitelné, že je v dnešní době těžké si taková hesla zapamatovat, když má každý řadu online účtů. Proto doporučujeme používat spolehlivá řešení pro správu hesel, která jednak pomohou uživatelům vytvořit silná hesla a zároveň si je i zapamatovat. Výrazně se tak snižuje riziko nabourání účtů,“ shrnuje základní pravidla regionální manažer Kaspersky Lab, Jan Sekera.

Průzkum poukázal na tři běžné chyby, které většina uživatelů dělá při tvorbě svých hesel:

Uživatelé používají stejné heslo pro několik svých účtů. Když tedy dojde k prolomení jednoho hesla, může dojít k nabourání hned několika účtů.

Uživatelé používají jednoduchá, slabá hesla, která je snadné rozluštit.

3) Uživatelé nechávají své prohlížeče zapamatovat si hesla, čímž tak zcela ztrácejí smysl

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama