notebooky-prestigio-151-tichoslapek-s-centrinem
Mobilní zařízení Článek Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem | Kapitola 5

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

19. 1. 2004 00:00 22

Seznam kapitol

1. Prestigio 151 a jiní členové klanu 2. Prestigio Nobile 151C 3. Design notebooku 4. Provedení a ergonomie 5. Šetřící režimy a hlučnost 6. Výkon a závěr

S notebookem Prestigio 151 je spojeno několik zvláštností: je prakticky prvním notebookem který je u nás menším firmám nabízen jako stavební základna jejich vlastních modelů (notebook se v tomto případě dodává v rozmontovaném stavu) - přesto se nejedná o český výrobek ale o OEM verzi notebooku AOpen 1555. Možná také namítnete, že platforma Intel Centrino dnes není ničím mimořádným, konstruktérům se však v tomto případě podařilo vyrobit notebook mimořádně tichý. Pokud zrovna nespouštíte torture testy, podle hluku nepoznáte, jestli notebook pracuje.

Reklama

Testovaný notebook byl, jak jsem se už zmínil, vybaven procesorem Pentium M 1.4GHz s 1MB L2 cache. Procesor používá technologii Intel Enhanced Speed Step. Při 600MHz, v režimu LFM (Lowest Frequency Mode) je tento procesor napájen napětím 0.956V.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
i Zdroj: PCTuning.cz

(Highest Frequency Mode) tiká na 1.4GHz a využívá 1.388V. Static Deeper Sleep Voltage je 0.75V.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor procesor podle zatížení dokáže měnit napájecí napětí a pracovní frekvenci - od minimálních 600MHz až po maximum (1.4GHz) v pěti krocích (600, 800, 1000, 1200, 1400MHz).

Hlučnost

Překvapilo mě, že při běžné práci byl notebook prakticky nehlučný - průměrná frekvence procesoru se při běžných "kancelářských" úkonech pohybuje kolem minimálních hodnot (konstruktéři také evidentně zapracovali nad odhlučněním disku). Nebýt kontrolek a jasu displeje bylo by obtížné poznat, jestli je notebook zapnutý (ve srovnání s desktopy je to učiněný balzám na duši).

Poznámka: Tichý notebook oceníte především v noci - nebýt záře displeje mohli byste ho brát i do postele :-)

Regulovaný ventilátor při běžném provozu jen zřídkakdy přecházel do režimu vyšších otáček a i v tomto režimu byl notebook velmi tichý.

Intel Enhanced SpeedStep

Intel SpeedStep je, stejně jako AMD PowerNow!, technologií prodlužující délku práce notebooku při napájení bateriemi tím, že dynamicky volí výkon procesoru podle aktuálních požadavku. Je totiž evidentní, že nároky na výkon procesoru jsou jiné v průběhu práce s textovým editorem, kdy systém většinu času čeká až stisknete další klávesu (a procesor může běžet na min. frekvenci) a jiné tehdy, když provádíte výkonově náročnou kompresi videa nebo když hrajete 3D hru.

Máte notebook? Nezapomeňte na nastavení odpovídajícího napájecího profilu!

To jak systém přistupuje k regulaci výkonu lze nastavit v Ovládacích panelech Windows XP (s notebookem je dodáván právě tento operační systém, k dispozici jsou ovladače i pro jiné os). Zjistil jsem, že mnoho uživatelů dosud nemá tušení, že výkon procesoru, jeho přidělování a vypínání jednotlivých komponent ovlivňuje aktuálně nastavené tzv. napájecí schéma - lze je zvolit v záložce "Power Schemes" (Napájecí profily).

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor notebooku může, podle nastavení v ovládacím panelu Windows XP, pracovat ve třech šetřících a výkonových režimech:

  • pouze na minimální frekvenci (tento režim využívá schéma "Maximální úspora baterii"),
  • v režimu s dynamickým přidělováním výkonu (np. schéma "Přenosný počítač / Laptop", frekvence se pohybuje od 600-1400MHz),
  • v režimu kdy procesor běží na maximální frekvenci (schéma "Max. výkon")...

...přičemž systém dokáže zjistit, kdy je napájen sítí a kdy bateriemi.

Poznámka: V praxi je přepínání natolik transparentní, že nepoznáte, jede-li notebook na normální nebo úsporné frekvenci.

Výdrž baterii - konstantní zatížení

Pro účely testování výdrže bateriového provozu notebooků jsme zavedli novou testovací metodiku. Je jí kontinuální přehrávání filmu uloženého na disku ve formátu DivX. K tomuto úkolu je totiž třeba odvést určité množství "výpočetní práce", která je stálá a poměrně snadno "změřitelná" (měří se doba přehrávání videa do "uspání" notebooku pří 6% kapacity baterie). Tato metodika docela dobře reprezentuje běžné zatížení procesoru.

Prestigio v bateriovém režimu pohání 8 článkový Li-ion akumulátor o napětí 18.8V s kapacitou 4.4Ah (4400mAh).

Test1

Testovalo se s nainstalovaným kodekem DivX 5.02 - přehrával se film ve formátu DivX 4 (zvuk: stereo v mp3). Obraz se zobrazoval na panelu notebooku v okně 720x576 (nepoužívali jsme externí TV / VGA výstup), jas byl nastaven na střední hodnotu. Notebook byl nastaven do režimu "Presentation", baterie byly nabité na max. kapacitu.

PCtuning Battery test 1:
3h : 58min,
hodnocení: velmi dobré

Zatížení procesoru kontinuálním přehráváním videa je poněkud vyšší než při psaní textu ve Wordu. Tím si můžeme vysvětlit to, že v tomto testu jsme ještě nikdy nedosáhli hodnot deklarovaných výrobcem (výdrž baterii až 6h práce).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama