Vistalizace 3: optimalizace systému - první část
autor: Jiří Vašek , publikováno 18.10.2007
Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Ti, kteří protestují proti nástupu operačního systému Windows Vista stojí obrazně na pozici někoho, kdo by na konci srpna protestoval proti příchodu... podzimu a zimy. I když to s Windows XP nevypadá nijak zle, dny tohoto operačního systému jsou už sečteny. Nemusíme být ani velkými příznivci novinky Microsoftu abychom viděli, že i ti velmi zatvrzelí odpůrci Vist, budou muset jednou složit zbraně - ostatní už v tuto dobu budou mít Visty zvládnuté a navíc přizpůsobené k obrazu svému...


Mnoho lidí odmítá Windows Vista z různých důvodů - od těch, fakty zcela nepodložených, až po důvody více racionální, jakými je obava o rychlost běhu Vist na starších PC. Někteří ale neví, že jako každý operační systém, i poslední Windows, ve výchozím nastavení poměrně líné, se dají docela solidně "poladit". Řečeno jazykem chirurgů, dnes se seznámíme s novým "pacientem" (který má trochu jiné organy, než na jaké jsme byli léta zvyklí) a následně si ukážeme jak drobné zásahy, tak zásadnější řezy skalpelem. První článek se bude týkat součástí plochy a zabezpečení.

Otřepaná ale nutná fráze na úvod: Autor ani redakce PCTuning.cz nenese žádnou odpovědnost za možné škody, které si manipulací se systémem můžete způsobit. Je nutné především používat hlavu, pokud nevíte co děláte a jaké to přinese následky, nevrtejte se v tom a nechte to být.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Právě jste nainstalovali čerstvý systém a spustili jste ho, případně jste obdrželi již předinstalovaný notebook a se smíšenými pocity si prohlížíte uvítací obrazovku Windows Vista. Přesně v duchu starších verzí Windows, i zde vás uvítá okno průvodce určené pro nové uživatele, obsahuje základní údaje o počítači a k dispozici jsou základní činnosti systému.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Toto okni považuji za velmi vhodné odstranit, je to doslova a do písmene k ničemu a otravuje každé spuštění systému - podobně jako uvítací obrazovka Windows XP. Tam k jejímu odstranění stačilo prostě si prohlédnout uvítací okno, ve Windows Vista je nutné odškrtnout zaškrtátko v okně vlevo dole.

Pokud patříte mezi absolutní nováčky nebo masochisty, toto okno si můžete znovu zobrazit pomocí Ovládacích panelů (panel Uvítací centrum), ale nepředpokládám že by tuto možnost někdy někdo využil.

Windows Sidebar

Nyní si již můžete prohlédnout plochu bez otravných vstupních oken.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

První, co vás zaručeně praští do očí, je nový Windows Sidebar, česky Postranní panel. Osobně považuji toto vylepšení za relativně kontraproduktivní - na můj vkus spotřebovává příliš mnoho systémových prostředků (předpokládám systém s 512MB nebo 1GB RAM), a jeho užitečnost je diskutabilní - již samotný Sidebar spotřebovává dost paměti, a některé miniaplikace (tzv. gadgety) pro něj ještě mnohem více.

Pokud zrovna nemáte widescreen monitor, zabírá také příliš mnoho místa na pravé části monitoru, tedy tam kde většinou máte okno některého kecálka (MSN, ICQ ad.). Faktem je, že si Sidebar můžete nechat zapnutý, a nebo jej vypnout.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Toto se dělá ve dvou či třech krocích, nestačí pravým tlačítkem kliknout na Sidebar a zavřít jej, protože on se schová do notification area (česky oznamovací oblast, nejčastěji se tomu říká System tray, prostě to co je vpravo dole kde jsou hodiny) a jeho ikona tam straší stále.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Buď ji můžete sestřelit pravým myšítkem, nebo, ještě vhodněji, také pravým myšítkem zobrazit její nastavení, a zakázat start Sidebaru při každém spuštění Windows.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Toto se opětovně povolí v ovládacím panelu, samotný Sidebar lze opětovně spustit později přímo z nabídky Start.

Plocha a ikony na ploše

Stejně jako Windows XP, i Windows Vista přichází s filozofií čisté plochy, a bohaté nabídky Start. Osobně plochu Windows pro odkládaní dat nepoužívám vůbec a nabídku Start pouze výjimečně (na ploše mám ikony aplikací), ale mnoho lidí si na takové používání Windows zvyklo.

Proto zejména pamětníky Windows 2000 a starších opět zarazí prázdná plocha, pouze s ikonou Koše. Toto samozřejmě jde také změnit, buď přes Ovládací panely, nebo rychleji pravým myšítkem na plochu, a v otevřivším se okně je trochu schované menu pro zobrazení často používaných ikon na ploše.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Toto je stejné jako ve Windows XP, z nastavení jen odpadla zbytečná funkce Průvodce vyčištěním plochy (spouštěl toto někdo někdy záměrně?). Snad jen dodám, že došlo k přejmenování položky Tento počítač prostě na Počítač, samozřejmě je možné toto přejmenovat jako ve starších Windows, ale opět nevidím důvod proč to dělat.

Windows Vista ve srovnání se staršími verzemi Windows ve výchozím nastavení nabízejí doslova gigantické ikony na ploše i všude jinde.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Pokud vysloveně trváte na klasických (menších) ikonách, stačí pravým tlačítkem kliknout na plochu, a v menu Zobrazit vybrat Klasické ikony. Rychlá zkratka pro změnu velikosti ikon je držet Ctrl a točit kolečkem myši na ploše.

Hlavní panel

Samotná lišta, tzv. Hlavní panel (Taskbar) funguje pořád stejně. Jedinou novinkou jsou náhledy otevřených oken - stačí myší přejíždět po minimalizovaných oknech a zobrazí se náhledy (toto funguje pouze pokud máte aktivní Aero, viz dále). Příjemný je fakt, že náhledy jsou živé, pokud se tedy na okně něco odehrává, náhled to patřičně reflektuje. Praktický přínos je však nulový, lze vypnout přes vlastnosti Hlavního panelu.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Pokud mě paměť neklame, levá část lišty - panel Snadné spuštění (quicklaunch) byl ve Windows XP ve výchozím nastavení skryt, zde je již standardně zobrazen. Tento panel (dle mého jedna z nejšikovnějších součástí layoutu Windows) doznal drobného vylepšení. První ikony v něm jsou očíslovány a máte k nim rychlý přístup pomocí klávesové zkratky Win+číslo. Pokud tento panel nepoužíváte, stejně jako ostatní panely jej můžete skrýt pomocí kontextového menu nebo přímo vlastností Hlavního panelu.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část

Ještě drobnější úpravy doznala Oznamovací oblast (notification area, system tray), v jejích vlastnostech doporučuji vypnout skrývání neaktivních ikon, je dobré vědět co vše vám vlastně běží. Nově můžete ovlivnit i zobrazení systémových ikon (síť, zvuk, hodiny), jedná se však jen o kosmetickou záležitost.

Vistalizace 3: optimalizace systému - první část 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
412 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 182.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.