Převod DVD na video ve vysokém rozlišení
autor: Kwolek Jirka , publikováno 12.1.2006
Převod DVD na video ve vysokém rozlišení

Možná Vás to také napadlo: mají smysl pro DVD počítačové monitory, "HD-ready" televizory nebo projektory s vysokým rozlišením, když do nich pak musím stejně "pouštět" signál o nízkém rozlišení PAL? Nemůžeme z dnes nejpoužívanějšího DVD záznamu v počítači "vyrobit" kvalitnější výstup? Vždyť u dnešních procesorů máme k dispozici obrovský výpočetní výkon... Možná se budete divit, ale dodatečný signálu DVD je nejenom možný, ale navíc vše funguje překvapivě skvěle!


Zatímco běžný obraz DVD Video (nejčastěji 576-ti řádkový záznam PAL) vám dnes nabídne i ten nejlevnější stolní DVD přístroj už od ceny 1000Kč, za digitální kouzla s obrazem a převod na vyšší rozlišení si dnes musíte stále tvrdě připlatit. Modely DVD přehrávačů nabízející digitální výstupy DVI nebo HDMI, které zároveň provádějí kvalitní zvětšení (dopočítání) rozlišení, tzv. upscaling (například typy vybavené patentovaným čipem DCDi Faroudja) dnes stojí i 20 000Kč.

Upscaling (změna měřítka, rozlišení výchozího obrazu) na HDTV (720p/1080i) má pro počítačové monitory, projektory, LCD televizory a plazmové televizory s vysokým rozlišením (označené často jako "připravené na HDTV", neboli "HD ready") zásadní význam. Než přijdou nové disky typu HD-DVD nebo BlueRay s firmy uloženými přímo ve vysokém rozlišení, je právě upscaling (v kombinaci s digitálním DVI nebo HDMI propojením) jedinou cestou jak dostat ze současných filmových DVD disků co nejkvalitnější obraz.

Ukázka upscalingu a aplikace aplikace digitálních filtrů

Převod DVD na video ve vysokém rozlišení
Referenční záběr (film DVD Dinosaurus, Disney DVD), 2x zmenšeno

Výřez originálního obrazu - před a po upscalingu (+ aplikací digitálních filtrů)

Převod DVD na video ve vysokém rozlišení
neupravený obraz

Převod DVD na video ve vysokém rozlišení
Odšumění, zostření, upscaling 2x metodou Lanczos s doostřením...

Další ukázka

Převod DVD na video ve vysokém rozlišení
Kliknutím na obrázek zobrazíte upscalovaný DVD obraz
- všimněte si jak obsahuje překvapivě mnoho detailů!

Nejsou to žádná kouzla. Dnešní digitální filtry dokážou odstranit některé kompresní artefakty a navíc dovedou obraz lépe přizpůsobit charakteru konkrétní zobrazovací jednotky - ať se jedná o monitor (klasický nebo LCD), projektor nebo plazmovou či LCD televizi...

Je to něco podobného, jako je zpracování fotografii v počítači - akorát že se "jede" snímek po snímku...

Počítač pro zpracování videa? Ano!

Protipólem "uzavřených" stolních DVD přehrávačů, do kterých instaluje každý výrobce vlastní firmware (který nijak neovlivníte), jsou snadno programovatelné osobní počítače s výkonem, který zvládne i velmi náročný postprocessing obrazu (digitální filtry a dodatečné zpracování obrazu, například již zmíněný upscaling). A jelikož dnešní obrazovky s vysokým rozlišením a projektory už běžně mají digitální vstupy (DVI nebo HDMI), je logické, že "počítačová cesta" je další zajímavou alternativou, pro fanoušky domácího kina. Existuje dokonce nová a stále rostoucí kategorie malých a elegantních multimediálních počítačů nazvaná HTPC (Home Theater PC, což bychom mohli přeložit jako "počítač pro domácí kino"), které mají jako hlavní vytvořit na bázi PC domácí multimediální centrum.

Převod DVD na video ve vysokém rozlišení
HTPC je počítač zapřažený na pozici tahouna domácí zábavy

Dnes se však specializovanými počítači typu HTPC a operačními systémy (jako je Windows XP Media Center Edition) nebudeme zabývat ale podíváme se na takové programy, které zvládne běžný neupravený počítač - tedy nejspíše i ten Váš.

Co budeme potřebovat?

Bohužel, pro špičkovou kvalitu obrazu vytěženou z DVD (poněkud jednodušší to je u filmů divx) budeme potřebovat spoluprácí několika programů.

  1. Zoom Player Pro (nyní ve verzi 4.51) nám zajistí plnohodnotné prostředí pro ovládaní funkcí DVD (menu, navigace, volba jazyka, kapitoly, přístup k bonusům...). tento program také dokáže využít potenciálu následného zpracování obrazu i zvuku (má srozumitelné rozhraní pro volbu dekodéru / kodeku a umožňuje zařazení externích filtrů pro zpracování obrazu).
  2. Dekodér pro MPEG2 - k tomto formátu je uložen na DVD obraz. Zde mohou posloužit dekodéry programu WinDVD (ten je však placený), já jsem však s úspěchem použil freewarový dekoder MPEG2 Dscaler 5 (nepleťte si jej s Dsaclerem 4, který slouží ke sledování televize na počítači).
  3. Balík filtrů FFDshow. O tomto mohutném nástroji na zpracování obrazu jsme psali už dříve  v souvislosti s přehráváním filmů DivX (ffdshow - švýcarský nůž na filmy a zvuk).

Začneme programem Zoom Player Pro - ten poslouží pro lepší pochopení souvislostí mezi přehrávačem, dekodérem a filtry. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
330 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 158.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.