Vista Manager - mocný správce Windows
autor: Pavel Rothbauer , publikováno 18.8.2008
Vista Manager - mocný správce Windows

Další ze série článků, který se nepřímo týká operačního systému Windows Vista. Tentokrát se zaměřením na věčné téma optimalizace - což nepochybně zajímá nejednoho čtenáře. Představujeme program, který s trochou uživatelské opatrnosti umožní vymáčknout z vašich Windows zas o něco víc.


Operační systém Windows Vista sám o sobě umožňuje pohodlné nastavení pouze základních věcí a pro detaily je třeba se nezřídka ponořit do hlubin registrů a dalších nástrojů určené pro správce či obecně pokročilé uživatele. Běžný uživatel je tak ve své snaze uzpůsobit si svá Windows konfrontován s prostředím, které je mu zcela neznámé, nepříjemné, či ho přímo děsí.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Zodpovědní uživatelé, bez ohledu na jejich znalosti, dobře vědí že experimenty mohou snadno napáchat velkou škodu, která může v krajním případě končit i neschopností systému byť jen normálně nastartovat. Tento článek nemá obecně za účel vám radit co máte vypnout nebo zapnout pro ideální běh vaší Visty, to je už na každém z vás, spíš vám má ukázat co vše máte ve Vistě všechno za možnosti, včetně velmi jednoduchého způsobu jak dosáhnout na všechny zároveň.

Hazardní hra jménem "jedno kliknutí"

Vista Manager - mocný správce Windows

Na trhu je mnoho "optimalizátorů", které lákají na jednoduchost veškerého nastavení za vás. stisknutím jediného mocného tlačítka Optimalizuj! a slibují, že vám výkon vašeho systému "potůní" až do neuvěřitelných výšin. Přirovnání co se přímo nabízí, jsou různé vychytávky a udělátka nevalné kvality do auta, nabízených v supermarketu. Hezky to vypadá, cena za hubičku a příslib navýšení výkonu – no neberte to. Pokud se vám to jeví jako ironická poznámka, nezdá se vám to, opravdu lépe taková udělátka nebrat, ať už do auta nebo do počítače.

Realita je v drtivé většině případů zcela opačná, očekávaného navýšení výkonu se nedočkáte, v tom lepším případě budete víceméně tam kde předtím, v tom horším buď výkon klesne, nebo stoupne za cenu nežádoucích vedlejších efektů. V tom druhém případě používáte totiž v systému něco "nestandardního" (bráno z pohledu udělátka, dost byste se divili co všechno to někdy může být), s čím ono udělátko nepočítá a ona věc pak přestane fungovat, nebo vám vaše Windows dají důrazně najevo, že s nimi něco není v pořádku.

Nemáte totiž prakticky žádný přehled nad tím, co vám to se systémem vlastně udělá, o nějaké možnosti ovlivnění podle vaší představy nemluvě. Musíte se slepě spolehnout na ujištění, že teď vám to pojede jako po másle, častokrát umocněno efektním průběhem, který se vás snaží ohromit hláškami cizokrajného původu, který má blíže k latině než k angličtině, a to i v případě, že je onen program česky.

Takto je vám podsunuta myšlenka, že tomu stejně nerozumíte a rozumět tomu vlastně ani nepotřebujete, protože stejně nevíte co chcete a i kdyby jste na obě předchozí otázky odpověděli kladně, stejně to nedokážete lépe, než ono udělátko, které tomu rozumí vždy nejlépe.

Trocha biologie

Vista Manager - mocný správce Windows

Rozlišujeme dva hlavní druhy rodu uživatelského, zřídka či často žijících poblíž počítače. Nejrozšířenějším zástupcem je Uživatel Obecný, který onu podsunutou myšlenku velmi ochotně vezme za svou. Byť se za ní sám stydí, dále jí sám o sobě rozhlašuje a přispívá tak k většímu nakažení svého druhu touto zlovolnou a lživou myšlenkou.

Představa, že by si sám byl schopen poladit systém podle vlastních představ, považuje často za nesplnitelný sen. Přitom by mu ke štěstí (vybrat si sám) stačilo relativně jen málo, kéž by mu tak někdo poradil, co vlastně má za možnosti, aspoň zhruba jaká je jejich podstata a konečně jak jejich využití docílit, pak by se dříve nesplnitelný sen mohl stát skutečností.

Tím méně početným, ale danému prostředí lépe uzpůsobeným je Uživatel Pokročilý. Prostředí se přizpůsobil narozdíl od svého více rozšířeného příbuzného mnohem lépe, většinu svých možností už zná. Jejich zbytek, jak fungují a jak jich docílit, je schopen za chvíli absorbovat z diskusních fór, nebo šikovným dotazem na strýčka Google. Vůči podsouvané myšlence "one click" udělátek je takřka imunní, jelikož ho příroda obdařila nejen velkou zvědavostí ale také hrdostí (nutno dodat že zdaleka ne vždy oprávněnou ;-) ), proto mu představa že se něco...nějak... udělá, aniž by o tom měl přehled, přijde jako krajně odporná.

Oba tyto druhy mají však jedno společné. Mají rádi své pohodlí a čas je pro ně velmi ceněnou komoditou, kterou nehodlají plýtvat. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
175 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 81.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.