Řízení spotřeby - ve Windows za několik sekund
autor: Kwolek Jirka , publikováno 13.4.2006
Řízení spotřeby - ve Windows za několik sekund

V současné době připravujeme průvodce stavbou počítače, který má primárně sloužit jako domácí multimediální centrum (HTPC, Home Theater PC). Takový počítač musí být nejen elegantní a velmi tichý, jedním z nejdůležitějších požadavků je bleskový start celého systému. Aby bylo možné něco takového uskutečnit, je nutné znát možnosti a správné nastavení tzv. Power managementu operačního systému Windows (jiné operační systémy umí power management také, nastavují se však odlišně).


Jsou aplikace, kde je častý kompletní "náběh" (tzv. boot) operačního systému jen velmi těžko stravitelný. Jedou z nich jsou právě multimediální PC. No řekněte, kdo by toleroval téměř minutovou prodlevu, v okamžiku kdy chce nahrávat důležitý fotbalový zápas, zatímco na jiném programu hodlá sledovat kvalifikaci F1?

Většina správně nakonfigurovaných počítačů HTPC (Home Theater PC) je však připravena k činnosti během několika sekund - a vůbec nevadí, že využívají tak košatý operační systém jakým je Windows XP.

Řízení spotřeby - ve Windows za několik sekund

Není to žádný zvláštní trik, tuto schopnost má dnes většina moderních počítačů. Cesta k téměř bleskovému náběhu operačního systému vede přes režimy řízení spotřeby, kdy spuštěný operační systém je na dobu vypnutí určitým způsobem "zakonzervován" (jak, to si řekneme dále).

Řízení spotřeby - Power menagement

O tom, že existuje řízení spotřeby (Power management) ví nepochybně většina majitelů notebooků, méně tyto schopností využívají majitelé stolních počítačů - a to je docela škoda. Zatímco u notebooků je řízení spotřeby spíše nutným zlem - při chodu na baterie se zapíná záhy a v omezovaní odběru postupuje poměrně agresivně, u běžných PC se dá nastavit tak, že prakticky neobtěžuje a více slouží.

Řízení spotřeby a úsporné režimy

Řízení spotřeby sleduje dva hlavní cíle - snaží se o minimalizaci spotřeby energie při současném zachování stavu operačního systému a běžících programů. Pro stolní počítače znamená snížení spotřeby energie nižší výdaje za elektřinu, pro mobilní zařízení je snížení spotřeby klíčovým prvkem k prodloužení doby běhu na baterií.

V tomto článku se ale nezaměříme na spotřebu energie, ale spíše na "vedlejší produkt" řízení spotřeby - na "uspání" a rychlé "probuzení" počítače do plně funkčního stavu. Úspěšné zachování stavu běžícího operačního systému a aplikací je totiž klíčem k rychlému spuštění PC.

Ideální představou počítače v nečinnosti je nechat ho v takovém stavu, aby byl k činnosti připravený během několika vteřin. Probuzení počítače může být řešeno navíc nejen pomocí tlačítka On/Off či klávesnice, může být řízeno také různými důležitými událostmi vyžadujícími pozornost uživatele - příkladem může být požadavek ze sítě, příchozí email, pokyn aplikace pro spuštění v určitý čas (u HTPC se využívá pro odložené nahrávaní pořadů) apod.

Kouzelné slůvko je "ACPI"

Advanced Configuration and Power Management Interface, zkráceně ACPI, je otevřeným průmyslovým standardem plně nahrazujícím dřívější systémy úspory energie (jako například pěžkopádný systém APM řízený BIOSem základní desky). Jedná se o propracovaný systém specifikující do nejmenších detailů korektní chování hardware (procesoru, řadiče paměti, čipové sady, sběrnice i jednotlivých rozšiřujících karet: LAN, grafických karet, zvukovek, modemů, TV karet), jejich ovladačů i samotného operačního systému v tzv. šetřících režimech (power states) a při přechodu mezi nimi.

Pro zvídavé

ACPI má, mimo power managementu, také "na starosti" detekci, konfiguraci a rozdělování systémových prostředků pro hladkou spolupráci jednotlivých komponent počítače. ACPI dnes ve výsledku vyžadují pro správnou inicializaci téměř veškeré moderní počítačové technologie (SMP, NUMA a také IA64, EM64T).

Pro výrobce hardwaru a operačních systému je ACPI doslova noční můrou. Už první "ostrá" specifikace (verze 1.0b) obsahovala více než 400 stran dokumentace (poslední je ACPI 3.0). Z tohoto důvodu některá zařízení podporují pouze podmnožinu funkcí ACPI.

Pro správné řízení spotřeby pomocí funkcí ACPI je nezbytný: kompatibilní hardware (základní deska, ale i rozšiřující karty), kompatibilní ovladače (Microsoft ACPI Compliant) i odpovídající podpora operačního systému (Windows nabízely omezenou podporu ACPI už ve verzi 98, plná podpora se objevila až u Windows 2000, Linux podporuje ACPI dosud jen částečně). Stačí nekompatibilní rozšiřující karta, neodladěný ovládač a s rychlým probouzením se můžete rozloučit.

ACPI a Windows XP? Většinou bez problému...

Windows XP detekují podporu ACPI základní desky už při instalaci (a nainstalují odpovídající jádro operačního systému). Ani tehdy ale nemáte vyhráno, problémy můžou způsobit rozšiřující karty nebo nevhodné ovladače...

Řízení spotřeby - ve Windows za několik sekund


Řízení spotřeby - ve Windows za několik sekund

V další kapitole se podíváme na to, co nám funkce ACPI mohou nabídnout... 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
228 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 106.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.