Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací
autor: Jiří Vašek , publikováno 22.10.2009
Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací

Nejnovější z rodiny Windows se dneska oficiálně začínají prodávat, v českém jazyce je ale dostanete až příští týden. Seznam nejpodstatnějších novinek a také testy výkonu jsme vám již několikrát přinesli, proto si tentokrát shrňme fakta a současně zodpovězme na několik častých dotazů vás, čtenářů.


Než začneme, podívejte se ještě i na další články, které na našem serveru už o Windows 7 vyšly.
Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti
Windows Vista a 7 - osekáváme, ladíme a zrychlujeme!
Úvaha: Windows 7 přichází. Co můžeme čekat?
Vyhubí Windows 7 všechen Linux?
 

Datum vydání Windows 7

Zřejmě nejdůležitější informace pro všechny potenciální zájemce je datum vydání nového systému. Windows 7 vyšly již dnes, tedy 22. října 2009.

Oprava: Původně jsme měli chybnou informaci, že Windows 7 v češtině budou až za týden, ale to není pravda. Prodávají se už dnes, pouze skladové zásoby jsou už rozebrané a čeká se na novou dodávku...

Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací

Edice Windows 7

Podobně jako Windows Vista, také Windows 7 přijdou v několika edicích, odstupňovaných podle obsažených funkcí. Zásadní rozdíl proti Windows Vista je v tom, že každá "vyšší" edice obsahuje vše z "nižší" edice - což u Windows Vista rozhodně neplatilo (edice Home Premium a Business se obsahově navzájem dost odlišovaly, a všechny funkce obojího obsahovala až edice Ultimate).

Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací

U Windows 7 je tento chaos odstraněn. Edice zůstávají stejně pojmenované jako ve Windows Vista, pouze místo Business edice Microsoft znovuoživil pojem Professional.

Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací

Stejně jako v minulosti, Windows 7 jsou nabízeny v několika podobách - jako OEM určené k novému počítači (platí licenční podmínky pro rok 2009 - viz web Microsoftu), krabicové retail balení, nebo Enterprise edice určená pro velké firmy (přes volume licensing, tj. "corporate" verze); zde nenastává ve srovnání se staršími Windows žádná změna.

Cena Windows 7

Navzdory nekonečným dohadům na internetu, očekávání zlevnění systému nebo naopak fámám o zdražení, cena Windows 7 zůstane na stejné nebo velmi podobné úrovni, jako cena Windows Vista. Žádné zásadní zdražení ani zlevnění určitě čekat nemůžeme.

Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací

Microsoft nabízí jakési "domácí balení" (Family Pack), který obsahuje licenci na tři počítače, za velmi výhodnou cenu. Ovšem to se českého trhu netýká - kromě USA a Kanady se bude prodávat ještě v 8 evropských zemích, my bohužel utřeme nos. Dle mého názoru je to škoda, Family Pack dostupný v celém světě by zřejmě velmi razantně snížil míru pirátství a způsobil rychlé rozšíření Windows 7 - ostatně přesně takový efekt měly Office 2007 Home and Student. Snad se něčeho takového dočkáme časem nebo u příštích Windows.

Windows 7 - shrnutí faktů a základních informací 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
163 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 76.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.