Nexus DampTEK: odhlučnění počítače |
autor: Petr Válek , publikováno 1.7.2004 |
Holandská firma Nexus nepatří zrovna mezi firmy, které nás zahlcují širokou nabídkou výrobků. Jde spíše o promyšlené záležitosti, které se ve většině případů zaměřují na omezování hluku jako takového. Od tichých chladičů, tichých zdrojů až k dnešnímu DampTEKU.
Nexus DampTEK
Co že to vlastně ten DampTEK je? Jde o speciální izolační a odhlučňovací materiál, který toho podle specifikace výrobce dokáže hodně.
V rozměrné krabici s typickým logem Nexusu najdete tři pláty speciální hmoty o rozměrech 400 x 500 mm. Jeho celková tloušťka je pak 7,5 mm.
Materiál použitý na tyto pláty je složen ze dvou vrstev. První z nich je vyrobena z pěnového materiálu sněhobílé barvy, který připomíná materiál používaný na vycpávky do oděvů. Sama o sobě je schopna odolat vysokým teplotám a je ohnivzdorná. Dokáže bez problémů vydržet teploty od -43°C do +150°C. Stěna je 6 mm tlustá.
Druhá vrstva je vyrobena z termoplastické gumy. Sama o sobě by měla být výborným tlumičem hluku a je opatřena lepivou stranou pro ideální přilepení na case aj.. Tloušťka této vrstvy je 1,5mm a provozní teploty se pohybují od -40°C do +80°C.
Graf převzatý ze stránek firmy Nexus, který udává, jak je schopna pěna absorbovat vytvořený hluk
v určitých frekvencích.
Jedna z vrstev tedy plní roli překážky a druhá funkci "pohlcovače" hluku. Materiál by měl za všech okolností směřovat pěnou směrem do case. Jsou však místa, kde Vám nezbude nic jiného, než to udělat přesně opačně. Mám na mysli otočení hmoty.
Montáž
Samotná montáž je díky samolepícímu efektu jednoduchá. Stříhání či řezání klasickými odlamovacími noži není také problémem. Mnohem větším problémem však můžou být konstrukce počítačových skříní. Ne vždy je možno umístit tlumení tak jak má být a je nutné jej otočit, což částečně snižuje jeho schopnosti.
Základem je však vše přesně naměřit (raději 2x ;-). K testování tohoto produktu jsme použili case firmy 3R System Air Silver, který jistě většina z Vás zná. Jeho dva 12cm fany dokáží vytvořit docela kravál.
Po kompletním odstrojení počítače, který byl uvnitř bylo nutné pro lepší přilnavost všechny plochy odmastit. Výrobce uvádí, že lze po použití (rozuměj nalepení) opět materiál za čas odlepit. A musíme potvrdit že toto lze, ale pokud nebudete opatrní, poškodíte jej. Na druhou stranu, kdo bude odlepovat tlumení pro další použití. Množství materiálu (3 ks) vystačí na odhlučnění většího miditoweru.
Po naměření už nezbývá nic jiného než tlumící materiál nalepit. Jak už jsem ale zmínil ne vždy se jej podaří dát tak, jak má být. U našeho case jsme museli jednu část otočit a to proto, že nebylo možné umístění na celou bočnici díky hraně, která by zasahovala do materiálu a zničila jej při manipulaci s nasazováním či sundáváním bočnice.
Pravá strana case, kde bylo nutné dát materiál naopak.
Bočnice určená na výše vyfocenou stranu byla dovybavena pásem tlumícího materiálu v místech, kde se běžně nacházejí mechaniky.
Druhou, levou bočnici bylo možno pokrýt celou stejně jako vrchní a spodní stranu case a také stranu zadní. Nevýhodou u case Air je to, že je celá jeho kostra nýtována, podobným způsobem je však vyráběna většina dnešních skříní. Pokud by byla celá šroubována, je montáž tlumící hmoty jednodušší.
Zdaleka největším oříškem však byla přední strana skříně. Původně jsem plánoval pokrýt tuto celým kusem materiálu a následně vyřezat či vyvrtat otvory potřebné pro vedení kabelů a pro upevňovací šroubky čela case, nakonec jsem však volil ušetření materiálu a oblepení přední stěny jak to jen bude možné zbytky, které zůstaly po instalaci na bočnice a spodek respektive strop case.
Díky členitosti přední strany to vypadá takhle hrozně. Ještě že to čelo case schová...
Jistě jste si všimli, že je přední strana oblepena zase opačně než by měla být, do čela se však nedá tento materiál instalovat díky minimálním prostorám v něm. Stejně tak nebylo možné oblepit čelo zevnitř ze stejného důvodu.
Samozřejmostí byla také instalace tlumícího materiálu do prázdných šachet pro mechaniky, FDD a na zadní stranu case.
Pokud si tento produkt pořídíte, snažte se maximálně o co nejlepší pokrytí všech kritických ploch. Nejlepším řešením je v každém případě co nejméně řezat a raději lepit v kuse, ve kterém se pak vyřežou či vyvrtají případné otvory pro šroubky, kabely a další. Jestli to jen jde, dbejte také na správné směrování materiálu.
Testy a závěr
Původně jsem se domníval, že kromě snížení hluku vzroste i mírně teplota, nezaznamenal jsem ale žádný rozdíl. Hluk však překvapivě klesl.
Díky použití dvou 12 cm fanů a chladiče Cooler Master Aero 7 se někdy při plných otáčkách (např. při OC) case doslova chvěl v základech. Po namontování tlumícího materiálu došlo k celkovému zpevnění case a jeho vibrace jsou nyní téměř minimální.
Při plných otáčkách dvou fanů a Aera 7 se hluk po namontování tlumícího materiálu snížil o cca. přibližně 20%. Při minimálních otáčkách je počítač skoro neslyšitelný.
Je však třeba podotknout, že pískot pevných disků či roztočená 52x rychlostní mechanika je pro dnes testovaný tlumící materiál oříškem. Vysoké frekvence netlumí až tak dobře jako ty nižší.
Závěr
Co dodat? Výrobek firmy Nexus nezbývá než doporučit. Pro částečné ztišení PC je to kvalitní výrobek, jeho funkce však spočívá spíše v umocnění tichého provozu Vašeho PC.
Pokud máte dosti hlasitý počítač, DampTEK Vás nezachrání. Volbou kvalitních větráčků a dalších chladících komponent si můžete připravit vhodnou půdu pro umocnění "ticha" montáží DampTEKu, pokud by jste ale spoléhali pouze na něj, mohli byste být zklamaní. DampTek se dá pořídit za cenu okolo 1000,- Kč bez DPH.
Nexus DampTEK nám zapůjčila firma Abacus, které tímto děkujeme.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
A pokud jste si koupili trochu lepší větráky a máte tichý disk tak váš počítač právě ztichnul a ušetřili jste litr.
1. vznikanie vibracii od ventilatorov - potom vacsie plochy posobia ako reproduktor, to sa da odstranit zatzenim plechu, gumenymi podlozkami a podovnymi fintami (napriklad aj nalepenim tazkeho koberca, tym sa posunie rezonancna frekvencia nizsie)
2. samotnymi ventilatormi, teda prudenim vzduchu okolo lopatiek, dalej diskmi a mechanikami. Presne na tento druh hluku by mali byt robene absorpcne akusticke materialy, ktore ponukaju rozny vyrobcovia.
To co je na tom grafe pre Nexus je klasicka alfa, teda absorpcny koeficient a relativne to moze byt pravda, az na to ze meranie sa robilo urcite v idealnych podmienkach, co pocitacovy kejs urcite nie je.
Ja sa priklanam k nazoru Foxa, ze su to viac menej vyhodene peniaze, ja som to samozrejme tiez osobne skusal a vysledok nebol nejak extra efektivny a tom som pouzil nejaky specialny akusticky material na baze mineralnej vlny.
Ale mit usi v poradku tak dam rozhodne prednost takovemuto profi reseni pred laborovanim s podlozkami pod mysi, molitanem a nebo koberci. Vyrobce na to dava zaruku a kdyz se nahodou kvuli odhlucneni v PC neco podela, tak mam narok na reklamaci :-) A kdyby byly v riti ryby (eee, pardon) chtel jsem rict kdyby byly koberce, molitan nebo podlozky pod mysi tak ucinne nebo lepsi nez tohle reseni, tak uz to na trh dodavaji desitky vyrobcu, protoze to je mnohem levnejsi reseni. Asi tomu tak neni a pri pouzivani amaterskych materialu je clovek na nejlepsi ceste si znicit PC prachem, vysokou teplotou nebo rovnou pripadnym pozarem. Toz tolik jsem k tomu chtel rict ;-)
Nevím jak vy, ale já se tomuto zdaleka vyhýbám.
Kdokoliv umí používat kalkulačku tak nechť si spočítá:
1000,- za 0,6m2 = 1666Kč/m2
zkuste si zajet ikdyby jenom do bauhausu nebo juknout na internet - cenově takovéto hmoty začínají od 100Kč za koberce, přes 200Kč za pěnové rovné až k 500Kč za kónicky tvarované.
Kde to jste pánové? s takovýmito předraženými shity by vás stálo odhlučnění zkušebny 3x4x3m přes 100tisíc!
stale a stale sa tu objavuju ludia, ktori si na fora chodia liecit svoje mimo-inetove problemy zbytocnymi kecami o veciach, o ktorych nemaju ani paru.
Je samozrejme, ze kazde takto upravene PC musi mat aj dobre chladenie, ale v prvom rade kvoli spravnej cinnosti suciastok.
Myslim, ze cielom tejto diskusie bolo zhodnotenie realnej pouzitelnosti/ucinnosti tychto hmot a ich nahrad vzhladom k vynalozenym prostriedkom a k reklame. Nechcem zbytocne vyvolavat dalsi flame, ved narok na vlastny nazor ma kazdy (ostatne este z flameov sa zvycajne nic uzitocne nevyvinulo).
http://www.vestin.clnet.cz/
cena za 1m2 je cca 180,-
Nepodloží se motherboard bl...čku, ale nalepí se to samozřejmě z druhé strany abys tomu dobře rozuměl.
Bočnice se izolačkou opravdu vyztuží. A kdyby jsi to nevěděl i......te, tak když bombardují město, tak se na okna nalepí kříž z izolačky a výbuch je pak nevyrazí, protože je to celkově zpevní. TO samé se stalo tady. De....le.
P.S. Když docházejí argumenty, přicházejí nadávky... ???
Nemohu porovnat ucinnost s kobercem s Hornbachu,ale platek DampTEKu (asi 40x30cm) vazi snad kilo.Ta pevna cast ma konzistenci a mernou hmotnost snad jako ty 30 let stara linolea (ne ty dnesni peny).Pena je lehka jako polystyren.Srovnavat DampTEK s podlozkama ktere se dodavaji s se zakladnima deskama proste nejde.
Proste jsem maximalne spokojeny se vsim, krome ceny.Souhlasim,ze ceny by mely byt tretinove.
potom uslyšíte jen vrčet monitor :-D
Takže dřív než tady začneš rozumovat, tak si zkus zjistit jestli daný člověk tomu náhodou nerozumí víc než ty
btw azbest je take zdravi velice prospesna latka :-/
Tato firma dodává největší 120x120x25. S tím zkušenosti nemám, ale bude na tom s hlukem tipuji podobně. Cena 250,- za kus.
Dodávájí i průhledné či teplotou ovládané (obsahují snímač), ale ty jsou pochopitelně dražší.
P.S este ide ten komp ?????
Větráček na MB jsem odstranil a nahradil ho větším pasivem nastrčený vzůru nohama a nasunuté žebrami mezi žebra původního chladiče. U grafické karty jsem nechal 2 volné sloty pod ní a nedával jsem pod ní záslepky.
Processor je osazen heatpipe Thermaltake s větráčkem, který vysává teplo přímo přez žebra ven ze skříně + tomu napomáhá tichý zdroj s větráčkem 12cm umístěním nad processorem.
Na konec jsem pod skříň vložil podložky proti vybraci skříně.
Ještě přemýšlím o úpravě větráčku na processoru na přichycení pružinami, to ale asi nebude dvakrát jednoduché.
Možná,že dojde ještě na vypolstrování cache odhlučněným materiálem, něčím co doma najdu.
Z vodního chlazení jsem dostal strach po vytopení kamarádového PC, tak jsem raději do něj neinvestval.