Hlavní stránka Návody Úpravy: přetaktování Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X
Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X
autor: Michal Šimonek , publikováno 19.1.2015
Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X

Na moderní platformu X99 a výkonnostní skok, který díky dvěma jádrům navíc nabízí samotný procesor Core i7-5960X, čekali příznivci špičkových řešení leckdy i několik let. Pro začátečníky jsme připravili úvod do do přetaktování na nové špičkové platformě Intelu. A podíváme se i na to, co udělají vyšší takty s výkonem.


Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X

Po několika letech se celá komunita nadšenců dočkala extrémní platformy s dalším skokem výkonu v desktopu. K výkonnostnímu skoku došlo hlavně díky tomu, že jde o plné osmijádro s hyperthreadingem, oproti předchozí generaci tedy přibyla čtyři pracovní vlákna navíc. Samotný procesor není úplně ideální na hrátky s kapalným dusíkem, ale extrémním přetaktováním se budeme zabývat příště.

Recenzi monstrózního procesoru jsme vám už přinesli, připomeňte si ji: Osmijádrový drtič v desktopu. Celá platforma X99 není pochopitelně žádná láce, ale také není určená masám – je pro nadšence a ti prostě jsou ochotni vysoké sumy za desku, procesor a paměti uhradit.

Informace: Předprodukční vzorky v testech jsou znovu lepší než běžné prodejní kusy. Bavil jsem se s několika overclockery (Slams, Lam Chi Kui, Dancop a Leeghoofd) a všichni mi nezávisle potvrdili, že rozdíly jsou poznatelné v řádech několika stovek MHz. Tyto ES kousky jsou leckdy schopné dosáhnout taktu 5800 MHz i v náročných testech. Najít prodejní kus, co by zvládal nad 5600 MHz 3D Marky a nebo Cinebench, to není vůbec snadné. Většina procesorů z prodejní série je ráda za frekvence okolo 5–5,2 GHz pod dusíkem, a najdou se i mnohem horší. Například na nedávné AOOC 2014 si jeden tým vylosoval retail, který se dostával sotva nad 4700 MHz. A to je fakt mizérie.

Ve zkratce si připomeneme to hlavní. Pro LGA 2011-v3 byly představeny celkem tři procesory, z toho dva jsou šestijádrové s hyperthreadingem a nejvyšší model je osmijádro. Procesory se potom ještě od sebe liší v počtu aktivních linek PCIe a tím pádem možnostmi osazení grafických karet. Samotná platforma je jako vůbec první vybavená paměťovým řadičem DDR4.

Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
64 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 28Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.