Hlavní stránka Návody Úpravy: modding Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje
Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje
autor: Jan Štěpánek , publikováno 18.12.2007
Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Casemodding – zábava nadšenců nebo budoucnost reklamy? Co znamená tento pojem? Čeho se týká? Co vyjadřuje? Jaké jsou možnosti využití? Je to k něčemu? Na všechny tyto otázky se možná ptáte v okamžiku, kdy na toto slovní spojení narazíte. Teď se pokusíme najít odpověď na všechny tyto otázky a možná i něco víc…


Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje
Jsou to jen hrátky autíčky znuděných modelářů...

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje
...nebo je to také zároveň tak trochu i umění?

Každý, kdo umí alespoň trochu anglicky je samozřejmě schopen odvodit, co znamená slovní spojení casemodding:

  • case – skříň, bedna, v našem případě konkrétně počítačová skříň,
  • modding – úprava, modifikace...

Casemodding tedy znamená úpravu počítačové skříně, ve většině případů se jedná o úpravu vzhledovou neboli designovou. Samozřejmě zde můžete namítat, že pro tuto činnost se spíše používá slova tuning, ale toto bych nechal spíše ve sféře automobilů.

I když právě automobily jsou také dobrou ukázkou tohoto rozčlenění, pokud v souvislosti s automobily mluvíme o tuningu, jedná se spíše o úpravu po stránce výkonu, tedy vyladění motoru, apod. Pokud se zaměřujeme na design, mluvíme o stylingu.

Ve sféře počítačů používáme pojem "tuning počítače" také spíše v souvislosti s odladěním výkonu (overclocking, extrémní chlazení, apod). Casemodding se opravdu zaměřuje spíše na vzhledovou stránku věci. Obě sféry se ale samozřejmě do jisté míry prolínají. Např. pokud v rámci vzhledu vybíráme nové ventilátory a měníme chlazení, jedná se zčásti i o tuning. Ale podle mého názoru není až tak potřeba tyto dva pojmy striktně oddělovat, tento odstavec by měl spíše vysvětlit, co který pojem znamená.

Co všechno lze upravovat

Pokud se budeme dále podrobněji bavit o casemoddingu, je potřeba si ujasnit čeho se týká – co vše lze upravovat. Z vysvětlení je patrné, že se jedná o úpravy počítačových skříní (dále case), ale to není podmínkou. Je možné upravit i další součásti počítače, jako např. periferie, apod.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

 

To už je ale samozřejmě z určitého pohledu extrémní řešení. Základem pořád zůstává standardní počítačová skříň, jak jí všichni známe.

Vznik casemoddingu

Co se týká historie, tak základem casemoddingu byla vždy určitá chuť se odlišit, chuť vystoupit s řady, nebýt součástí standardu. Před několika lety – většina čtenářů jistě ještě pamatuje – nebylo takřka možné pořídit počítač nějak atraktivnějšího vzhledu. Všechny skříně byly podobné, zbarvené ve slonovinově bílé barvě bez žádných atraktivních prvků či vymožeností.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Samozřejmě, že se našly určité výjimky v podobě sérií počítačů od výrobců jako HP nebo DELL, kteří použili decentnější a atraktivnější šedé, či černé zbarvení. Většina standardních uživatelů si ale do domácnosti nechce nebo z finančních důvodů ani nemůže koupit takovéto dražší „stroje“ a tak sáhnou po levném a dostupném řešení v podobě obyčejných šedých case, které ničím nezaujmou, ale vlastně ani neurazí.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

A právě v této době se začínají objevovat jedinci, jež nejsou spokojeni s tuctovým vzhledem svých miláčků. Proč také? Počítač se pomalu stává nástrojem každodenního použití a do jisté míry i přítelem u kterého tráví celé hodiny, ať už surfováním po internetu nebo při hraní her.

Tak proč toto zařízení nějakým způsobem neupravit k obrazu svému?

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Asi prvním nápadem bylo obyčejné okno do skříně. A proč? To samozřejmě vychází z typické vlastnosti člověka – chtít se pochlubit. A proč taky ne? Pokud někdo investuje desetitisíce do nejmodernějšího hardware, který pak umístí do fádní a nudné šedé skříně, pak nikdo takovou investici pohledem na počítač nepozná. Ano samozřejmě, výkonný hardware se nakupuje za účelem vyššího výkonu a ne proto, aby se na něj člověk koukal. Ale když už jsme takovou investici udělali, proč to neukázat okolí? A co je jednoduššího, než obyčejný otvor na boku skříně, který zaslepíme plexisklem či jiným materiálem.

Každý, kdo se jen trochu vyzná v hardware, najednou na první pohled vidí, že tento počítač je jiný, něčím výjimečný. Ale co když někomu samotné okno nestačí? Co na LAN party, kde je tma? Tam přece nikdo ani přes průhlednou bočnici náš nadupaný HW neuvidí. A opět tu máme další úpravu, kterou je osvětlení.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Od počátků casemoddingu se samozřejmě mnohé změnilo. Dnes je k dostání bezpočet různých prvků pro nasvícení interiéru skříně – studené katody, LED ventilátory, ElWire, apod.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Dříve však nic takového v prodeji nebylo a tak kutilové „bastlili“ různá osvětlení z LED či dokonce malých zářivek. To vše byly počátky.

Casemodding se (také) komercionalizuje

Casemodding si prošel určitým vývojem a dnes se již najde málo lidí, kteří by v životě neviděli alespoň jednu upravenou PC skříň. Povětšina má dokonce nějakou tu malou "úpravičku" doma, ať už se jedná o svítící ventilátor na chladiči procesoru, nebo průhlednou bočnici. Tento fakt si samozřejmě uvědomila i většina výrobců počítačových skříní a tak má v nabídce různě extravagantní a zajímavé produkty.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Rozhodně dnes již není standardem nudná šeď, ba spíše naopak. Dnes je již spíše obtížné najít v ceníku obyčejnou šedou case, ale to podle mého názoru není špatně. Sortiment je dnes obrovský a tak si může každý vybrat přesně to, co se mu líbí a čím má chuť se odlišit.

Casemodding (1.) - odkud vyšel a kam směřuje

Ale nabídku dnešního trhu asi netřeba dále popisovat, každý z čtenářů většinu komerčně nabízených moddingových produktů zná, avšak je potřeba nezapomínat na to, že nakoupit velké množství svítících a blikajících „vymožeností“ nemusí ve výsledku vypadat úplně dobře, jak praví jedno rčení – nic se nemá přehánět, proto pokud na základě tohoto článku někdo bude chtít upravovat svojí skříň, mějte na paměti, že vše se musí dělat s rozvahou a i úpravy case je potřeba předem důkladně promyslet, abychom pak sami nebyli zklamaní výsledkem. Samotné nakoupení blikátek a jejich nalepení na case je dnes už spíše „tuzing“ (tj. tuzemský tuning). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
580 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 278.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.