Úpravy PC: vyrobte si úzký kabel ATA100 |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 25.11.2002 |
Předem chci upozornit na to, že i když je výroba úzkého kabelu je okoukaná z malých profesionálních barebone počítačů, je zde riziko, že kabel v průběhu úpravy poškodíte. Riskujete také, že kabel bude mít nižší funkčnost než dříve (výskyt chyb). Já sám však používám tyto kabely jak v mém PC, tak v testovacím stroji (je to velmi praktické, jelikož se zde střídají četná IDE zařízení) a nepozoruji větší problémy. Celkem jsem upravil asi 6 kabelů a jediný který tento proces nepřežil byl extrémně pomačkaný kabel z původního testbedu. Doporučuji rozhodně neriskovat kabel, který nemůžete postrádat!
Doplněno: K diskuzi na téma "kulaté kabely mají nižší výkon / spolehlivost" bych dodal, že měření pečlivě provedeného kabelu neukazuje na žádný "performance drop". Sledoval jsem dokonce i registry S.M.A.R.T týkající se chybovosti rozhraní ATA - bez jakéhokoliv negativního výsledku.
Dnešní kabely UltraATA /66 /100 /133 jsou 80ti žilového provedení. Střídají se v něm signálové a zemnící vodiče, stále tedy mají jen 40 "aktivních" vodičů (díky tomu jsou zpětně kompatibilní s původními 40žil. kabely IDE, UltraATA či Ultra ATA/33). Zemnící vodiče mají v této koncepci snižovat rušení - vodiče jsou zde jakoby v párech. Nutno dodat, že toto řešení je vlastně z nouze ctnost - sběrnice IDE je již notně zastaralá a "signaling" není ještě diferenciální (rozdílový).
Z popisu kabelu je minimálně jasné, že zužovat musíme po násobcích dvou vodičů. Nejčastěji se používá dělení po deseti žilách, použijeme je tedy i my - dále tedy počítáme s 8mi páskami po 10ti vodičích.
Postup
K výrobě použijeme běžný, pokud možno nový 80žilový ATA kabel (fotografie jsou ze dvou předělávek, tak se nelekejte, že konektory mění barvu).
Nejdříve je třeba označit sekce, kde budeme kabel dělit. Nejlepší metodou je označení těchto míst špendlíkem. Jedete špičkou kolmo na kabel a počítáte: 1, 2, 3,... ...9, 10 a píchnete (nejdříve slabě) do mezery mezi vodiči. Vše si několikrát pečlivě ověřte - pokud vše sedí i na konci (je to takový kontrolní součet) je vše na dobré cestě. Naznačené otvory propíchnete skrz.
Původně jsem používal ještě modelářský nůž na zvětšení propíchnutých dělících rovin.
Výstraha: tento krok (viz. obrázek nahoře) se však příliš neosvědčil - riziko poškození izolace zaseknutím do drátku je poměrně značné. ROZHODNĚ nesmíte používat tento, či jiný ostrý nástroj (žiletku) na prořezání dělících rovin - kabel se totiž mnohem lépe, elegantněji a hlavně bezpečněji trhá "ručně":
Je to tak prosté...
Pokračování na další straně...
{mospagebreak title=Složení do svazku a finalizace}Nařezaný, "proužkovaný kabel" musíme nyní citlivě poskládat do svazku:
Všimněte si shodného sklonu jednotlivých proužků (chce to jistou zručnost). Svazek zde fixuje úvaz (sponka) na kabelové svazky. Neutahujte ji však příliš - kabel se zde musí mírně pohybovat - jinak by byl tuhý a mohl by se kroutit.
Poslední část mezi diskovými konektory ponechávám plochou. Je to jednak praktické, v tomto místě již kabel totiž plochý nevadí.
Důležité: Nezapomeňte, že kabeláž UltraATA má jistá striktní pravidla (i když je dodržuje jen 80% lidí).
Modrý (případně červený) konektor před delším úsekem kabelu patří vždy do základní desky.
Dbejte na to, aby konektor na konci (bývá černý) byl vždy zapojen - nemůžete zapojit pouze prostření (šedý) konektor a koncový nechat nezapojený. Zásadně to totiž zvedá ručení na sběrnici.
Doporučuje nastavit disky na "Cable Select" a kabel osadit takto: Master na konec a Slave doprostřed.
I když je náš kabel nyní úzký, vystříhejte se jeho uzlení a motání kolem jiných kabelů. Předpokládám, že pokud je správné postavený, není tento kabel náchylnější na rušení - na druhou stranu jedná se o stále tutéž nediferenciální sběrnici IDE, takže pozor na případné zdroje rušení.
Ať vám tento kabel slouží (a především lepšímu chlazení). Napište, máte-li s obdobnými konstrukcemi své zkušenosti.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Moje zkusenost je takova, ze prostredni konektor jsem uplne odstranil a kabel diky tomu narezal po cele delce (mam 4 IDE kabely-2xATA33 a 2xATA100)-pri zapojeni v bigtoweru se kabely lepe vedou.
BTW: Ja mel s diskem opacnej problem, jel pouze na konci :-)
njn magori
na PCt obevili novy kontinent, tusim ze rekl ameriku
jen rejpu, vzdy to patri k tuningu tak to tu musi byt, ja idiot sem si kdysi svuj kablik zkurvil tak, ze kdyz sem s nim pri bootu omilem hejbnul, bylo po restartu na disku docela veselo
to RST: peknej nick
Ano, zmazali mi to.
A nenapisal som "Tento vas clanok je skvely", ale nieco uplne ine. Uz sem nebudem prispievat, pretoze to nema vyznam. ONI si to aj tak prekrutia po svojom.
Bye.
Pouzil som vsak trochu inu metodu fixovania kabloveho zvazku: po celej dlzke som to zlepil sekundovym lepidlom. Teraz to vyzera ako jeden hruby kabel.
Ale je to lepší dát za dvě šály 100.- než 280.- za kulatou,ktorá stejně brzo odejde pokud už neodešla na dovolenou už při přepravě do vašeho PC.Jen tak dál.aDs
Diky moc
Neni to este dane do folie ale viac sa mi lubi ked sa da kabel lepsie ohybat, cize dosiahol som to tym ze som IDE kabel narezal na jednotlive zilky na ATA100(1) a na ATA 133 (2)
A este jeden detailk tomu tieneniu narezanych kablov. Staci tam pouzit alobal(hlinikovu foliu) a prelozit ju pomedzi pasy kabla. Nakoniec este obalite cely kabel a na konci kratkym kablikom spojite alobal s uzemnenym pinom na konektory.
x-stínění
o-signál
xoxox
oxoxo
.
.
.
xoxox
oxoxo
80-pin kabel rozřežu po 5-ti a ne po 10 žilkach a je to
každopádně příště to dělám ostrou kudlou...