Hlavní stránka Multimédia Zprávy IT Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjen
Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjen
autor: Polívka Karel , publikováno 10.11.2004
Jelikož uběhl další měsíc, máme tu tak další souhrnný přehled, tentokráte za říjen. Proto pokud stále nesledujete dění na HW scéně a nebo jste z nějakého důvodu po tuto dobu neměli příležitost "držet krok", nahlédněte do tohoto přehledu těch nejdůležitějších událostí, které se během minulého měsíce staly.

Procesory

Nové Athlony 64 s 90nm jádrem Winchester již i u nás k dostání

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenV minulém přehledu za měsíc září jsme vás informovali, že AMD vypustilo tři nové procesory Athlon 64 s jádrem Winchester pro socket 939, jež jsou prvními vlaštovkami od této společnosti vyráběné 90nm technologií. Oproti svým 130nm předchůdcům jejich maximální spotřeba činí pouze 67 W (narozdíl od 89 W). Nemluvě o mnohem nižší spotřebě oproti konkurenčnímu 90nm jádru Prescott (Pentium 4) od Intelu. Proč se o tom ale opět zmiňuji? Důvod je jednoduchý. V druhé polovině října se totiž tyto procesory dostaly až k nám a my se hned na jeden podrobněji zaměřili. Vybrali jsme si nejníže taktovaný model, tedy Athlon 64 3000+ na frekvenci 1.8 GHz, jelikož nás zajímaly hlavně možnosti přetaktování tohoto nového 90nm jádra. Předem prozradím, že jádro Winchester má obrovský frekvenční potenciál (tedy zejména níže taktované modely) a přetaktováním se nám jej podařilo dostat na výkonnostní úroveň dnešní procesorové špičky (samozřejmě je stále řeč o desktopech).

Pro více informací nahlédněte do článku: Athlon 64 3000+ přetaktování: získejte zdarma dalších 1000+. Doplním jen některé informace, které v tomto článku nenajdete. V souvislosti s jádrem Winchester se mluvilo o podpoře instrukcí SSE3, jež jsou doposud výsadou procesorů Pentium 4 s jádrem Prescott. U nynějšího jádra Winchester se však s nimi zatím nesetkáme. Budeme si muset nejspíše počkat až na jeho revizi E, které by se mělo objevit v první polovině příštího roku. Instrukce SSE3 by se tak ale měly nakonec opravdu objevit už u jádra Winchester a ne až za delší dobu u dvoujádrových procesorů (kde samozřejmě ale budou již také).

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenPokud jste si přečetli článek o Athlonu 64 3000+, narazili jste na velice zajímavý fakt, kterým jest relativně nízká teplota těchto procesorů. U AMD tak 90nm výrobní proces pomohl procesory "zchladit", u Intelu paradoxně "zahřát". Zajímavější je ale to, že AMD již nyní počítá s ještě pokročilejším 65nm výrobním procesem. Respektive si nechalo patentovat chlazení těchto budoucích procesorů integrovaným Peltierovým článkem, jelikož plocha čipu bude o poznání menší a tím i plocha, z které bude možné produkované teplo odvádět. Z povrchu procesoru tak bude tímto způsobem teplo odváděno dále - na větší plochu, kde posléze budou moci být nasazeny do akce standardní vzduchové chladiče v takové podobě jako známe dnes, jelikož Peltierův článek sice na jedné straně chladí (tam kde by v tomto případě bylo CPU), nicméně na druhé straně je zároveň nutné jej něčím chladit (a tady by se právě pro tyto účely uplatnily již konvenční chladiče).

Výkonnostní nárůst u dvoujádrových Opteronů

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenMinule jsme začínali dvoujádrovými procesory AMD na což teď navážeme, jelikož se na toto téma samozřejmě diskutuje stále více a více. Konkrétně je řeč o výkonech těchto procesorů - Opteronech pro socket 940. Nutno podotknout, že jde o momentální výkon, respektive výkonnostní nárůst oproti jednojádrovému procesoru. Až budou ale aplikace patřičně optimalizovány, rozdíl bude ještě vyšší. Podle informací zveřejněných firmou AMD se nyní tak jedná o 30 - 50 % výkonu navíc oproti jednojádrovému procesoru. V řeči čísel se stávající 130nm jednojádrové procesory rozprostírají na ploše 194 mm2, přičemž 90nm dvoujádrová verze by měla zaujmout plochu přibližně stejnou. Z toho je patrné, že nároky na chlazení budou o něco nižší díky tomuto rozložení "sil" na 2 části (i když v jednom čipu - tedy stejném "balení"). Do budoucna počítá AMD co se týče dvoujádrových procesorů jisté změny, které spočívají například v tom, že pro každé jádro bude samostatný paměťový řadič narozdíl od nynějšího sdíleného. Počet tranzistorů by se tak měl vyšplhat až na 205 miliónů.

Předzvěst procesorů K10

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenJe tomu rok, co se objevily první zmínky o nové rodině procesorů K9, které budou následovat po stávající K8. Čas utekl jako voda a nyní to vypadá, že pod označením K9 se budou skrývat právě nedávno prezentované dvoujádrové Opterony a nově se vyskytují již zmínky o architektuře K10. Bohužel žádné podrobnosti zatím nejsou známy, snad jen jejich předpokládané objevení, jež se plánuje na polovinu roku 2006.

Intel odkládá 4 GHz Pentium 4 na dobu... neurčitou

O tom, že dosavadní vývoj situace na procesorové scéně pro Intel zrovna ideální není, nelze polemizovat. Možná že pod pokličkou kutí nějaký utajený projekt - kdo ví. Nicméně nejsme tu od toho, abychom diskutovali o věcech neznámých. Co opět Intelu do karet zrovna moc nehraje je fakt, že poměrně očekávaný procesor Pentium 4 na frekvenci 4 GHz, kterým by se Intel dostal do pozice frekvenčního "lídra" (4 GHz je opět jakási pomyslná mez, jejíž dosažení by se dalo hodnotit jako jistý úspěch), byl odložen na dobu neurčitou. Důvod je zcela prostý. Už teď Intel ztrácí body svými "žravými" a "žhavými" Prescotty, které víceméně Intelu kazí "profil".

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenProto Intel hodlá konečně měnit svou strategii a přestat se honit za co nejvyššími frekvencemi (na úkor všeho ostatního). Namísto toho bude repertoár nových procesorů Intelu rozšířen o, již v dřívějším přehledu zmíněná, Pentia 4 s jádrem Prescott 2M (se stejnou "žravostí" jako dnešní nejrychlejší Prescotty), které se budou vyznačovat cache L2 o velikosti 2 MB na frekvencích od 3.2 do 3.8 GHz (s 200 MHz rozestupy). Inovací by měl být dále vylepšený HyperThreading, 64-bitové rozšíření EM64T, technologie XD (obdoba nX bitu u AMD) a v neposlední řadě bezpečnostní technologie LaGrande.

Nové posily AMD - Athlon 64 4000+ a Athlon 64 FX-55

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenV polovině měsíce se nabídka procesorů AMD rozšířila o dva nově příchozí modely. Athlon 64 4000+ s frekvencí 2.4 GHz jako nejvyšší model určený pro mainstream a Athlon 64 FX-55 s frekvencí 2.6 GHz jako nejvyšší model v sérii FX (již třetí v pořadí) pro nynější absolutní desktopový High-End. Pro oba nováčky je společným jmenovatelem jádro Clawhammer (1MB L2 cache, 130nm výrobní technologie SOI - Silicon On Isulator).

Intel opouští potápějící se loď jménem Netburst

O tom, že Intel končí s dalším rozvojem architektury Netburst, jsme již psali. Jejím cílem bylo dosažení co nejvyšších frekvencí - z počátku figurovalo v plánech Intelu díky NetBurstu dosažení v budoucnu dokonce frekvence až 10.2 GHz (možná si někteří vzpomenete na označení tohoto ambiciózního jádra - Nehalem, které se již nikdy nezrealizuje, přestože mělo přijít až za několik let - ani připravované jádro Tejas již nespatří světlo světa, přestože podle prvotních plánů by se mělo právě v brzké době konat jeho uvedení do praxe). Tuto změnu vývoje zapříčinily především 2 faktory. Tím prvním jest jádro Prescott, které ani zdaleka nesplnilo veškerá očekávání (spíše naopak) a druhým jest velice konkurenční architektura K8, nemluvě o právě demonstrovaných dvoujádrových Opteronech (tedy K9).

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenIntel tedy začíná svou pozornost (v oblasti desktopů) směřovat právě k vývoji svých vlastních dvoujaderných procesorů, jejichž první vlaštovka bude dvoujádrový čip s kódovým označením Smithfield. Ten bude vyráběn 90nm technologií a bude pracovat na frekvenci sběrnice 800MHz. Pokud jde o cache L2, tak ta bude o celkové velikosti 2MB, přičemž bude sdílená pro obě jádra. Kvůli dvěma jádrům se zde už nesetkáte s virtuálními jednotkami (tedy s funkcí HyperThreading). Naproti tomu procesory budou disponovat technologií EM64T (tedy 64-bitové rozšíření) a XD (obdoba nX bitu u Athlonu 64). Intel plánuje v první vlně vypustit tři modely určené pro platformu LGA775 na frekvencích 2,8 GHz, 3 GHz a 3,2 GHz jež zatím označuje jako x20, x30 a x40

Další odklad na kontě Intelu - Pentium 4 EE 3.73 GHz

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenZatímco AMD uvádí nové a rychlejší procesory, Intel poslední dobou jen oddaluje a nebo úplně ruší své plány. Nejinak tomu je i v případě očekávaného modelu ze série Pentium 4 Extreme Edition, který má pracovat na frekvenci 3.73 GHz s podporou rychlejší systémové sběrnice o frekvenci 1066 MHz a technologií EM64T. Jeho uvedení jsme se měli dočkat koncem listopadu, nicméně nakonec jej spatříme až začátkem roku 2005. 

Mobilní platforma - "Intel na koni"

Jestliže v oblasti desktopů se poslední dobou Intelu nedaří tak, jak by si představoval, v oblasti mobilních řešení je tomu naopak. Zde má oproti AMD jasně navrch a jeho mobilní platforma Centrino stále sklízí jen kladné body. Pokud nové desktopové procesory Intel spíše jen oddaluje, u těch mobilních tomu tak není. Konkrétně v polovině října rozšířil svou nabídku o nový přírůstek v podobě modelu Pentium M 765, což je procesor běžící na frekvenci 2.1 GHz. Mezi jeho další specifikace patří 90nm výrobní proces, sběrnice na frekvenci 400 MHz a L2 cache o velikosti 2 MB. Tím doplňuje již nějakou dobu nabízené procesory Pentium M 755 (2 GHz) a 745 (1.8 GHz).

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenKdyž už je řeč o platformě Centrino, je dobré si nastínit, jaké změny se zde v dohledné době čekají. Předně jde o nástup nové verze s označením Sonoma, která by se měla objevit již z počátku roku 2005 (vypadá to na polovinu ledna). Sonoma se bude skládat z chipsetu Alviso (i915PM, i915GM, i915GMS, i910GML) jež bude mít podporu sběrnice PCI Express, pamětí DDR2 533 MHz a zvuku v podobě High Definition Audio. Součástí bude též integrované grafické jádro. Se Sonomou přijde též nová verze Pentia M - procesory založené na 90nm jádře Dothan s frekvencí sběrnice 533 MHz a podporou XD bitu. Bude se jednat o modely 730 - 770, které budou v druhé polovině roku rozšířeny o další rychlejší verze. Nedílnou součástí platformy Centrino je i podpora sítě - to bude v Sonomě řešeno pomocí intelovského Wi-Fi adaptéru Intel PRO/Wireless 2915ABG jež bude schopen pracovat se standardy 802.11a/b/g a WPA2.

 

Čipové sady

Nový intelovský chipset "Copper River" pro levnější servery

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenSice na servery jako takové vyloženě zaměřeni nejsme, nicméně sem tam se něco nového vyskytne i na tomto poli a pokud nejde o profi řešení za X desítek tisíc, proč se o tom i zde nezmínit. Konkrétně je řeč o nové čipové sadě od Intelu s označením "Copper River" pro levnější servery sestávající se ze tří čipů. Klasické schéma Northbridge + Southbridge je zde doplněno o další čip, jež má na starosti obsluhu přídavných karet s rozhraním PCI-X (ten pro běžné desktopové nasazení nemá uplatnění). Jmenovitě jde tedy o Northbridge v podání E7221 (MCH - Memory Controller Hub) jehož součástí je též nikterak výkonné integrované grafické jádro, Southbridge v podání již známého ICH6R (jež se používá také u čipových sad i915P/G a i925X) a 64-bitový PCI-X řadič 6402PXH.

Dravec jménem SIS si brousí zuby na oblast chipsetů pro AMD

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenSpolečnost SIS působí na poli čipových sad již značnou dobu, nicméně od dob prvních Pentií 4 je o ní opravdu slyšet a nelze ji brát na lehkou váhu jako dříve. Tenkrát poklidné vody rozbouřila svou čipovou sadou SIS 645, která předehnala veškerou konkurenci co se nových standardů týče. Od té doby ji lze považovat za zdatnou konkurenci typickou svou dravostí. Proto není divu, že se nehodlá ani náhodou držet při zemi. Svou nynější reputaci si vydobyla na platformě Intel (již zmíněným chipsetem SIS 645), ale nyní se hodlá zaměřit především na platformu AMD, jelikož okupaci intelovskými i915P/G a i925X, které jsou již zaběhnutou záležitostí, lze jen těžko zdolat. U AMD se má situace ale poněkud jinak.

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenČipové sady od VIA a nVidia s PCI Express sice již ohlášeny byly, nicméně k jejich reálnému nasazení teprve dojde, takže je tu stále prostor zabodovat - karty ještě nejsou rozdány - jen se ví, kdo bude hrát. Toho by chtěla společnost SIS právě využít a prosadit se se svou čipovou sadou pro procesory Athlon 64 s podporou sběrnice PCI Express. V cestě za tímto cílem ji však bude stát všudypřítomná VIA a ambiciózní nVidia. Každopádně další hráč na scéně bude pro další vývoj pouze přínosem, držme tedy SISu palce, ať uspěje. Jak vždy říkám - nejhorší je monopol.

nVidia představuje nForce 4 - chipset pro Athlony 64 s PCIe

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjen19.října bylo představeno něco, na co se celkem dost netrpělivě čekalo. Jak již bylo výše řečeno, PCI Express tu už nějakou dobu mezi námi působí, nicméně zatím stale jen na platformě Intel. Pro AMD, přestože VIA ohlásila své řešení v podobě K8T890 dokonce již v létě tohoto roku, stále žádný podvozek s PCI Express nebyl. Opět se prokazuje, že papírové uvedení a reálné uvedení na trh - jsou opravdu dvě odlišné záležitosti. Již zmíněný den však nVidia představila novou čipovou sadu nForce 4, jež přinese onu žádanou podporu sběrnice PCI Express i na platformu AMD - tedy pro procesory architektury K8 (Athlon 64/FX). Na toto téma byl věnován samostatný článek: nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64, proto zde shrnu jen ty nejpodstatnější rysy tohoto nového počinu z dílen nVidie. Předně jde opět o jednočipové řešení (stejně jako předchůdce v podobě nForce 3), které přináší poměrně dost inovací pro procesory Athlon 64/FX. Tou zásadní je již zmíněná podpora sběrnice PCI Express. Dále se jedná o vylepšený diskový řadič u kterého se objevuje premiéra nového standardu Serial ATA II (3 Gb/s) a technologie NCQ je již samozřejmostí.

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenZa pozornost jistě stojí i poměrně bohaté možnosti vytváření RAID polí a také hardwarový Firewall, jež se také dočkal jistých změn. Nelze opomenout konfigurační a diagnostický software nTune poskytující vám přehled a kontrolu nad systémem přímo z prostředí Windows. nForce 4 nastupuje na scénu hned ve třech různých variacích - nForce4, nForce 4 Ultra a nForce 4 SLI, přičemž poslední zmíněná v sobě nese podporu pro SLI režim umožňující spolupráci dvou identických grafických karet s touto podporou - samozřejmě pouze z dílen nVidie. Jedná se zatím jen o GeForce 6600 GT, 6800 GT a 6800 Ultra. Pokud vás tedy zajímají bližší informace o nForce 4, nahlédněte do již zmíněného samostatného článku na toto téma věnovanému.

Dvoujádrové procesory Intelu přijdou s novým SouthBridge ICH7

Jedině neustálé inovace mohou zaručit v oblasti IT nějaký úspěch. Pokud jde o desktopové procesory, Intelu se momentálně nikterak zvlášť nedaří, ale to jej samozřejmě nemůže nijak ohrozit ani odradit. Jestliže AMD je pro Intel na poli procesorů velice silnou konkurencí, v oblasti čipových sad pro intelovská Pentia 4 má poslední dobou Intel víceméně monopol - počínaje příchodem dvoukanálových chipsetů Springdale (i865P) a Canterwood (i875P), jejichž společným Southbridgem se stal ICH5/ICH5R. Obě čipové sady zaznamenaly značný úspěch a do té doby stále se rozvíjející konkurence v podobě společnosti SIS přestala nabírat a začala ztrácet.

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenTento rok se u Intelu objevila inovace v podobě chipsetů i915P/G a i925X s kterými byl představen nový SouthBridge ICH6, který byl oproti staršímu ICH5 opravdu krokem kupředu. Nejinak by tomu mělo být i v případě nového Southbridge ICH7, který má být určen pro připravované dvoujádrové procesory od Intelu s kódovým značením Smithfield. Celkem by se měl ICH7 objevit v 5 variantách. K tomu připočtěme 3 nové Northbridge v podání výkonného Glenwoodu (nástupce současného Alderwoodu), dále Lakeport-P (nástupce dnešních i915P) a Lakeport-G (tedy verze s integrovaným grafickým jádrem). Jejich vydání je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2005 (tedy cca za půl roku).

 

Grafické karty

Momentální situace kolem High-Endových čipů ATi a nVidia

Zatímco se očekává upřesnění příchodu nových čipů od ATi (jádro R480) a nVidie (NV48), které by se měly objevit začátkem roku 2005, dochází k nedostatku grafických čipů jak z dílen ATi, tak i nVidie. Výrobci grafických karet hlásí, že by potřebovali cca o 20% obsáhlejší dodávky čipů pro své karty. V případě ATi se jedná zejména o Radeony X800 (pokud jste takovou kartu v této době u nás chtěli koupit, také jste na tento problém nejspíše narazili) a v případě nVidie o GeForce 6800 a 6800 Ultra.

GeForce 6800LE - nejchudší příbuzný z řady GF 6800

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenV průběhu měsíce se objevila odlehčená verze GeForce 6800 v podobě GeForce 6800LE, která oproti prvně zmíněné variantě obsahuje jen 8 aktivních pixel (namísto 12) a 4 vertex (namísto 5) pipelines. Ovšem fyzická přítomnost všech 16 pixel a 6 vertex pipelines zůstává zachována, což znamená, že pokud byste měli hodně velké štěstí, mohli byste teoreticky narazit na kus GeForce 6800LE, který by šel "odemknout" na plnou konfiguraci jednotek jako má GeForce 6800 GT nebo Ultra (samozřejmě oproti onomu High-Endu jsou rozdílné dále i frekvence a použité paměti), řeč je zde o pipelines. Na našich stránkách jste se mohli s recenzí GeForce 6800LE setkat v podání značky MSI v článku: Šestková řada nVidie pro střední třídu. Jak se v tomto článku můžete dočíst, podařilo se nám u testované karty nakonec aktivovat polovinu z výroby vypnutých pipelines - konfigurací jsme tedy z ní udělali GeForce 6800.

Příchod GeForce 6200 aneb Low-End ze šestkové série

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenDřívější nahrazení Low-Endové GeForce 4 MX modelem GeForce FX 5200 se ukázalo jako krok správným směrem, jelikož tak i nejslabší čip z celé série disponoval všemi funkcemi jako ten nejrychlejší High-Endový model (řeč je o technických schopnostech - rychlost je samozřejmě něco jiného). V případě série FX, tedy konkrétně GeForce FX 5200, se jednalo zejména o podporu DirectX9, jež ATi v oblasti Low-Endu neměla. V případě GeForce 6200, jež byla představena 11.října, se má situace obdobně. Opět disponuje funkcemi, kterými se honosí i High-Endové karty GeForce 6800 a přináší do oblasti Low-Endu Pixel shadery verze 3.0, což nemůže ATi nabídnout (a jak se zdá, v brzké době tak ještě ani neučiní) ani v oblasti High-Endu. Pokud jde o rychlost GeForce 6200, tak by vám mohly být pro ilustraci nápomocny následující specifikace: 4 pixel a 3 vertex pipelines, jádro na frekvenci 300 MHz (0.11ľm výrobní proces) a paměť o velikosti 128 nebo 256 MB se 128-bitovou sběrnicí na frekvenci 275 MHz (DDR550). Jelikož jde o Low-Endový čip, není režim SLI podporován.

Brzo se dočkáme nových čipů ATi R480 a R430

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenSice tento měsíc novinkami oplývala společnost nVidia, nicméně ATi má taky samozřejmě své trumfy. Půjde o čipy R480 a R430. V případě R480 se bude jednat o High-Endového nástupce současné X800. Přijde ve verzi Pro a XT. Stejně jako v případě X800 i zde bude rozdíl mezi nimi v počtu pipelines. XT jich bude mít aktivních 16 a Pro jen 12. O čipu R480 se dále ví už snad jen to, že bude vyráběn 0.13ľm výrobní technologií. Chlazení by mělo ale zabrat dvě pozice. Pokud jde o čip R430, tak ten bude bude méně výkonnou variantou a opět přijde ve dvou verzích se stejným členěním pipelines (XT -16, Pro - 12). Vyráběn bude 0.11ľm výrobní technologií. Na podrobnější specifikace si budeme muset bohužel ještě chvíli počkat.

Informační střípky z blízké budoucnosti nVidie

Jelikož High-End v podobě GeForce 6800 přišel o poznaní dříve, než Mainstream ze šestkové řady (která se ke slovu dostává až teď a to rovnou pro PCI Express), je dostupný zatím jen pro sběrnici AGP - což s příchodem nForce 4 musí doznat nějakých změn. Tím něčím je mírně upravené jádro NV41, které se odlišuje právě podporou sběrnice PCI Express. Specifikace a dokonce i samotný název zůstane stejný. Navíc GeForce 6800 pro PCI Express má obsahovat fyzicky pouze 12 pipelines (tedy žádné z výroby vypnuté zde nebudou) což se příznivě projeví na výrobních nákladech a i množství vyrobených čipů. Jen škoda, že tu tedy nebude v případě GeForce 6800 prostor pro "odemykání" pipelines. Pokud jde o verze GeForce 6800 GT a Ultra, tak pro PCI Express se bude jednat o jádro NV45.

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenJestliže High-Endové GeForce 6800 potřebují přesedlat na PCI Express, v případě Mainstreamových GeForce 6600 a 6600 GT tomu je naopak. S grafickými kartami s těmito čipy jste se u nás mohli setkat v článcích: Šestková řada nVidie pro střední třídu a posléze GeForce 6600 GT - vyplatí se, nebo přetaktovat 6600? Přestože se PCI Express stále více rozšiřuje (zejména nForce 4 tomu dost napomůže), nelze již zaběhnuté AGP ignorovat a už vůbec ne, pokud jde o mainstream, kde ještě nějakou dobu bude mít silné zastoupení. Proto se co nevidět očekává GeForce 6600 a 6600 GT ve verzi pro AGP. Takové karty budou vybaveny konverzním můstkem a budou na sobě mít klasický Molex konektor pro přídavné napájení, jelikož sběrnice AGP není schopna dodat potřebné množství energie. Jak se dalo čekat, podporu SLI režimu zde nenajdete.

Když už byla řeč o GeForce 6200 (jádro NV43), nesmíme zapomenout na to, že do oblasti Low-Endu bude z šestkové série směřován ještě jeden čip - konkrétně jádro NV44 (0.11ľm) spolupracující pouze s 16MB paměti. V případě větší potřeby bude využívána operační paměť. nVidia toto řešení nazývá Turbo Cache. Je tedy jasné, že půjde o absolutní Low-End, který se na herní nasazení vyloženě nehodí, ale na kancelářské aplikace postačující. Cena této karty by měla být samozřejmě o poznání nižší než GeForce 6200.

 

Záznam dat

Blu-ray získává větší podporu - nyní i od 20th Century Fox a JVC

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenV předešlých měsíčních souhrnech jsme vás postupně informovali vedle vyvíjející se situace v oblasti procesorů, čipových sad a grafických karet také o velice zajímavém vývoji a boji o post budoucího nástupce formátu DVD. Nejinak tomu bude i nyní, jelikož konkrétně o Blu-ray se mluví stále více a více (konkurenčním formátem bojujícím o stejný post je zde HD DVD). Začátkem měsíce do společenství firem podporujících formát Blu-ray vstoupila dokonce i významná filmová společnost 20th Century Fox, což jen přispívá k tomu, že Blu-ray vypadá stále schopněji a šance na úspěch se stále posilují.

Do společenství podporující Blu-ray s názvem BDA (Blu-ray Disc Association) patří nově i firma JVC. Přidává se tedy k takovým firmám, jako jsou: Dell, Hewlett Packard, Hitachi, LG Electronics, Mitsubishi Electric, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TDK, Thomson a nedávno též nově příchozí 20th Century Fox.

Společenstvo Blu-ray spojuje síly

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenČlenové společenství BDA společně vystřelují konkurenčímu HD DVD dosavadní trumfy z ruky. V polovině října Sony oznámila, že bude disponovat osmivrstvým lisovaným diskem formátu Blu-ray o kapacitě 200 GB. K tomu se přidal Pioneer s tím, že bude mít technologii laserových hlav jež budou schopny pracovat se všemi třemi formáty - CD, DVD a i Blu-ray (což byl doposud trumf HD DVD) a z laboratoří Samsungu vzejdou regulátory s podporou stejných technologií umožňující vysokorychlostní nahrávání Blu-ray disků. Se svou trochou do mlýna přišla i společnost JVC, jež disponuje pro změnu čočkou pro technologii Blu-ray s ohniskovou vzdáleností 0,75 mm, šířkou 1,2 mm a průměrem 2,1 mm. Oproti dosavadním čočkám pro mechaniky Blu-ray se jedná o pokrok, jelikož je o 24% menší a díky ní bude možné na jednostranný jednovrstvý disk možné zaznamenat více jak 40GB.

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenKonkurenční boj bude v roce 2005 zřejmě opravdu tvrdý. HD DVD disponuje podporou DVD fóra, ale stále se neobjevila jediná komerčně prodávaná mechanika. O Blu-ray se naproti tomu mluví stále více a více nehledě na rozšiřující se společenství BDA, které stále nabírá velice silné partnery v této oblasti. Navíc s technologií Blu-ray počítá i nová konzole PlayStation 3, což je také nemalý úspěch tohoto formátu.

400 GB diskového prostoru s logem Seagate na obalu

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenV oblasti záznamu dat se to nehýbe jen na poli optických disků. Ve hře jsou samozřejmě i klasické pevné disky, které se neustále inovují a zvyšují svou kapacitu. Seagate ke konci měsíce ohlásil nové disky NL35, jež budou dosahovat úctyhodných kapacit 250 a 400 GB. Měly by přenést do praxe podporu nového diskové rozhraní Serial ATA II, přičemž technologie NCQ bude již samozřejmostí. Cache by měla být o velikosti 16 MB. Objevit by se měly začátkem příštího roku.

Serial ATA II v praxi jako první od Hitachi

S příchodem nové čipové sady nForce 4 se objevilo i nové diskové rozhraní Serial ATA II. Samozřejmě žádné takovéto disky dostupné ještě nejsou, takže ze začátku budou muset uživatelé nForce 4 muset spoléhat "pouze" na Serial ATA první generace. Pouze je v uvozovkách záměrně, jelikož zvýšenou propustnost u SATA II stejně nemají dnešní disky možnost využít. Jde tedy spíše o zavádění nového standardu a z hlediska řadiče je pochopitelné, že tu je dříve, než zde budou disky, které jej opravdu využijí natolik, aby se stal potřebným. Takto tu diskový řadič máme a můžeme jen čekat, co nám výrobci disků připraví. Ač se to možná nezdá, první disky s podporou Serial ATA II by se měly objevit ještě tento rok pod záštitou značky Hitachi. Podrobnější informace však zatím nejsou známy - ani kapacita, která by mohla být opravdu překvapením, pokud bude chtít Hitachi "trumfnout" Seagate.

 

Další zajímavosti

Nové informace o připravovaném operačním systému Longhorn

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenPravidelně vás zde již také informujeme o tom, jak se vyvíjí situace ohledně příchodu nového operačního systému do Microsoftu označovaného jako Longhorn. Ani teď tuto záležitost nelze vynechat, jelikož se objevily další nové informace. Předně je zajímavé to, že Microsoft poněkud mění strategii pokud jde o různé verze Longhornu. Řeč je o verzích určených pro různá nasazení - třeba do oblasti serverů. Doposud tyto variace vycházely ze stejného kódu stejně jako běžná verze na které nejspíše i teď většina z vás "jede". Různé variace Longhornu se budou značně lišit a nebudou již obsahovat vše, pročež to nepotřebné by bylo vypnuto jak tomu je nyní. V praxi to tedy bude vypadat tak, že třeba variace pro web server bud obsahovat jen potřebné vlastnosti a funkce právě pro svoje cílené uplatnění. To se příznivě projeví jednak na obsáhlosti samotného kódu (systém nebude obsahovat "zbytečná" data a bude tak zabírat méně místa a prostředků) a pak také na vyšší bezpečnosti (bude méně možností pro "výskyt" chyb), nemluvě o nižší ceně takto jednoúčelové specializované variace.

Společně s vydáním Longhornu plánuje Microsoft taktéž patřičně upravenou verzi Office, jejíž uvedení je stanoveno společně s klientskou verzí Longhornu konkrétně na 12.5.2006. To je od nác ještě celkem tedy dost vzdáleno, nicméně již na začátek příštího roku, konkrétně na 16.2. je ohlášena betaverze Longhornu, takže "hrátky s čertem" by měly začít již poměrně brzy.

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenFinální verze se tedy objeví za poměrně dlouhou dobu. Čekání a hlad po nových funkcích by nám mělo zkrátit plánované vydání jakéhosi mezičlánku - nové verze Windows XP s dosavadním označením Windows XP R2. Zatím se ale neví, zda půjde skutečně o nové vydání (Release 2), jež bude samostatně nabízené jako nový produkt, nebo půjde jen o něco ve stylu dalšího Service Packu. Doba uvedení zatím ale není bohužel známá.

OCZ plánuje ještě tento rok dodávat moduly DDR2 800 MHz

Přehled dění v IT - oblast Hardware za měsíc říjenJestliže sledujete dění v oblasti různorodých platforem AMD a Intel, jistě vás bude zajímat vývoj v oblasti operačních pamětí. To je nyní právě ten největší rozdíl mezi standardy těchto dvou řešení (po tom co byla příchodem nForce 4 smazána u AMD absence sběrnice PCI Express). Přestože Intel již nějakou dobu prosazuje u své platformy LGA775 paměti typu DDR2, AMD jejich podporu neplánuje a to z toho důvodu, že moduly DDR2 jsou o mnoho dražší a na dnešních podporovaných frekvencích 533 Mhz nepřinášejí oproti DDR400 nijaký výkonnostní nárůst.

Paměti DDR2 začnou mít navrch až na frekvencích vyšších, aby mohli oproti DDR400 nabídnout aspoň vyšší rychlost, když už cena není nijak atraktivní. K tomu by mohla dopomoci firma OCZ, jež plánuje vypustit ještě tento rok moduly DDR2 na frekvenci 800MHz. Přestože můžete v cenících celkem běžně nalézt moduly DDR2 667 MHz (tuto rychlost podporuje čipová sada i925X), tak v praxi se s nimi u nás obecně nesetkáte kvůli jejich špatné dostupnosti. A teď hodlá OCZ vypustit rovnou 800 MHz moduly. V takovém případě by navýšení rychlosti bylo opravdu znatelné, nicméně momentálně není čipová sada, která by takovou rychlost standardně podporovala. Proto by tyto moduly našly uplatnění jedině v případě přetaktování i925X. Každopádně je dobré vidět, že výrobci nespí a nenechávají se zdržovat obecnými standardy.

 

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
10.11.2004 08:21:01   0.0.0.xxx 5959
Moc pěkně napsáno a shrnuto!
10.11.2004 10:09:34   0.0.0.xxx 5781
Podobných článků je třeba (na PCT stačí jeden:-)).
10.11.2004 10:09:58   0.0.0.xxx 6958
pekny clanek..idealni shrnuti informaci k ranni kave
10.11.2004 10:25:08   0.0.0.xxx 6058
Závidím Mirzzovi to ranní vstávání ;-)
10.11.2004 10:28:36   0.0.0.xxx 5861
proc ne..makal sem do 03.30..pak mam holt ranni kavu v poledne ))
10.11.2004 10:35:18   0.0.0.xxx 6083
kdyz uz je tak krasne rano,jeste neco pridam.Posledni dobou mam pocit ,ze redakce PCT zacala zase delat neco pro nas ctenare.Totiz ze zacala pracovat na PCT tak jak si to my ,ctenari )) zaslouzime.Domnivam se ,ze jdou spravnym smerem a maji muj dik
10.11.2004 11:11:59   0.0.0.xxx 6059
jj, tohle je muj nejoblibenjsi denni rezim, makat do rana a spat dopoledne. Bohuzel spolecnost me nuti vstavat v 7 rano. Jinak clanek solidni, je to dobre, mit takovy prehled pekne pohromade. Ale jak uz bylo napsano vyse - jeden za mesic na pct bohate staci :-)
10.11.2004 13:08:23   0.0.0.xxx 5662
sakra to je doba. kdy uz budou ty desky s nforce4, cekam na to uz pekne dlouho. a zatim nikde nic, ach jo.
10.11.2004 16:20:50   0.0.0.xxx 5956
Akorat jeden totalni blud (jestli pak si ho nekdo vsiml?), jinak to je super, jen tak dal
10.11.2004 17:27:35   0.0.0.xxx 5657
Tak nevím, znovu jsem si to teď po sobě pročítal a nezaznamenal jsem nic nekoretkního... o co se konkrétně jedná?


Posléze jsem si všimnul. Šlo o plány ohledně cache u dvoujádrových procesorů Intelu, což jsem následně hned uvedl na správnou míru, tedy opravil :-)
10.11.2004 19:34:01   0.0.0.xxx 6158
Ani se na ně moc netěš.na jednom americkym serveru sem čet že prej v sobě maj dost chyb.to bych spíš věřil tomu novýmu chipsetu od ATI...
12.11.2004 15:22:49   0.0.0.xxx 5961
Já bych to tipnul na větu "..pokud bude chtít Hitachi "trumfnout" Seagate." Hitachi už totiž 400GB disk nejaký ten měsíc už má Ale možná je to něco jiného
12.11.2004 17:07:18   0.0.0.xxx 5957
no ano, ale jelikož Hitachi disponuje již nyní 400 GB diskem, Seagate právě ohlásil novou řadu NL35 též s kapacitou až 400 GB, tak aby Hitachi svými připravovanými disky se Serial ATA II trumflo Seagate (a vlastně i sebe ), měly by mít tyto disky ještě větší kapacitu... tedy více jak 400 GB :-)
12.11.2004 22:44:54   0.0.0.xxx 5959
Ano, i takhle to lze podat
16.11.2004 14:25:45   0.0.0.xxx 5957
Hned v první části se autor zmiňuje o chlazení 65nm procesorů AMD pomocí patentovaného integrovaného Peltierova článku. Pokud ale vím, tak Peltierův článek funguje jinak a to co autor popisuje má blíže k Heat-pipe systému.
Opravte mě, jestli se mílím
16.11.2004 17:54:40   0.0.0.xxx 5760
Rekl bych, ze autor nepopisuje princip Peltiera, ale poukazuje na to, ze kdyz bude plocha cipu tak mala, bude ji velmi slozite uchladit(a to opravdu bude).
HeatPipe: Jedna se vlastne o tepelny relokator. Teplo z jadra se prenasi na kovovy rozvadec na ktery jsou pridelany trubice (kovove) s kapalinou, ktera ma velmi nizkou teplotu varu, a tak pomoci zmeny skupenstvi se teplo odvadi. Kapalina prejde v plyn a ten se ochladi pomoci medeneho zebrovani (napriklad).
16.11.2004 17:59:20   0.0.0.xxx 6061
Peltier: Funguje na principu pruchodu elektrickeho proudu, ktery zpusobuje, ze jedna strana se zahriva a druha ochlazuje.

Rozdil je podle me v tom, ze Peltier chladi(a musi byt chlazen) a HeatPipe pouze odvadi teplo.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.