Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Největší problém obecné AI: Co s načatou existencí?
Největší problém obecné AI: Co s načatou existencí?
autor: Michal Rybka , publikováno 14.7.2018
Největší problém obecné AI: Co s načatou existencí?

Když se řeší otázky umělé inteligence, obvykle se zabýváme věcmi jako jak ji udělat, kdy tu bude, co pro nás bude znamenat a jestli to pro nás není ohrožení. Obecná inteligence má ale jeden gigantický problém: Totiž otázku smyslu vlastní existence. Všichni máme problém se smyslem vlastní existence, jenomže u AI je to mnohem horší.


Velká výhoda většiny lidí je v tom, že se reálně nemusí zamýšlet nad smyslem své existence, protože žijí krátce a smysl jejich života jim dá někdo jiný. Máme systém potřeb, které nás táhnou životem – a odměňují nás za chování, které evoluce shledala užitečným. Dobře se najíst, zasouložit si, odpočinout si – všechno je spojeno s příjemnými pocity, takže to vyhledáváme.

Tento mechanismus máme společný se zvířaty a sám o sobě garantuje existenci druhů. Jenomže přírodní mechanismy nesahají moc daleko a hlavně vůbec nic nevysvětlují, prostě jenom řídí naše chování od narození do smrti. Nijak nám nepomáhají ani s pochopením toho, proč se to celé vlastně děje.

S tím, jak roste naše inteligence, se ale do myslících bytostí vkrádají otázky, se kterými nám biologie nepomůže. Moc myslet je nevýhoda, jak se říká v klasickém vtipu, kdy si stěžuje lampasák lampasákovi: „Nejhorší jsou vysokoškoláci. Ty mu řekneš vlevo vbok – a on se tě zeptá proč?“ Inteligence vás nenaplňuje štěstím, protože má tu mizernou vlastnost, že pouze odpovídá na otázky, čímž obvykle otevírá prostor pro další otázky.

Naopak, vysoká inteligence často vede k nihilismu. Tím nemyslím nihilismus z Ricka a Mortyho, i když tento seriál je intelektuálního nihilismu plný.

Odhlédněme od zástupu poněkud šílených fanoušků tohoto kulturního fenoménu, kteří v něm hledají smysl stejně hluboký, jaký kdysi hledali fanoušci v seriálu Lost, než s koncem seriálu nakonec sami seznali, že tam žádný smysl opravdu nebyl. Jenomže na Rickově postoji ke světu je spousta skutečně racionálního: Pokud žijeme v multiverzu, kde se děje doslova všechno, nemá individuální rozhodnutí prakticky žádný dopad. Jedna z teorií multiverza předpokládá, že v multiverzu existují doslova úplně všechny možné kombinace stavů částic najednou a čas je v něm pouze iluzí.

Rickova extrémní inteligence mu nepřináší uspokojení, dokonce video z Adult Swim o Rick and Morty ukazuje, že ti méně inteligentní členové rodiny jsou vlastně spokojenější, přestože je jejich iluze o smyslu založená na jejich ignoraci. Morty je do dobrodružství spíše zatažen a osvícení, které mu přináší cestování po multiverzu, mu nepřináší žádné uspokojení, spíš jím hluboce otřese – a proto vyvrací své sestře její snahu změnit svůj život: „Existence nikoho nemá smysl, nikdo nikam nepatří, všichni nakonec umřou, prostě běž a dívej se na televizi.“ 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
92 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 42.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.