Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?
IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?
autor: Jan "Fucida" Schrenk , publikováno 17.5.2018
IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?

V první části našeho povídání jsme se zabývali sérií IL-2 Battle of ... čistě jako offline platformou. Nutno podotknout, že v současnosti už velmi dobrou offline platformou. Jenže AI bude vždy jen strojově létající AI, kdežto nějaké to další jelito za kniplem dokáže člověka zaujmout úplně jiným způsobem.


Co je nejdůležitější pro online simulátor?

Svět online a offline je zkrátka jiný. Všichni, kdo okusili přechod mezi živou komunitu jistě bez výjimky vzpomenou na onen spektakulární náraz do zdi, který ona první zkušenost představovala. Odkud jsem to zase koupil? Jak se tam mohl, ten blbec, tak rychle dostat?? A jak mě mohl ten cheater takhle blbě trefit???

IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?

Tak zaprvé potřebujeme komunitu. Hra může mít sebelepší módy, vynikající hratelnost a nádherné zpracování, když z nějakého důvodu ji komunita opomíjí a neposkytne hře to vůbec nejdůležitější: lidi. Online komunita hardcore simulátorů vznikala původně okolo simulátoru WarBirds již koncem minulého milénia. Ten představoval téměř čistou online platformu s jen velmi omezenými možnostmi volného letu a střeleckého tréninku offline. Tedy žádné mise, žádné kampaně, žádné tutoriály. Nic. Přesto to i mnoho let před příchodem YouTube fungovalo a jedna z nejvěrnějších komunit se zvolna rozrůstala. Brzy vyšly WarBirds 2 s podporou 3D akcelerátorů, dále konkurenční Aces High, WarBirds 3, Aces High 2, 3…

IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?

IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?

a to už je úplně jedno, protože v roce 2001 dorazil na pevné disky našich počítačů simulátor IL-2 Šturmovik.

IL-2 Sturmovik BoX: jaké je válečné létání online?

A právě tato platforma přes původně velmi omezené online možnosti postupně přebírala otěže. Minimálně území bývalého Československa nové prostředí v roce 2004 zcela sjednotilo a vytvořilo tak skvělý prostor pro roky budoucí. Není bez zajímavosti, že si československá stopa i ve světě vydobyla skvělé jméno. Letky jako 3. IAP/BAP na straně sovětského svazu, 310. a 311. peruť bojující v řadách západních spojenců a samozřejmě moji domovští 1st Czech Lions hájící barvy hrdé Luftwaffe. Co jméno, to vynikající parta lidí. Co jméno, to pojem.

Okolo roku 2010 dorazily na scénu houfně mody, které původně kompatibilní prostředí narušily. O něco později jednotící ale již silně zastarávající (byť stále udržovaná) platforma IL-2 odpadla úplně. Přišel tragický a fakticky nepoužitelný IL-2 CLOD a další tříštění rychle řídnoucího stavu letců. No a těch pár pohrobků, co zůstalo aktivních? Pokud čítala československá komunita v dobách největší slávy 1000 hlav, tak příchodu zcela nového IL-2: Battle Of Stalingrad, se jí dočkalo snad 50 lidí. Našli jsme nové dno, které se mohlo buď definitivně zhroutit, nebo naopak podržet a posloužit k rozhodnému odrazu zpátky do výšin. Jak symbolické. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
40 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.