Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Proč přijde vzpoura robotů: Problém nejsou stroje, ale lidi!
Proč přijde vzpoura robotů: Problém nejsou stroje, ale lidi!
autor: Michal Rybka , publikováno 12.8.2017
Proč přijde vzpoura robotů: Problém nejsou stroje, ale lidi!

Od Čapkových R.U.R. si lidstvo představuje katastrofický scénář, kdy roboti povstanou a smetou ho. Sami máme v tomto směru zkušenosti, otroci, bezzemci, nádeníci, dělníci a další „lidé nižší jakosti“ se pravidelně bouřili a buď se domáhali svých práv – anebo své pány prostě likvidovali. Stačí jen, aby si to roboti uvědomili...


Když povstal otrok za Spartaka, černý otrok v Americe, bílý dělník v železárně v Homesteadu – proč by nepovstal Mr. Robotnik a nenakopal zadek svému lidskému majiteli, který ho nejen využívá, ale i trýzní?

S lidmi je problém, protože lidi patří mezi zvířata, která se vyloženě baví u násilí a ubližování jiným. Prostě je baví drama, ať už jde o gladiátorské zápasy, na které zvali muži své favoritky už za starého Říma, napínavé filmy a sportovní zápasy, na které zveme favoritky dnes, či na youtube bitky, u kterých slintá moderní dorost. Drama, násilí, destrukce – to je temné dědictví minulosti, které už Freud popisoval jako „pud smrti“ a který má možná kořeny v tom, že po násilí a zkáze musí následovat intenzivní sexuální aktivita, která má za úkol doplnit populaci.

Tolik psychologická úvaha o tom, proč jsou někteří lidi taková bastardi a proč je vyloženě baví ubližovat jiným: Přináší jim to vzrušení, a protože je vzrušení příjemné, tak proto ubližují jiným. A ukazuje se, že pro lidi je zábavné ubližovat nejen jiným lidem či zvířatům, ale taky strojům. Ten podivný destruktivní pud je jaksi univerzální a postihuje všechny, od opravdového sadisty, přes násilníka, kterého opravdu rozrajcuje jenom znásilnění, přes řezníka, kterého baví krev vytékající ze zvířete v posledním tažení, až po moderního veganského anarchistu, který se klepe na to, až bude „vyrážet zuby náckům“. Všichni jsou stejní a všichni ovládaní tou temnou radostí z násilí a z destrukce.

Naše destruktivní energie se projevuje už v raném věku – a neschopnost či nemožnost ji ovládat, se projevuje třeba v šikaně, která se netýká jen outsiderů a slabších kusů, ale také robotů. Šikanu dětských gangů na vlastní plasty poznal japonský robot Robovie 2, který nabízel pomoc lidem v obchodním centru v Ósace. Děti mu blokovaly cestu, obkličovaly ho tak, aby nemohl uniknout, některé do něj dokonce kopaly, tloukly do něj a třásly jím.

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
83 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 39.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.