Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Hloupé problémy s chytrým domem aneb jeden velký chaos
Hloupé problémy s chytrým domem aneb jeden velký chaos
autor: Michal Rybka , publikováno 30.10.2016
Hloupé problémy s chytrým domem aneb jeden velký chaos

Mezi nejmodernější technologické směry patří smart home, inteligentní zařízení pro inteligentní bydlení. Technologie pro chytrou domácnost se těší mnohem menšímu zájmu zákazníků, než by se výrobcům líbilo – a problém není na straně zájemců. Smart home je zatím jeden obří a lidem těžko vysvětlitelný chaos.


Technologie chytrého domu je mezi autory scifi velice populární. Poněkud depresivní verzi této technologie představil Ray Bradbury v povídce Přijdou vlahé deště (There Will Come Soft Rains) z roku 1950, kdy popisuje automaticky fungující dům, plnící svoje úkoly přesto, že jeho obyvatelé zahynuli v jakési formě jaderné války. Velmi dobrou a rovněž velmi mrazivou adaptaci této povídky s názvem Budět laskavyj dožď vytvořil v roce 1984 Nazim Tuljachodžajev z tehdejšího Sovětského Svazu.

Představa automatického domu z oné povídky trochu připomíná modernější scifi Moon z roku 2009. Centrální inteligence domu má rameno, se kterým manipuluje s předměty, uklízí a dům případně i brání. Počítač GERTY z filmu Moon funguje podobně, je to soustava manipulátorů, které prostupují celým objektem a dovolují mu vykonávat různé práce. Celý objekt je vlastně takový obyvatelný robot, což je myšlenka poněkud zneklidňující, ale v rámci kolonizace vesmíru zcela smysluplná. Inteligence domu totiž může řídit nejen stroje operující venku, ale také manipulovat s předměty uvnitř sama sebe. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
101 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 48.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.