Hlavní stránka Multimédia Flash a MP3 Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
autor: Jiří Vašek , publikováno 18.9.2008
Foobar2000 - alternativní audio přehrávač

Už vás nudí váš současný přehrávač hudby a chcete zkusit něco jiného? Nebo marně hledáte nějakou funkci? A nebo potřebujete něco maximálně kompaktního s mizivou spotřebou systémových zdrojů? Možná vás zaujme právě Foobar2000.


Velmi živě si pamatuju dobu před několika lety, kdy jsem objevil alternativní software. Bylo naprosto úžasné objevovat nespočet programů, které uměly víceméně to samé, co jejich komerční protějšky, byly zdarma, a obvykle navíc jednoduché a přehledné. Toto nadšení postupem času vyprchalo, ale některé alternativy používám dodnes, a jednou z nich je právě Foobar2000.

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
kdo může dobrovolně koukat na tohle? :)

Kdysi dávno už mě nudila druhá verze Winampu, a proto jsem hledal novou cestu. Byl zrovna konec roku 2002, objevil se tragický Winamp 3, který byl přesně opakem toho, co jsem potřeboval. Tehdy jsem vyzkoušel i Foobar2000, snad úplně v první existující verzi. Tehdy to byl skutečně jednoduchý přehrávač s podivným názvem, vlastně jen okno s playlistem a ASCII tlačítka na ovládání - jak sami uznáte, jednoduchost zde byla, ale jaksi na úkor použitelnosti.

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
každý začátek je těžký... jedna z prapůvodních verzí Fb2k

Před nějakými třemi, možná čtyřmi lety, jsem se k Foobar2000 vrátil, a nestačil jsem zírat. Vyšla tehdy právě verze 0.8, která už byla moderním přehrávačem se vším všudy. Pro milovníky alternativ naprosto ideální program. Jeho obrovskou nevýhodou však zůstávalo skutečně dřevní nastavení - upravit přehrávač k obrazu svému se rovnalo dohledávání postupů na fórech, žonglování s nepochopitelnými konstantami a řetězci. Jakkoliv byl Foobar2000 verze 0.8 papírově úžasný, jakási uživatelská přítulnost mu stále chyběla.

Tvůrci programu se však očividně použili, a verze 0.9.5 je zlomová. Ne tak co se týče vzhledu, funkčnosti nebo spotřeby systémových zdrojů která zůstává v rozumných mezích, ale právě v uživatelské přístupnosti a přítulnosti. Výchozí nastavení přehrávače je velmi dobré, a není třeba jej příliš upravovat. Veškeré možnosti nastavení byly zjednodušeny tak, aby uživatel nemusel kvůli všemu hledat manuál či ptát se ostatních, a také došlo ke zlepšení schopností samotného přehrávače, takže pro obvyklé funkce již nemusíte doinstalovat tucet pluginů - ovšem možnost rozšíření přehrávače desítkami pluginů samozřejmě zůstala, ale nepředbíhejme.

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač

Právě proto si myslím, že se současnou verzí Foobar2000 0.9.5.x konečně uzrál, a je použitelný pro každého - a právě proto vám jej přinášíme až teď, téměř dva roky poté, co jej napůl pochválila a napůl zavrhla jistá česká internetová celebrita. Kdybych měl tehdy psát obšírnější recenzi, vypadlo by z toho něco podobného linuxovému manuálu. Pojďme se podívat, s čím máme tu čest dnes. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
135 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 61.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.