Hlavní stránka Hardware Základní desky Čtyři kousky do tří tisíc – srovnání základních desek
Čtyři kousky do tří tisíc – srovnání základních desek
autor: Aleš Kaňák , publikováno 21.11.2011
Čtyři kousky do tří tisíc – srovnání základních desek

Čipová sada Intel Z68 je už sice s námi nějaký ten pátek, ale doposud jsme testovali pouze modely vyšší třídy. Toto vše mění dnešní test, kdy nám trio nejznámějších výrobců zaslalo desky nižší střední třídy. Určitě tušíte, že se bude jednat o modely firem Asus, Gigabyte a MSI. Ukázalo se ovšem, že ne vždy za více peněz dostanete adekvátně kvalitní výrobek.


Čtyři kousky do tří tisíc – srovnání základních desek

Čipset Intel Z68 vám asi netřeba detailně představovat. Kvalitní rozborku udělal už Zdeněk Obermaier v recenzi desky Asus P8Z68-V Pro. V kostce jde o to, že čipset Z68 kombinuje výhody čipsetů P67 a H67. P67 vynikal v možnostech přetaktování procesoru, ale neumožnoval využívat integrované grafické jádro. H67 pro změnu uměl používat grafické jádro, ale neuměl taktování procesoru. Krom výše zmíněných vlastností má Z68čka další nové funkcionality. První z nich je technologie Intel Smart Response, která umožňuje použít SSD jako cache k běžnému plotnovému disku, a tím si zvýšit výkon o desítky procent. Pro někoho může být výhodou poněkud kontroverzní LucidLogix Virtu, která funguje podobně jako Nvidia Optimus – přepíná mezi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou dle potřeby, a šetří tím energii.

Čtyři kousky do tří tisíc – srovnání základních desek

Při pohledu na blokové schéma čipsetu Z68 vám jistě neunikne, že krom vlastností a funkcí zmíněných výše je zde možno provozovat zapojení dvou grafických karet v CrossFire anebo SLI (2×8 linek). Paměťový řadič je dvoukanálový a jeho maximální oficiální frekvence činí 1333 MHz – není ovšem problém na většině desek jet až na 2133 MHz, i když přínos je sporný. Trošku zamrzí fakt, že pouze 2 SATA porty z 6 komunikují rychlostí 6 Gb/s. Dále zde najdeme grafické výstupy a integrovanou zvukovou a síťovou kartu. USB 2.0 portů může být až dvanáct. Nativně zde nejsou USB 3.0 porty, a tak vše záleží na výrobci desky, jaké řešení a počet portů zvolí.

Čtyři kousky do tří tisíc – srovnání základních desek

Tímto letmým přehledem bych přešel k představení základních desek. Pojďme se tedy podívat na prvního bojovníka ze stáje Asusu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
49 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 24.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.