Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2
Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2
autor: Z. Obermaier , publikováno 4.6.2008
Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2

Základní desky s novým čipsetem P45 Express se pomalu dostávají na pulty českých obchodů. Má tato novinka co nabídnout a je tedy čas přemýšlet o upgradu? Jak pro koho, někomu se jistě vyplatí. Rozhodně se jedná o velmi podařený a vyspělý čipset, o tom není pochyb. Na první model dostupný i u nás se tedy dnes podívejme.


Na uvedení čipové sady Intel P45 Express, jsme čekali téměř půl roku. Původně byl ohlášen vstup této čipové sady na trh, už na letošní leden. Objevilo se ale několik problémů s čipsetem samotným, a tak docházelo k neustálým posunům data vydání. Oficiálně tedy P45 Express bude vypuštěn tento měsíc na výstavě Computex. Vy si ale desky od několika výrobců můžete u nás v klidu zakoupit, minimálně Asus a Gigabyte mají modely skladem.

Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2

Zmínil jsem problémy čipsetu P45 Express, kterých bylo několik. Prvotní série severních můstků obsahovala chybu návrhu a komunikace skrze PCIe s grafikami nefungovala korektně. Většinou nešla dedikovaná grafická karta vůbec použít, a nebo jen v režimu x1. Dokonce jsem měl možnost takovou desku i testovat, režim PEG nešel nastavit jiný než x1 - což pro dnešní  grafické karty nestačí.

Ani druhá revize kompletního čipsetu nebyla plně funkční, zde se problémy vyskytovaly naopak v můstku jižním - ten měl problémy s RAIDem a SATA disky. Takže jsme museli čekat, na další revizi A3 - ta je osazena na dnešních deskách. O několikerém upravování PCB desek svědčí i dosti vysoké číslo revize desky samotné. Podívejte se na fotografii, naše deska je revize 1.03G. Většinou se na trh dostanou už verze 1.01, vyšší číslo verze nám ale může dát jistotu odladění a vychytaných problémů.

Jak zatraktivnit P45 Express

Velká většina počítačových nadšenců, kteří sledují každou novinku na trhu, nepřikládá čipsetu P45 Express velkou důležitost. Obecně se traduje představa, že jde jen o vylepšený P35 Express (k čemuž vede i název). Proto museli výrobci základních desek přistoupit k masivnímu vylepšení a výbavě nových desek. Na ty nejzajímavější se podívejme.

Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2

Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2

MSI na deskách s P45 Express představilo kompletně změněný systém napájení procesoru, už žádné mosfety, ale integrovaný čip DrMOS od Renesas. Uvnitř tohoto čipu se skrývají dva mosfety a řídící obvod. První výhoda je úspora místa, druhou a podstatnější - velmi nízká pracovní teplota čipu. Už žádné rozžhavené mosfety na deskách MSI s P45 Express.

Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2

V Číně je nyní velká "Green mánie", všichni výrobci se snaží udělat "zelenější" komponenty a tak se s úspornými technologiemi roztrhl doslova pytel. Po Asus a Gigabyte s jejich EPU, DES přichází s podobným řešením také MSI. Proti řešením konkurence (zejména Asus je hodně daleko se systémem EPU-Six) je technologie spíše jednodušší a softwarově řízená. Zajímavá je ale přibalená propojka napájecího kabelu od zdroje a desky, ta monitoruje spotřebu a vy ji můžete reálně sledovat pod operačním systémem. Bude zajímavé všechny tři úsporné technologie porovnat v testu proti sobě.

Asus P5Q Deluxe - Střední třída s P45 a DDR2

Jak další, ale nikoli poslední specialitu, představili MSI speciální jumper na desce. Jednoduchým přepnutím nastavíte frekvenci FSB, aniž byste museli do BIOSu (ano tento přepínač není novinka, ale již dlouho jsme ho nikdy neviděli). Pro sváteční přetaktovače, nebo pro jednoduché přetaktování je to skvělá možnost. Máte procesor s 1066MHz základním taktem sběrnice a víte, že zvládne více? Přepnete dva jumpery a váš čip bude tikat na jakémkoliv taktu FSB, který si nastavíte.

Jak vidíte, MSI se snažilo své desky s P45 Express opravdu zatraktivnit, a není samo. Každý významný výrobce své desky s P45 Express doslova "nabouchal" technologiemi a novinkami. Co všechno nabízí Asus pro základní desky s P45 Express je hlavní náplní tohoto článku. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
109 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 52.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.