Hlavní stránka Hardware Základní desky Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express
Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express
autor: Z. Obermaier , publikováno 15.5.2008
Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Uvedení čipové sady Intel P45 Express je stále odkládáno, a ani dnes není konkrétní datum známé. Máme již desky Gigabyte k dispozici, a vy máte nyní možnost se s nimi krátce seznámit. Tento článek je pouze úvodem k samostatnému kompletnímu testu, o možnosti přetaktování vás ale dnes nepřipravíme.


Dnešní článek měl být původně součástí našeho příštího testu desek s čipsetem P45 Express. Dnes ale dorazilo několik desek z Tchajwanu od Gigabyte, a proto si čekání na kompletní recenzi zkraťme právě dnešním "prvním pohledem", chcete li "preview".

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Ihned v úvodu musím říci, že smysl čipsetu P45 Express v jeho základní podobě bez integrovaného grafického jádra, nechápu. Smysluplně v tomto případě vypadá pouze verze G45 Express s další generací integrovaných IGP Intelu. Tato sada je zřejmý soupeř vůči integrovaným řešením v čipsetu NVIDIA nForce 780a SLI a AMD RD780G. V tomto směru má nové řešení smysl, stávající IGP řešení Intelu jsou na tom s podporou her žalostně.

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Sada Intel P45 Express je tedy spíše takovým "vedlejším produktem" právě zmíněné G45 Express. V podstatě totiž proti svému předchůdci P35 Express nepřináší téměř žádnou změnu a pokrok kupředu. Už na CeBITu se říkalo, že P45 Express bude čipset vyráběný na úspornějším 65nm výrobním procesu, a Intel si na něm právě tuto výrobní technologii vyzkouší.

Podle všeho se přechod na 65nm (z 90nm) podařil a všechny severní čipy řady P4x jsou vyráběny na 65nm. Zvláštní je fakt, že i přes pokročilejší proces výroby, je jádro větší nežli P35 Express. Vysvětlení je jednoduché a také podporuje mou úvodní teorii - Intel vyrábí pouze G45 Express a ty s vadným grafickým jádrem přeznačí na P45 Express. Všechny čipy řady P4x v sobě mají tedy IGP, pouze některé z nich jej ale mají aktivní a funkční. Pozitivní je také skutečnost, že čipová sada P45 Express a její variace budou poslední zástupci architektury Core 2 a sběrnice FSB. Další už bude architektura Nehalem s mnohem pokrokovější QPI sběrnicí.

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Podívejme se nejprve na srovnání pomocí přehledné tabulky. Porovnávat můžeme s předchozí sadou P35 Express a nynějším high-endem X48 Express. Zaměření na trhu mají P35 i P45 Express stejné - střední segment. Všechny nynější čipsety podporují kompletní řadu procesorů, včetně 45nm a jako jižní můstek jim slouží Intel ICH9R nebo nový ICH10R v případě P45 Express. V podpoře pamětí DDR2 také není rozdílu, u DDR3 je to již jinak. P45 Express podporuje rychlejší moduly 1333MHz a také rozšíření XMP.

Nejzásadnější zlepšení nové sady je v rozložení PCI Express linek. Starší řešení P35 Express disponuje 22 PCIe 1.1 linkami a CrossFire režim byl 16 + 4. Modernější čipset nese stejný počet PCIe linek, v tomto případě ale standardu PCIe 2.0 a CrossFire režim je 8 + 8. Osm linek standardu PCIe 2.0 má stejné přenosové pásmo jako šestnáct starší verze - v CrossFire režimu nebude vůbec žádné omezení. Ostatní vlastnosti jsou napříč čipsety stejné, vlastnosti a schopnosti jižních můstků ICH9R a ICH10R jsou stejné, novinka ale nativně podporuje AHCI, NCQ a eSATA.

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Po srovnání tabulkou se ještě podívejme na realitu. První deska je model s čipsetem P35 Express, druhá P45 Express od stejného výrobce - Gigabyte. Rozdíly tu jistě jsou, většinou  ale spíše kosmetické. Desky nejsou rovnocennými modely, horní je nejvyšší model a dole je jeden z levnějších. U Gigabyte se ale většinou liší nejvyšší řada a levnější střední, pouze výbavou a detaily, proto jsou desky porovnatelné. Obecně je rozložení komponent téměř identické a klíčové součásti jsou na obou deskách srovnatelné (počty portů, PCIe).

Čipset P45 Express - shrnutí novinek

Novinek nebude mnoho, a velkou většinu již známe ze srovnávací tabulky. Změna výrobního procesu by mohla znamenat nižší spotřebu a zahřívání. Bohužel se ani jedno nekoná. Spotřeba P45 Express je jen nepatrně nižší než P35 Express, zahřívání je dokonce vyšší (díky přítomnosti IGP, byť vypnutého). Testovací deska s P45 Express se doslova rozžhavila a znovu se divím Gigabytu, že dává na takto žhavé čipsety ty levné a nefungující pasivy (viz deska s RD780G z našeho staršího testu).

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Bleskovka - První pohled na čipset Intel P45 Express

Obrázky ukazují čipy P45 Express. Deska je stále předprodukční vzorek a čipy jsou testovací samply - tudíž si z nich nic než ES a SECRET nepřečteme. Pojďme si ještě před představením konkrétních desek říci, co přináší P45 Express v přehledných bodech:

  • DDR2 800MHz a DDR3 1333MHz + XMP
  • Možnost osadit 16GB RAM
  • FSB 1333/1600MHz
  • Podpora 45nm procesorů
  • PCI Express 2.0
  • CrossFire 8 + 8
  • Jižní můstek ICH10R - AHCI, NCQ, eSATA
  • 65nm výrobní proces
  • Nadstandardní přetaktování
  • Neznatelně nižší spotřeba


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
96 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 45.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.