Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Velký test 16 značkových teplovodivých past
Velký test 16 značkových teplovodivých past
autor: Michal Částka , publikováno 3.12.2007
Velký test 16 značkových teplovodivých past

Ve dnešním článku si otestujeme šestnáct teplovodivých past (tj. past, které se umísťují mezi elektronickou součástku, nejčastěji procesor, a chladič), kde si ukážeme jejich "výkony" a také řekneme to, co je důležité při jejich aplikaci a jakých chyb se máme vyvarovat, aby naše výsledky byly co nejlepší - v podobě nízkých teplot procesoru nebo jiných komponent.


Dnes se všichni výrobci chladičů pro osobní počítače doslova předhánějí o to, jak vyrobit ten "nejvýkonnější" chladič (slovu "výkon, nejvýkonnější" budeme v tomto článku rozumět ve spojení s efektivitou odvodu tepla z čipu do chladiče a následně do okolí. Tedy jakou má chladič nebo blok schopnost odvádět tepelnou energii). Na to, aby chladič pracoval opravdu efektivně a dobře přijímal tepelnou energií z procesoru, je potřeba zajistit kvalitní tepelný přenos právě mezi plochou procesoru a chladiče.

První předpoklad k dobrému tepelnému přenosu mezi procesorem a chladičem je dokonale rovný povrch obou součástí. Druhý a to nejdůležitější předpoklad je vyplnění mikroprostoru mezi chladičem a čipem procesoru (IHS), zmíněnou tepelně vodivou pastou, která eliminuje veškeré drobné mikronerovnosti obou povrchů a tím zajistí ještě lepší styk a zvýší tepelný přenos z procesoru do chladiče. Kdybychom tepelnou pastu nepoužili vůbec, pak by mezi chladičem a procesorem byl obyčejný vzduch, který oproti tepelně vodivé pastě teplo téměř vůbec nevede a působí spíše jako tepelný izolant, takže by nám k lepšímu přenosu tepla moc nepomáhal, ba naopak by celkový tepelný přenos výrazně zhoršoval.

Velký test 16 značkových teplovodivých past

Když se podíváme do vodivostní tabulky různých materiálů, můžeme si jednoduše porovnat tepelnou vodivost vzduchu s klasickou obyčejnou pastou. Rozdíl je až stonásobný ve prospěch obyčejné pasty. V praxi bychom mohli zaznamenat rozdíl až v desítkách stupňů Celsia. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
459 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 220.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.