Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu
Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu
autor: Adam Vágner , publikováno 1.9.2020
Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu

Pokud se vezete na módní vlně zářících počítačů, nabídneme vám dnes něco speciálního. Podíváme se rovnou na čtveřici modelů ventilátorů s podsvícením pomocí adresovatelných RGB LED od Corsairu od těch základních se čtyřmi LED až po ty nejnašlapanější vybavené rovnou 34 adresovatelnými LED.


Někdo je nesnáší, někdo je zbožnuje. Dnes už ale snad není žádný větší výrobce komponent, který by zájemcům o zářící počítače nenabízel produkty bez zářících LEDek.

Corsair byl jeden z prvních, který se do výroby svítících komponent pustil a dnes už nabízí spoustu produktů a celý ekosystém nastavitelného podsvícení iCUE s produkty s různou mírou rafinovanosti i cenou. My se dnes podíváme na ventilátory ze čtyř modelových řad SP, LL, QL a ML.

U všech modelů výrobce nabízí různé sady, kromě samotného ventilátoru můžete obvykle pořídit i sety tří 120mm ventilátorů nebo dvou 140mm ventilátorů s přidanou krabičkou pro řízení podsvícení pro až šest ventilátorů.

iCUE SP120 RGB PRO

V řadě SP jsou základní ventilátory s jednoduchým rámečkem a podsvíceným rotorem ventilátoru. My máme v testu variantu SP PRO, která má po obvodu motorku osm adresovatelných LED. Dovětek PRO je podstatný, existuje ještě jednodušší varianta SP s klasickými LED i varianta SP RGB s RGB LED, které ale nejsou individuálně adresovatelné.

A nepodporuje ani regulaci PWM, na ventilátoru je jen klasický třípin, ale stále jej lze regulovat pomocí napětí.

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu

LL120 RGB 120mm Dual Light Loop White RGB LED PWM Fan

Řada LL (jako Light Loop) už je propracovanější. Rámeček dostal gumové podložky pro tlumení vybrací a prstenec s adresovatelnými RGB LED na nasávací straně, druhý okruh LEDek je pak po obvodu ventilátoru.

Vyrábí se v černé a bílé variantě. Černá je ve 120mm i 140mm verzi, bílá má jenom 120mm variantu. Do testu jsem si nechal poslat bílou verzi, protože se neliší jen vzhledem, ale i rozsahem pracovních otáček. Černá stodvacítka má maximum na 1500 ot./min, bílou je možné vytočit až na 2200 ot./min. Důvodem je možná to, že výrobce v bílém provedení nenabízí 140mm verzi a tak výkon nahnal aspon touto cestou.

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu

iCUE QL140 RGB 140mm PWM Dual Fan Kit

Nejrafinovanější je modelová řada QL.Ta má hned čtyři okruhy LED – dva jsou na nasávací straně po obvodu motorku a po obvodu otvoru v rámečku stejně jako u řady LL, přidává se k tomu ale ještě dvojice okruhů na opačné straně. Pokud tedy chcete, aby vám nasávací ventilátory na čele skříně zářily i dovnitř, měli byste sáhnout právě po této variantě. V testu má sadu dvou 140mm ventilátorů s kontrolérem i jeden samostatný ventilátor.

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu

Co se RGB LED týká, řada ML vypadá vedle předchozích ventilátorů jako chudý příbuzný. Nabízí jen čtyři adresovatelné LED. A je to trochu škoda, samotný ventilátor je nejkvalitnější, má rámeček s uchycením na gumových silentblocích a magnetické ložisko.

ML140 PRO RGB LED 140MM PWM Premium Magnetic Levitation

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu

A stručně si představíme ještě kontrolér Commander PRO pro monitoring teplot, monitoring a regulaci otáček ventilátorů a ovládání RGB LED, na kterém je budeme testovat.

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
16 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.