Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU |
autor: Polívka Karel , publikováno 27.8.2004 |
Láska na první pohled?
Nemohl jsem si to odpustit a hned ze začátku uvádím fotku tohoto kousku v celé své kráse, jelikož vypadá opravdu nezvykle a může se stát, že si vás získá na první pohled. Jestli se vyplatí dát na první dojem uvidíme dále. Musíte ale uznat, že někdy "Láska na první pohled" vydrží třeba i na celý život - ale nepředbíhejme událostem a hlavně neodbíhejme od původního tématu, kterým je chladič CPU :-)
Obsah balení
Už jsme si zvykli, že někteří renomovaní výrobci dodávají své top produkty v krabicích, jež svými rozměry někdy i několikanásobně převyšují samotný výrobek. To se samozřejmě chladičů netýká, ale moc bych se nedivil, kdyby se takové kousky začaly postupně objevovat i v této oblasti. Chladič Avalanche II obdržíte v krabičce z umělého obalu, jejíž potisk naznačuje, že se zřejmě uvnitř neskrývá žádný "šedý standard", nýbrž nějaká ta vychytávka, která si jistě zaslouží bližší prozkoumání.
Když odstraníte obal, tak se vám naskytne pohled na chladič samotný - teda nejdříve to na chladič procesoru moc nevypadá, ale po vyproštění z papírového "zajetí" se vybarví v celé své kráse a veškeré pochybnosti zmizí. Jen vás asi hned napadne otázka, jak to asi bude chladit?
Prostornější část papírové výztuže obsahuje příslušenství, které je tvořeno manuálem, čtveřicí "redukcí" na upevnění 80mm ventilátorů + příslušné šroubky a teplovodivou pastou.
Nezdá se vám, že v příslušenství něco chybí? Je tomu tak... tedy ne tak docela. Nenajdete žádnou alternativní sponu pro uchycení na jiné patice. Ale ne z toho důvodu, že by balení nebylo kompletní ale proto, že tento chladič je koncipován jen na Socket A, což je trochu škoda. Poslední dobou jsou univerzály stále více "v kurzu".
{mospagebreak title="Předváděčka" začíná}Samozřejmě nejdůležitější na chladiči je jeho účinnost (jak nečekané, že?). Nicméně ta je úzce spojena s provedením chladiče samotného, takže se teď na Avalanche II podíváme trochu z blízka, abychom si udělali obrázek, co přesně se pod tímto označením (a následujícími čísly) skrývá. Navíc je tento model pojat poněkud netradičně - no posuďte sami:
![]() | ![]() |
Pokud jde o upínací mechanismus, tak tady se nekoná nic netypického. Chladič je určen pro Socket A, takže zde najdete víceméně obvyklou sponu. Pohyblivá část sloužící pro zajišťování opravdu mohla být opatřena trochu důmyslněji zpracovaným zakončením - kdo to má pořád páčit? Ale na druhou stranu nemůže použitá spona nikterak bránit v instalaci i do nějaké netypické skříně, jelikož nijak nevyčnívá. Pokud už je řeč o sponě, tak se podíváme na základnu chladiče.
Možná vás zaujme čtveřice šroubků, které lze ve spodní části najít rozmístěné okolo měděného středu, který má velmi hladkou povrchovou úpravu (stačí tedy opravdu jen absolutní minimum pasty - jen poznámka pro ty, kdo mají ve zvyku jádro procesoru doslova v pastě "utopit"). Jejich povolením ale vlastně nic nezískáte, jelikož slouží k zajištění spojení kovové a měděné části. Ne že by spoj po jejich odšroubování hned povolil (části drží spolu pevně už samotným zasazením), ale znáte to - jištění není nikdy na škodu.
Pokud jde o část vrchní, tak zde opět lze nalézt čtveřici šroubků, nicméně jejich praktická použitelnost je o poznání větší, než v předešlém případě. Po jejich povolení lze ono černé orámování sundat (což se hodí i z praktického hlediska - pokud třeba budete chtít vyměnit ventilátory, ale nechcete kvůli tomu sundávat celý chladič).
A takto vypadá holý chladič bez kovového orámování pro uchycení ventilátorů. Jistě vás napadne, čím je střed vlastně vyplněn. Je celý z mědi? Nebo se uvnitř skrývá Heat-Pipe? Či nějaké novátorské (v tomto případě se více než hodí použít termín "revoluční") řešení? Druhá možnost je správně. Bylo nám dodavatelem potvrzeno, že uvnitř se skutečně skrývá Heat-Pipe.
A když už byla zmínka o výměně ventilátorů, tak vězte, že lze připevnit z obou stran ventilátory o průměru 60, 70 a 80 mm. Záleží tedy na vás, jaké si zvolíte. A jak je nasadit? Manuál říká, že by měly být oba dva směrovány směrem dovnitř - aby tok vzduchu profukoval jednotlivé měděné pláty, které mají mezi sebou poměrně velké rozestupy, takže by neměl nastat problém s usedáním prachu i kdyby byly použity ventilátory s velice nízkými otáčkami.
![]() | ![]() |
Na předchozích dvou obrázcích (které si můžete kliknutím zvětšit) je znázorněno osazení dvěma 60 mm a pak dvěma 70 mm ventilátory. Pokud budete chtít použít ventilátory o průměru 80 mm, tak budete muset k orámování přišroubovat již zmíněné "redukce", které vám to posléze umožní.
Tak... a chladič je nyní připraven i pro 80 mm ventilátory
Hmotnost chladiče (bez ventilátorů) je 580g a rozměry jsou 100 x 70 x 70 mm. Podle výrobce je určen pro procesory Athlon XP až do 3600+.
{mospagebreak title=Měření účinnosti, závěr}Metodika testování
K testování byla v redakci použita tato sestava:
- Procesor Athlon XP 3200+
- Základní deska Abit AN7
- 2 x 256MB DDR400
- Zdroj Nexus 350W
- Chladič AMD Box
- Chladič Gigabyte (PCU21-VG) 3D Cooler-PRO
- Chladič Nexus AXP-3200
- Chladič Revoltec Avalanche II
Počítali jsme i porovnání se Zalmanem 7000Cu, nicméně plány nám překazil jeden nezbedný kondenzátor. Na základní desku, kterou jsme pro testování zvolili, totiž Zalman 7000Cu nelze osadit právě z důvodu nedostatečného prostoru kolem patice. Problémem je spona, které v cestě stojí právě onen inkriminovaný kondenzátor. Samozřejmě se najdou ohlasy, že není problém tuto sponu zkrátit, ale do takovéto radikální úpravy, která by následně měla za následek nemožnost přidělání na některé základní desky určené pro Athlon 64, se mi u našeho referenčního chladiče opravdu nechtělo, takže omluvte jeho absenci.
Jako tepelně vodivou pastu jsme použili klasickou bílou s kysličníky kovů. Je levná, časem se neztrácí, dokáže dobře vyplnit mezery a dosahuje solidních výsledků. Testovalo se v místnosti se stabilní teplotou 25°C a se základní deskou pro tentokrát již v zavřené skříni (šlo konkrétně o Nexus Breeze). Program Motherboard Monitor 5 nám zajišťoval zaznamenání logů (záznamový interval 5 vteřin). K "zatopení pod kotlem" se využíval program Prime95.
Po instalaci chladiče a spuštění počítače byl chladič několik minut temperován (zpravidla 10min). Následovala aktivace programu Motherboard Monitor 5, který začal zaznamenávat klidové teploty. Po 10 minutách už stačilo spustit program Prime95 (Torture test) na dobu 10 minut, MBM 5 průběžně zaznamenával výsledky. Pak už chybělo jen 10-ti minutové zchlazení a měření bylo ukončeno.
Měření účinnosti
Nejdříve se podívejme na výsledky jednotlivých chladičů pomocí průběhových grafů. Je v nich zaznamenán minutový klidový stav "před bouří", načež následovalo spuštění Prime95 po dobu 10 minut. Po uplynutí této doby byl systém opět zbaven veškerého zatížení a byl nechán sám sobě (a proudícímu vzduchu) na pospas :-). Do grafů byly zaneseny i hodnoty krátce po zátěži (6 minut), aby se vidělo, jak rychle dokáže který chladič srazit teplotu opět do patřičných "klidových" mezí.
Pro porovnání maximálních a minimálních teplot jsem je uvedl ještě do samostatného grafu.
Zkoušel jsem provoz chladiče jen jako pasivního kusu (zcela bez ventilátorů) a teplota hned po nabootování dosahovala 70 stupňů... přičemž měla stále tendenci stoupat, takže jsem nadále zavrhnul tuto alternativu s námi použitým procesorem zkoušet. Nicméně s nějakým o poznání méně hřejícím by to i možná šlo provozovat (nezapomínejte, že je uvnitř schovaná Heat-Pipe) - ale to by pak byla rozporuplná otázka, zda mít chladič ve stejné cenové kategorii jako případný (o poznání pomalejší) procesor.
Závěr
Pokud jde o zpracování, tak názory se mohou různit - někomu se to může zamlouvat a někomu nikoliv. Mějte však na paměti, že díky kruhovému půdorysu lze ono orámování natáčet a tak pokud by někomu vadilo přichycení ventilátorů ve stylu nahoře/dole (rozuměj z pohledu do standardně postavené skříně), tak po otočení je lze přichytit vlevo/vpravo. Díky tomu tak odpadá případný problém, který se vyskytoval například u nedávno recenzovaného CoolerMastera Hyper 6, kdy ventilátory umístěné nahoře/dole kolidovaly s jinými komponentami (grafická karta/paměťové moduly). Tehdy šlo ale navíc o opravdu monstrózní kus materiálu :-)
Pokud jde ale o účinnost chlazení, tak zde je situace jasnější. Z naměřených hodnot je jasně vidět, že Avalanche II se celkem vyvedl. Při porovnání s 3D Coolerem od Gigabyte (který se stal jakýmsi předběžným výkonnostním favoritem v tomto testu) dopadl jak je již z grafů zřejmé následovně: Při osazení dvěma 60 mm ventilátory s rychlostí otáček 3000 za minutu si vedl Avalanche II stejně (pokud chceme být přesní, tak dopadl nepatrně lépe) jako 3D Cooler na maximálních otáčkách (4200RPM) kdy hladina hluku, který pak 3D Cooler vyprodukuje, dosahuje vyloženě neúnosné výše. Je to asi jako byste si zapnuli vysavač - vskutku nic, co byste chtěli stále poslouchat.
Naproti tomu Avalanche II s dvěma 60 mm ventilátory (4000 RPM) byl na tom s hlukem o poznání lépe, řekl bych celkem bez nějakých problému (míra byla asi na takové úrovni, jako kolikrát dosahují samostatné chladiče s jedním ventilátorem). Resumé je tedy takové, že slyšitelný Avalanche II s dvěma 60 mm ventilátory na 4000 otáčkách chladil stejně jako doslova kravál vydávající 3D Cooler na maximálních otáčkách.
Při osazení ventilátory s větším průměrem, avšak s nižšími otáčkami, se chladící účinnost snížila. Zkoušel jsem i ventilátory o průměru 80 mm, nicméně byly naprosto stejně rychlé jako ty 70 mm a kýžený efekt mírného zvýšení účinnosti díky většímu průtoku vzduchu se nedostavil. Ovšem při použití jen o něco málo rychlejších ventilátorů by tomu bylo jinak. Výsledná chladící účinnost tedy přímo závisí na vámi zvolených ventilátorech, což samozřejmě není žádným překvapením.
Závěrečné hodnocení | |
Klady | Zápory |
Možno osadit libovolnými ventilátory | Jen pro socket A |
Nenáročné na prostor kolem patice | Přítlak mohl být o něco větší |
Zajímavé zpracování | Dodává se bez ventilátorů |
Hlučnost závisí na použitých ventilátorech, nelze tedy hodnotit | |
Orientační cena cca 1250 Kč bez DPH |
Pokud tedy jde o samotný závěr nad tímto chladičem vyřčený, tak musím konstatovat, že víceméně první dojem nebyl ničím pokažen. Jedná se vskutku o zajímavé řešení, které je schopné dosahovat velmi dobrých výsledků při nízké hladině hluku (samozřejmě pokud jej neosadíte 60 mm ventilátory s 6000 otáčkami za minutu :-)). Navíc je nenáročný na prostor okolo patice, takže by s jeho případnou instalací neměly být problémy. A pokud máte chuť si pohrát s různými ventilátory (rychlost otáček, rozměry ventilátorů, tvar lopatek - kombinací je vskutku hodně) tak vám nic nebrání a třeba po pár kombinacích přijdete na velice zajímavé (to znamená tiché a účinné) řešení. Je ale pravda, že k ceně samotného chladiče je nutné připočítat ještě cenu ventilátorů a výsledek pak už tak moc lákavý není a mnoho potencionálních zájemců výsledná cena zřejmě odradí.
Za zapůjčení chladiče Revoltec Avalanche II děkujeme společnosti Revoltec
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
boxovane chladice zahodte
Jake mate VCORE?
PS: jsem tipyckim uzyvatelem Intelu
2) zajimalo by me, jestli hluk ventilatoru na 2700rpm povazujete za "nizkou hladinu hluku". ja tedy v zadnem pripade
a k samotnemu chladici:
3) pres puli kila na socket bych opravdu nepovesil
4) ucinnost stoji za houby, kdyz pri 70mm fanu a 2700rpm je horsi nez box
5) cena: za 1100-1300 sezenete zalmana 7000cu/alcu, se kterym se podle vysledku tento neda ani srovnat, takze pokud jsou na mobo diry okolo socketu, neni duvod o tomto chladici uvazovat
Je videt ze JSI TIPYCKIM UZYVATELEM INTELU!!!
Jinak tenhle chladič vypadá dobře, ale je moc velkej a drahej, takže opět bych volil Arctic Cooling, který rozumně chladí a tiše a za rozumnou cenu, technologie Heat Pipe je dost drahá, ale možná do budoucna bude levnější a mít větší šanci se lépe prosadit, protože vodníci jsou málo mobilní.