Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU
Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU
autor: Polívka Karel , publikováno 27.8.2004
Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU
V oblasti chlazení je stále co zdokonalovat. Zejména kolem procesorů se se svými kousky stále více a více firem předhání a občas se tak kvůli nelítostnému konkurenčnímu boji objeví sem tam i nějaký opravdu zajímavý exemplář. Dnes se zaměříme právě na jeden z nich - netypický chladič procesoru z produkce firmy Revoltec s označením Avalanche II určený pro Socket A. {mospagebreak title=První dojem, obsah balení}

Láska na první pohled?

Nemohl jsem si to odpustit a hned ze začátku uvádím fotku tohoto kousku v celé své kráse, jelikož vypadá opravdu nezvykle a může se stát, že si vás získá na první pohled. Jestli se vyplatí dát na první dojem uvidíme dále. Musíte ale uznat, že někdy "Láska na první pohled" vydrží třeba i na celý život - ale nepředbíhejme událostem a hlavně neodbíhejme od původního tématu, kterým je chladič CPU :-)

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU
Pro zvětšení klikněte

Obsah balení

Už jsme si zvykli, že někteří renomovaní výrobci dodávají své top produkty v krabicích, jež svými rozměry někdy i několikanásobně převyšují samotný výrobek. To se samozřejmě chladičů netýká, ale moc bych se nedivil, kdyby se takové kousky začaly postupně objevovat i v této oblasti. Chladič Avalanche II obdržíte v krabičce z umělého obalu, jejíž potisk naznačuje, že se zřejmě uvnitř neskrývá žádný "šedý standard", nýbrž nějaká ta vychytávka, která si jistě zaslouží bližší prozkoumání.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Když odstraníte obal, tak se vám naskytne pohled na chladič samotný - teda nejdříve to na chladič procesoru moc nevypadá, ale po vyproštění z papírového "zajetí" se vybarví v celé své kráse a veškeré pochybnosti zmizí. Jen vás asi hned napadne otázka, jak to asi bude chladit?

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Prostornější část papírové výztuže obsahuje příslušenství, které je tvořeno manuálem, čtveřicí "redukcí" na upevnění 80mm ventilátorů + příslušné šroubky a teplovodivou pastou.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Nezdá se vám, že v příslušenství něco chybí? Je tomu tak... tedy ne tak docela. Nenajdete žádnou alternativní sponu pro uchycení na jiné patice. Ale ne z toho důvodu, že by balení nebylo kompletní ale proto, že tento chladič je koncipován jen na Socket A, což je trochu škoda. Poslední dobou jsou univerzály stále více "v kurzu".

{mospagebreak title="Předváděčka" začíná}

Samozřejmě nejdůležitější na chladiči je jeho účinnost (jak nečekané, že?). Nicméně ta je úzce spojena s provedením chladiče samotného, takže se teď na Avalanche II podíváme trochu z blízka, abychom si udělali obrázek, co přesně se pod tímto označením (a následujícími čísly) skrývá. Navíc je tento model pojat poněkud netradičně - no posuďte sami:

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPURevoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Pokud jde o upínací mechanismus, tak tady se nekoná nic netypického. Chladič je určen pro Socket A, takže zde najdete víceméně obvyklou sponu. Pohyblivá část sloužící pro zajišťování opravdu mohla být opatřena trochu důmyslněji zpracovaným zakončením - kdo to má pořád páčit? Ale na druhou stranu nemůže použitá spona nikterak bránit v instalaci i do nějaké netypické skříně, jelikož nijak nevyčnívá. Pokud už je řeč o sponě, tak se podíváme na základnu chladiče.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Možná vás zaujme čtveřice šroubků, které lze ve spodní části najít rozmístěné okolo měděného středu, který má velmi hladkou povrchovou úpravu (stačí tedy opravdu jen absolutní minimum pasty - jen poznámka pro ty, kdo mají ve zvyku jádro procesoru doslova v pastě "utopit"). Jejich povolením ale vlastně nic nezískáte, jelikož slouží k zajištění spojení kovové a měděné části. Ne že by spoj po jejich odšroubování hned povolil (části drží spolu pevně už samotným zasazením), ale znáte to - jištění není nikdy na škodu.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Pokud jde o část vrchní, tak zde opět lze nalézt čtveřici šroubků, nicméně jejich praktická použitelnost je o poznání větší, než v předešlém případě. Po jejich povolení lze ono černé orámování sundat (což se hodí i z praktického hlediska - pokud třeba budete chtít vyměnit ventilátory, ale nechcete kvůli tomu sundávat celý chladič).

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

A takto vypadá holý chladič bez kovového orámování pro uchycení ventilátorů. Jistě vás napadne, čím je střed vlastně vyplněn. Je celý z mědi? Nebo se uvnitř skrývá Heat-Pipe? Či nějaké novátorské (v tomto případě se více než hodí použít termín "revoluční") řešení? Druhá možnost je správně. Bylo nám dodavatelem potvrzeno, že uvnitř se skutečně skrývá Heat-Pipe.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

A když už byla zmínka o výměně ventilátorů, tak vězte, že lze připevnit z obou stran ventilátory o průměru 60, 70 a 80 mm. Záleží tedy na vás, jaké si zvolíte. A jak je nasadit? Manuál říká, že by měly být oba dva směrovány směrem dovnitř - aby tok vzduchu profukoval jednotlivé měděné pláty, které mají mezi sebou poměrně velké rozestupy, takže by neměl nastat problém s usedáním prachu i kdyby byly použity ventilátory s velice nízkými otáčkami.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPURevoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Na předchozích dvou obrázcích (které si můžete kliknutím zvětšit) je znázorněno osazení dvěma 60 mm a pak dvěma 70 mm ventilátory. Pokud budete chtít použít ventilátory o průměru 80 mm, tak budete muset k orámování přišroubovat již zmíněné "redukce", které vám to posléze umožní.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU
Tak... a chladič je nyní připraven i pro 80 mm ventilátory

Hmotnost chladiče (bez ventilátorů) je 580g a rozměry jsou 100 x 70 x 70 mm. Podle výrobce je určen pro procesory Athlon XP až do 3600+.

{mospagebreak title=Měření účinnosti, závěr}

Metodika testování

K testování byla v redakci použita tato sestava:

  • Procesor Athlon XP 3200+
  • Základní deska Abit AN7
  • 2 x 256MB DDR400
  • Zdroj Nexus 350W
  • Chladič AMD Box
  • Chladič Gigabyte (PCU21-VG) 3D Cooler-PRO
  • Chladič Nexus AXP-3200
  • Chladič Revoltec Avalanche II

Počítali jsme i porovnání se Zalmanem 7000Cu, nicméně plány nám překazil jeden nezbedný kondenzátor. Na základní desku, kterou jsme pro testování zvolili, totiž Zalman 7000Cu nelze osadit právě z důvodu nedostatečného prostoru kolem patice. Problémem je spona, které v cestě stojí právě onen inkriminovaný kondenzátor. Samozřejmě se najdou ohlasy, že není problém tuto sponu zkrátit, ale do takovéto radikální úpravy, která by následně měla za následek nemožnost přidělání na některé základní desky určené pro Athlon 64, se mi u našeho referenčního chladiče opravdu nechtělo, takže omluvte jeho absenci.

Jako tepelně vodivou pastu jsme použili klasickou bílou s kysličníky kovů. Je levná, časem se neztrácí, dokáže dobře vyplnit mezery a dosahuje solidních výsledků. Testovalo se v místnosti se stabilní teplotou 25°C a se základní deskou pro tentokrát již v zavřené skříni (šlo konkrétně o Nexus Breeze). Program Motherboard Monitor 5 nám zajišťoval zaznamenání logů (záznamový interval 5 vteřin). K "zatopení pod kotlem" se využíval program Prime95.

Po instalaci chladiče a spuštění počítače byl chladič několik minut temperován (zpravidla 10min). Následovala aktivace programu Motherboard Monitor 5, který začal zaznamenávat klidové teploty. Po 10 minutách už stačilo spustit program Prime95 (Torture test) na dobu 10 minut, MBM 5 průběžně zaznamenával výsledky. Pak už chybělo jen 10-ti minutové zchlazení a měření bylo ukončeno.

Měření účinnosti

Nejdříve se podívejme na výsledky jednotlivých chladičů pomocí průběhových grafů. Je v nich zaznamenán minutový klidový stav "před bouří", načež následovalo spuštění Prime95 po dobu 10 minut. Po uplynutí této doby byl systém opět zbaven veškerého zatížení a byl nechán sám sobě (a proudícímu vzduchu) na pospas :-). Do grafů byly zaneseny i hodnoty krátce po zátěži (6 minut), aby se vidělo, jak rychle dokáže který chladič srazit teplotu opět do patřičných "klidových" mezí.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Pro porovnání maximálních a minimálních teplot jsem je uvedl ještě do samostatného grafu.

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

Zkoušel jsem provoz chladiče jen jako pasivního kusu (zcela bez ventilátorů) a teplota hned po nabootování dosahovala 70 stupňů... přičemž měla stále tendenci stoupat, takže jsem nadále zavrhnul tuto alternativu s námi použitým procesorem zkoušet. Nicméně s nějakým o poznání méně hřejícím by to i možná šlo provozovat (nezapomínejte, že je uvnitř schovaná Heat-Pipe) - ale to by pak byla rozporuplná otázka, zda mít chladič ve stejné cenové kategorii jako případný (o poznání pomalejší) procesor.

Závěr

Pokud jde o zpracování, tak názory se mohou různit - někomu se to může zamlouvat a někomu nikoliv. Mějte však na paměti, že díky kruhovému půdorysu lze ono orámování natáčet a tak pokud by někomu vadilo přichycení ventilátorů ve stylu nahoře/dole (rozuměj z pohledu do standardně postavené skříně), tak po otočení je lze přichytit vlevo/vpravo. Díky tomu tak odpadá případný problém, který se vyskytoval například u nedávno recenzovaného CoolerMastera Hyper 6, kdy ventilátory umístěné nahoře/dole kolidovaly s jinými komponentami (grafická karta/paměťové moduly). Tehdy šlo ale navíc o opravdu monstrózní kus materiálu :-)

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU
Pro zvětšení klikněte

Pokud jde ale o účinnost chlazení, tak zde je situace jasnější. Z naměřených hodnot je jasně vidět, že Avalanche II se celkem vyvedl. Při porovnání s 3D Coolerem od Gigabyte (který se stal jakýmsi předběžným výkonnostním favoritem v tomto testu) dopadl jak je již z grafů zřejmé následovně: Při osazení dvěma 60 mm ventilátory s rychlostí otáček 3000 za minutu si vedl Avalanche II stejně (pokud chceme být přesní, tak dopadl nepatrně lépe) jako 3D Cooler na maximálních otáčkách (4200RPM) kdy hladina hluku, který pak 3D Cooler vyprodukuje, dosahuje vyloženě neúnosné výše. Je to asi jako byste si zapnuli vysavač - vskutku nic, co byste chtěli stále poslouchat.

Naproti tomu Avalanche II s dvěma 60 mm ventilátory (4000 RPM) byl na tom s hlukem o poznání lépe, řekl bych celkem bez nějakých problému (míra byla asi na takové úrovni, jako kolikrát dosahují samostatné chladiče s jedním ventilátorem). Resumé je tedy takové, že slyšitelný Avalanche II s dvěma 60 mm ventilátory na 4000 otáčkách chladil stejně jako doslova kravál vydávající 3D Cooler na maximálních otáčkách.

Při osazení ventilátory s větším průměrem, avšak s nižšími otáčkami, se chladící účinnost snížila. Zkoušel jsem i ventilátory o průměru 80 mm, nicméně byly naprosto stejně rychlé jako ty 70 mm a kýžený efekt mírného zvýšení účinnosti díky většímu průtoku vzduchu se nedostavil. Ovšem při použití jen o něco málo rychlejších ventilátorů by tomu bylo jinak. Výsledná chladící účinnost tedy přímo závisí na vámi zvolených ventilátorech, což samozřejmě není žádným překvapením.

 

Závěrečné hodnocení

Klady

Zápory
Možno osadit libovolnými ventilátory Jen pro socket A
Nenáročné na prostor kolem patice Přítlak mohl být o něco větší
Zajímavé zpracování Dodává se bez ventilátorů
Hlučnost závisí na použitých ventilátorech, nelze tedy hodnotit

Orientační cena cca 1250 Kč bez DPH

Pokud tedy jde o samotný závěr nad tímto chladičem vyřčený, tak musím konstatovat, že víceméně první dojem nebyl ničím pokažen. Jedná se vskutku o zajímavé řešení, které je schopné dosahovat velmi dobrých výsledků při nízké hladině hluku (samozřejmě pokud jej neosadíte 60 mm ventilátory s 6000 otáčkami za minutu :-)). Navíc je nenáročný na prostor okolo patice, takže by s jeho případnou instalací neměly být problémy. A pokud máte chuť si pohrát s různými ventilátory (rychlost otáček, rozměry ventilátorů, tvar lopatek - kombinací je vskutku hodně) tak vám nic nebrání a třeba po pár kombinacích přijdete na velice zajímavé (to znamená tiché a účinné) řešení. Je ale pravda, že k ceně samotného chladiče je nutné připočítat ještě cenu ventilátorů a výsledek pak už tak moc lákavý není a mnoho potencionálních zájemců výsledná cena zřejmě odradí. 

Za zapůjčení chladiče Revoltec Avalanche II děkujeme společnosti Revoltec

Revoltec Avalanche II - vskutku netypický chladič CPU

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
27.8.2004 01:04:58   0.0.0.xxx 54
skoda ze az tolko. Nevojde mi do mojej "Booksize" case.
27.8.2004 07:03:53   0.0.0.xxx 76
nebolo by lepsie keby vzduch prudil rovnakym smerom, a nie proti sebe? cize z lava do prava alebo naopak?
27.8.2004 07:34:41   0.0.0.xxx 77
Lepší by podle mně bylo koupit si boxovanou verzi CPU a nestrkat těžce vydělané "money" do takových třpitivých nesmyslů...
27.8.2004 07:55:24   0.0.0.xxx 77
Když už vyhodit peníze tak za Zalmana 7000A (1600 s DPH), uchladí na minimálních otáčkách bez hluku o 5 st. míň.
27.8.2004 08:38:56   0.0.0.xxx 77
skusil osadit 4 chladicmi z toho jednym sajucim von a 3 sajucim dovnutra
27.8.2004 09:05:28   0.0.0.xxx 77
Ja teda nevim, mam doma boxvanej chladic a uchladi mi to uplne v pohode (1700@2600). Nenapada me jedinej duvod proc tam cpat neco takovyho, mozna abych mohl premejslet za jak dlouho mi to urve patici z MB.
27.8.2004 09:52:58   0.0.0.xxx 77
tento chladic je dost drahy,no za tu cenu si trochen priplatim a mam zalmana...ja mam napr chladic speeze owlstream za 350sk a mam to na taktovanom bartonovi 2500+@3200+(2233MHz)a teplota burn je 57°...neni o com))
boxovane chladice zahodte
27.8.2004 11:15:07   0.0.0.xxx 77
od CoolerMaster za cca 600,-Kč vč DPH a procesor Barton 2800+@2250Mhz (180x12,5) nejde po 5 hodinach Dooma 3 - nad 50°C - je teda fakt, ze jsem tam ted jeste zezadu na case pridal 80mm modre svitici pridavnej - ten ale spish pro paradu...
27.8.2004 14:10:20   0.0.0.xxx 77
Ja mam obycejny whisperrock IV na 2300 ot. a mam 43-45 v klidu a pri zahulu 46-52 podle teploty v pokoji.To vse na Bartonu 2500+ @ 2300Mhz(asi jako 3400+) na 1,5V!!!Jeste jsem mohl snizit napeti z 1,65 na 1,5V stabilne.Asi dobra serie :-))).Jinak ty teploty jsou silene.
27.8.2004 14:21:44   0.0.0.xxx 77
Opravdu nanic. Jde tu jen o nezvyklý design. Co se chlazení týká, já nedám dopustit na Arctic Cooler Copper Silent 2L. Můj procesor Athlon XP 2500@3200 běží na 37 stupňů při běžné práci a ve hrách max.44 stupňů Celsia.
27.8.2004 14:44:48   0.0.0.xxx 77
Teploty jsou možná "šíleně", nicméně OPĚT zde narážíme na otázku, jak která základní deska (teplotní čidlo) měří/vyhodnocuje výsledky. Takže porovnávat konkrétní teploty různých chladičů lze pouze na naprosto stejne základní desce a ve stejných podmínkách - teď narážím na námi použitou skříň - její recenzi přineseme v dohledné době (jelikož se jedná o odhlučněnou skříň).
27.8.2004 14:57:06   0.0.0.xxx 67
Tem hodnotam se mi nechce prilis verit ... ja mam stejny chladic, procesor 2500@3000 (vcore 1.65) a pritom mam beznou teplotu 52 C a ve hrach 58. Na nekterych deskach BIOSY spatne merili teplotu na internim cidlu Bartonu, po update BIOSU se razem zvysily teploty o 10-15C, neni to vas pripad?
Jake mate VCORE?
27.8.2004 15:05:20   0.0.0.xxx 77
37 stupňů při běžné práci a 44 stupňů při hrách? LOL! :-) Asi takhle... mám tady P4 2.4@3GHz a teplotní senzor základní desky mi hlásí 28 stupňů při bězném provozu. Že bych měl nejaký prototyp? Ne - je to evidentně nekorektní údaj. A nejde jen o problém jednoho kusu - jde o celkem běžnou věc. Heh... prostě nemůžete takovýmto přímočarým způsobem porovnávat! Jen v rámci stejné konfigurace a podmínek. Proto měření provádíme jen na ověřených základních deskách u kterých máme tak nějak jistotu, že měří správně.
27.8.2004 15:22:33   0.0.0.xxx 716
Ja mam doma taky Pentyum, ale ty budes met asi nejaky kram nebo co, pac ja mam teplotu 15°C, kdyz je v mistnosti 25°C, takze bejt tebou tak to du reklamovat!!! Prodoali ti totis nejakej topyci smejd!!
PS: jsem tipyckim uzyvatelem Intelu
27.8.2004 16:08:32   0.0.0.xxx 517
PCTuning komentuje: LOL !!! :-))))
27.8.2004 19:14:10   0.0.0.xxx 77
typicky uživatel kerý neví, že nemůže věřit všemu co deska napíše .. no lol 25 stupňů ... jinak by nenapsal takovou blbost
27.8.2004 19:16:05   0.0.0.xxx 77
Bez větráků bych za něj dal 800,- čistá ruka ale 1200!!! ujeli néé ..
28.8.2004 07:23:51   0.0.0.xxx 66
Že by Asus A7N8X Deluxe rev. 1.06 , Bios 1008 měl špatné teplotní čidlo se mi nechce věřit. Čidlo z W-Force mi ukazuje ty samé hodnoty. VCore mám 1,728.
28.8.2004 09:34:06   0.0.0.xxx 66
Pokud se nepletu tenhle asus sice nebere teploty ze socketu, ale vypada to na spatnou kalibraci cpu cidla - aby ta teplota lip vypadala Se stejnym bartonem @3200 a v podstate stejnym chladicem (2TC) mivam zhruba o 10° vic nez Vy, to vsechno pri skvele vetrane skrini. Ono je to v dusledku asi uplne jedno, pokud je teplota rekneme pod 60°. Pri 1,73V ale 37 - 44° nemate bezpecne. Preji hezky den
28.8.2004 11:40:56   0.0.0.xxx 77
...základní deska Asus? A jsme doma přátelé :-) Záhada vyřešena.
28.8.2004 15:37:59   0.0.0.xxx 77
lolek
29.8.2004 07:58:23   0.0.0.xxx 77
1) kdyz uz chcete porovnavat se zalmanem, tak si sezente desku, kde nemusite rezat sponu; kompatibilitu se zakladnimi deskami ma zalman na svem webu.
2) zajimalo by me, jestli hluk ventilatoru na 2700rpm povazujete za "nizkou hladinu hluku". ja tedy v zadnem pripade
a k samotnemu chladici:

3) pres puli kila na socket bych opravdu nepovesil
4) ucinnost stoji za houby, kdyz pri 70mm fanu a 2700rpm je horsi nez box
5) cena: za 1100-1300 sezenete zalmana 7000cu/alcu, se kterym se podle vysledku tento neda ani srovnat, takze pokud jsou na mobo diry okolo socketu, neni duvod o tomto chladici uvazovat
29.8.2004 12:03:41   0.0.0.xxx 76
Celkem souhlas... ale: Za error v podobě absence Zalmanu 7000Cu jsem se již omluvil v samotném článku a pokud jde o výraz "nízká hladina zvuku", tak to bylo myšleno především vůči onomu 3D Cooleru od Gigabyte, kdy při stejné míře hlasitosti vychází z hlediska účinnosti Avalanche II lépe (ale opět podotýkám, že toto je samozřejmě silně závislé na použitých ventilátorech).
29.8.2004 21:42:38   0.0.0.xxx 57
ThermalRight SLK-900A, ktery vlastnim je ve stejne cenove hladine jako tento nesmysl. Neni jediny duvod cpat na procesor chladic vazici bez vetraku skoro 60 deka. Sileny.
30.8.2004 12:15:10   0.0.0.xxx 76
Ja mam box Barton 2500+ @3200+ beží na 1,7V a teplota při normální práci 42°C, burn 57°C tak proč rvát 1200,- do chladiče ke kterýmu si musíte koupit ještě větrák!?!
30.8.2004 17:45:16   0.0.0.xxx 77
Desku mam Epox 8RDA+.:-)
30.8.2004 17:48:08   0.0.0.xxx 77
Tak to maras ty pico:-)!!!!!!!! je se smeju ze nomuzu dech popdnout.lololol.
Je videt ze JSI TIPYCKIM UZYVATELEM INTELU!!!
31.8.2004 14:10:22   0.0.0.xxx 67
Je třeba koupit opravdu boxovanou verzi CPU, ale originál chlazení vyhodit z okna a pořídit si něco rozumného do cca 300Kč a mít klid..
10.9.2004 12:47:58   0.0.0.xxx 77
Bohužel čidla měří často nepřesně a mají špatnou kalibraci a tak srovnávat je obtížné. Jedině mít pořádně zkalibrovaný teploměr a ten dostat namísto čidla procáku a z toho pak měřit, ale to už je obtížné.
Jinak tenhle chladič vypadá dobře, ale je moc velkej a drahej, takže opět bych volil Arctic Cooling, který rozumně chladí a tiše a za rozumnou cenu, technologie Heat Pipe je dost drahá, ale možná do budoucna bude levnější a mít větší šanci se lépe prosadit, protože vodníci jsou málo mobilní.
11.9.2004 09:06:24   0.0.0.xxx 77
Prosím pomoc mám Athlona xp 2500+ @ 3200+ desku Msi K7N2 delta-ilsr a větrák artic-cooling supersilent 2l a corecenter mi měří zhruba 58° a při zátěži 69° , nemám žádné další větráky ale case je celá otevřená prosím poraďte
12.9.2004 09:20:28   0.0.0.xxx 77
heleď te kde jste please sehnal ten thermaright ja chi taky hrozně moc ale nikde ho nemaj
15.11.2004 10:55:01   0.0.0.xxx 67
Dalo by se dat i nejak na 939 nebo nejakej podobnej pls:-)) Napiste
6.12.2004 18:07:41   0.0.0.xxx 67
Kde by se dal koupit, výrobky značky revoltec snad nikde nejsou...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.