Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče LianLi "TestBench series" - řešení pro overclockery 1/2
LianLi "TestBench series" - řešení pro overclockery 1/2
autor: Jan Štěpánek , publikováno 24.5.2010
LianLi

LianLi, bench-testing a overclocking, to budou asi tři nejvíce skloňovaná slova pro tento dvoudílný článek. Ten se totiž bude zabývat jednou speciální sérií skříní od společnosti LianLi, která je připravena na míru všem zákazníkům, jejíchž prioritou není tichý chod PC nebo hromada světýlek, ale především maximální přetaktování a výkon.


Upřímně řečeno, setkal jsem se za poslední dobu z mnoha pojmy, které se ve výsledku sejdou u jediného produktu, který rádoby specifikují, nicméně asi nejustálenějším z nich je právě bench-test case.

LianLi \

Toto pojmenování „překvapivě“ přichází z automobilového segmentu, podobně jako v případě tuningu. V angličtině je totiž bench-test tzv. motorová brzda, na které, jak mnozí jistě ví, se měří reálný výkon motoru vozu. V našem případě je takto označována činnost, kdy se snažíme s hardware taktéž vymačkat ten nejvyšší výkon. A pokud mluvíme o bench-test case, tak máme samozřejmě namysli case, která je postavena výhradně pro tyto účely, tedy v každém detailu projektována především pro jednoduchou výměnu hardware, jednoduchou obslužnost, variabilitu a především otevřenost.

Rozhodně však netvrdím, že by právě LianLi přišlo s tímto nápadem jako první, to v žádném případě. Skříně, pokud se tomu však dá ještě tak říkat, tohoto stylu tu jsou již vlastně od doby, kdy se první člověk pokusil extrémněji přetaktovat procesor. Jejich rozšíření přišlo ale hlavně v době, kdy na scénu přišlo dusíkové chlazení a podobné extrémní záležitosti, které více, než cokoliv jiného vyžadovaly, aby byla deska uložena horizontálně a prostor nad ní byl naprosto otevřen.

LianLi \

Je jasné, že žádný z výrobců se nehrnul k tomu, aby postavil takovou case pro komerční prodej, s podobnými kousky jsme se snad mohli setkat leda tak někde na veletrhu, kde za pomoci podobné skříně výrobci prezentují nové základní desky a grafické karty. Bench-test case však nejsou pouze prezentační skříně, nebo nějaké obyčejné podstavce. Ty propracovanější nabízejí ještě mnohem a mnohem více vychytávek, ať už to jsou držáky kabeláže, ventilátoru, apod.

LianLi \

Jak už jsem ale naznačil, v prvopočátcích nenabízeli tyto skříně ke koupi výrobci, ale sami zákazníci se je stavěli doma – ti zákazníci, kteří se zajímali o extrémní overclocking nebo případně o extrémní chlazení. Díky zvýšení poptávky v poslední době a zároveň iniciativy samotných výrobců o tuto „zábavu“ se začínají někteří z nich snažit a dodávají na trh již komerční kusy.

LianLi \

Upřímně, osobně bych asi zrovna od LianLi, coby výrobce velmi luxusních skříní, nečekal, že přijde jako jeden z prvních s takto rozsáhlou sérií těchto speciálních skříní. Ale jak je vidět, toto očekávání nebylo správné a LianLi představilo veřejnosti čtyři naprosto odlišné bench-test skříně, kdy si každá bezpochyby najde svého zákazníka. 

LianLi \

My dnes přinášíme test všech čtyř kusů, který je však díky rozsahu rozdělen na dvě části. Logicky se na první dvě „menší“ skříně podíváme v tomto úvodním článku a o druhé dvojici si budete moci přečíst hned zítra.

LianLi \

Neměl bych však ještě před tím zapomenout na ostatní výrobce, jejích produkty vidíte na obrázcích v textu této úvodní stránky. Mezi prvními, kteří přišli s myšlenkou komerčního bench-test case patří např. společnost SunBeamTech, která bude u většiny zákazníků známá spíše zaměřením na cenově dostupné a především designové odvážnější produkty. A i jejich bench-test case není zrovna typická. Místo očekávaného plechu použil Sunbeam raději plexisklo, takže není problém po osazení hardware ještě přidat několik LED ventilátorů nebo LED či CCFL katod a může testování i efektně vypadat.

LianLi \

Kdo však stojí o decentnější vzhled své testovací skříně, může se poohlédnout po skříni s příznačným názvem BenchLab od společnosti CoolerMaster. Její obrázek v osazeném stavu zde taktéž vidíte. Pro koupi tohoto produktu se však budete muset buď fyzicky, nebo alespoň elektronicky vydat někde za hranice ČR, jelikož BenchLab není oficiálně u nás v prodeji. Ale třeba se někdy dočkáme. 

LianLi \

Za to LianLi a jejich Bench-test series je možné u několika prodejců v ČR najít, takže zde by s dostupností takový problém být neměl. Takže již nebudu zdržovat, ať můžeme přejít k prvnímu testovanému modelu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
51 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 23.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.