Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun
Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun
autor: Petr Šaroun , publikováno 12.1.2021
Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun

Cíl je jasný. Za pětí tisíc pořídit server, procesory a paměti. Od vydání minulého dílu o serveru za 5 000 korun už uplynul víc než rok a doufám, že přišel čas na další díl. Podíváme se na super hardware, který může ještě sloužit a rychlostí překoná výkon osmijádrových procesorů AMD Ryzen 1700x možná dokonce Ryzen 3700x.


Je to víc než rok, co vyšel první článek Domácí síťování: Server 12 jader a 72 GB RAM do 5000 Kč. A na trhu s použitými servery se objevuje nové, mnohem modernější a rychlejší železo – s rozumnou spotřebou.

Poznámka:
Tohle není herní PCčko, ale za podobné peníze by se dal postavit stroj s vysokým jednojádrovým výkonem. Hry vyžadují spíše méně, ale vysoko taktovaných jader. Mimo jiné, na takové využití by se jako základ vzal server ve formátu tower (věž).

Aukro – nákup serveru

Když chceme server za pár korun, začneme na Aukru – hledal jsem něco s procesorem alespoň Sandy Bridge, což se i povedlo. Ale pozor! Nekupujte draze! Na správný kousek si počkejte, tohle je starší a pro většinu lidí zcela bezcenný hardware.

  • Aukro - zajímavé jsou akce od 1 Kč a několik málo za rozumnou cenu
  • Bazos - dost nabídek, většinou se na ceně domluvíte, ostatně je to starší HW
  • sBazar - podobně jako na Bazoši
  • eBay - skoro vždy seženete server za super cenu, ale doprava je otrava

Servery s procesory Sandy Bridge / Ivy Bridge se právě obměňují (vyndávají ze serveroven) a nahrazují novějším železem. U serverů paradoxně není nejdůležitější výkon, ale mimořádně vysoká spolehlivost a rychlá opravitelnost. Starý server si ajťák často vezme domů, aby si pár korun přivydělal.

 

Nákup na Aukru

Tento prodejce měl několik kousků, tak jsem si objednal dva.

Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun

Nákup na Aukru

No a protože čím víc serverů... tím víc serverů... ehm, no prostě před Vánoci jsem sehnal další stejný kousek na Sbazaru. Majitel za něj chtěl víc, než jsem chtěl dát, ale draze umí nakupovat každý. Pro majitele byly důležité disky a paměti, pro mě naopak základní deska. Server bez disků mě vyšel na 2000 korun.

Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun

Nákup na Sbazaru

Cena okolo dvou tisíc je za „napůl“ vystrojený server odpovídající.

Společný jmenovatel?

Dobře vystrojený server bude velmi drahý. Tyto kousky byly laciné, ale musí se v nich aktualizovat BIOS, instalovat novější procesory, přikoupit dalších pasiv na CPU, přidat ventilátory a paměti. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
82 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 38.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.