Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
autor: Redakce PCT , publikováno 11.12.2003
SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
Asi budete souhlasit s názorem, že nabídka pro neomezené připojení k internetu není v ČR nikterak bohatá. Kdo má štěstí je v dosahu ADSL, mikrovlnného připojení anebo kabelového internetu. Kdo ne, může využít datových non-stop programů Eurotelu tebo T-Mobile. Jejich "vadou na kráse" je, jejich... ehm, nikterak vysoká rychlost. Jak ji vylepšit, na to se podíváme v tomto článku o "satelitním" internetu. {mospagebreak title=Trocha historie nikoho nezabije}

Pokud nejste zrovna tiskový mluvčí u významné telekomunikační společnosti, asi budete souhlasit s názorem, že nabídka pro neomezené připojení k internetu není v ČR nikterak bohatá. Kdo má štěstí je v dosahu ADSL, kabelového internetu anebo mikrovlnného připojení. To se však týká pouze několika větších měst, v případě mikrovlnného připojení i několika dalších, menších obcí. My ostatní oceňujeme, že Eurotel a nově i T-Mobile zavedl pro připojení pomocí GPRS paušální tarif, který nás neomezuje časem stráveným on-line a ani objemem stažených dat. Rádi tomuto druhu připojení odpustíme nižší rychlost výměnnou za ukončení neustálého stresu z hlídání délky a tím pádem i ceny připojení. Právě pro uživatele GPRS, ale nejen pro ně, jsme připravili recenzi mnohokrát vyzdvihované i zatracované služby připojení k internetu přes satelit.

S myšlenkou využití takřka „bezedné“ kapacity přenosových transpodérů komunikačních družic pro připojení k internetu přišlo již mnoho firem, ovšem se střídavým úspěchem či spíše neúspěchem. V našich končinách je zřejmě nejznámější „kauza EON“. Po velice slibném začátku nastalo přešlapování na místě a hledání investora, který by Europe Online řítící se ke krachu zachránil. Investor se sice nakonec našel, nicméně to, co bylo původně trumfem upadlo v zapomnění a ze slibně se rozvíjející služby je podivný a drahý hybrid s nejistou budoucností. Jediným smysluplným využitím je „FileFetch“ neboli stahování dat dle předem zveřejněných „jízdních řádů“ nebo dat objednaných přímo uživatelem. Ta mu jsou pak ve stanovené době odeslána do PC a internetové připojení, tzv. zpětný kanál, nemusí být v tu dobu aktivní. Konkurence EONu však nespala a zatímco tento pionýr jde i nadále ke dnu, vynořila se s narůstajícím počtem komunikačních satelitů i rostoucí paleta poskytovatelů satelitního internetu. A milou zprávou je, že již mají svá zastoupení i v České republice.

Co je SkyDSL?

Od jednoho takového zastoupení jsme získali k měsíčnímu testování soupravu pro příjem SkyDSL. Německá firma Teles, provozovatel SkyDSL, u nás již déle než rok nabízí službu, která se vyvinula z původní nabídky pro ty německé zákazníky, kteří se z technických důvodů nemohli dostat k internetu přes DSL.

Služba SkyDSL je jednosměrné připojení k internetu prostřednictvím satelitu, které kupodivu (po kause EON) funguje bez výraznějších problémů. Jak asi víte, jednosměrné se tomuto připojení říká proto, že data přes satelit proudí pouze směrem k Vám, zato ale více než uspokojivou rychlostí (download, downstream).

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Pro odesílání dat (upload, upstream) si musíme pořídit další způsob připojení. Právě nutnost pořídit si a hlavně platit kanál pro upstream, odsoudila tento druh připojení poněkud neprávem na okraj zájmu uživatelů.

Situaci rapidně změnily (podle statistiky SkyDSL počet českých uživatelů služby za poslední 3 měsíce zvedl čtyřikrát) tarify Data Nonstop od Eurotelu a obdobné řešení T-Mobile. Abychom hned na začátku měli jasno, i přes nutnost placení dvou internetových připojení místo jednoho je to v českém Kocourkově finančně stále jedno z nejvýhodnějších širokopásmových připojení k internetu. Především je dostupné i v té nejzapadlejší vísce, prostě všude kde je signál T-Mobile nebo Eurotelu. Má sice své mouchy, někdy bohužel i pořádné masařky, jak si ukážeme dále, ale co je dnes ideální, že?

Co tedy skyDSL umí?

Především je to služba všudy přítomná, dostupná z celého území naší republiky, což se o dalších formách připojení k internetu, snad kromě klasické analogové telefonní linky říct nedá. Všude kde je k dispozici nějaká, byť ta nejpomalejší forma, připojení k internetu nebo počítané připojení si můžete jednoduše a pohodlně zřídit broadband přístup do sítě sítí. Je to naprosto ideální řešení jak pro běžné surfování, tak především pro stahování dat z ftp serverů a výměnné sítě P2P. Po instalaci potřebného hardware a software, který je bohužel pouze v němčině nebo angličtině, si na monitoru můžete zobrazit řídící kokpit pomocí kterého volíte mezi rychlostními prioritami 0-6. Teles totiž postavil svou obchodní nabídku tak, aby oslovil co nejvíce uživatelů. Každá rychlostní priorita je za jiné peníze, je vhodná pro jiný typ zákazníka a má poněkud jiná pravidla.

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Obrázek znázorňuje kokpit v maximalizované podobě. Volbou jednotlivých rychlostních priorit určujete jaký podíl z celkové přenosové kapacity transpodéru připadne Vám. Priorita 0 znamená, že jste připojeni pouze pomocí svého základního „pozemního“ připojení. Priorita 1 je jako jediná obsažená v základním měsíčním paušálu a při jejím použití nevznikají žádné další náklady. Použití priorit 2-6 již není základním paušálu obsaženo a za použití těchto priorit se připlácí.

Rychlost připojení

Rychlost připojení je bohužel velmi proměnlivá, to je zřejmě největší vada na kráse jinak velmi zajímavé služby. Nejucelenější přehled poskytnou následující grafy (zdroj: service.skydsl.de/monitor). Rychlost je závislá hlavně na denní době a u priority 1 také na velikosti souboru, který momentálně stahujete.

Pro většinu uživatelů je samozřejmě nejzajímavější rychlostní priorita 1, jejíž použití je zahrnuto v měsíčním paušálu. Proto se na ni soustředíme. Další rychlostní priority představují dle našeho názoru obyčejné tahání peněz z kapes uživatelů, protože efekt za příplatek není zdaleka tak velký, jak by mohl zákazník za své peníze očekávat. Toto je zřejmě druhá, menší muška na jinak velmi zajímavé službě. Dál už následují, slovy klasika, téměř „jen samá pozitiva a sociální jistoty“.

Pojďme si situaci názorně ukázat na několika grafech pro jednotlivé rychlostní priority. Všechny grafy jsou převzaty z http://service.skydsl.de/monitor, kde jsou k dispozici neustále aktualizované přehledy, jak je momentálně vytížena služba SkyDSL v jednotlivých rychlostních prioritách. První graf znázorňuje hodnotu počáteční rychlosti stahování. Z grafu vyplývá, že špička začíná cca v 17.00 a trvá až do půlnoci a počáteční rychlost stahování se v této době pohybuje okolo 400 kbps. Nejpříznivější je situace mezi 2-7 hodinou ranní kdy rychlost kolísá okolo 3500 kbps. Neustále je sledována aktivita jednotlivých přihlášených uživatelů, kteří jsou podle náročnosti požadavků na objem dat rozdělováni do dvou kategorií: surfeři a stahovači. Surfeři mají přidělenu větší šířku pásma, zatímco stahovači jsou spíše omezováni. Typickým surferem jsou uživatelé využívající SkyDSL k prohlížení webových stránek a k občasnému stahování souborů (mp3, antiviry, dema her, atd…). Typickým stahovačem jsou uživatelé P2P sítí stahující ve velkém filmy, ISO soubory, atd.).

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Zatímco první graf znázorňuje počáteční rychlost stahování, druhý graf znázorňuje rychlost konečnou. Na této rychlosti se stahování ustálí po prvních 5-10 MB. Jakmile začnete stahovat další soubor, rychlost opět povyskočí na původní hodnotu. Kapacita transpoderu, která je samozřejmě omezená, se tak poměrně spravedlivě rozděluje mezi surfery a stahovače. Pro stahovače je podle grafu ve špičce k dispozici cca 80 kbps, mimo špičku ca 500 kbps.

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Další grafy znázorňují rychlosti dosahované u připlácených priorit. Zde už funguje závislost pouze na čase, na velikosti stahovaného souboru nezávisí.

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
prio 2

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
prio 3

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
prio 4

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
prio 5

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
prio 6

Ceník připlácených priorit

Priorita 1 2 3 4 5 6
Kč/MB 0 0,77 1,15 1,92 3,46 5,76

V další části se podíváme na potřebný hardware...

{mospagebreak title=Potřebný hardware a další "malichernosti"}

Pro příjem satelitního internetu potřebujete, kromě obligátního počítače, DVB PCI kartu (případně DVB USB box), satelitní anténu (minimálně 60 cm, lépe však 80 cm) s univerzálním LNB a příslušnou kabeláž. Můžete si vybrat mezi originálním nebo neoriginálním příslušenstvím. Výhoda originální karty spočívá hlavně v jednodušší instalaci, na druhou stranu originální karta neumožňuje příjem satelitních televizních programů.

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu
Mezi nejrozšířenější DVB karty patří karta Skystar 2 německé firmy Technisat

Na trhu jsou však i karty dalších výrobců, například značky Galaxy. My jsme testovali jak s kartou originální, tak s kartou Skystar 2.

Instalace není zcela jednoduchá, ale dá se zvládnout (samozřejmě že musíte mít nejdříve připravené připojení pro uplink, například GPRS). Problémem nebude zasunutí karty do volného PCI slotu, nahrání ovladače a samotného softwaru pro SkyDSL. Ten u originální karty v jednom z instalačním kroků pomůže i s nastavením antény, které je zřejmě na celé instalaci tou nejkomplikovanější záležitostí.

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Pro příjem SkyDSL musíte naladit družici Telecom 2D na pozici 8° západně, pokud tedy chcete zároveň přijímat i TV programy, budete potřebovat dvě antény, nebo anténu otočnou, protože většina atraktivních televizních programů je na družicích Astra, Eutelsat, Eurobird a Hotbird.

Telecom 2D je bohužel jedním z těch horších, co se týče síly signálu. Správné nastavení paraboly je poměrně náročné. Že by další malá muška?

{mospagebreak title=Kolik ta legrace stojí, aneb malý náhled na ceny}

Všechny ceny jsou uvedené včetně DPH (u telekomunikačních služeb je počítáno 5%, avšak od 1.1.2004 se DPH na telekomunikační služby zvyšuje na 22%).

Jednorázová aktivace služby stojí 1500 Kč. K tomu je zřejmě nejvhodnější základní tarif neboli rychlostní priorita 1. Připlácet si na vyšší priority nemá dle našeho názoru smysl. Priorita jedna vás přijde na 470 Kč měsíčně a znamená neomezený objem dat a neomezenou délku připojení.

Co se týče hardware, budete potřebovat již zmíněnou DVB kartu do PC. Zde doporučujeme investici do neoriginální karty. Nejenže je levnější, ale zároveň s vhodným SW umožňuje i příjem mnoha set TV programů ve špičkové kvalitě. Jedinou drobnou nevýhodou je mírně složitější nastavování antény a nepatrně slabší citlivost na datový signál. My jsme byli velmi spokojeni s kartou Skystar 2, která si ve spolupráci se softwarovým dekodérem dokázala poradit i s velkou částí kódovaného televizního vysílání :-)

Sice to do téhle recenze příliš nepatří, ale k dispozici jsou desítky hudebních, cestovních, sportovních, erotických, filmových a dětských programů, včetně českých (ČT1, ČT2, Prima, Galaxie Sport, Óčko). Cena karty se pohybuje těsně pod 2000 Kč.

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Nezbytnou parabolickou anténu vč. univerzálního LNB pořídíte kolem 1000 Kč, kabeláž a F-konektory jsou otázkou několika desítek korun. Pokud zatím nemáte zpětný kanál (upstream), bude vhodné si pořídit Data Nonstop od Eurotelu. Momentálně je mírně výhodnější než obdobná služba od T-Mobile. Telefon s podporou GPRS v konfiguraci 4+2 timesloty (čím více timeslotů, tím rychlejší (teoreticky) GPRS je) pořídíte za cca 2000 Kč. Tarif doporučujeme Individual za 150 Kč bez dalších služeb (pokud již máte jiného operátora) a k tomu za 649 Kč GPRS Data Nonstop (aktuální reklamní akce ET), ve kterém máte kromě neomezeného, byť pomalého, internetu též 30 minut volání zdarma kamkoliv a nyní v rámci promo akce dalších 100 minut jen do sítě Eurotel.

Sečteno a podtrženo, vstupní brána k rychlému internetu se neotevírá zprofanovanými slovy „sezame otevři se“ ale vysázením maximálně 6500 Kč „na dřevo“ v případě že začínáte od nuly a měsíčními poplatky mírně nad 1000 Kč za konektivitu (upstream + downstream). V této ceně je též min. 30 minut (+100 minut) telefonování zdarma a satelitní TV zdarma. Pořizovací náklady však dramaticky klesají, pokud již máte mobil s podporou GPRS a alespoň analogovou satelitní soupravu.

Další informace a ceny naleznete na stránkách českého zastoupení firmy Teles (www.skysat.cz) a stránkách českých GSM operátorů (www.eurotel.cz a www.t-mobile.cz).

Nevýhody služby

Bohužel ideální služba neexistuje. Byť je nabídka firmy Teles maximálně zajímavá a v současnosti v ČR cenově nepřekonatelná (ve srovnání s ostatními poskytovateli satelitního internetu), má své nedostatky. Její zřízení není zcela snadné (musíte si zajistit upstream a teprve potom se můžete o službu SkyDSL vážně zajímat). Jednosměrný satelitní internet je naprosto nepoužitelný pro telefonování (VoIP) a videokonference. Rovněž naprostou většinu on-line her si nezahrajete vůbec nebo jen s obtížemi (souvisí to s obrovským tzv. pingem). Představte si pomalou odezvu GPRS a k tomu vzdálenost, jakou musí signál urazit internetem v pozemní síti k serveru firmy Teles, od něj k družici a od družice k vám a je myslím vše jasné. Na druhou stranu http, ftp a P2P fungují bez jakýchkoliv problémů.

Podívejme se však na praktické testy...

{mospagebreak title=Praktické testy a závěr}

Rychlost je značně závislá na aktuálním čase i na tom zda je pracovní den nebo víkend. Hrubě se dá rozdělit do následujících segmentů (rychlost vždy v kbps):

Pracovní den, dopoledne 10.00

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

číslo měření Test 50 kB Test 500kB
1 1434 574
2 1261 1101
3 1038 963

Takovéto hodnoty jsou prezentují pracovní dny zhruba od 8.00 -12.00

Pracovní den, špička 18.00

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

číslo měření Test 50 kB Test 500kB
1 227 155
2 196 138
3 221 152

Takovéto hodnoty prezentují pracovní dny zhruba od 17.00-23.00 a velmi podobné hodnoty jsou dosahovány o víkendu mezi 8.00-12.00

Víkend, špička 18.00

číslo měření Test 50 kB Test 500kB
1 159 108
2 176 111
3 231 143

Ačkoliv to na kratších souborech není příliš patrné, jsou odpolední víkendové hodiny, rychlostně jednoznačně nejslabší. Zatímco, ve všední dnech rychlost se ve špičce konečná rychlost u heavy downloadu ustálí na cca 80 kbps o víkendu odpoledne je to i pod 30 kbps a použití skyDSL pro stahování velkých souborů ztrácí v tuto dobu smysl.

Testy byly provedeny pomocí měřiče rychlosti na test.pooh.cz a www.dsl.cz.

Zajímal nás vliv SkyDSL na rychlost načítání stránek: trochu překvapující je, že na načítání stránek má minimální vliv vytížení připojení. Rychlost načítání stránek ve špičku i mimo špičku je velmi podobná.

  GPRS +SkyDSL
špička
GPRS +SkyDSL mimo špičku jen GPRS
(stabilně 32 kbps)
www.baldachyn.cz      
1 42 s 33 s 57 s
2 44 s 35 s 60 s
3 43 s 46 s 54 s
www.blisty.cz      
1 37 s 29 s 90 s
2 47 s 35 s 83 s
3 47 s 40 s 84 s
www.mobilmania.cz      
1 64 s 78 s 106 s
2 72 s 66 s 99 s
3 61 s 57 s 96 s

Mobilní telefon Nokia 6310i byl propojen s počítačem pomocí bluetooth . Jak vyplývá z tabulky, urychlení se pohybuje mezi 29-55%.

Jak jsme psali výše, velice výhodné je použití satelitního internetu pro ftp a P2P sítě. Odzkoušeli jsme stahování z různých ftp prostřednictvím programu Getright, který umožňuje stahovaný soubor rozdělit na více segmentů a využít tak toho, že každé zahájené stahování prostřednictvím SkyDSL jede na první rychlostní prioritě zpočátku velmi rychle. Stažení mnohamegových souborů se tak přesunuje z oblasti sci-fi do oblasti reality.

Poněkud komplikovanější je situace u výměnných sítí typu P2P. Odzkoušeli jsme několik programů, avšak jediné dva jely uspokojivě: Direct Connect a Kazaa. V obou výměnných sítích byla rychlost stahování na průměrné úrovni 25 kB/s. Nemá smysl pokoušet se o síť eDonkey / eMule, která je velmi náročná na upstream a ten je u GPRS poměrně nevyhovující. Základem je správné nastavení proxy a značná trpělivost, výsledek však stojí zato.

I SkyDSL připravuje službu, se kterou nyní přežívá EON, tedy FileFetch. Měla by být zprovozněna během příštího roku, ovšem bližší podmínky zatím nejsou známy.

Shrnutí

SkyDSL - alternativní připojení k Internetu

Jít či nejít do satelitního internetu? Toť otázka. Díky tragikomické politice Českého Telecomu jsme možná jednou z nejrozvinutějších zemí v oblasti konektivity prostřednictvím mikrovlnných spojů. To však není všespasitelné a jde o řešení především pro velká a střední města. ADSL je kapitolou samou o sobě. Telecom sice aktuálně přišel se základním tarifem kolem 1000 Kč, ale ten má omezení nejen datové (max. 3 GB v součtu pro oba směry) a především ADSL není dostupné kdekoliv. A o pověstné agregaci už jste jistě slyšeli. Internet přes kabelovou televizi je sice to nejlepší, co by běžného uživatele mohlo potkat (kromě akademických sítí), je však dostupný ještě menšímu množství Čechů než ADSL. Satelitní internet tedy představuje něco jako „z nouze ctnost“, může však být uspokojivým řešením pro velkou skupinu lidí z menších měst a vesnic, kteří si jinak mohou o širokopásmovém připojení za rozumné peníze nechat zdát. Ano, víme, že zde je ještě oboustranný satelitní internet, ale bylo řečeno „za rozumné peníze“, což není tento případ.

Shrňme si to tedy v několika bodech, které by vám mohly pomoci s rozhodováním:

Plusy:

Téměř neomezená regionální dostupnost, rozumná cena, žádné limity času nebo objemu dat, zdarma stovky televizních programů, možnost svobodné volby DVB karty (je výhodnější použít neoriginální), mobilita (GPRS lze použít kdekoliv nezávisle na SkyDSL a v kombinaci s např. PDA dává slovům „mobilní internet“ ten pravý nádech, přičemž po zapojení se SkyDSL okamžitě získáte pravý broadband internet)

Mínusy:

Celková komplikovanost řešení s nutností speciálního upstreamu, silné kolísání rychlosti, neúnosně velký ping, nutnost mít nestíněný výhled jihozápadním směrem, obtížné nastavování paraboly na družici, obslužný software není v češtině

Za zapůjčení testovací soupravy děkujeme českému zastoupení firmy Teles (www.skysat.cz).

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
11.12.2003 10:36:34   0.0.0.xxx 55
GPRS je pomalé a táto technologie se zdá být zajímavá...
11.12.2003 13:44:07   0.0.0.xxx 55
Toto reseni sam pouzivam uz pul roku a jsem konecne happy. Predtim jsem rok experimentoval s ISDN a porad tajne doufal, ze Serecom prijde s pausalem pro ISDN nebo s rozumnym ADSL. Neprisel, tak jsem se zacal rozhlizet kolem a zjistil, ze tohle je fakt nejvyhodnejsi nahradni reseni. S tim kolisanim signalu to je pravda, to je snad jedine minus. Jinak to je super sluzba a chvilema mi internet cvrka rychleji nez v praci kde mame megabit. A nevim co mate za problem s tim natacenim paraboly, prikoupil jsem si Disecq 1.2 motor a kdyz chci internet, natocim na Telecom 2D, kdyz chci tvrde porno, natocim stisknutim tlacitka na Astru ;-) Vsechno pohodlne z tepla domova, parabolu jsem uz pul roku nevidel. Ale nejspis na strese bude, protoze jak internet tak TV porad jede :-)
11.12.2003 14:34:20   0.0.0.xxx 45
A úplně nejhorší věc je že doma mam signal jenom na oskara. Eurotel ani T-Mobile se u nas nechyta. Takze myslim ze jsem jasne nejvetsi smolar.
11.12.2003 14:53:28   0.0.0.xxx 45
Tak to uz bych se pomalu zamyslel nad prestehovanim, protoze to je vazne pech.
11.12.2003 15:49:36   0.0.0.xxx 45
vim ze u EON byl problem se pripojit na nestandartni porty, clovek se musel pripojovat jen na 21, jak je to tady ??
11.12.2003 16:01:13   0.0.0.xxx 45
eon nemel problem s pripojovanim na jiny porty nez 21
filefetch i tehdejsi online nolimit surfing byl ok
11.12.2003 16:08:09   0.0.0.xxx 45
Nevim jak ostatni, ale ja na skyDSL + FTP pouzivam SOCKS a port 1080. Jede to v pohode. Taky jedu pres Getright.
11.12.2003 16:11:45   0.0.0.xxx 45
To mas fakt blby, protoze bez pausalu to nema smysl zkouset. I kdyz se pres GPRS jede jen uplink, porad to jsou mesicne mega dat... Nezkousel jsi externi pevnou antenu se slusnym ziskem? Pres ni byz mozna Errortel nebo Ty-debil chytil.
11.12.2003 18:00:52   0.0.0.xxx 45
takže, jestli jsem to dobře pochopil , s touto službou nejde např: pařit po netu ???
11.12.2003 19:11:12   0.0.0.xxx 34
Kde jste vzali, ze tech 100 minut plati jen v siti eurotelu? Ja jsem cetl na jednom ceskym serveru, ktery se venuje mobilum, ze tech 100 minut je kamkoliv. Na strankach eurotelu je ze vam bude pripsano 100 volnych minut k vasemu tarifu. Zadny omezeni tam neni, krome toho, ze to plati pul roku.
11.12.2003 19:26:03   0.0.0.xxx 45
Ne je to jen na prijem internetu, kdyz tak se stav do kafe . . . sam mam skystar kartu pres rok a zacinal jsem na EON . . . ted ji mam spis jen na koukani na telku (satelitni)
11.12.2003 20:03:29   0.0.0.xxx 45
1) Tech 100 minut v data nonstop je skutecne kamkoli, nejen do eurotel...
2) skyDSL je mnohem pomalejsi nez EON... u online 2mbps, u offline 2-40mbps (teoreticky, vetsinou 2-12mbps) a pripojeni na rok za 3400kc.. realna rychlost stahovani je tedy - online 100-260kb/s, offline 256-1536kb/s
11.12.2003 20:05:55   0.0.0.xxx 45
jj, eon je fakt nej... koupil jsem skystar2 + 1 mesic pripojeni a uz jedu pul roku
11.12.2003 20:14:07   0.0.0.xxx 55
pokud vim, tak u EON je limit pro Fast surf 1 GB, pak uz to tak rychly neni.Zalezi asi na zpusobu pouzivani, ale rekl bych, ze svou povahou jsou to sluzby dost odlisne.
11.12.2003 20:39:53   0.0.0.xxx 45
....Tarif doporučujeme Individual za 150 Kč bez dalších služeb (pokud již máte jiného operátora) a k tomu za 649 Kč GPRS Data Nonstop....
hmhm tayd nekdo nevi ktery bije,zadnych 150 a k tomu 649 ale jen 649 se platiti bude
11.12.2003 21:12:56   0.0.0.xxx 44
jenom k tem grafum - pisou tam ze to jsou grafy dostupne kapacity - tozn. ze grafy vytizeni by byly presne obracene proti temto to jen tak pro upresneni pro ty co neumej anglicky takhle by se zdalo ze na prio1 je tam spousta volne kapacity a mohlo by to mast ctenare
11.12.2003 21:51:28   0.0.0.xxx 54
limit na fast surf je volitelny, soucastni zakaznici maji 2GB, coz se sice muze zdat malo, ale na offline downloady se da lehko ziskat unlimited... a 2GB jen surfovani staci, ne?
11.12.2003 21:54:17   0.0.0.xxx 54
Tarif Individual stoji opravdu 150Kc, ale pokud si aktivujete dalsi sluzby za vice nez 150Kc je vam puvodnich 150Kc pausalu odpusteno... takze 649+dph
11.12.2003 22:38:28   0.0.0.xxx 44
je to jak rikal Wolferine. nechapu prac vsicni motaji nekco o 150,-. tarif individual je tarif u kterem si clovek muze podle potreby "nakonfigurovat" kolik chce volnych minut, kolik volnych SMS , volnych MMS jake pridavne programy s jedinym omezenim a to ze konecna cena nesmi byt nizsi nez 150 korun. Doufam ze to kazdy pochopil, zadne odpousteni niceho se nekona protoze ti nikdo ani nic nedava.

Pokud jde o 100 volnych minut...... pokud autor vazne vlastni tarif od ET tak by se mel obratit pri nejasnostech na sveho operatora a ne jen slepe verit informacim ktere vypustily jedny nejmenovane stranky ktere chteji byt nejaktualnejsi i za cenu toho ze pisou absolutni blbosti a nepravdy a ostatni to jen slepe okopirovali.
.
11.12.2003 23:59:19   0.0.0.xxx 44
To co jsem napsal je presne podle toho co tvrdi info linka eurotelu.... jde o to, ze si muzes vybrat sluzby za mene nez 150kc, ale budes pak platit 150kc+cenu sluzeb co sis vybral... pokud si vyberes za vice tak tech 150 uz platit nemusis... rika se tomu minimalni plneni...
12.12.2003 00:09:05   0.0.0.xxx 44
a co je to za kraviny, ze eon jde ke dnu?? eon je super..
je videt, ze autor ho nikdy nepouzival.. EON RULEZ
12.12.2003 08:46:45   0.0.0.xxx 45
ten graf ukazuje kolik v daném období připadá na jednoho uživatele. Tzn otevru si graf na http//service.skydsl.de/monitor a mel bych videt jake rychlosti připojení se aktuálně dosahuje. Zobrazuje poslednich 24 hod.
12.12.2003 10:07:58   0.0.0.xxx 44
..moc pekny) ..ale myslim si, ze i v CR lze sehnat dobry pripojeni za prijatelnej peniz.... treba kamos dela providera ...a 1mbit(down i up) za 999,- (vcetne DPH22%!-od 1.1.2004) Je to wire..a agregace je 1:30 (pingy CR do 30ms)....ale pohoda...jeste se nestalo, aby kapacita pripojeni do inetu byla vytizena na 100%. BTW..i v Praze.... ale zadnej odkaz davat nebudu - byla by to pak reklama
12.12.2003 10:48:34   0.0.0.xxx 44
tak to je super - beru to!!! Mohl bys mi to prosim zavest do Velkych Karlovic (Beskydy, hranice se Slovenskem)? Neni nad kravske komentare... SkyDSL (resp. EON nebo obdobne) je jedina sluzba, ktera funguje skoro vsude. Takove chytraky co delaji ramena a bydli v Praze, Brne nebo Ostrave se zaplavou wifi a kabeloveho internetu a sidly velkych provideru mam fakt rad :-( Laskave si ale uvedomte, ze 80% tohoto naroda nezije v Praze, Brne a Ostrave!!!
12.12.2003 10:55:08   0.0.0.xxx 45
Sam mam sice wi-fi 128 kbps bez limitu, ale kamosi maji jak EON tak skydsl a muzu zbezne porovnat jejich zkusenosti. Jak bylo zmineno v clanku, jedina vyhoda EONU je ten filefetch. Na bezne brouzdani a stahovani strednich a mensich souboru je nejlepsi skydsl. Mimochodem, kamos co ma EON se prakticky nemuze dostat do p2p siti jako je Kazaa, DC nebo emule. Se skydsl to jde, byt to je slozite na konfiguraci. EON ma smysl jen kdyz chete vykradat cizi data, na surfovani a sdileci site je lepsi skydsl. Uplne nejlepsi machri si poridi oba providery, dnes uz se to vejde do 1500 mesicne :-)
12.12.2003 12:05:10   0.0.0.xxx 45
Nemohl by se tu objevit test a návod na satelitní TV do PC chci si postavit do obýváku pc které bude na divx dvd a mp3 vyjde to levneji než nějaký výrobek , který stejně s divx nechodí jak má . A kdyby se do toho dala jeětě sat. TV tak by to bylo dokonalé vybavení
12.12.2003 13:19:07   0.0.0.xxx 54
a k cemu potrebujes na eonu p2p???! offline pres filefetch jdou denne desitky GB dat...
12.12.2003 13:19:57   0.0.0.xxx 45
A jeste k tomu se nemusis o nic starat... proste pohoda...
12.12.2003 13:22:41   0.0.0.xxx 44
a tvuj kamos co se pres eon nedostane na p2p ma asi nejakej problem, protze vsem lidem co znam to jde uplne normalne...
12.12.2003 14:01:44   0.0.0.xxx 45
Brno vynech, taky to tu je na houby... :-(
12.12.2003 14:27:58   0.0.0.xxx 54
Zkus třeba http://www.tvfreak.cz/ nebo http://www.skystar2.wz.cz
12.12.2003 16:51:33   0.0.0.xxx 44
Satelitni pripojeni neni zadna novinka. A od te doby co o nem vysel clanek na jednom serveru se najednou objevujou vsude.. vsichni opisujou... Jinak z clanku je znat, ze autor se satelitem moc zkusenosti nema(viz. eon, dekodovani tv atd.)
Jinak SkyDSL vs. EON - zalezi na co to chcete - pokud chcete max. new release (desitky gb denne) tak jedine EON...
Je to skoro zadarmo - skystar2 +1 mesic - 2100kc, +3 mesice - 3100kc, +1rok 4600kc... samostatne 1 rok - 3400kc... a vetsinou vas nechaj pripojeny mnohem dele nez mate zaplaceno..
12.12.2003 17:28:55   0.0.0.xxx 44
Co to meles, ja bydlim v Ostrave a mam tu CENZURA :/. Ostrava neni Praha nebo Brno.
13.12.2003 13:39:42   0.0.0.xxx 45
Redakce se uvolila že naše zařízení otestuje, právě díky zajímavé kombinaci neomezeného paušálu pro GPRS a skyDSL.EON a sbírání desítek GB cizích dat je o něčem jiném.Tím nehodnotím jestli je EON horší nebo lepší.Zatím jsem neslyšel,že by si s EON někdo zrychloval GPRS. Se skyDSL si zase nikdo nesbírá data do desítkách GB za noc ale přinejlepším za měsíc. Jsou to ale data ,která si vyberu.
13.12.2003 16:55:38   0.0.0.xxx 44
Koukam ze tu zacina pekny flamewar mezi EONisty a skyDSListy. Je to uz unavne, jak si kazdy zaryte stoji za svym a nepripusti cizi nazor. Stejne jako Windows/Linux, Eurotel/T-mobile atd... Proste kazda sluzba ma sve vyhody a nevyhody a muzete si tu zvanit co chcete. Jak to tak sleduji, nejvyhodnejsi je poridit si i EON (kradeni cizich dat) i skyDSL (stahovani dat dle VLASTNI volby). Financne to nikoho rozhodne nezrujnuje.
Howgh.
13.12.2003 17:00:04   0.0.0.xxx 45
Tak SHOE, mas tu tri vazne zajemce o sluzby tveho kamose: Brno, Ostrava, Velke Karlovice. Tak napis kontakt, kdyz je tak skvelej.... hm, nejspis jsi jen zvanil... No nic, ET u nas signal ma, asi pujdu do SKYDSL. Za ty prachy se to hodi.
13.12.2003 17:33:18   0.0.0.xxx 44
vsem nekritickym obdivovatelum EONu a zajemcum o tuto sluzbu doporucuji kouknout na tenhle link:
http://skysat2.aristia.org/diskuze.php?discussid=117
13.12.2003 18:19:18   0.0.0.xxx 45
O žádný flame war nestojím a snad ho ani nevytvářím.Poměrně suše konstatuji, že skyDSL je na něco jiného než EON. Chápu,že pro někoho je EON lepší. Ostatně každý si může projít fórum na našem webu a zvážit pro a proti.Takže cizí názor připouštím dokonce i na stránkách o skyDSL.
13.12.2003 20:36:03   0.0.0.xxx 44
Jasne SkyDSL je pro jinou skupinu uzivatelu a EON taky. Oboje ma svoje pro a proti. A EON neni o kradeni cizich dat, ale o sharingu. A data si taky muzete vybrat.
13.12.2003 20:40:18   0.0.0.xxx 45
S EON si GPRS urychluju treba ja A pokud bys kouknul na nejaky fora o eonu zjistis, ze to tak dela spousta lidi....
A co se tyce tehle diskuse http://skysat2.aristia.org/diskuze.php?discussid=117
tak to se uz vyresilo prostrednictvim VPN.
14.12.2003 00:40:14   0.0.0.xxx 44
Může SKYdsl a EON sdílet přes ethernetovou síť?
14.12.2003 19:26:27   0.0.0.xxx 45
skyDSL ano, o EON nevím skoro nic, ale predpokládám že taky.
15.12.2003 09:43:21   0.0.0.xxx 44
ne, nezvanil... jinak jestli si myslite, ze v Praze to je naky slavny..tak ste na velkym omylu - sehnat tu levny pripojeni? SKORO nemozny! ...co treba takovy teletele..1700kc za 3xx a limit dat 200mb?.))) takle to tu do prazdnin vypadalo...ted se to nastesti trochu zlepsilo. BTW..v mensich mestech sezenete uplne v pohode 512kbit treba za 800..neomezenej. Coz tady ne. (treba Roudnice nadl...Pelhrimov..atd...tam to znam osobne). Jinak jestli chcete, tak mi napiste mail na shoe@centrum.cz - odepisu... ale nic sem psat nebudu - reklama
15.12.2003 23:07:42   0.0.0.xxx 44
to by me zajimalo teda kdo nabizi 1mbit za tuhle cenu - to bych mel mozna i zajem... muzem mi plz poslat nejaky presnejsi info na mail (aby se tady nedelala ta reklama . thx
16.12.2003 03:59:58   0.0.0.xxx 54
Podle tehle hypotezybych si treba poridil balicky v souhrne hodnote 149Kc ale protoze by to nebylo pres 150,- tak bych platil 149+150 = 299Kc. Pokud bych si vsak vybral balicek jen o korunu drazsi tak bych platil pouze 150Kc presto ze bych mel o tu korunu lepsi sluzbu nez v predeslem pripade. A ted se ptam: komu z vas to prijde natolik logicke aby nekdo delal takovy sileny pausal a jaky by to melo smysl?

Staci si precist co pise ET v pripade ze si chcete objednat Individual za cenu pod 150Kc:
Vysledna castak je nizsi nez vyse Minimalniho plneni (150Kc). Doporucujeme vam tarif Eurotel Individual sestavit alespon do vyse Minimalniho plneni. Tato castka vam bude uctovana i v pripade,ze si zvolite sluzby,jijichz celkova cena bude nizsi nez 150Kc.

Tak me mejte radi ze jsem vam to sem pracne opsal :-) Kdo z vas tam vidi zminku o tom ze vam bude uctovano vic nez tech 150Kc? Pokud to snad nekomu stale neni jasne tak se obratte na infolinku ET a poslouchejte lepe nez nekteri a nebo nemejte smulu na blbou operatorku ;-)
.
18.12.2003 22:53:29   0.0.0.xxx 54
Takže když mi na faktuře píší:
Pravidelné poplatlatky data nonstop 649.- a Eurotel individual 150.- tak mi to počítají blbě? Že bych to reklamoval?
19.12.2003 03:14:27   0.0.0.xxx 54
Tobe vazne prisla faktura na 649 + 150 = 799Kc ? To bych chtel videt vzhledem k tomu ze cena 649Kc plati od 3 dne tohoto mesice a predtim platilo 999,- takze fakturu za cele uctovane obdobi na 649,- si jeste nemohl dostat a vsem muze prijit nejdriv az po novem roce. Byt tebou tak si poradne prectu fakturu za co je ktera castka. Je dost mozne ze si to s necim popletl protoze vic chaotickou fakturu nez ma ET jsem v zivote nevidel a kdyz jsem si blahove precetl ten "navod" na zadni strane tak jsem zistil ze je vic matouci nez samotna faktura :-) On totis clovek musi pocitat i s takovyma vecma jako ze urcita sluzba byla aktivovana jen cast uctovaneho obdobi a tim padem se tam objevujou castky ktere nikomu nic nerikaji. Takze poradne si precti za jake obdobi ti jakou sluzbu uctujou, ty jejich ramecky posete po cele strane nijak na sebe nenavazujici je smrt kazdeho logicky uvazujiciho cloveka protoze to nejde odzhora dolu a z leva doprava ale je to dost na preskacku :-).

Zkratka tohle ti na fakture prijit nemohlo a pokud jo tak to byla svinska nahoda ze jsi vyuzival datanonstop takovou cast mesice ze ti to vyslo presne tech 649,- (i kdyz tohle je blbost, presne tahle castka navychazi na zadny pocet dni leda ze by ti to tak zajimave zaokrouhlili :-) ).
.
19.12.2003 03:15:51   0.0.0.xxx 45

.............
Zkratka tohle ti na fakture prijit nemohlo a pokud jo tak to byla svinska nahoda ze jsi vyuzival datanonstop takovou cast mesice ze ti to vyslo presne tech 649,- (i kdyz tohle je blbost, presne tahle castka navychazi na zadny pocet dni leda ze by ti to tak zajimave zaokrouhlili :-) ).
.
2.1.2004 00:45:29   0.0.0.xxx 44

Dobrý den,


takže načítání stránek je v lepším průměru kolem 30s :-(( ? Mám ISDN... je to dost drahé ale tyhle stránky mi naběhnou do 8 sekund. Nedá se to nějak zrychlit ? Např. místo mobilu: tu krabku od Eurotelu za 1kč... přes USB. O kolik by to bylo rychlejší.. ?


Máte se surfováním na netu přes setlajt nějaké zkušenosti?


Jinak sem byl v eurotelu vyzkoušet ten eurotel data nonstop. Měli tam notebook a Nokiu 6310i.. běželo to pomalu ale ne že bych čekal půl minuty na stránku.


Díky za odpovědi.. za sdělení zkušeností ;)


Martin

5.1.2004 18:28:43   0.0.0.xxx 54
Predem bych chtel rict, ze mne jde jenom o prijem televizniho signalu a ne o satelitni internet (alespon zatim). Co k tomu budu potrebovat a kde se to da sehnat.
Chtel bych se optat, kde se ta karta Skystar2 da koupit. Dále, jestli existuje nejaky manual pro nastaveni parabolicke anteny, jaky smet, uhel atd.. A dale jaky software jste pouzili pro prijimani kodovaneho signalu.
Predem dekuji za reakce.
29.1.2004 10:20:19   0.0.0.xxx 54
Rad bych pridal moje zkusenosti, bydlim v Praze na Pankraci (skoro centrum, zadna viska na okraji) internet po kabelu? Pekny ale v dome kde bydlim kabel neni a neplanuje se, ze by je odradily duchodci kterejch je v dome vetsina? ADSL? Tezko tenhle starej barak nema kabel a jdou tam jenom radiotelefony (mel jsem na okne krabicku) smula.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.