SkyDSL - alternativní připojení k Internetu |
autor: Redakce PCT , publikováno 11.12.2003 |
Pokud nejste zrovna tiskový mluvčí u významné telekomunikační společnosti, asi budete souhlasit s názorem, že nabídka pro neomezené připojení k internetu není v ČR nikterak bohatá. Kdo má štěstí je v dosahu ADSL, kabelového internetu anebo mikrovlnného připojení. To se však týká pouze několika větších měst, v případě mikrovlnného připojení i několika dalších, menších obcí. My ostatní oceňujeme, že Eurotel a nově i T-Mobile zavedl pro připojení pomocí GPRS paušální tarif, který nás neomezuje časem stráveným on-line a ani objemem stažených dat. Rádi tomuto druhu připojení odpustíme nižší rychlost výměnnou za ukončení neustálého stresu z hlídání délky a tím pádem i ceny připojení. Právě pro uživatele GPRS, ale nejen pro ně, jsme připravili recenzi mnohokrát vyzdvihované i zatracované služby připojení k internetu přes satelit.
S myšlenkou využití takřka bezedné kapacity přenosových transpodérů komunikačních družic pro připojení k internetu přišlo již mnoho firem, ovšem se střídavým úspěchem či spíše neúspěchem. V našich končinách je zřejmě nejznámější kauza EON. Po velice slibném začátku nastalo přešlapování na místě a hledání investora, který by Europe Online řítící se ke krachu zachránil. Investor se sice nakonec našel, nicméně to, co bylo původně trumfem upadlo v zapomnění a ze slibně se rozvíjející služby je podivný a drahý hybrid s nejistou budoucností. Jediným smysluplným využitím je FileFetch neboli stahování dat dle předem zveřejněných jízdních řádů nebo dat objednaných přímo uživatelem. Ta mu jsou pak ve stanovené době odeslána do PC a internetové připojení, tzv. zpětný kanál, nemusí být v tu dobu aktivní. Konkurence EONu však nespala a zatímco tento pionýr jde i nadále ke dnu, vynořila se s narůstajícím počtem komunikačních satelitů i rostoucí paleta poskytovatelů satelitního internetu. A milou zprávou je, že již mají svá zastoupení i v České republice.
Co je SkyDSL?
Od jednoho takového zastoupení jsme získali k měsíčnímu testování soupravu pro příjem SkyDSL. Německá firma Teles, provozovatel SkyDSL, u nás již déle než rok nabízí službu, která se vyvinula z původní nabídky pro ty německé zákazníky, kteří se z technických důvodů nemohli dostat k internetu přes DSL.
Služba SkyDSL je jednosměrné připojení k internetu prostřednictvím satelitu, které kupodivu (po kause EON) funguje bez výraznějších problémů. Jak asi víte, jednosměrné se tomuto připojení říká proto, že data přes satelit proudí pouze směrem k Vám, zato ale více než uspokojivou rychlostí (download, downstream).
Pro odesílání dat (upload, upstream) si musíme pořídit další způsob připojení. Právě nutnost pořídit si a hlavně platit kanál pro upstream, odsoudila tento druh připojení poněkud neprávem na okraj zájmu uživatelů.
Situaci rapidně změnily (podle statistiky SkyDSL počet českých uživatelů služby za poslední 3 měsíce zvedl čtyřikrát) tarify Data Nonstop od Eurotelu a obdobné řešení T-Mobile. Abychom hned na začátku měli jasno, i přes nutnost placení dvou internetových připojení místo jednoho je to v českém Kocourkově finančně stále jedno z nejvýhodnějších širokopásmových připojení k internetu. Především je dostupné i v té nejzapadlejší vísce, prostě všude kde je signál T-Mobile nebo Eurotelu. Má sice své mouchy, někdy bohužel i pořádné masařky, jak si ukážeme dále, ale co je dnes ideální, že?
Co tedy skyDSL umí?
Především je to služba všudy přítomná, dostupná z celého území naší republiky, což se o dalších formách připojení k internetu, snad kromě klasické analogové telefonní linky říct nedá. Všude kde je k dispozici nějaká, byť ta nejpomalejší forma, připojení k internetu nebo počítané připojení si můžete jednoduše a pohodlně zřídit broadband přístup do sítě sítí. Je to naprosto ideální řešení jak pro běžné surfování, tak především pro stahování dat z ftp serverů a výměnné sítě P2P. Po instalaci potřebného hardware a software, který je bohužel pouze v němčině nebo angličtině, si na monitoru můžete zobrazit řídící kokpit pomocí kterého volíte mezi rychlostními prioritami 0-6. Teles totiž postavil svou obchodní nabídku tak, aby oslovil co nejvíce uživatelů. Každá rychlostní priorita je za jiné peníze, je vhodná pro jiný typ zákazníka a má poněkud jiná pravidla.
Obrázek znázorňuje kokpit v maximalizované podobě. Volbou jednotlivých rychlostních priorit určujete jaký podíl z celkové přenosové kapacity transpodéru připadne Vám. Priorita 0 znamená, že jste připojeni pouze pomocí svého základního pozemního připojení. Priorita 1 je jako jediná obsažená v základním měsíčním paušálu a při jejím použití nevznikají žádné další náklady. Použití priorit 2-6 již není základním paušálu obsaženo a za použití těchto priorit se připlácí.
Rychlost připojení
Rychlost připojení je bohužel velmi proměnlivá, to je zřejmě největší vada na kráse jinak velmi zajímavé služby. Nejucelenější přehled poskytnou následující grafy (zdroj: service.skydsl.de/monitor). Rychlost je závislá hlavně na denní době a u priority 1 také na velikosti souboru, který momentálně stahujete.
Pro většinu uživatelů je samozřejmě nejzajímavější rychlostní priorita 1, jejíž použití je zahrnuto v měsíčním paušálu. Proto se na ni soustředíme. Další rychlostní priority představují dle našeho názoru obyčejné tahání peněz z kapes uživatelů, protože efekt za příplatek není zdaleka tak velký, jak by mohl zákazník za své peníze očekávat. Toto je zřejmě druhá, menší muška na jinak velmi zajímavé službě. Dál už následují, slovy klasika, téměř jen samá pozitiva a sociální jistoty.
Pojďme si situaci názorně ukázat na několika grafech pro jednotlivé rychlostní priority. Všechny grafy jsou převzaty z http://service.skydsl.de/monitor, kde jsou k dispozici neustále aktualizované přehledy, jak je momentálně vytížena služba SkyDSL v jednotlivých rychlostních prioritách. První graf znázorňuje hodnotu počáteční rychlosti stahování. Z grafu vyplývá, že špička začíná cca v 17.00 a trvá až do půlnoci a počáteční rychlost stahování se v této době pohybuje okolo 400 kbps. Nejpříznivější je situace mezi 2-7 hodinou ranní kdy rychlost kolísá okolo 3500 kbps. Neustále je sledována aktivita jednotlivých přihlášených uživatelů, kteří jsou podle náročnosti požadavků na objem dat rozdělováni do dvou kategorií: surfeři a stahovači. Surfeři mají přidělenu větší šířku pásma, zatímco stahovači jsou spíše omezováni. Typickým surferem jsou uživatelé využívající SkyDSL k prohlížení webových stránek a k občasnému stahování souborů (mp3, antiviry, dema her, atd ). Typickým stahovačem jsou uživatelé P2P sítí stahující ve velkém filmy, ISO soubory, atd.).
Zatímco první graf znázorňuje počáteční rychlost stahování, druhý graf znázorňuje rychlost konečnou. Na této rychlosti se stahování ustálí po prvních 5-10 MB. Jakmile začnete stahovat další soubor, rychlost opět povyskočí na původní hodnotu. Kapacita transpoderu, která je samozřejmě omezená, se tak poměrně spravedlivě rozděluje mezi surfery a stahovače. Pro stahovače je podle grafu ve špičce k dispozici cca 80 kbps, mimo špičku ca 500 kbps.
Další grafy znázorňují rychlosti dosahované u připlácených priorit. Zde už funguje závislost pouze na čase, na velikosti stahovaného souboru nezávisí.
prio 2
prio 3
prio 4
prio 5
prio 6
Ceník připlácených priorit
Priorita | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Kč/MB | 0 | 0,77 | 1,15 | 1,92 | 3,46 | 5,76 |
V další části se podíváme na potřebný hardware...
{mospagebreak title=Potřebný hardware a další "malichernosti"}Pro příjem satelitního internetu potřebujete, kromě obligátního počítače, DVB PCI kartu (případně DVB USB box), satelitní anténu (minimálně 60 cm, lépe však 80 cm) s univerzálním LNB a příslušnou kabeláž. Můžete si vybrat mezi originálním nebo neoriginálním příslušenstvím. Výhoda originální karty spočívá hlavně v jednodušší instalaci, na druhou stranu originální karta neumožňuje příjem satelitních televizních programů.
Mezi nejrozšířenější DVB karty patří karta Skystar 2 německé firmy Technisat
Na trhu jsou však i karty dalších výrobců, například značky Galaxy. My jsme testovali jak s kartou originální, tak s kartou Skystar 2.
Instalace není zcela jednoduchá, ale dá se zvládnout (samozřejmě že musíte mít nejdříve připravené připojení pro uplink, například GPRS). Problémem nebude zasunutí karty do volného PCI slotu, nahrání ovladače a samotného softwaru pro SkyDSL. Ten u originální karty v jednom z instalačním kroků pomůže i s nastavením antény, které je zřejmě na celé instalaci tou nejkomplikovanější záležitostí.
Pro příjem SkyDSL musíte naladit družici Telecom 2D na pozici 8° západně, pokud tedy chcete zároveň přijímat i TV programy, budete potřebovat dvě antény, nebo anténu otočnou, protože většina atraktivních televizních programů je na družicích Astra, Eutelsat, Eurobird a Hotbird.
Telecom 2D je bohužel jedním z těch horších, co se týče síly signálu. Správné nastavení paraboly je poměrně náročné. Že by další malá muška?
{mospagebreak title=Kolik ta legrace stojí, aneb malý náhled na ceny}Všechny ceny jsou uvedené včetně DPH (u telekomunikačních služeb je počítáno 5%, avšak od 1.1.2004 se DPH na telekomunikační služby zvyšuje na 22%).
Jednorázová aktivace služby stojí 1500 Kč. K tomu je zřejmě nejvhodnější základní tarif neboli rychlostní priorita 1. Připlácet si na vyšší priority nemá dle našeho názoru smysl. Priorita jedna vás přijde na 470 Kč měsíčně a znamená neomezený objem dat a neomezenou délku připojení.
Co se týče hardware, budete potřebovat již zmíněnou DVB kartu do PC. Zde doporučujeme investici do neoriginální karty. Nejenže je levnější, ale zároveň s vhodným SW umožňuje i příjem mnoha set TV programů ve špičkové kvalitě. Jedinou drobnou nevýhodou je mírně složitější nastavování antény a nepatrně slabší citlivost na datový signál. My jsme byli velmi spokojeni s kartou Skystar 2, která si ve spolupráci se softwarovým dekodérem dokázala poradit i s velkou částí kódovaného televizního vysílání :-)
Sice to do téhle recenze příliš nepatří, ale k dispozici jsou desítky hudebních, cestovních, sportovních, erotických, filmových a dětských programů, včetně českých (ČT1, ČT2, Prima, Galaxie Sport, Óčko). Cena karty se pohybuje těsně pod 2000 Kč.
Nezbytnou parabolickou anténu vč. univerzálního LNB pořídíte kolem 1000 Kč, kabeláž a F-konektory jsou otázkou několika desítek korun. Pokud zatím nemáte zpětný kanál (upstream), bude vhodné si pořídit Data Nonstop od Eurotelu. Momentálně je mírně výhodnější než obdobná služba od T-Mobile. Telefon s podporou GPRS v konfiguraci 4+2 timesloty (čím více timeslotů, tím rychlejší (teoreticky) GPRS je) pořídíte za cca 2000 Kč. Tarif doporučujeme Individual za 150 Kč bez dalších služeb (pokud již máte jiného operátora) a k tomu za 649 Kč GPRS Data Nonstop (aktuální reklamní akce ET), ve kterém máte kromě neomezeného, byť pomalého, internetu též 30 minut volání zdarma kamkoliv a nyní v rámci promo akce dalších 100 minut jen do sítě Eurotel.
Sečteno a podtrženo, vstupní brána k rychlému internetu se neotevírá zprofanovanými slovy sezame otevři se ale vysázením maximálně 6500 Kč na dřevo v případě že začínáte od nuly a měsíčními poplatky mírně nad 1000 Kč za konektivitu (upstream + downstream). V této ceně je též min. 30 minut (+100 minut) telefonování zdarma a satelitní TV zdarma. Pořizovací náklady však dramaticky klesají, pokud již máte mobil s podporou GPRS a alespoň analogovou satelitní soupravu.
Další informace a ceny naleznete na stránkách českého zastoupení firmy Teles (www.skysat.cz) a stránkách českých GSM operátorů (www.eurotel.cz a www.t-mobile.cz).
Nevýhody služby
Bohužel ideální služba neexistuje. Byť je nabídka firmy Teles maximálně zajímavá a v současnosti v ČR cenově nepřekonatelná (ve srovnání s ostatními poskytovateli satelitního internetu), má své nedostatky. Její zřízení není zcela snadné (musíte si zajistit upstream a teprve potom se můžete o službu SkyDSL vážně zajímat). Jednosměrný satelitní internet je naprosto nepoužitelný pro telefonování (VoIP) a videokonference. Rovněž naprostou většinu on-line her si nezahrajete vůbec nebo jen s obtížemi (souvisí to s obrovským tzv. pingem). Představte si pomalou odezvu GPRS a k tomu vzdálenost, jakou musí signál urazit internetem v pozemní síti k serveru firmy Teles, od něj k družici a od družice k vám a je myslím vše jasné. Na druhou stranu http, ftp a P2P fungují bez jakýchkoliv problémů.
Podívejme se však na praktické testy...
{mospagebreak title=Praktické testy a závěr}Rychlost je značně závislá na aktuálním čase i na tom zda je pracovní den nebo víkend. Hrubě se dá rozdělit do následujících segmentů (rychlost vždy v kbps):
Pracovní den, dopoledne 10.00
číslo měření | Test 50 kB | Test 500kB |
1 | 1434 | 574 |
2 | 1261 | 1101 |
3 | 1038 | 963 |
Takovéto hodnoty jsou prezentují pracovní dny zhruba od 8.00 -12.00
Pracovní den, špička 18.00
číslo měření | Test 50 kB | Test 500kB |
1 | 227 | 155 |
2 | 196 | 138 |
3 | 221 | 152 |
Takovéto hodnoty prezentují pracovní dny zhruba od 17.00-23.00 a velmi podobné hodnoty jsou dosahovány o víkendu mezi 8.00-12.00
Víkend, špička 18.00
číslo měření | Test 50 kB | Test 500kB |
1 | 159 | 108 |
2 | 176 | 111 |
3 | 231 | 143 |
Ačkoliv to na kratších souborech není příliš patrné, jsou odpolední víkendové hodiny, rychlostně jednoznačně nejslabší. Zatímco, ve všední dnech rychlost se ve špičce konečná rychlost u heavy downloadu ustálí na cca 80 kbps o víkendu odpoledne je to i pod 30 kbps a použití skyDSL pro stahování velkých souborů ztrácí v tuto dobu smysl.
Testy byly provedeny pomocí měřiče rychlosti na test.pooh.cz a www.dsl.cz.
Zajímal nás vliv SkyDSL na rychlost načítání stránek: trochu překvapující je, že na načítání stránek má minimální vliv vytížení připojení. Rychlost načítání stránek ve špičku i mimo špičku je velmi podobná.
GPRS +SkyDSL špička | GPRS +SkyDSL mimo špičku | jen GPRS (stabilně 32 kbps) |
|
www.baldachyn.cz | |||
1 | 42 s | 33 s | 57 s |
2 | 44 s | 35 s | 60 s |
3 | 43 s | 46 s | 54 s |
www.blisty.cz | |||
1 | 37 s | 29 s | 90 s |
2 | 47 s | 35 s | 83 s |
3 | 47 s | 40 s | 84 s |
www.mobilmania.cz | |||
1 | 64 s | 78 s | 106 s |
2 | 72 s | 66 s | 99 s |
3 | 61 s | 57 s | 96 s |
Mobilní telefon Nokia 6310i byl propojen s počítačem pomocí bluetooth . Jak vyplývá z tabulky, urychlení se pohybuje mezi 29-55%.
Jak jsme psali výše, velice výhodné je použití satelitního internetu pro ftp a P2P sítě. Odzkoušeli jsme stahování z různých ftp prostřednictvím programu Getright, který umožňuje stahovaný soubor rozdělit na více segmentů a využít tak toho, že každé zahájené stahování prostřednictvím SkyDSL jede na první rychlostní prioritě zpočátku velmi rychle. Stažení mnohamegových souborů se tak přesunuje z oblasti sci-fi do oblasti reality.
Poněkud komplikovanější je situace u výměnných sítí typu P2P. Odzkoušeli jsme několik programů, avšak jediné dva jely uspokojivě: Direct Connect a Kazaa. V obou výměnných sítích byla rychlost stahování na průměrné úrovni 25 kB/s. Nemá smysl pokoušet se o síť eDonkey / eMule, která je velmi náročná na upstream a ten je u GPRS poměrně nevyhovující. Základem je správné nastavení proxy a značná trpělivost, výsledek však stojí zato.
I SkyDSL připravuje službu, se kterou nyní přežívá EON, tedy FileFetch. Měla by být zprovozněna během příštího roku, ovšem bližší podmínky zatím nejsou známy.
Shrnutí
Jít či nejít do satelitního internetu? Toť otázka. Díky tragikomické politice Českého Telecomu jsme možná jednou z nejrozvinutějších zemí v oblasti konektivity prostřednictvím mikrovlnných spojů. To však není všespasitelné a jde o řešení především pro velká a střední města. ADSL je kapitolou samou o sobě. Telecom sice aktuálně přišel se základním tarifem kolem 1000 Kč, ale ten má omezení nejen datové (max. 3 GB v součtu pro oba směry) a především ADSL není dostupné kdekoliv. A o pověstné agregaci už jste jistě slyšeli. Internet přes kabelovou televizi je sice to nejlepší, co by běžného uživatele mohlo potkat (kromě akademických sítí), je však dostupný ještě menšímu množství Čechů než ADSL. Satelitní internet tedy představuje něco jako z nouze ctnost, může však být uspokojivým řešením pro velkou skupinu lidí z menších měst a vesnic, kteří si jinak mohou o širokopásmovém připojení za rozumné peníze nechat zdát. Ano, víme, že zde je ještě oboustranný satelitní internet, ale bylo řečeno za rozumné peníze, což není tento případ.
Shrňme si to tedy v několika bodech, které by vám mohly pomoci s rozhodováním:
Plusy:
Téměř neomezená regionální dostupnost, rozumná cena, žádné limity času nebo objemu dat, zdarma stovky televizních programů, možnost svobodné volby DVB karty (je výhodnější použít neoriginální), mobilita (GPRS lze použít kdekoliv nezávisle na SkyDSL a v kombinaci s např. PDA dává slovům mobilní internet ten pravý nádech, přičemž po zapojení se SkyDSL okamžitě získáte pravý broadband internet)
Mínusy:
Celková komplikovanost řešení s nutností speciálního upstreamu, silné kolísání rychlosti, neúnosně velký ping, nutnost mít nestíněný výhled jihozápadním směrem, obtížné nastavování paraboly na družici, obslužný software není v češtině
Za zapůjčení testovací soupravy děkujeme českému zastoupení firmy Teles (www.skysat.cz).
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
filefetch i tehdejsi online nolimit surfing byl ok
2) skyDSL je mnohem pomalejsi nez EON... u online 2mbps, u offline 2-40mbps (teoreticky, vetsinou 2-12mbps) a pripojeni na rok za 3400kc.. realna rychlost stahovani je tedy - online 100-260kb/s, offline 256-1536kb/s
hmhm tayd nekdo nevi ktery bije,zadnych 150 a k tomu 649 ale jen 649 se platiti bude
Pokud jde o 100 volnych minut...... pokud autor vazne vlastni tarif od ET tak by se mel obratit pri nejasnostech na sveho operatora a ne jen slepe verit informacim ktere vypustily jedny nejmenovane stranky ktere chteji byt nejaktualnejsi i za cenu toho ze pisou absolutni blbosti a nepravdy a ostatni to jen slepe okopirovali.
.
je videt, ze autor ho nikdy nepouzival.. EON RULEZ
Jinak SkyDSL vs. EON - zalezi na co to chcete - pokud chcete max. new release (desitky gb denne) tak jedine EON...
Je to skoro zadarmo - skystar2 +1 mesic - 2100kc, +3 mesice - 3100kc, +1rok 4600kc... samostatne 1 rok - 3400kc... a vetsinou vas nechaj pripojeny mnohem dele nez mate zaplaceno..
Howgh.
http://skysat2.aristia.org/diskuze.php?discussid=117
A co se tyce tehle diskuse http://skysat2.aristia.org/diskuze.php?discussid=117
tak to se uz vyresilo prostrednictvim VPN.
Staci si precist co pise ET v pripade ze si chcete objednat Individual za cenu pod 150Kc:
Vysledna castak je nizsi nez vyse Minimalniho plneni (150Kc). Doporucujeme vam tarif Eurotel Individual sestavit alespon do vyse Minimalniho plneni. Tato castka vam bude uctovana i v pripade,ze si zvolite sluzby,jijichz celkova cena bude nizsi nez 150Kc.
Tak me mejte radi ze jsem vam to sem pracne opsal :-) Kdo z vas tam vidi zminku o tom ze vam bude uctovano vic nez tech 150Kc? Pokud to snad nekomu stale neni jasne tak se obratte na infolinku ET a poslouchejte lepe nez nekteri a nebo nemejte smulu na blbou operatorku ;-)
.
Pravidelné poplatlatky data nonstop 649.- a Eurotel individual 150.- tak mi to počítají blbě? Že bych to reklamoval?
Zkratka tohle ti na fakture prijit nemohlo a pokud jo tak to byla svinska nahoda ze jsi vyuzival datanonstop takovou cast mesice ze ti to vyslo presne tech 649,- (i kdyz tohle je blbost, presne tahle castka navychazi na zadny pocet dni leda ze by ti to tak zajimave zaokrouhlili :-) ).
.
.............
Zkratka tohle ti na fakture prijit nemohlo a pokud jo tak to byla svinska nahoda ze jsi vyuzival datanonstop takovou cast mesice ze ti to vyslo presne tech 649,- (i kdyz tohle je blbost, presne tahle castka navychazi na zadny pocet dni leda ze by ti to tak zajimave zaokrouhlili :-) ).
.
Dobrý den,
takže načítání stránek je v lepším průměru kolem 30s :-(( ? Mám ISDN... je to dost drahé ale tyhle stránky mi naběhnou do 8 sekund. Nedá se to nějak zrychlit ? Např. místo mobilu: tu krabku od Eurotelu za 1kč... přes USB. O kolik by to bylo rychlejší.. ?
Máte se surfováním na netu přes setlajt nějaké zkušenosti?
Jinak sem byl v eurotelu vyzkoušet ten eurotel data nonstop. Měli tam notebook a Nokiu 6310i.. běželo to pomalu ale ne že bych čekal půl minuty na stránku.
Díky za odpovědi.. za sdělení zkušeností ;)
Martin
Chtel bych se optat, kde se ta karta Skystar2 da koupit. Dále, jestli existuje nejaky manual pro nastaveni parabolicke anteny, jaky smet, uhel atd.. A dale jaky software jste pouzili pro prijimani kodovaneho signalu.
Predem dekuji za reakce.