Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Corsair Dominator TwinX3 1800C7 - DDR3 na 1800MHz!
Corsair Dominator TwinX3 1800C7 - DDR3 na 1800MHz!
autor: Z. Obermaier , publikováno 21.1.2008
Corsair Dominator TwinX3 1800C7 -  DDR3 na 1800MHz!

Dnešní test je ukázkou pokročilé technologie pamětí standardu DDR3. Aktivní používání DDR3 v masovém měřítku je ještě daleko, praktický význam testování DDR3 tedy ještě nemá příliš smysl. Testované moduly Corsair představují "hudbu budoucnosti" a jsou ukázkou kam je možné se v tomto odvětví dostat, a jak bude jednou vypadat běžný standard.


Corsair Dominator TwinX3 1800C7 -  DDR3 na 1800MHz!

Při dnešních cenách DDR2 pamětí, nemá smysl se dívat po nových DDR3 modulech. Za zlomek ceny pomalých DDR3-1333 naplníte všechny DDR2 sloty vaší základní desky na maximální kapacitu. Ještě nikdy v historii nebyly paměti tak levné, jako nyní. Paradoxně za to mohou právě DDR3, a postupný útlum produkce DDR2. Čipů pro DDR2 bylo vyrobeno tolik, že se prostě musí prodat "za každou" cenu. Až se sklady s DDR2 vyprázdní, výrobci začnou masivně produkovat DDR3, což povede k jejich zlevnění a hlavně vyššímu rozšíření mezi běžné uživatele.

Po výkonové stránce DDR3 nepřinášejí žádný zlom, nebo nějaký podstatný nárůst - ani to nebyl jejich hlavní účel. Hlavní je nižší spotřeba, to je nejpádnější argument pro DDR3. Není daleko doba, kdy se rychlé DDR2 opravdu hodně zahřívaly a v některých případech je bylo nutné i aktivně chladit. S DDR3 již prakticky "žhavé" paměti nepoznáme, měl jsem k dispozici několik sad DDR3 pamětí a všechny byly během náročných testů jen vlažné. I po masivním přetaktování se zvýšeným napětím byly DDR3 jen mírně teplé, a nebylo je nutno vybavit ani rozvaděčem tepla.

Dalším argumentem pro DDR3 budou stále ze zvyšující takty sběrnice FSB na platformě Intel (ta zatím jako jediná podporuje DDR3). Pro vysoké frekvence FSB jsou zkrátka velmi rychlé moduly téměř nutností. Paměti DDR2 nelze "hnát" vysoko nad frekvence 1200MHz, je to strop pro jejich technologii. Výrobci čipsetů i desek by byly nuceni implementovat stále nové a nové děličky pro paměti, aby bylo možné i pro FSB 400MHz použít moduly DDR2-800. To je mnohem složitější, než jednoduše počítat pouze s DDR3 bez nutnosti zásahu do stávajících čipsetových řešení.

Nadcházející architektura Intelu, Nehalem počítá také pouze s DDR3 - stejně jako s nimi počítá do blízké budoucnosti i AMD. Za několik týdnů přinese podporu DDR3 i další významný hráč na poli čipových sad - NVIDIA. První desky s nForce 790i SLI se již objevují u významných "firemních" výrobců. Tento rok nebude k DDR3 ještě moc vlídný, příští ale bude jednoznačně rokem standardu DDR3. Vše záleží na snižování cen DDR3 pamětí - které přijde určitě stejně rychle, jako v případě nástupu DDR2. Je to v podstatě několik měsíců, co ještě dobré DDR2 moduly stály i deset tisíc, a dnes ty samé koupíte za méně než třetinu. Až bude jisté, že nastal pro DDR3 čas - jejich cena se drasticky sníží.

V dnešním testu si představíme moduly DDR3-1800 od společnosti Corsair. Jde o nejrychlejší moduly na trhu, které jsou skutečně k dostání v obchodech. Každou chvíli se objeví zpráva, že další "výrobce uvádí "papírově" mnohem rychlejší moduly, žádné z nich ale dosud nelze fyzicky koupit nikde na světě (možná snad v Asii). Do chvíle, kdy budou další rychlé paměti k dostání jsou tyto Corsairy s frekvencí 1800MHz a časováním CL7 nejrychlejší DDR3 moduly na trhu.

Corsair Dominator - technologie a modely

Corsair Dominator TwinX3 1800C7 -  DDR3 na 1800MHz!

Řada pamětí Dominator je vlajkovou lodí firmy, a je určena do nejvyšších pozic trhu - pro nadšence. Pokud by vás napadlo, že jsou tyto paměti jen stejné moduly z nižších řad opatřené jen jinými rozvaděči tepla, mýlili byste se. Aby bylo vůbec možné obhájit vyšší cenu musel Corsair moduly skutečně značně vylepšit a odlišit je vůči levnějším.

Chlazení DHX

Prvním vylepšením, které je samozřejmě i na první pohled vidět je zvětšená plocha rozvaděče tepla kterou navíc doplňuje důmyslné žebrování, tento nový systém se oficiálně nazývá DHX Dual Patch - Heat Xchange. Zahrnuje v sobě upravené a hlavně prodloužené PCB pamětí, a právě tento nový speciální rozvaděč tepla s dvojitou strukturou. Díky níž může lépe proudící vzduch ochlazovat moduly.

Osobně nevidím v tomto drahém chlazení smysl. Jak už jsem řekl, DDR3 paměti mnoho nehřejí a není, je tedy nutné chladit takto důmyslným systémem. Aby však byla zachována kontinuita s DDR2 Dominatory jsou paměti DDR3 vybaveny touto technologií také.

Corsair Dominator TwinX3 1800C7 -  DDR3 na 1800MHz!

Rozšíření XMP

Další vlastností, kterou se tyto moduly mohou chlubit je rozšíření o E.P.P. technologii. V tomto případě se tato technologie jmenuje XMP (eXtreme Memory Profiles), jde ale v podstatě o to samé. Jen v krátkosti si připomeňme, o co se jedná: Každý paměťový modul na sobě nese malý SPD čip, který obsahuje základní informace o pracovních frekvencích a časování paměti. Z tohoto čipu pak základní deska tyto informace přečte a ví, tudíž jaké má pro paměti nastavit základní parametry. Kromě základních informací ale s rozšířením XMP tento SPD čip obsahuje ještě jeden profil - XMP 1800MHz. V něm je uložené nastavení napětí a časování pro frekvenci 1800MHz, použít jej ale umí pouze desky s čipsetem X38 Express.

Chladič pamětí

Paměti této řady je možné osadit speciálním a velmi hlučných větráčkem, který pomůže udržet paměti v optimální provozní teplotě. Tento samotný větrák prodává Corsair za cenu kolem 1000Kč, což je vskutku přemrštěná cena za vcelku zbytečný (pro DDR3 dvojnásob)další zdroj hluku.

Corsair Dominator TwinX3 1800C7 -  DDR3 na 1800MHz!

Modely Dominator

V nabídce má nyní Corsair celkem sedm typů spadající do kategorie Dominator. Všechny tyto paměti jsou vybavené zcela stejnými technologiemi, liší se pouze rychlostí a základním časováním.

Corsair Dominator TwinX3 1800C7 -  DDR3 na 1800MHz!

Nejpomalejšími paměťmi jsou DDR2 moduly s frekvencí 800MHz, s časováním CL3 spolu s přídavnými větráčky. Dalším modelem v řadě jsou pak DDR2 paměti s pracovní frekvencí 1066MHz a časováním CL5 - modely bez větráčků i s nimi. V této rychlosti výrobce nabízí i 2x 2GB variantu. Nejrychlejší DDR2 představují modely s označením 9136C5D a 10000C5DF s pracovními frekvencemi 1142MHz a 1250MHz s CL5. Tyto paměti jsou opět dodávány s větráčky. Myslím, že většinu vyjmenovaných pamětí bude již problém sehnat, pro takto drahé DDR2 dnes na trhu není místo.

Nejrychlejší model řady Dominator je dnes testovaný DDR3-1800MHz, s časováním CL7. Výrobce nabízí dvě varianty, 2x1GB a 2x2GB. Cena 2x1GB pamětí je u nás stanovena na 13500Kč, což je stejná cena jako bývala u nejvýkonnějších DDR2 Dominatorů. Z pohledu dnešních cen pamětí, je to cena přímo astronomická. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
215 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 98.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.