Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Test pamětí DDR4 Adata Spectrix: 32 GB s RGB LED pro Aura
Test pamětí DDR4 Adata Spectrix: 32 GB s RGB LED pro Aura
autor: Jan Preclík , publikováno 27.12.2017
Test pamětí DDR4 Adata Spectrix: 32 GB s RGB LED pro Aura

Paměti z řady Spectrix jsou horkou novinkou společnosti Adata. Na oficiálních stránkách se pyšní vysokým taktovacím potenciálem, odvážným vzhledem a efektivním chlazením. Především ale zaujmou něčím jiným: nabízejí podsvícení pomocí RGB LED s dynamickými efekty nastavitelnými přes Asus Aura. Pro příznivce prosklených svítících skříní nutnost!


V dnešním testu se podíváme na zoubek paměťovým modulům, jejichž cílovou skupinou jsou náročnější uživatelé a počítačoví nadšenci, kteří nemají hluboko do kapsy. Ne každý totiž nutně potřebuje osadit své PC pamětí o celkové velikosti 32 GB.

Test pamětí DDR4 Adata Spectrix: 32 GB s RGB LED pro Aura

Řeč je o čtyřech 8GB modulech od firmy Adata, které v základním nastavení fungují na efektivní frekvenci 3000 MHz. Výrobce našel inspiraci pasivních chladičů v designu armoru – tedy brnění. Tento design má bohužel negativní dopad na rozměry pamětí – 13,76 cm × 0,76 cm × 4,73 cm (d × š × v). Díky tomu zabírají bohužel více místa a mohou tak překážet pasivu chladiče procesoru. Pokud však máte nebo plánujete vodní chlazení, nemusíte se jejich velikosti nijak obávat. Pro srovnání jsem nafotil modul Adata a G-Skill Trident-Z. Z fotky je patrné, že chladič pamětí Adata v nejvyšším bodě výrazně přesahuje právě kvůli zvolenému designu.

Test pamětí DDR4 Adata Spectrix: 32 GB s RGB LED pro Aura

RAM podporuje technologii XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) od firmy intel, díky němuž je konfigurace pamětí v BIOSu snadná. Stačí si zvolit jeden z výrobcem přednastavených profilů. Na výběr máte ze dvou režimu. Pomalejší režim je s rychlejším časováním – tedy 2667 MHz s časováním 16-16-16-39 při napětí 1,2 V. V tom rychlejším, dalo by se říci defaultním nastavení deklarovaným výrobcem paměti, běhají na 3000 MHz s časováním 16-18-18-36 při 1,35 V. V případě, že paměti v BIOSu nenastavíte, spadnou do základního nastavení 2133 MHz s časováním 19-19-19-43 s 1,2 V.

PCB, tedy tištěné spoje paměťových modulů, jsou tvořeny deseti vrstvami tištěných spojů. Toto provedení zlepšuje kvalitu přenosu signálu, díky čemuž pracují stabilně i při vysokých rychlostech a zátěžích. Jak moc je toto tvrzení výrobce pravdivé, na to se podíváme blíže v kapitole o taktování.

Test pamětí DDR4 Adata Spectrix: 32 GB s RGB LED pro Aura

Paměti jsou dodávány v úhledné černé krabičce, po jejímž otevření najdete všechny čtyři paměťové moduly uzavřené v plastovém pouzdře – z každé strany jsou umístěny dva moduly. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
11 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.