Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Intel Core i9-7920X: Dvanáct jader Skylake-X v testu
Intel Core i9-7920X: Dvanáct jader Skylake-X v testu
autor: Z. Obermaier , publikováno 9.10.2017
Intel Core i9-7920X: Dvanáct jader Skylake-X v testu

Ještě nedávno byl AMD Threadripper 1950X nejvýkonnějším procesorem v desktopu. Nejlevnější čip z druhé vlny Skylake-X, ve které Intel uvedl 12–18jádrové procesory, jej ale hravě dorovná díky vyšším frekvencím, i když má jen dvanáct fyzických jader. Jak půjde dvanáctijádro taktovat, jaký má příkon a teploty? To vše si dnes povíme. 


Druhá vlna Skylake-X (12–18 jader)

Intel Core i9-7920X: Dvanáct jader Skylake-X v testu

Hráči už svou modlu našli, jmenuje se Coffee Lake a jistě dosáhne v herním nasazení stejného úspěchu jako Kaby Lake (a předtím Skylake). Pokud je vám ale šest nebo osm jader málo, musíte se poohlédnout výše. První možností je AMD Threadripper, který je opravdu zajímavou platformou a není na něm naprosto nic špatného. Problém je jistá setrvačnost zájemců o highend, kteří jsou spíš více než méně konzervativní. Měli Intel a opět chtějí Intel, u druhé a možná třetí generace Threadripperu se tento pohled možná změní, v tuto chvíli Intel stále v prodejích HEDT znatelně vede.

Mne osobně první vlna Skylake-X nebavila a nic mne nedonutilo si jej pořídit, druhá vlna je už ale zajímavější (koupil jsem Core i9-7980XE a test bude brzy). V této druhé vlně přichází dvanáct až osmnáct jader a opravdu drtivý výkon. Všechny procesory jsou postavené na křemíku středních Xeonů a liší se jen počtem jader a velikostí cache.

V dnešním testu se podíváme na nejlevnější z druhé vlny, dvanáctijádrový Core i9-7920X. Dle mého soudu, jde o nejzajímavější čip – má stále ještě vysoké frekvence a vysoký počet jader. Také cena se dá ještě překousnout. Tohle je zřejmě poslední čip z Core i9, který ještě považuji za procesor i do herního počítače. Všechny vyšší už jsou spíše určené pro práci. Na všechny uvedené modely se podívejme tabulkou:

Modely druhé vlny

Intel Core i9-7920X: Dvanáct jader Skylake-X v testu

První vlna Skylake-X končila procesorem Core i9-7900X s deseti jádry. Vyšší modely mají jiný křemík, z vyšší třídy Xeonů s maximálním počtem osmnácti jader. První z modelů je Core i9-7920X s aktivními dvanácti jádry a cenou 30 000 Kč s daní. Druhý model je Core i9-7940X se čtrnácti jádry a cenou 35 000 Kč. Druhým nejvyšším modelem je Core i9-7960X se šestnácti jádry a cenovkou 42 000 Kč. Král všech procesorů roku 2017 je Core i9-7980XE s cenou pěkně zaokrouhlenou na 50 000 Kč. Všechny procesory se dají v ČR běžně koupit, s jejich dostupností není problém, což se vzhledem k cenám dá čekat. Za zmínku stojí fakt, že procesory AMD opět zlevnily a to včetně Threadripperu 1950X, který dnes pořídíte za 26 000 Kč, tedy na úrovni desetijádra Core i9-7900X. Pokud netaktujete a potřebujete jádra, není lepší volby.

Intel Core i9-7920X: Dvanáct jader Skylake-X v testu

V tuto chvíli používá Intel v desktopu dvě platformy, neboli dva různé křemíkové základy. Pro čipy s maximem deseti jader jde o čip LCC, pro vyšší modely pak HCC. Tento základ nese osmnáct fyzických jader a ukazuje ho obrázek výše. Náš konkrétní procesor Core i9-7920X využívá z osmnácti přítomných jader jen dvanáct. Pokud AMD uvede Threadripper s více jádry než šestnáct (přeznačí Epyc), tak bude muset Intel sáhnout po svém největším křemíkovém čipu – XCC. Osobně jsem přesvědčen, že AMD příští rok takový Threadripper uvede. Možná jen 24jádrový, ale určitě uvede. Tím získá výkonový trůn zpět a prodlouží život platformě X399. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
52 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.