Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
autor: Archiv PCT , publikováno 15.6.2005
Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
Dnes se podíváme na to, jak jsou na tom s přetaktováním nové procesory AMD Athlon 64 patřící do tzv. revize "E". Dnes nám především půjde o procesory Athlon 64 s jádrem San Diego (modely 3700+ a 4000+), které mají na to, aby po přetaktování dosáhly na metu vytýčenou dosud neuvedeným špičkovým procesorem Athlon 64 FX-57. Pokud se právě rozhodujete zda upgradovat na nový procesor, mohl by to být článek právě pro vás, pro ostatní může být ukázkou toho, že taktování má smysl... {mospagebreak title=Athlony 64 - od kladiv po města}

Poznámka: V zahajovacím článku nového autora Zdeňka Obermaiera se podíváme na první možnosti přetaktování dlouho očekávaných procesorů Athlon 64 s jádrem "San Diego". Procesory Athlon 64 3700+ a 4000+ byly kvůli tomu dovezené dokonce přímo z USA. Ke stejné řadě procesorů (s jádrem San Diego) se vrátíme ještě jednou v kompletním redakčním testu - tentokráte s procesory, které už budou k dostání v ČR.

Trocha teorie nikoho...

Za dobu co firma AMD vyrábí procesory řady K8 (tedy Athlony 64, nové Semprony a Athlony FX) se na trhu objevilo mnoho modelů s různými označeními a hlavně s různými jádry - nebude proto na škodu krátce si připomenout vývoj těchto procesorů a sledovat, co jednotlivé změny jader přinesly uživatelům.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Kladiva a... názvy měst

První procesory řady K8 (osmá generace procesorů AMD) se objevily na začátku roku 2004. Základem těchto procesorů byly jádra pojmenované Clawhammer a Sledgehammer (firma AMD tehdy počítala s tím, že celá nová skupina se bude nazývat Hammer / kladivo - pamatujete bodygardy s obřími kladivy, kteří postávali na Invexu 2004 u poměrně nenápadného počítače?). Přes pokročilý polovodičový výrobní proces (130nm, technologie SOI) nebyly první "kladiva", z hlediska přetaktování, žádným zázrakem - frekvence šla zvednout jen mírně, procesory navíc relativně hodně hřály. Nákup procesorů s tímto jádrem se už nevyplatí.

Další zlepšená revize Athlonu 64 byla pojmenována Newcastle (v této době přešla firma AMD na pojmenování podle názvů měst) a všechny procesory s tímto jádrem měly už pouze 512kB cache druhé úrovně (dříve se objevovaly 512kB i 1MB modely). Další podstatnou změnou bylo představení patice Socket 939, procesory pro tuto patici už obsahovaly dvoukanálový řadič paměti (Socket 754 je jednokanálový). U Newcastle došlo ke snížení napájecího napětí a tím i provozních teplot procesorů. Co se týče přetaktování procesorů s tímto jádrem, záleželo hodně na štěstí, dá se ale obecně říci, že možnosti nebyly špatné.

Do této doby zatím firma AMD vyráběla své procesory 130nm technologií, to se však změnilo s nástupcem jádra Newcastle a tím bylo jádro Winchester, které se již vyrábí pomocí 90nm technologie. Další snížení napájecího napětí tohoto jádra velice přispělo k jeho skvělým možnostem přetaktování. Athlony 64 na bázi jádra Winchester mají také 512kB cache druhé úrovně. Tyto procesory jsou stále skvělou volbou ke koupi.

Revize E

Tím se pomalu dostáváme k nejnovějším revizím "E" procesorů Athlon 64, k jádrům Venice a San Diego (Benátky a San Diego). Obě tato nová jádra se vyrábí novou technologií která opět zlepšuje možnosti přetaktování, navíc mají podporu instrukcí SSE3 a vylepšený paměťový řadič pro podporu více než dvou modulů RAM. Jádro Venice je přímý nástupce jádra Winchester má totiž také jenom 512kB cache druhé úrovně, zatímco San Diego přináší do segmentu mainstreamu opět cache o velikosti 1024kB. Toto jádro je primárně určeno pro řadu nejvýkonnějších procesorů řady Athlon-FX. Proto je zatím jediný model určený pro běžný trh 3700+.

Zatím je možné říci že Athlony 64 s jádry Venice i San Diego se dají velice dobře přetaktovat a jejich koupí nemůžete udělat chybu. S těmito jádry se vyrábí následující procesory:

  • Venice - Athlon 64 3000+, 3200+, 3500+, 3800+.
  • San Diego - Athlon 64 3700+, 4000+, Athlon FX-55 a FX-57.

Poznámka: procesory Athlon 64 3700+ a 4000+ na bázi nového jádra San Diego jsou v současné době velmi nedostatkovým zbožím (zájem je větší než stihne firma AMD pokrýt). Testované kousky proto dorazily přímo z USA!

{mospagebreak title=San Diego je také Athlon 64 3700+}

K tomuto krátkému přehledu mne inspirovalo aktuální dilema mnoha dnešních uživatelů, kteří řeší otázku zda upgradovat svůj stávající procesor Athlon 64 na jeho novou revizi "E". Záměrně jsem vynechal test procesorů Athlon 64 s jádrem Venice - vzhledem k jeho problémům s propustností paměťového řadiče, který, jak se zatím z testů i praxe zdá, je sice vylepšen po stránce spolupráce s více než dvěma moduly RAM ale na druhou stranu mírně pokulhává v reálné propustnosti paměti.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Proto jsem se zaměřil rovnou na další jádro revize "E“, a to Athlon 64 s jádrem San Diego, které si nárokuje titul nekorunovaného krále všech overclockerů. Zda-li si tento titul zaslouží se pokusíme zjistit v tomto článku...

Mission possible!

Hlavním cílem tohoto testu je zjištění maximální stabilní frekvence nových jader, a to s pomocí relativně běžných komponent (slibujeme že nepoužijeme tekutý dusík, žádný "voltage mod" ani dokonce vodní chlazení). Sami jsme zvědavi jakého maximálního výkonu jsou nové procesory schopné...

Poznámka: Provedli jsme také také testy paměťového řadiče, abychom ověřili jestli nemá problémy s propustností - jak bylo zmíněno u jádra Venice.

Konečné výsledky pak porovnáme s dosud velmi populárními procesory Athlon 64 s jádrem Winchester, konkrétně s modelem Athlon 64 3200+, dále s přetaktovaným Athlonem 64 3500+ (na 2640MHz).

K testu nám poslouží zatím jediné dostupné procesory (to je nepřesně řečeno, poptávka je tak velká, že tyto procesory jsou vysoce nedostatkové) s jádrem San Diego, a to: Athlon 64 3700+ a Athlon 64 4000+. Oba procesory jsou vlastně totožné kromě násobiče který je u 3700+ roven "11“ a u 4000+ "12“. Oba procesory mají 1024kb L2 cache a defaultní napájecí napětí 1.4V.

Specifikace procesorů

Athlon 64 3500+ 3700+ 4000+
Jádro Winchester San Diego San Diego
Frekvence 2200MHz 2200MHz 2400MHz
Násobič 11 11 12
Cache L1 128kB 128kB 128kB
Cache L2 512kB 1024kB 1024kB
Ostatní SSE2 SSE2, SSE3 SSE2, SSE3

Jak je patrné z tabulky, hlavní rozdíl těchto konkrétních procesorů je hlavně dvounásobná "cache" druhé úrovně a podpora instrukcí SSE3. Napájecí napětí a identifikátor procesoru zůstal stejný, není proto nutno měnit BIOS desky.

{mospagebreak title=Přetaktovat, či nikoliv?} 

Pozor! Jakékoliv přetaktování nebo jiné úpravy hardware provádí uživatel na svou zodpovědnost, a musí si být vědom že může dojít k poškození hardware a ztrátě záruky!

K přetaktování komponent v počítači a zejména procesorů jsou v podstatě dva hlavní důvody, první je snadno vyčíslitelný "bonus" při nákupu procesoru, hlavně pokud narazíte na opravdu dobře přetaktovatelný kus. Uvedu jednoduchý příklad: Pokud koupíte například Athlon 64 3200+ za zhruba 5000Kč a podaří se vám ho stabilně přetaktovat například na 2400MHz máte z něj vlastně plnohodnotnou 3800+, při finanční úspoře minimálně 5000korun, a to je velmi lákavá možnost.

Druhý důvod je také zřejmý, dnešní hry potřebují velice výkonné grafické karty a k těm je bohužel nutný také velice výkonný procesor aby bylo možno využít plně potenciál výkonných karet. Proto se většina dnešních hráčů her snaží se svého procesoru dostat maximum a tím zlepšit pocit z hraní náročných her.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?->Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Základní pravidla

Do přetaktování procesorů se pouštějte pouze v případě že skutečně dobře víte co děláte! Proto nebude vadit připomenu-li dvě základní pravidla pro bezpečně přetaktování:

Napětí

Na zvýšené napětí jsou procesory velice citlivé - pro nové revize s výchozím napájecím napětím 1.4V se doporučuje maximální možné dlouhodobé napětí kolem 1.55V (přičemž napětí paměti nesmí přesáhnout 2.9V)! Pro starší revize je možno použít napětí až 1.65V (max. pamětí až 3.1V). Teoreticky je možno do procesoru "dávat" více - je to však čistý nerozum (něco jako jízda v centru města 120km/h). Vážně riskujete funkčnost procesoru, a taková sranda pak docela bolí. nezapomeňte že za veškeré poškození způsobené nesprávným užíváním (a tím přetaktování je) můžete jen vy sami.

Chlazení

Chlazení je základ všeho, i když nové procesory z dílen AMD se vyznačují nízkou spotřebou a malým vyzářeným teplem, přesto je nutno je dobře chladit, pokud se rozhodnete procesor přetaktovat je otázka chlazení klíčová, chladič vybírejte podle kvality a účinnosti, testů na toto téma je na internetu dost. Já považuji za "rozumnou" teplotu procesoru v zátěži do 50 stupňů.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Co budeme potřebovat?

  • Zdroj: Základ stabilního systému tvoří kvalitní zdroj. Na zdroji se nevyplatí šetřit, koupí kvalitního zdroje se vyhnete problémům se stabilitou přetaktovaného systému. Doporučujeme značkové typy se specifikacemi 450 nebo 500W.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

  • Základní deska: K dobrému přetaktování vám poslouží téměř jakákoliv kvalitní značková základní deska (Gigabyte, DFI, ASUS, MSI, Abit), doporučuji však desky s chipsetem nForce, v nejlepším případě nForce4. Desku vybírejte svědomitě s přihlédnutím do různých testů a diskusních fór které se tímto tématem zabývají.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

  • Paměti: Volba pamětí je bezesporu nejdiskutovanější věc ohledně přetaktování. Na trhu je velké množství kvalitních pamětí, ale ne každá i značková paměť musí být plně kompatibilní s deskou nebo procesorem. V tomto směru se musí případný zájemce spolehnout opět na zveřejněné testy a nebo zkušenosti se značkou.Všeobecně platí, že pro AMD 64 se hodí paměti s nižší "latencí" (CL2,CL2.5) schopné fungovat na vyšších frekvencích. Podrobně se tímto zabývat nebudu jelikož to by bylo na samostatný článek.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

  • Procesor: A jsme u nejdůležitější komponenty, která je i hlavním tématem tohoto článku.Výběr procesoru nejdůležitější volbou pro dobré přetaktování, pokud již máme kvalitní desku, paměti a zdroj je možno přistoupit k jeho výběru. Tento test vám buď v rozhodování nápomocen.

Testovací sestava

Pro testování jsem zvolil desku DFI pro její dobrý potenciál dosáhnout vysokých výsledků přetaktování. Původně jsem chtěl použít paměti: OCZ Gold VX DDR500 CL2, ale vzhledem k tomu že základní napětí těchto pamětí je 3.1V, a to není možno na mnoha deskách ani nastavit, použil jsem paměti Corsair DDR500 CL3 které běží na 2.7V.

Sestava byla tudíž následující:

Athlony 64 3200+, 3500+ Winchester - 3700+, 4000+ San Diego
Socket Socket 939
Základní deska DFI nF4 Ultra-D, BIOS 510-1 (by Oskar Wu)
Paměti 2 x 512MB TwinX Corsair XMSPro, DDR500 CL3
Grafická karta HIS Radeon X850XT (560/580)
Zvuková karta SB Audigy Classic
Chladič Zalman Cu7000B
Zdroj Enermax EG495 - 485W (32A,32A,36A,0.8A,2.5A)

Pozor! S posledním oficiálním BIOSem od DFI (310) byl velký problém nabootovat při vysokých frekvencích vůbec do Windows. Proto jsem použil poslední beta BIOS, který tyto problémy vyřešil. Doporučuji původní BIOS upgradovat na verzi která vám bude vyhovovat, zde je spousta beta BIOSů, stačí jen vybrat ten podle chipů vašich pamětí: www.techpowerup.com/articles/other/114

Software použitý v testech : 3Dmark03, Pcmark04, Doom3, SuperPi, Prime95, Everest Home.

{mospagebreak title=Přetaktování: 2860MHz a dost!} 

Procesory otestuji v běžných benchmarcích a hře Doom3 až na jejich maximální stabilní frekvenci, kterou otestuji v programech Prime95 a SuperPi. Jako hranici jsem zvolil napětí do procesoru 1.55V, a to z důvodu že je mnoho desek které neumožňují pouštět do CPU vyšší napětí a také proto že oficiálně je tato hodnota uváděna jako bezpečná. Jsem si vědom že každý procesor je jiný a že i výsledná frekvence konkrétních kusů bude jiná proto berte tyto hodnoty pouze jako orientační.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Výpis z programu "CPU-z" s procesorem A64 3700+, konkrétně se jedná o procesor s označením : CABGE 0515VPMW, všechny hodnoty jsou na základním nastavení.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Výpis z "CPU-z" s procesorem 4000+, i zde je vše na základním nastavení, za pozornost stojí snad pouze velikost "L2 cache" která je u obou procesorů 1024kB, označení tohoto CPU bylo: CABHE 0514WPAW.

Maximální přetaktování při základním napětí 1,4V

K dosažení maximální stabilní hodnoty přetaktování jsem postupně zvedal frekvenci FSB až na konečnou stabilní hodnotu, bez zvednutí napětí. Stabilitu jsem průběžně kontroloval pomocí cyklu "32M" programu SuperPi, čtyřmi hodinami běžícího testu Prime95 jsem pak otestoval koncovou frekvenci. Systém byl v obou testech stabilní a bez chyb.

Toto jsou maximální frekvence kterou se mi podařilo dosáhnout s oběma procesory:

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Athlon 64 3700+ dokázal běžet bez zvednutí napětí o 220MHz rychleji při FSB 220MHz (výsledná frekvence 2420MHz). Procesor Athlon 64 4000+ se bohužel bez zvednutí napětí nedokázal dostat přes 220MHz, i když jeho výsledná frekvence téměř 2600MHz při FSB 216MHz je slušná.

Teploty obou procesorů při těchto frekvencích a napětí 1,4V byly stejné:

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Tento "screenshot" byl zachycen zhruba po dvou hodinách běhu zátěžového testu Prime95.

Maximální přetaktování při napětí 1,55V

K dosažení maximální stabilní hodnoty přetaktování jsem nejdříve zvedl napájecí napětí na 1,55V a potom postupně zvedal frekvenci FSB až na konečnou stabilní hodnotu. Stabilitu jsem průběžně kontroloval pomocí cyklu "32M" programu SuperPi a čtyřmi hodinami spuštění testu Prime95 jsem pak otestoval koncovou frekvenci. Systém byl v obou testech stabilní a bez chyb.

Toto jsou maximální frekvence kterou se mi podařilo dosáhnout s oběma procesory:

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Jak vidíte z obrázků procesor 3700+ dokázal jet na 2750MHz při napětí 1,50V. Ke každé další vyšší frekvenci však bylo nutno zvedat napětí nad 1,55V, takže jako maximum považuji právě tuto frekvenci. Doplněno: S procesorem jsem se nakonec dostal při napětí 1,65V na stabilní frekvenci 2860MHz, což je vskutku úctyhodný výkon.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
2860MHz
je úctyhodná frekvence!

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Procesor 4000+ se nakonec podařilo dostat na frekvenci 2820MHz, což byla ale jeho absolutní frekvence (dále nechtěl jít ani při napětí nad 1.65V), což je tak trochu zklamání jelikož z těchto dvou kusů jasně vyhrála jako lépe přetaktovatelná "3700+" která je o 5000Kč levnější a tudíž by se dalo očekávat že bude horší, ale opak je pravdou.

Ani zde teploty při zátěži nepřesáhly 40 stupňů:

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
3700+

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
4000+

Zde se znovu ukazuje jak je důležité mít při koupi procesoru určitou dávku štěstí, například tento Athlon 64, 4000+ je pro nás menším zklamáním - ale to neznamená že všechny A64 4000+ s jádrem San Diego jsou špatné, měl na chvíli k dispozici jeden který při 1.66V běžel stabilně na frekvenci 2997MHz.

{mospagebreak title=Porovnání výkonu a závěr} 

A teď nás čeká asi nejzajímavější kapitola, kde porovnáme výkon námi přetaktovaných procesorů s procesory s jádrem Winchester. Pro poměření výkonu jsem zvolil syntetické benchmarky PcMark 04, 3DMark 03. Pro porovnání herního výkonu hru Doom 3 s patchem 1.2. A nakonec pro změření propustnosti pamětí jsme použili utilitu Everest Home.

3D Mark 03 (v360)

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
CPU score (index)

V CPU Score jsme označili nárůst procesoru A64 3700+ po přetaktování (+24%) a také nárůst výkonu ve srovnání s přetaktovaným A64 3200+ s jýdrem Winchester - zde je zisk San Diega 15%.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
celkový index (Radeon X850XT)

Graf mluví jasně, nejvyšší výkon vykazuje přetaktovaná 4000+, za zmínku zde stojí pouze srovnání Winchestera a San Diega na stejných frekvencích, kde je jasně vidět vliv větší cache na výsledné skóre. V tomto případě přináší 1024kB "L2 cache" zvýšení CPU skóre o 10%. Pro úplnost je test doplněn o výsledek nepřetaktovaného procesoru 3700+ na jeho základních hodnotách.

PcMark 04

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

I zde Athlon 64 4000+ vítězí, ale rozdíl proti 3700+ na 2750MHz je zanedbatelný. Rozdíl mezi výkony procesorů 3200+ a 3700+ na základních hodnotách není velký.

Doom III, nízké detaily

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
Pozn.: grafická karta Radeon X850XT

V herním testu je vítěz zřejmý, čím vyšší frekvence tím vyšší skóre, i tady je vidět vliv větší L2 cache rozdíl je zhruba 3 snímky za vteřinu. Zde je už rozdíl výkonu procesorů 3200+ a 3700+ na základních hodnotách 15%.

Everest Home

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?
propustnost MB/s

A tady nás čeká největší zklamání tohoto testu, bohužel ani jádru San Diego se nevyhnulo "zdokonalení" paměťového řadiče podobně jako u jádra Venice. propustnost pamětí při čtení je při stejném nastavení pamětí zhruba o 20% menší.

Vyplatí se to?

Jestli se to vyplatí po stránce nárůstu výkonu musíte posoudit sami podle výše uveřejněných výsledků testů. Já se zde pokusím vyčíslit finanční úsporu která je v tomto případě možná.

  • A64 San Diego 3700+ : cena je zhruba 11 150Kč,

  • A64 San Diego 4000+ : cena je zhruba 16 200Kč,

  • A64 Winchester a Venice 3500+ : ceny jsou zhruba 8 500 a 8 800Kč.

Athlon 64 3700+ se nám podařilo stabilně přetaktovat na frekvenci 2750MHz což je více než u typu 4000+ a dokonce více než nové Athlony FX-55 (!), které jsou osazeny stejným jádrem (taky San Diego) běžícím na 2600MHz - přetaktováním jsme vlastně dostali o trochu výkonnější čistokrevný Athlon FX-55, který stojí kolem 25 000Kč, v tomto případě se jedná o virtuální "úsporu" 15 000Kč.

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?

Athlon 64 4000+ jsme stabilně přetaktovali na 2820MHz čímž frekvenčně (i výkonem) překonal i svého nejnovějšího "bratříčka" z rodiny FX a to FX-57 který má mít frekvencí 2800MHz. Jeho cena bude známa asi za měsíc ale očekává se kolem 30 000Kč, takže i v tomto případě jde o úsporu 15 000Kč.

V obou případech je naznačená úspora při srovnání s nejvýkonějšími procesory téměř stejná. Ale jednoznačně nejvyšší hodnotu navíc přináší procesor 3700+, jehož výkon po přetaktování stoupl podle aplikace o 10-20%.

Závěr

Bude Athlon 64 (San Diego) králem overclockingu?Co říci závěrem? Co se týče těchto dvou konkrétních kusů vítězem je, jak jsem psal výše, procesor Athlon 64 3700+ s jádrem San Diego. Maximální stabilní frekvence byla 2860MHz, což je přetaktování o 660MHz a to je opravdu úctyhodný výsledek. Oproti němu se Athlon 64 4000+ s jádrem San Diego dal přetaktovat "pouze" o 420MHz, což je pro prakticky "high-end" procesor (a v porovnání s mnohem levnější 3700+), trochu zklamání (joro: na druhou stranu se potvrzuje premisa, že při přetaktování více ušetříte nákupem nižšího modelu, neboť frekvenční strop bývá u obou stejný).

Je ale jen otázkou štěstí narazit na dobrý kus a frekvence mohou být úplně jinde (viz. jiný Athlon 64 4000+ s jádrem San Diego na 2997MHz). Rozčarováním je však zhoršená propustnost pamětí oproti starším revizím procesorů, ve výsledcích sice není rozdíl nikde vidět ale test z programu Everest Home hovoří jasně: Athlony 64 s jádrem San Diego mají při stejném nastavení časování a frekvenci pamětí poněkud horší propustnost při čtení dat z paměti (na druhou stranu propustnost paměti nehraje u Athlonů 64 tak významnou roli jako u procesorů s FSB například u Pentií 4).

Test bych uzavřel takto: Pokud máte Athlon 64 s jádrem Winchester který běží na 2600MHz s upgradem na procesor s jádrem San Diego bych počkal, zejména vzhledem k cenám nových CPU. Přetaktovávací potenciál je sice solidní ale dvounásobná cache se projeví minimálně a ještě přijdete o část propustnosti pamětí. Rozhodnutí je na vás.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.6.2005 12:00:24   0.0.0.xxx 2424
Niekde som videl O/C nad 3mega
15.6.2005 12:06:22   0.0.0.xxx 2623
Editováno - no tak, to tady chcete věcnou diskuzi nebo výkřiky obou táborů AMD vs. Intel? Tak kluci... začněme znova (trochu jsem to promáznul)!
15.6.2005 12:21:18   0.0.0.xxx 2424

Nechapu ze pisete ze 3700+ byl zklamani.. abyste napsal ze je to zklamani tak byste musel otestovat tak 5 kousku z tohodle ratingu a pak rict ze tahla rada je zklamani..

a posledni bod je ze u A64tek nema pametova propustnost zadnej vliv na vykon..
15.6.2005 12:43:35   0.0.0.xxx 2322
Zklamání je asi silné slovo - byli jsme spíše rozčarování s konkrétního A64 4000+ (čekal jsem freq. i nad 3GHz)...
15.6.2005 12:54:31   0.0.0.xxx 2521
Taky jsem zklamany, vzdyt Intel dosahl 3 GHz uz pred nekolika lety, AMD porad neco dohani a s nekolika letym spozdenim!!
15.6.2005 13:03:50   0.0.0.xxx 2324
Tohle je jasná provokační otázka (už vím co za války dělali provokatéři). Všichni dobře víme (i Intel) že není 3GHz jako 3GHz...Pozn.: Pokud by Intel zvládl například 3GHz u Pentia M (a osadil je 800MHz nebo 1GHz FSB), to by bylo teprve dílo! Poklony by padaly zleva - zprava.
15.6.2005 13:06:43   0.0.0.xxx 2425
2,7 GHz se uz u pentia-m dosahnout podarilo...
15.6.2005 13:13:30   0.0.0.xxx 2524
pokud se rozhodnete mi jentak umazavat polovinu prispevku tak byva slusnosti neco o tom promazavani napsat... ale zjistuju ze opravdu nema cenu sem psat jakekoliv prispevky
15.6.2005 13:32:51   0.0.0.xxx 2425
2420Mhz pri zakladnim napeti ?? Ja frcim s a64 3200+ pri zakladnim napeti na 2450Mhz.Prime 95 bez chyby pres noc.Max teplota co se mi podarilo dosahnout bylo 43 stupnu kdy sem mel zaply prime 95 + super PI.A chladim to normalnim BOX chladicem.
17.9.2007 08:57:34   212.24.151.xxx 55
Mohu poprosit - mam stejny procesor 3200+
jeste jsem nepretaktoval a jedu na 2009, mohu se zeptat o kolik jste zvedl napeti
Diky V.
15.6.2005 14:23:27   0.0.0.xxx 2523
Winchester nebo Venice ? Případně jaký máš paměti a na jaký desce? (plánuju nákup :-))
15.6.2005 15:26:38   0.0.0.xxx 2423
Vážený pane, v první větě vašeho příspěvku (jehož druhou část můžete vidět na třetí pozici) jste upozornil na pravopisnou chybu - tu sem opravil a upozornění jsem smazal (opravil jsem Vám dokonce jeden překlep).Chápu to tak, že upozornění na pravopisné chyby je určeno především nám v redakci (děkuji!) - v opačném případě bych si myslel, že se na ostatní jen vytahujete (což jisto-jistě nebyl tento případ).
15.6.2005 15:30:12   0.0.0.xxx 2524
ak nepotrebujes 4pamateove moduly tak ber Winchestra ;) najlepsie 3200+
15.6.2005 15:31:29   0.0.0.xxx 2422
no ty do toho asi "vela vidis" to bude problem. Skus si porovnat 3GHz intel a 3GHz AMD a bude nielen prekvapeny ale urcite aj sklamany ze Intel dostane brutalne na prdel..
15.6.2005 15:57:58   0.0.0.xxx 2424
.........akurat ze titulka ma logo athlonu x2, inac okej, jo a pentium m je pre noteboky....ale vraj...hovorim ze len udajne.....intel nieco pekneho chysta na baze architektury P III z ktorej vysiel aj pentium M
15.6.2005 16:05:33   0.0.0.xxx 2424
cely to zni lakave 2,7GHz s 40C tak jeste pockam na Ati X900 a jde se na vec
15.6.2005 17:04:41   0.0.0.xxx 2525
Jjjj naprosto souhlasim, ale jsem zvedavej jak si nVIDIA pocne ´´pouze´´ s 24 pipkama kdyz ma mit radeon X900 az 32 pipek ;).Uvidime jestli to neni od nVIDIE jen marketingovej tach .
15.6.2005 18:23:24   0.0.0.xxx 2423
Moc pěkný článek, jen tak dál!
15.6.2005 18:57:24   0.0.0.xxx 2323
Rada FX a jeji nastupce me nechava chladnym. 15000 do CPU proste nedam, at je jakekoli. Mnohem zajimavejsi je Venice - uz jsem si rikal, z epo vydarene rade Winchster to bude to prave na pripadny upgrade, ale co to nevidim - snizena propustnost pametoveho radice ... Porad AMD neco trapi! Takze cekat na dalsi revizi, dalsi mozne chyby ...
15.6.2005 19:26:35   0.0.0.xxx 2624
Rád bych se autora zeptal: taktoval jste to při násobiči HT na úrovni 5x (1000 Mhz)nebo jste to snižoval? Snížení může mít podstatný dopad na stabilitu a výši přetaktování, protože čipsety špatně snášejí frekvence HT nad určitou úrovní. Navíc je zde na PcT článek o taktování AMD64, kde se rozebírají jednotlivé aspekty na výkon celého systému.
Např. AMD64 2800+ co mám v kompu, tak běží z defaultu 1800 Mhz na 2340 Mhz stabilně, při snížení násobiče HT na 3x a "fsb" na 260 Mhz konečná frekv. HT činí místo 800 Mhz 780 Mhz a systém je stabilní.
15.6.2005 19:33:43   0.0.0.xxx 2323
Kámoš, prodejce, měl dotaz na Levi kolik prodali starých FX.
Prý pouhých 75. Kdo by to z běžných uživatelů i hráčů za tu cenu kupoval? Dle mne pár HC hráčů a zbytek technofilní stupid pracháči co musej mít vše super a jsou rádi, že napíšou dopis ve Wordu. Jinak článek dobrý, aspoň víme na co šetřit za rok.
15.6.2005 19:51:11   0.0.0.xxx 18523
Podotýkám, že že přetaktování A64 2800+ bylo při default. napětí všech komponent...
15.6.2005 21:13:01   0.0.0.xxx 2423
Chtel bych podekovat autorovy za pekny clanek. Jen tak dal.
16.6.2005 01:07:23   0.0.0.xxx 2322
No ja myslim, ze clanek velmi prehnane strasi lidi a zbytecne odrazuje od koupe techto novych jader. Shrnme si to:
- v jakemsi teoretickem benchmarku je nameren nizsi udaj o propustnosti
+ vykonnostne se to nikde neprojevuje
+ nova jadra zlepsuji kompatibilitu s pametmi
+ podpora osazeni vsech ctyr modulu i pri DDR400 a rychlem casovani
+ CnQ i pri pouziti vice modulu
+ SSE3
+ nizsi spotreba
+ lepsi pretaktovatelnost

Jeke propustnosti kdysi merili benchmarky na Intel platforme s RAMBUS pametmi a k cemu to bylo dobre? Ono je potreba si vybrat, bud radic bezici na hrane moznosti za cenu moznych problemu a omezeni ci radic konzervativnejsi, ale o to robustnejsi. Hardcore overclocker mozna kvuli tomu, aby mel v noci klidny spanek, pozije Winchester s tim, ze stejne na PC mimo benchmarku nic moc nedela, takze mu 2x256MB tech nejrychlejsich pameti (mnohdy za cenu temer se rovnajici 2GB "beznych" pameti) pro jeho aplikace staci. No a narocny uzivatel radeji sahne po Venice s 4x512MB aby uzivil sve na data hladove programy ...
16.6.2005 06:54:26   0.0.0.xxx 2424
pre mna znamena brutalne na prdel v rozdiely p166mmx a p4 3.0. To je brutalne. Tvoja slabomyselnost je brutalna a nie rozdiel medzi procakmi dnesnej doby. Vraj brutalne na prdel. Nechaj sa clovece vysetrit, lebo namiesto muchy vidis obrovske prisery, ktore uslapu aj panelaky.
16.6.2005 08:16:23   0.0.0.xxx 2323
Ten test pameti se mi moc nezda...
Nejak mi tam chybi, na jake frekvenci jela pamet pri urcite frekvenci procesoru. Uz to, ze je rychlejsi na 2750Mhz nez na 2820Mhz o necem vypovida
16.6.2005 09:13:59   0.0.0.xxx 2623
otazka dost od veci - da sa niekde kupit Pentium D/samostatne/, zvazujem rozne varianty kupy nechcem tu podpichovat
16.6.2005 09:17:35   0.0.0.xxx 2424
Tradiční kvalita www.pctuning.cz ... moc pěkný článek.
Fakt super! Jeden z nejlepších za poslední dobu.
16.6.2005 09:38:40   0.0.0.xxx 2523
A cena?
16.6.2005 10:06:15   0.0.0.xxx 2524
HI. nechybí tam sloupec Athlon 64 4000+ ale nepřetaktovany..tam nevidím?nechybí to tam?
16.6.2005 10:50:58   0.0.0.xxx 2524
myslim ze autor nehybal s HT a mel ho default na 5.
Kdyz jsem taktoval jednu 3200 a jednu 3000 snizoval jsem HT na 4. Pak jsem dosahl fsb kolem 260. Vse bylo stabilni s default voltazi. na HT 5 jsem se nehnul pres 220.
Mozna by to mel autor (pokud ma jeste veci u sebe) zkusit dat HT na 4 a projet to znovu
16.6.2005 10:55:19   0.0.0.xxx 2423
no tak tyhle cpu me nechaji jeste dlouho chladnym, za tu cenu rozhodne, vic nez 5000 je v dnesni dobe ua cpu rozhozovani penez. Ja si vzdycky koupim, nejaky levnejsi model, vyberu si dobry model na pretaktovani a t akhle to praktikuju porad. Takze jedu cel.400/570, cel 633/1000, cel 1,2/1,45, 1700+/2600+, 2500+/3200+ a sempron palermo 2800+/2,4Ghz a vzdycky to v te době v pohodě stačí a ceny po sobe 3100,3400,3800,2200,3200,2400
16.6.2005 11:48:59   0.0.0.xxx 2323
no, když může nvidia konkura kartama s osmi pipeline kartám od ati s 12ti (a někdy i 16ti) pipeline tak rozdíl v 24 a 32 už tak velký nevidím...
16.6.2005 13:39:47   0.0.0.xxx 2522
No, můj INtel za 6.000 Kč jede na 3,8GHz zcela stabilně :-) A kromě her je v libovolné práci rychlejší než můj Athlon 64 3200+ Venice na 2.6GHz :-) Ale těším se na X2, to je konečně první slušné AMD, co bude INtelu konkurovat i jinde než ve hrách..
16.6.2005 16:16:29   0.0.0.xxx 2523
Lide se zde ptaji jak byly nastaveny pameti v testu, vsechny frekvence FSB jsou videt ze screenu! pameti vzdy jely na 1:1 To znamena na 235,240,250,260Mhz k porovnani propustnosti slouzi hlavne test kdy byly pameti na 240MHz u Winchestera a na 240MHz u San Diega, ostatni testy jsou pouze orientacni.
16.6.2005 16:42:16   0.0.0.xxx 2421
Za akych okolnosti boli tie teploty dosiahnute?
17.6.2005 08:37:17   0.0.0.xxx 2524
Měnil jste násobič hypertransportu směrem dolů nebo nikoliv? Jestliže ne, tak to by mohlo být příčinou relativně malého přetaktování a stálo by za to, vyzkoušet to znovu
19.6.2005 07:20:52   0.0.0.xxx 2623
To snad ne. Mam dve desky DFI LP Ultra D, na obou BIOS 310, na jedné OCZ Platinum R2, na druhé obyčejné korzáry VS, identické grafiky. Neměl jsem naprosto žádný problém. Na první desce, kde je Winch 3200 jsem dělal veškerá možná nastavení (FSB CPU 400MHz etc), max stable system 3200+@2750MHz, paměti 1/1. S mírným zvýšením voltáže, do 240MHz default voltáž. Na druhé desce i s mizerně taktovatelným NC3500+@2400MHz též žádný problém. Že bych měl štěstí nebo autor smůlu ?
19.6.2005 09:45:37   0.0.0.xxx 2524
S pametmi se kterymi se testovalo byl skutecne problem nabootovat, proste blue screen a konec, s biosem ktery tam je napsany uz problemy odpadly.
23.6.2005 11:43:46   0.0.0.xxx 2524
Z toho jak ctu tuhle diskuzi bych rekl, ze vetsina prispivajicich ani nezna vyhody amd. Kazdy se honi za frekvenci, ale proc? Frekvence neni nejdulezitejsi... Kdyz si vezmu, ze AMD 64 3000+ (Winchester@1800MHz) je vykonejsi nez 3GHz 64-bit. P4, tak muzu AMD smeknout jen poklonu. Az vytahnou frekvenci na 3GHz podobne jako Intel, tak jsem zvedavy, jak na to Intel zareaguje. Nejspis klasicky zmeni patici a vsechno zacne od znova. Ja si klidne dam do sveho s. 939 novy procesor a budu dal spokojeny...
24.6.2005 18:30:59   0.0.0.xxx 2425
Ta uváděná a testovaná paměťová propustnost u nových jader AMD 64 (Venice a San Diego) je asi trošku mimo. Mám doma asi týden "jen" AMD 64 3000+ s Venice, obyč. paměti PQI 400 MHz, nejlevnější MB Gigabyte 4x S 939 a bez přetaktění jedou paměti ve stejném testu jako od autora (Everest) 5116 MB/s (read) a 1744 MB/s (write). Takže za ty prachy, nekup to...
11.7.2005 21:25:05   62.168.2.xxx 2524
To co tady píšoü,že 3,1V napětí pamětí je blbost,protože já mám mushkin redline a ty mají 3,4-3,6V
12.8.2005 14:36:52   217.111.53.xxx 2523
chcel by som sa spytat autora, preco maju AMD 64 3200+ vo viacerych testoch rozdielne vysledky napr. v 3Dmarku 03 CPU, je to zmenou graf. karty aj ked je to CPU test?
testy su na vasej stranke 1x s Radeonom 9800
a druhy krat tu s x850...
mam doma 6600Gt iba...a nemam potom realne porovnanie. samozrejmostou su najnovsie verzie test softu.....
mam P4 a chem vediet kolko ma AMD 64 3200+ v
3dmarku 03 CPUtest bodov a raz ma 600 a druhy krat ma 1100 orig takt. dik

http://www.pctuning.cz/index.php?option=co m_content&task=view&id=4162&Itemid=28&limit=1&limitstart=1
12.8.2005 14:40:56   217.111.53.xxx 2423
aby som bol presny tak
s R9800 ma 660 a
tu s x850 ma 924
dakujem
22.8.2005 10:26:49   85.135.129.xxx 2423
Ako zistim u predajcu. Ze aka vyrobna revizia bola pouzita na CPU? je to niekde na skatuli napisane?
21.12.2005 22:08:10   213.192.18.xxx 2118
díky za článek koupím San Diego 3700+ kamos ho ma taky a dostal z nej 2900MHz, koupim k tomu DFI a těšim se na Vánoce :-)
1.3.2006 10:19:10   62.168.80.xxx 1312
deturence moje. ja sice facham na zakladnej frekvencii,ale skusal som svoju A64ku 3700+ taktovat a ani napetie ktore by pohlo vlakom mi nepomohlo. max. co som z neho dostal bolo cca 200MHz navrch. tak aky kral,skor taky slusnejsi saso. sice mi staci aj povodnych 2.2GHz,ale cakal som od toho drobca trosku viac.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.